- Reklama -Nike WyprzedazNike Wyprzedaz
ARTYKUŁ

adidas Samba złapały wiatr w żagle i ponownie stały się popularne

Od kilku dobrych sezonów na ulicach królują Nike Dunk Low, ale obok nich pojawiła się moda na postarzane, białe i klasyczne sneakersy oraz stare koszykarskie buty. Swoją popularność zyskały również buty z lat ’50 oraz model adidas Samba. Właśnie tym ostatnim poświęcamy ten artykuł. Dowiesz się tu wszystkiego na ich temat.

Kiedy byśmy Cię zapytali o najpopularniejsze buty adidasa to zapewne wskazałbyś adidas Superstar i/lub Stan Smith. Zreszta widać je na ulicach większości miast na świecie. Trudno wyjść na spacer i nie zauważyć chociaż jednej takiej pary.

Skąd wzięła się ich popularność?

Jednak w ostatnim czasie do ich grona zaczął przebijać się inny model z trzema paskami po boku. Samba dyskretnie i konsekwentnie pojawia się na stopach niektórych z najbardziej stylowych kolesi w grze.

Popularność tego modelu zaczęła rosnąć od momentu, kiedy zaczęli się z nich pojawiać takie osoby z naszego środowiska jak chociażby Frank Ocean, właściciel Fear of God – Jerry Lorenzo, A$AP Nast oraz oczywiście Jonah Hill będący swego rodzaju ambasadorem niemieckiej marki. Swoją drogą polecamy obserwować ich social media.

Osoby tego pokroju pokazują co jest modne i co jest warte zainteresowania. Ponadto dodają więcej wiary w nasze przekonanie, że ten skromny model zaczyna się głębiej wbijać główny nurt.

Do tego dochodzą również ruchy samego adidasa. Po tym, jak designerzy niemieckiej marki zauważyli ich niespodziewany powrót na ulicę, postanowili podgrzać atmosferę kilkoma ciekawym kolaboracjami.

Kolaboracje

Swój projekt pokazał wspomniany wyżej Jonah Hill. Jednak to nie jest jedyna postać powiązana z marką, która stworzyła coś swojego. Warto tu jeszcze wspomnieć legendarnego skatera Jasona Dilla, który przez lata był związany z Supreme, a obecnie pracuje nad swoją marką Fucking Awesome.

Innym powodem wzrostu ich popularności jest fakt, że są ogólnodostępne. Obecnie żeby kupić fajne buty to trzeba stanąć na głowie, bo znikają z jakiejś tam aplikacji i innej możliwości ich zakupu nie ma. Ludzie są już znudzeni i zniesmaczeni tym faktem i szukają alternatywy, lubią być w opozycji do hypebeastów.

biale buty adidas samba adidas samba biale czarne paski

Co do samych butów – adidas Samba wyróżniają się charakterystycznym toeboxem w kształcie litery T. Do tego dochodzą trzy paski na boku i brązowa gumowa podeszwa. Model został zaprojektowany przez założyciela niemieckiej marki Adi Dasslera w latach 40-tych. Powstały w celu użytku na zamarzniętych boiskach piłkarskich.

Oryginalny projekt, który zadebiutował w latach 50-tych, jest trochę inny niż ten, który widzimy dzisiaj. Wtedy była to masywniejsza sylwetka, ze sztywną skórą kangura i gumową podeszwą zewnętrzną zaprojektowaną tak, aby zapewnić lepszą przyczepność i bezkompromisową trwałość podczas treningu w niskich temperaturach.

A wiecie skąd się wzięła nazwa adidas Samba?

Dział marketingu chciał wypromować nową sylwetkę podczas piłkarskich mistrzostw świata, które w 1950 roku odbywały się w Brazylii. Postanowili nazwać but Samba, od rodzimego brazylijskiego gatunku tańca i muzyki. Dostosowanie nazwy buta do kultury brazylijskiej sprawiło, że piłkarzom wydawało się, że muszą ich używać podczas meczów. Udało się — a adidas Samba przeszły do historii i są na rynku aż do dziś.

Swoją kolejną młodość przeżyły w latach ’70 oraz ’80, a to za sprawą wzrostu popularności gier w małych zespołach na twardych nawierzchniach. Nosili je wtedy wszyscy, nawet poza boiskami. Kolejna fala popularności przyszła na przełomie lat ’90 i ’00 kiedy zaadaptowali je skaterzy. Jak pewnie zauważyłeś – fale powracają średnio co dwadzieścia lat. Czyżbyśmy przeżywali obecnie ich kolejną młodość? Wiele wskazuje na to, że tak.

Teraz śmiało można stwierdzić, że to klasyk, który wytrzymał próbę czasu. Jego twórca nie tylko osiągnął swój cel, lecz także stworzył legendarny model. But jest nadal popularny i to 70 lat po jego powstaniu.

Jak ciekawie nosić adidas Samba?

Sylwetka jest niezaprzeczalnie ponadczasowa, a projekt jest wystarczająco prosty, aby można je było nosić w niemal każdym stylu. Poniżej znajdziesz kilka inspirujących fitów, więc możesz podejrzeć jak je fajnie zestawić z pozostałą częścią garderoby.

Gdzie kupić adidas Samba?

Zatem jeśli powyższe zdjęcia przekonały Cię do kupna pary dla siebie to butów adidas Samba najlepiej szukać w oficjalnym sklepie marki adidas Originals.

Znajdziecie tam nie tylko najnowsze kolorystyki, ale również klasyczne wersje oraz kolaboracyjne projekty. Jeśli szukacie okazyjnych cen to polecamy śledzić ich oferty promocyjne, ponieważ można zgarnąć parę za przysłowiowe grosze.

LINK DO SKLEPU

adidas samba buty

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -Nike WyprzedazNike Wyprzedaz

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category