- Reklama -NikeNike

Wszystko co musisz wiedzieć o adidas BOOST

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się co to jest adidas Boost lub szukałeś najwygodniejszych butów do biegania czy codziennego użytkowania to ten artykuł jest dla Ciebie. Tu dowiesz się co jest takiego rewolucyjnego w technologii i piance Boost oraz dlaczego cały świat oszalał na jej punkcie.

Jeśli chodzi o wyścig związany z technologiami i rewolucyjnymi projektami to adidas bardzo często pozostawał w boksach i startował z opóźnieniem. Nike ma Air, serię Air Max czy też Zoom Air. Nawet Flyknit przedstawili światu pół roku wcześniej niż adidas przedstawił Primeknit. Jednakże tym razem to adidas wyprzedził całą konkurencję i w 2013 roku zadziwił świat swoją nową podeszwą Boost.

Jak do tej pory byliśmy przyzwyczajeni do zależności: wygodne – zbyt miękkie, sprężyste – zbyt twarde. Kilka sezonów temu całe to założenie legło w gruzach. Boost dał nową jakość, ponieważ pianka łączy na pozór sprzeczne korzyści – miękkość, wygodę i efektywną amortyzację.

co to jest boost-1

Zatem co to jest adidas Boost?

Co to jest Boost? Jest to rewolucyjny materiał amortyzujący, który stosowany jest w podeszwach butów do biegania i codziennego użytku. Powstał dzięki współpracy adidas Innovation Team (AIT) i niemieckich chemików z BASF, czyli jedną z najlepszych chemicznych firm na świecie.

Firma BASF wynalazła “Infinergy”, pierwszy na świecie spieniony poliuretan termoplastyczny (E-TPU). Pianka o zamkniętych komórkach wykazuje doskonałą sprężystość i szczególnie wysoką wytrzymałość w szerokim zakresie temperatur.

Materiał ze stałych granulek jest podzielony na tysiące małych, elastycznych kapsułek umieszczonych w podeszwie.

co to jest boost
Martina Vallo

Ale jak to przeszło od chemii do produkcji butów?

Historia Boost rozpoczęła się… podczas przerwy na kawę, w firmowej stołówce. W 2009 roku do Martina Vallo (Kay Account Manager) podszedł Frank Prissok – chemik i naukowiec w BASF i przedstawił mu nową formę TPU pytając go jednocześnie o to co mogą z tym zrobić i gdzie to wykorzystać. Po kilku konwersacjach i wynalezieniu metody łączenia granulek w jedną część wpadli na pomysł wykorzystania tego w podeszwach sportowych butów.

Z racji tego, że BASF współpracuje z marką adidas od ponad 25 lat to wybór był jasny. Spakowali cały sprzęt i odwiedzili ich siedzibę co oczywiście nie było czymś szczególnym. Przedstawiciele BASF pojawiają się tam kilka razy w miesiącu. Tyle, że tym razem mieli przy sobie prawdziwe złoto!

boost co to jest

Zanim jednak doszło do produkcji butów technologia adidas Boost musiała przejść szereg testów i eksperymentów. Produkt musiał uzyskać odpowiednią sprężystość, wytrzymałość i sprawdzić się przy przeciążeniach związanych z bieganiem czy też uprawianiem sportu.

Jednym z trudniejszych zadań było utrzymanie tego w tajemnicy i chęć przekazania pierwszych sampli biegaczom dopiero, gdy była pewność, że pianka Boost jest wykonana tak jak być powinna.

Na początku podeszwa nie była tak stabilna by oddać ją do użytkowania. Poza tym jeśli coś się sprawdza w kilku laboratoryjnych testach to nie oznacza, że sprawdzi się na wielką skalę. Startujesz z małą ilością na potrzeby badań, ale trzeba znaleźć również sposób by produkować nową piankę w tonach na potrzeby rynku.

Pod koniec 2010 roku obie strony wiedziały, że urodzi się z tego coś wielkiego!

Eric Liedtke
Eric Liedtke

adidas Ultra BOOST to efekt wielu lat pracy i szczegółowych analiz, którym przyświecał ambitny cel: stworzyć najlepszy but do biegania, jaki do tej pory powstał. Połączyliśmy rozmaite technologie, by zapewnić najlepszy zwrot energii podczas biegu, ale jednocześnie zadbaliśmy o komfort, bezpieczeństwo i wygodę” – mówi Eric Liedtke, szef produktów wyczynowych adidas.

