- Reklama -NikeNike
Strona głównaArtykułyPoradnikJak wygląda ewolucja denimu?

Jak wygląda ewolucja denimu?

Pewnie zastanawiacie się: po co ludzie kupują Raw Denim? Po co kupować Raw Denim, skoro tyle przy nim zachodu i zabawy? Czy może niektórym chodzi o sztywność, innym o kolor, a jeszcze innym o to i o to i dlatego wybierają surowy jeans? Cóż, ja właśnie dlatego je wybierałem, właśnie te cechy przeważały przy wyborze każdych następnych spodni. Spora część osób decydujących się na surowy jeans kieruje się jednak czym innym – ewolucją denimu.

Nie martwcie się, nie zanudzę Was historią powstawania denimu (jeszcze nie teraz heh), nie chodzi tu o ewolucję w modzie, a ewolucję czyli zmiany jakie powstają na denimie w czasie jego noszenia.

Niestety, nie znając charakterystyki materiału, postępowałem niezgodnie z pewnymi zasadami, zapewne wielu z Was miało podobnie. W artykule Za wcześnie wyprany raw denim, opisałem co się dzieje przy pierwszym znaczącym błędzie (praniu) przy spodniach tego typu. Są dwie główne zasady postępowania ze spodniami z surowego jeansu: czyszczenie i namaczanie wstępne. O praniu i czyszczeniu swoich spodni możecie przeczytać w dwóch moich wcześniejszych artykułach/poradnikach:

Kiedy i jak prać Raw Denim? oraz Zamrażarka zamiast pralki? Sposób na „brudny i śmierdzący” denim

ale zanim przejdziecie do prania należy sprawdzić czy potrzebujemy namoczyć raw denim przed noszeniem czy nie, wyjaśnienie tego problemu znajdziecie w artykule:

Denim Soak, czyli wstępne namaczanie denimu

Pewnie zastanawiacie się dlaczego o tym wspominam? Raz, że nie wszyscy odwiedzają moją stronę od początku i nie mieli jeszcze okazji o tym przeczytać, a dwa że postępowanie według tych wskazówek pomaga przy ewolucji denimu, dlatego warto je znać.

[youtube gg8acKHCeNI 630]

Przejdźmy jednak to meritum sprawy, czyli do wcześniej wspomnianej ewolucji denimu. Co to jest ewolucja denimu? Jak wygląda ewolucja denimu? To są dwa główne pytania jakie się tu pojawiają. W skrócie są to wszystkie przetarcia, przebarwienia, zmiany koloru, wytarcia, zniszczenia i dziury jakie powstają podczas noszenia. Jest to proces, który sprawia, że noszone przez nas spodnie stają się unikatowe i jedyne w swoim rodzaju.

Poniżej pokazuję i opisuję większość rodzajów przetarć:

Whiskers/Hige

Whiskers, czyli kocie wąsy, nie wiem czy tak to można przetłumaczyć, ale może rzeczywiście przetarcia w okolicach krocza z przodu, pod kieszeniami, mogą przypominać komuś wąsy kota. Przy wąskich spodniach przetarcia są proste i zwarte, przy luźniejszych szersze i bardziej rozległe.

Honeycombs

Honeycombs to przetarcia z tyłu, za kolanami powstałe podczas zginania nóg i 'marszczenie się’ denimu, które tworzą wzór przypominający plaster miodu.

Knee Fades

Przetarcia w okolicy kolan, powstają tak jakby w dwóch miejscach, na samym środku kolana po prostu wyciera się kolor a po bokach powstają podłużne, wąskie przetarcia.

Stacks

Trochę mniej popularny i mniej widoczny rodzaj przetarć, powstają w sytuacji gdy pozostawimy ciut dłuższe nogawki, które zaczną się zaginać i tworzyć warstwy w okolicy kostek. Ze względu na to, że raw denim jest z natury sztywny to na zgięciach materiału zaczną powoli pojawiać się fajne przetarcia. Przypominają one z lekka wcześniej wspomniane honeycombs.

Wallets Fades

Są to przetarcia powstałe na kieszeni, spowodowane noszeniem portfela czy telefonu. Jest to przetarcie, które pojawia się jako jedno z pierwszych; jest zarazem jednym z najbardziej spornych, albo się je lubi albo nienawidzi.

Train Tracks

Jest to mniej znany i trudny do uzyskania rodzaj przetarcia. Powstaje wzdłuż nogawki i odbija na zewnątrz selvage (Co to jest selvedge?), a wzór przypomina tory kolejowe. Jak wspominałem, jest dość trudny to osiągnięcia, ale żeby temu pomóc można przeprasować selvedge przed noszeniem, będzie wtedy lepiej przylegał do spodni. Jest to przetarcie, którego najbardziej nie lubię.

Distressed

Jest to proces, polegający na dość mocnym postarzeniu spodni, nadaje się im wszystkich przetarć, przebarwień, a czasami nawet robi się specjalnie dziury. Proces ten ma odzwierciedlać naturalny proces ewolucji spodni.

Wszystkie powyższe przetarcia pojawiają się w różnym czasie i wielkości, wszystko zależy czy postępowaliście wg zasad czy tez to olaliście, każdy inaczej użytkuje spodnie, każdy ma inną budowę ciała itp itd. I właśnie na tym to polega, że każdy z czasem ma inną, niespotykaną wersję „zrobioną” przez samego siebie.

Są jednak osoby, którym nie chce się czekać, są niecierpliwi albo po prostu chcą ręcznie „zrobić” swoje spodnie. Na poniższych video możecie obadać jak to się robi w domu

[vimeo 28950523 630 425]

a jak fabrycznie:

[youtube uDIpHm9bCgo 630]

[youtube lNW53mXklEo 630]
[youtube Kp1VINro–I 630]
[youtube HXXebqGBjxQ 630]

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -Nike
- Reklama -NIke

ZOBACZ NASTĘPNE NEWSY: