- Reklama -Koszulka Piłkarska Reprezentacji Polski
Strona głównaArtykułyTechnologia i materiałyNie wiesz co to jest Saucony Grid? Poznaj technologię tej amerykańskiej marki!

Nie wiesz co to jest Saucony Grid? Poznaj technologię tej amerykańskiej marki!

Piątek zarezerwowaliśmy sobie na artykuły związane z technologią i materiałami wykorzystywanymi w sneakersach. Dziś odchodzimy od tych wielkich brandów i zaglądamy co słychać u marki Saucony. Zatem, jeśli nie wiesz co to jest Saucony GRID, to ten materiał pozwoli Ci poznać bliżej technologię tej amerykańskiej marki!

Co to jest Saucony Grid?

Jest to technologia amortyzacji i ochrony stopy przed uderzeniami powstała w 1991 roku, a stoi za nią marka Saucony. GRID to skrót od Ground Reaction Inertia Device.

Wykorzystuje ona elastyczne włókna Hytrel (termoplastyczny elastomer produkowany przez DuPont) o dużej wytrzymałości, z których stworzono elastyczną siatkę, która pochłania uderzenia i wszelkiego rodzaju wstrząsy wynikające z biegu. Może Wam to swoją budową oraz działaniem delikatnie przypominać tenisową rakietę.

System umiejscowiony jest pod piętą co widać na jednym z poniższych rysunków. Włókna wyginają się do kształtu pięty, podczas gdy podeszwa środkowa ściska się, zapewniając amortyzację.

saucony grid tchnology

Saucony używało systemu GRID, ponieważ w przeciwieństwie do innych systemów amortyzujących występujących w technicznych butach do biegania, zapewniało stabilną amortyzację.

Jeśli zapewne sam zauważyłeś podczas biegania pierwszą część stopy, która uderza o ziemię jest pięta. Zatem jej ochrona jest kluczowa na zdrowia biegacza, ponieważ uderza ona o ziemię z siłą do trzech razy większą niż masa ciała (3G). Siła ta działa nie tylko na piętę, ale jest również przenoszona w górę do dolnej części nogi oraz do pleców, co wpływa na staw skokowy, kolanowy i biodrowy.

saucony grid tchnology 1

Rodzaje technologi Saucony GRID:

GRID: Technologia GRID została wynaleziona w 1991 roku i całe generacje biegaczy uzależniło się od tego typu amortyzacji. Wykorzystuje ona elastyczne włókna Hytrel (termoplastyczny elastomer produkowany przez DuPont) o dużej wytrzymałości, z których stworzono elastyczną siatkę, która pochłania uderzenia. Przypomina to odrobinę tenisową rakietę.

PROGRID: Jedna z ostatnich technologii GRID, która znajduję się bliżej stopy i zapewnia większą amortyzację bez uszczerbku dla wsparcia i trwałości. ProGrid został stworzony za pomocą Respon-Tek ™, stosunkowo nowej technologii chroniącej przed uderzeniami o podłoże, która jest wykonana z mieszanki pianek i syntetycznych gum.

3D GRID: Miękkie włókna Hytrel ™ owinięte wokół podeszwy środkowej tworzą platformę do amortyzacji pięty i pochłaniającą wstrząsy. W 3D Grid Hurricane boczne pasma siatki 3D są nachylone pod kątem 30°, aby zoptymalizować uderzenie pięty i zmniejszyć stopień pronacji. Wiązki 90° po stronie środkowej zapewniają wsparcie strukturalne i ograniczają nadmierną pronację.

I-GRID: W tym przypadku różnica polega na tym, że wykonano to z pianki EVA. I-GRID jest superlekkim systemem amortyzacji wykorzystanym w naszych najlżejszych butach.

Active GRID: Active Grid to kolejny poziom zaawansowania najważniejszego systemu amrotyzacji Saucony. Pasma Hytrel są ułożone w kształt wektorowy, który zapewnia kompresję podobną do zawiasów, podczas gdy miękki materiał pozwala na tłumienie wstrząsów. Poprzez stopniowanie kąta pasm zapewnione jest płynne i kontrolowane przejście od uderzenia pięty o podłoże przy jednoczesnej delikatnej kontroli pronacji.

SAUCONY GRIDTECH

Modele butów z technologią Saucony GRID:

Saucony Grid SD – 1991

Pierwszym modelem amerykańskiej marki, który dostał technologię GRID był model Saucony GRID SD. Swój debiut rynkowy zaliczył na początku lat ’90, a dokładniej w 1991 roku.

Na piance EVE postawiono cholewkę z najnowocześniejszych materiałów z tamtych czasów. Zestawiono ze sobą nylonowy mesh, siateczkę oraz syntetyczny zamsz. Dołożono wsparcie przy ostatnim oczku na sznurówki, w którym umieszczono grafikę pokazującą system technologii GRID. Sama linia podeszwy jest niemalże identyczna jak w modelu Saucony Shadow 5000.

Model ten błyszczał na rynku przez następne dwa lata i po dziś dzień jest najbardziej rozpoznawalnym modelem z technologią GRID.

saucony grid sd


Saucony Grid 8000 -1993

Następnym modelem, w którym pojawia się opisywana tu technologia to Saucony Grid 8000. Jego debiut rynkowy datuje się na 1993 rok, zatem dwa lata po wprowadzeniu świeżej amortyzacji.

Sama linia i sylwetka cholewki, jej opływowy kształt, który idealnie współgra ze smukłą podeszwą to chyba znaki rozpoznawcze tego modelu. Nawiązanie do technologii GRID widzimy na bocznym panelu znajdującym się tuż nad podeszwą.

Model ten powrócił do sprzedaży w 2015 roku po blisko 20 letniej hibernacji i od tamtej pory nie wychodzi ze sprzedaży, a wręcz przeciwnie. Jego popularność stale wzrasta.

saucony grid 8000


Saunocy Grid 9000 – 1994

Trzecim i zarazem ostatnim modelem, który został wyposażony w podstawową technologię GRID był model Saucony GRID 9000. Ten model pierwszy raz pojawił się w sprzedaży w dość krótkim odstępie od poprzednika, zaledwie rok później, czyli w 1994 roku.

W tym modelu charakterystycznym i wyróżniającym elementem jest neoprenowa skarpeta i kołnierz, które zintegrowano z językiem tworząc tym samym coś na styl okalającej stopę skarpety.

Jest to chyba najpopularniejszy obecnie model na rynku.

saucony grid 9000

Pozostałych modeli już nie będziemy opisywać, bo w grę wchodzą nowsze rozwiązania, a buty już są mocno nacechowane biegowo. Pozostaniemy jedynie przy retro biegówkach, które wychodzą zarówno w wydaniach o szerokiej dystrybucji jak i w licznych arcyciekawych kolaboracjach, których liczba jest mocno limitowana.


Sprawdź również pozostałe technologie:


Byłbym Ci niezmiernie wdzięczny jakbyś udostępnił ten artykuł na Facebooku, forum czy grupie związanej ze sneakersami. Podziel się dobrą wiedzą i czymś ciekawym. Może to kogoś zainteresuje i wciągnie się w naszą sneakersową zajawkę.

- Reklama -NIKE FLEECE
- Reklama -Koszulka Piłkarska Reprezentacji Polski

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category