Zapewne większości z Was znana jest opcja NIKEiD, ale postaram się ją na szybko przedstawić tym, którzy trafili tu pierwszy raz. iD to możliwość jaką daje nam Nike by zaprojektować swoje własne buty, a raczej by wybrać ich kolorystykę i dobrać materiały na poszczególne elementy cholewki.

Tworzymy ten artykuł z kilku ważnych powodów, które powinny Was zaciekawić. Amerykański gigant z Oregonu powoli zmienia całą platformę Nike iD, mianowicie zmienia się wizualnie cały kreator. Strona wygląda teraz zdecydowanie bardziej przejrzyście, a sam projektowany model buta jest teraz bardziej wyeksponowany dzięki czemu możemy się mu lepiej przyjrzeć. Mamy ujęcia z bloku oraz z góry, z dołu i z tyłu, zatem nie umknie nam żaden szczegół. Nowy wygląd platformy jest wdrażany stopniowo i etapami. Najnowsze modele i propozycje są już odmienione, przy starszych potrwa to jeszcze dosłownie kilka chwil.

Zatem przejdźmy do rzeczy. Poniżej znajdziesz pięć najważniejszych kwestii i aspektów, o które pytacie przy NikeiD: cena, dostawa, zwrot, modele i materiały. I tak, Nike iD jest dostępne w Polsce.

5. NIKEiD CENA

Cena to zawsze najważniejsza kwestia przy zakupie butów i tu będzie podobnie. Wiele osób rezygnuje z zakupu butów zaprojektowanych przez samych siebie ponieważ cena jest dość wygórowana. Jednakże, jeśli zerkniemy na temat z drugiej strony to cena wydaje się być uzasadniona. Po pierwsze paczka z Waszymi butami nie idzie z magazynu z Holandii, ale bezpośrednio z fabryki w Azji, co oczywiście kosztuje. Następnie warto zwrócić uwagę na to, że buty są produkowane tylko i wyłącznie dla Was, a to wiąże się z indywidualizowanym procesem produkcyjnym. Nie licząc już kwestii innych, czasami lepszych materiałów, dodatkowych opcji i akcentów. Zatem odrobinę droższa cena niż przy regularnym wydaniu nie powinna wzbudzać emocji.

Jednakże mamy dla Was dobre wiadomości. Nike postanowiło trochę nad tym popracować i przy niektórych wariantach, modelach i opcjach cena poszła w dół. Wprowadzono gotowe komponenty wyprudukwane na normalnej linii jak chociażby podeszwy, a przy Twoim projekcie poskładają je w całość z resztą cholewki. I dzięki takim małym zmianom kilka złotówek zostaje na naszej karcie!

Nie podamy Wam tu konkretnej ceny NikeiD, ponieważ przy każdym z modeli różni się ona w zależności od tego co sami wybierzemy i od tego co akurat jest możliwe do zaprojektowania. Wystarczy, że zamiast zamszu zastosujemy skórę i już cena może się zmienić. Jeśli dodamy do tego jakieś chwilowe i specjalne akcje z nietypowymi i nietuzinkowymi rozwiązaniami to ta cena również może polecieć w górę lub w dół jeśli coś podmienimy w swoim projekcie.

To wszystko jest kwestią indywidualną. Przejdź do kreatora NikeiD i sam sprawdź ceny. Ustawiłem je od najtańszych.

Zresztą jeśli kupimy jakiś model w regularnej cenie i wyślemy je do znajmego, który zajmuje się customem to również musimy dopłacić za jego robociznę, farby i przesyłki w obie strony. Zatem czy warto ryzykować, że farba odejdzie, przebarwi się lub nie wyjdzie tak jak trzeba? Tu macie pewność jakości.

nikeid-dostawa

 

4. DOSTAWA NIKEID

Kolejnym ważnym aspektem, o który najczęściej pytacie to dostawa butów Nike iD. Według amerykańskiej marki okres od złożenia zamówienia do otrzymania paczki to około 3 do 5 tygodni. Co się składa na taki okres oczekiwania? Już Wam wyjaśniam.

Pierwszy okres jaki zaczyna nam lecieć to czas potrzebny na przetworzenie płatności i wysłanie specyfikacji Twojego projektu do produkcji – trwa to 1-2 dni. Nastęnie ekipa w fabryce Nike rusza do działania. Moje ostatnie zamówienie był stworzone od 18 do 25, czyli w 7 dni. Następnie buty idą do wysyłki.

Jak już powyżej wspomniałem, paczka z zaprojektowanymi przez Was butami idzie bezpośrednio z fabryki z Azji. Z oficjalnego sklepu Nike buty idą 4 dni robocze, w tym przypadku paczka szła równy tydzień łącznie z weekendem i świętem.