Niemiecka marka przeprowadziła szereg badań oraz testów. Wyniki mówią jedno, pod wieloma względami amortyzacja obuwia biegowego wykonanego w technologii adidas Boost jest lepsza niż obuwia na bazie tworzywa EVA (etylen/octan winylu), które dominuje w tej branży. Żadna inna podeszwa na rynku nie wykazuje wyższego współczynnika odbojności (zwrotu energii).

Boost w porównaniu z EVA ma trzy razy większą odporność na temperaturę i odkształcanie. Mniej twardnieje w niskich temperaturach i mniej mięknie w wysokich. Jego trwałość w dynamicznej próbie zmęczeniowej jest znacznie lepsza niż w przypadku amortyzacji EVA.

Jednym z faktów, które sprawiają, że Boost wyprzedził czasy i jest tzw. game changerem jest to, że wygoda i miękkość nie jest już silnie powiązana z niestabilnością.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem związanym z podeszwą Boost adidas jest fakt, że materiał z którego została ona zrobiona nie może być barwiony. To znaczy, że na etapie produkcji nie można używać żadnych barwników oraz farb, ponieważ pianka straci swoje właściwości. Stąd aż tyle modeli z białą podeszwą. W grę wchodzi jedynie warstwowe pokrycie na zewnątrz, ale i to stosuje się rzadko.

Czy technologia Boost daje najlepszy zwrot energii?

W jednym ze zdań powyżej mogliście przeczytać „Połączyliśmy rozmaite technologie, by zapewnić najlepszy zwrot energii podczas biegu”. Niestety jest to swego rodzaju kłamstwo marketingowe, ale nikt chyba nie ma im tego za złe.

Tu chodzi bardziej o to, że nie zyskujemy zwrotu energii podczas uderzenia stopą o podłoże, a raczej o mniejszym stopniu utraty tej energii niż przy normalnej podeszwie np. z pianki EVA. Zatem nie zyskujemy więcej energii niż włożyliśmy w uderzenie, a raczej mniej jej tracimy. Zatem zwrot energii to marketingowe hasło opisujące tą zależność.

Co nam daje używanie butów z podeszwą Boost?

Podczas tego samego treningu, biegu lub pokonanej trasy wkładamy mniej wysiłku lub przy tym samym wysiłku możemy zrobić więcej lub szybciej. Oczywiście mowa tu o porównaniu zwykłej podeszwy z tą wykonaną w technologii Boost.

Boost zapewnia trwałość i sprężystość połączoną z elastycznością. Boost to technologia, która nie traci swoich pierwotnych właściwości nawet po tysiącu przebiegniętych kilometrów.

Kanye-ESM-Header Kanye-ESM-750

Biegówki biegówkami, ale kiedy zaczął się hype?

Przełomowym momentem było chyba wystąpienie samego Kanye Westa w przerwie meczu NBA pomiędzy Chicago Bulls a Cavs. Miał on wtedy na sobie całe białe adidas Energy Boost ESM. Co ciekawe, kilka chwil po tym niedzielnym występie na stronie internetowej adidasa była dostępna niemalże cała rozmiarówka. W poniedziałek nie było już nic! Ludzie ustawiali się w kolejki w poniedziałek przed otwarciem sklepów stacjonarnych i tam również wszystko znikało. Tak, to był ten moment przełomowy.

I od tamtej pory hype na wszystko co stoi na podeszwie Boost nie słabnie.

Jako ciekawostkę sprawdźcie jak wygląda proces produkcji butów adidas Ultra Boost i jak wygląda ich wygląd element po elemencie.

Najbardziej znanymi butami, w których mamy Boost to oczywiście adidas Ultra Boost, adidas NMD oraz Yeezy Boost 350. Oczywiście niemiecka marka ma ich zdecydowanie więcej, przede wszystkim biegowych czy też koszykarskich, ale te wymienione wyżej są najpopularniejsze i najbardziej rozpoznawane. Ogólnie mamy kilkadziesiąt różnych modeli wykorzystujących Boost.

Gdzie kupić buty z Boostem?

Aby być na bieżąco z nowościami i butami adidas Boost to sprawdzaj naszą stronę pod tym linkiem.

Jeśli nie wiesz gdzie kupić adidas Ultra Boost, adidas NMD czy inne buty z Boostem to śmiało wpadaj do sklepu pod tym linkiem.


Sprawdź również pozostałe technologie:

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -Nike
- Reklama -Nike

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category