- Reklama -NikeNike

Tajemnicze 5 kropek na butach Nike, czyli co to jest Nike Alpha Project?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się co oznacza 5 kropek lub kółek na butach Nike? Część z Was zapewne nigdy nie zwróciło na to uwagi, ale jest to oznaczenie specjalnej linii czy też serii butów. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to co symbolizują te kropki i co to jest Nike Alpha Project. Zapraszam do lektury.

Zdecydowałem się na ten artykuł z kilku względów. Raz, że poszerzanie wiedzy to jedna z ważniejszych kwestii jeśli poruszamy się w środowisku sneakerheadów (sorry za określenie, ostatnimi czasy niestety straciło na wartości i nie każdy je lubi).

Dwa, że pisząc takie artykuły sam się dokształcam co daje mi chyba najwięcej frajdy oprócz samego powijania butów. Nie chwalę się wszem i wobec, że jestem ekspertem w temacie butów, ale postaram się przedstawić Wam wszystko co wiem na temat Nike Alpha Project. Jeśli znasz jakieś dodatkowe szczegóły lub zauważyłeś błąd to wal śmiało, zawsze można edytować artykuł.

Trzecim, a zarazem najważniejszym aspektem jest fakt, że obecnie w topie popularności są buty, które wychodziły 20 lat wstecz. Mowa tu o modelach z końcówki lat ’90 i wczesnych latach ’00. Właśnie na ten okres datuje się wszystkie projekty Nike Alpha Project.

Bonusem jest fakt, że w 2020 roku przypada 20 lecie modelu Nike Air Presto, jednego z czołowych i najbardziej znanych modeli z tej linii. Ekipa z Oregonu przywróciła nawet oryginalne pudło, które znajdziecie poniżej.

nike alpha project

Cel i założenia Nike Alpha Project

Jednym z głównych celów tego projektu było stworzenie butów wyłącznie do danego celu sportowego czy danej dyscypliny. Było to odwrotne założenie niż chociażby przy Trainerach (sprawdź mój artykuł na ich temat), które miały służyć do wielu rodzajów aktywności sportowej.

Nowe projekty spod znaku Alpha Project były kierowane do najlepszych wówczas sportowców. Projektanci przekraczali granice, montowali w butach najlepsze dostępne materiały, a technologia mocno wyprzedzała tamte czasy. Design schodził na drugi plan, najważniejsza była funkcjonalność.

Normal players wear our regular Nikes. If you are a special talent, you wear Alpha Project.

Całość była ukierunkowana na potrzeby konkretnych sportowców z danej dyscypliny. Produkty Nike Alpha Project umożliwiały większą efektywność i poprawę wyników sportowych. Produkty z serii Alpha Project zanim trafiły do szerokiego grona odbiorców były testowane i akceptowane przez najlepszych sportowców na całym świecie.

nike alpha project box-0

Karton po butach Nike Alpha Project

Dla niektórych mało znaczącym aspektem było wyróżnienie całej linii specjalnymi pudłami, w których wychodziły buty. W sklepach widzieliśmy kartony, w których jedna część była beżowa, a druga szara. Z przodu i na tyle pojawiał się cienki ciemnoszary pas z nazwą projektu Nike Alpha Project, przy czym słowo alpha było zamknięte w pięciu okręgach czy też kropkach. Z kolei na wieczku na części beżowej wrzucono szare pięć kropek.

Z kolei od środka na wieku była umieszczana dodatkowa dość sporych rozmiarów naklejka, na której przedstawiano dany model buta. Opisywano w kilku zwięzłych zdaniach technologie oraz zastosowane rozwiązania i materiały.

nike alpha project box-1 nike alpha project box-2 nike alpha project box-5 nike alpha project box-6

Reklamy Nike Alpha Project

To był dość ciekawy i nietypowy okres w historii Nike jeśli chodzi o kampanie reklamowe. W przypadku Alpha Project widać to bardzo ewidentnie. Część reklam prezentowała również odzież, która wychodziła obok samych butów. Warto pamiętać, że ten nietuzinkowy projekt Nike dotyczył również odzieży.

Kampanie video są albo mocno pojechane albo mroczne i straszne. No bo jak inaczej nazwać reklamę, w której Ronaldo na safari udaje kłusownika na polowaniu, który zamiast antylopy goni bramki, a za broń służy mu piłka?!

Albo gościu biega tak długo w butach Zoom Citizen, że po powrocie do domu nie poznaje go jego własna rodzina?! Albo urywające głowy podczas jazdy na rowerze czy biegania? A co powiecie na Andre Agassiego grającego w tenisa z wampirami?!

Zatem co oznacza pięć kropek na butach Nike?

Sama nazwa ALPHA ma pięć liter i odnosi się do samców alfa, najsilniejszych w stadzie. Tak samo produkty Nike były kierowane właśnie do najlepszych, najsilniejszych i najbardziej utalentowanych sportowców.

Pięć kropek to również nawiązanie do przesłania czy też kierunku i sposobu działania designerów Nike. Nike Alpja Project ma pięć odrębnych etapów.

Mowa tu o: „survey, exploration and innovation, validation, competition”, czyli badanie, eksploracja i innowacja, walidacja, konkurencja.

Najpierw designerzy z Beaverton w Oregonie skupiali się na określonych badaniach sportowców, motoryki, przeciążeń i potrzebnych amortyzacji. Pytali oni Andre Agassiego, Ronaldo, Kevina Garnetta czy Gary’ego Paytona o to czego potrzebują podczas uprawiania swojej dziedziny sportowej. Po prostu identyfikowali ich potrzeby.