Ogólnie od zamówienia do dostarczenia minęło 2,5 tygodnia, więc całkiem zajebiście szybko. Były to raczej proste projekty, bez kombinacji, może stąd realizacja przed terminem.

zwrot nikeid

3. NIKEID ZWROT

I tu mamy bardzo przyjemne dla nas zaskoczenie. Produkty NIKEiD można zwrócić w ciągu 30 dni od
daty wysyłki i otrzymać zwrot gotówki niezależnie od przyczyny zwrotu. Wszystkie zwroty produktów NIKEiD są realizowane bezpłatnie. Obowiązują pewne ograniczenia, ale szersze informacje znajdziecie w dedykowanej zakładce. Ja osobiście może jestem zbyt honorowy, ale jak coś zamawiam co jest zaprojektowane i dedykowane tylko mojej osobie to byłoby mi głupio to zwrócić. Przecież Nike już później tego nie sprzeda. Moje zamówienia są zawsze przemyślane i dopieszczone, by nie było wtopy.

nikeid-modelebutow

2. NIKEID – MODELE BUTÓW

Tu również jest wiele możliwości. Niemalże każdy popularny i ogólnie lubiany model jest dostępny w tejże platformie. Z czasem na pewien okres wchodzi nowy model, inny wypada. Tu trzeba sobie pilnować lub ewentualnie sprawdzać, ale jak wspomniałem wszystko co jest popularne i ponadczasowe jest tu dostępne.

Na chwilę obecną podczas pisania tego artykułu Nike stworzyło zakładkę z popularnym bestsellerami, w który znalazły się Air Force 1, Roshe One oraz Pegasus 33. Mamy dostępną również dedykowaną zakładkę z nowymi modelami i możliwościami. Wystarczy w obu przypadkach kliknąć w załączone tu linki. Jeśli chcecie zobaczyć wszystkie to przejdźcie tutaj.

nikeid materialy nikeid materialy 2

1. NIKEiD – MATERIAŁY I MOŻLIWOŚCI

I teraz mamy sedno sprawy, czyli co i jak możemy zaprojektować. Kiedyś myślałem, że to łatwizna, ale ostatnie projekty pokazały jak bardzo się mylę. Na początku szło łatwo, ale z czasem zauważyłem, że takich ‚swoich’ projektów mógłbym zrobić dziesiątki. Tu zamsz, a tam siateczka, a może jednak skóra… do tego kolory, faktura, połysk lub mat. Jest tego multum i co chwilę dochodzi coś nowego! To jakieś nietypowe wzory, czasami skóra, a jeszcze kiedy indziej Flyknit.


MOJE PROJEKTY

Poniżej prezentuje Wam dwa moje modele, które sam zaprojektowałem. Na początku nie miałem inspiracji i nie wiedziałem za co się zabrać, a że skończyłem oglądać mecz ukochanych New York Knicks to postanowiłem zaprojektować buty w barwach tejże drużyny. Wybór padł na Air Max 90. Całość wykonana jest z klasycznego zamszu, natomiast siateczka jest OG co było bardzo fajną opcją. Dochodzą do tego dwukolorowe sznurówki z metalowymi końcówkami.

Skoro powiedziało się A to trzeba powiedzieć B. Następny wybór to Air Max 1. Tym razem inspirowałem się Ajaxem Amsterdam i trzema czarnymi XXX na flagach. Jedyne co mogłem tu zrobić inaczej to Swoosh mógłby być czerwony. Tu mam połączenie skóry, zamszu i siateczki a dwukolorowe sznurówki nadały projektowi charakteru.

Obecnie zabieram się za trzeci model, który najprawdopodobniej będzie podobny do AM1 lub inspirowany będzie Chrobrym Głogów, więc pomarańcz plus czerń. Czas pokaże, muszę to dobrze przemyśleć, bo byłby już chyba komplet jeśli chodzi o inspiracje kibicowskie.

knicks1

knicks3knicks2  ajax1 ajax2 ajax4


NIKEiD OPINIA

Moim skromny zdaniem, jeśli chodzi o projektowanie butów na zamówienie to nie ma lepszej platformy do takiej formy ekspresji niż Nike iD Polska. Sam od siebie dodałbym może ciut więcej podziałów na poszczególne panele, bo w niektórych modelach czasami tego brakowało. No i napisy powinny mieć więcej niż tylko 4 litery, ale to zdarza się tylko w pojedynczych modelach, więc można to przeżyć.

No to jak? Bierzesz się za swój projekt? Udanej zabawy!

PRZEJDŹ DO PROJEKTOWANIA BUTÓW NIKEiD

 

 

Reklama
air jordan