Następnie eksplorowali dostępne materiały i technologie, a jak czegoś brakowało to tworzyli całkiem nowe rozwiązania. Sprawdzano jaki materiał nadaje się do jakiej dziedziny sportowej. Każdy materiał miał spełniać inne potrzeby. Jedni potrzebowali mocnego wsparcia, inni wytrzymałości, a jeszcze inni przewiewności czy odpowiedniej amortyzacji.

Po tym etapie przechodzili do punktu związanego z testami i to nie przez byle kogo, tylko właśnie przez tych najlepszych sportowców, o których mowa wyżej. Nie było miejsca na pomyłki i nietrafione rozwiązania. Intensywne testy trwały po kilka tygodni.

Po wszystkim dzieło projektantów musiało się sprawdzić podczas prawdziwych i realnych zawodów oraz meczów. Mamy zatem zaliczony ostatni etap – konkurencja.

Wspomniane 5 kropek na butach Nike pojawiały się w różnych miejscach. Raz widzimy je na podeszwie środkowej, raz na jej spodzie, a innym razem na bokach cholewki czy też na tyle buta. Nie ma tu jakiejś prawidłowości czy schematu. Wszystko zleży od designera i modelu butów.

nike alpha project 5 dots

No, ale skąd pomysł właśnie na pięć kropek? 

O dziwo, pomysł tego logo w postaci pięciu punktów pochodzi do kierownika artystycznego Nike Kena Blake’a, który wpadł na niego siedząc za kierownicą swojego samochodu.

Wracał on autem ze spotkania dotyczącego wizualizacji opisywanej tu linii. Przed nim na skrzyżowaniu stała ciężarówka, której na bagażniku miała pięć świateł. I właśnie te pięć świateł oświeciło Kena i dało mu pomysł na logo lini Nike Alpha Project.

Kolejny raz splot wydarzeń z życia codziennego, natura czy świat zewnętrzny dają natchnienie oraz inspiracje dla designerów Nike, które później przelewane są na ich projekty sportowe.

nike alpha project basketball
via @_ten41_

Modele butów Nike Alpha Project

Jeśli chodzi o buty Nike Alpha Project to trudno zliczyć wszystkie. Jest ich ogólnie kilkadziesiąt, są tam model do biegania i do gry w koszykówkę oraz piłkę nożną. Te trzy sporty zdominowały całą linię.

Poniżej umieszczę zdjęcia i nazwy tych najważniejszych modeli, które możecie dobrze znać, kojarzyć lub pamiętać jak przez mgłę. Wrzucę też kilka, których w ogóle możecie nie kojarzyć, ale warto się z nimi zapoznać. A nóż wpadnie coś komuś w oko i znajdzie swoją sneakersową niszę, którą będzie chciał kolekcjonować.

Postarajcie się przyjrzeć każdemu zdjęciu dokładnie i spróbujcie odnaleźć wspominane w artykule pięć kropek. Starałem się tak dobrać zdjęcia by na każdym było je widać, choć nie przy każdym się to udało.

Nike Air Presto

nike-air-presto-qs-lightning-black-black-zen-grey-hrbr-blue-052676_1


Nike Air Max 120

nike air max 120 alpha project
via @drumatthias

Nike Zoom Seismic

nike zoom seismic alpha project


Nike Kukini

nike kukini alpha project
via @heskicks

Nike Match Mercurial

nike-match-mercurial-10


Nike Total Max 2

nike total max 2 alpha project
via @fjonkson

Nike Zoom Citizen

nike zoom citizen alpha project
via @juttenutte

Nike Chapuka

 

nike chapuka alpha project
via @needlehorse

Nike Air Zoom Beyond Plus

nike air zoom beyond plus


Nike Air Zoom Ultraflight

nike zoom ultraflight alpha project
via @wheatcitysole

Nike Zoom Hyperflight

nike zoom hyperflight alpha project


Nike Air Tuned Max

nike air tuned max 1999 alpha project
via @themagdi

Nike Air Max 2000

nike air max 2000 alpha project
via @bubblekoppe

Nike Air Max 2000

nike air max 2000 1 alpha project
via @papisolerider

Nike Zoom 2k3

nike zoom 2k3


Nike Air Pippen 3

nike air pippen 3
via @marcdolce

Nike Air Pippen 4

nike air pippen 4
via @iamsiguy

Nike Air Pippen 5

nike air pippen 5


 

Nike Air Flightposite I

Nike Air Flightposite I


Nike Air Flightposite II


Nike Air Flightposite III


Nike Ultraposite

nike air ultraposite


Nike Air Signature

nike air signature


Nike Air Max Duncan 1

nike-nike-air-max-duncan


Nike Air Vis Zoom Uptempo

nike air vis zoom uptempo
via @wh1t3r0b

Nike Flight light 2

Nike Flight light 2


Nike Shox BB4

Nike Shox BB4


Nike Air Trainerposite

nike Trainerposite


Nike Zoom GP

nike zoom gp


Nike Zoom GP 2

nike zoom gp 2


Nike Zoom GP3

nike zoom gp3


Jak to mawiał legendarny Gary Warnett aka Gwarizm – show love and drop knowledge! 

Jeśli spodobał Ci się artykuł to byłoby super, gdybyś udostępnił go na Facebooku, forum czy grupie związanej ze sneakersami. Podziel się dobrą wiedzą i czymś ciekawym. Może to kogoś zainteresuje i wciągnie się w naszą tematykę. Zawsze to coś więcej niż kolejny post typu: jaki będzie na tym resell.

Dzięki!

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -NikeNike

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category