W obecnej sytuacji spowodowanej zagrożeniem wirusowym jedną z platform, która zyskała na tym najwięcej jest Zoom, czyli serwis do video konferencji. Mark Zuckenberg i Facebook pozazdrościło popularności, więc w odpowiedzi stworzyło narzędzie o nazwie Messenger Rooms.
W momencie kiedy większość naszego czasu siedzimy w domu, a naszym jedynym zajęciem jest praca zdalna, to nasze kontakty społeczne spłaszczyły się jedynie to rozmów telefonicznych i video konferencji. Te drugie sprawdzają się idealnie nie tylko do dysputy na temat nowego briefu i statusów związanych z postępem prac nad danym projektem, ale również wieczorami do wirtualnej imprezy przy piwie ze znajomymi.
Do tej pory mogliśmy korzystać z Zoom, Microsoft Teams lub Houseparty, ale do tej trójki dołącza właśnie Facebook z aplikacją Messenger Rooms.
Za pośrednictwem Messenger Rooms użytkownicy Facebooka będą mogli teraz łączyć się przez wideo z członkami rodziny, przyjaciółmi lub współpracownikami. Czy do korzystania z Messenger Rooms trzeba mieć konto Messenger lub Facebook? Mamy dobrą wiadomość, nie, nie trzeba! Po utworzeniu pokoju możesz zaprosić dowolną osobę, nawet jeśli nie ma ona konta na Facebooku. A ile osób może korzystać jednocześnie? Pokoje będą wkrótce pomieścić do 50 osób bez ograniczeń czasowych.
Jak włączyć Messenger Room?
Stworzenie messenger room jest niezwykle proste. Gdy funkcja będzie już dostępna w Twojej lokalizacji, musisz zrobić tylko trzy rzeczy:
- Otwórz aplikację Messenger.
- Stuknij kartę Osoby w prawym dolnym rogu ekranu.
- Stuknij 'Utwórz pokój’ i wybierz osoby, które chcesz żeby dołączyły
Aby udostępnić pokój osobom, które nie mają konta na Facebooku, wystarczy udostępnić im link. Możesz także udostępnić 'pokój’ w swoim głównym streamie, grupach i wydarzeniach. Nowa funkcja Facebook Messenger Rooms ma możliwość działania mobilnie i stacjonarnie, dzięki czemu możesz dołączyć do czatu wideo bez konieczności pobierania nowej aplikacji.
Czy Facebook Messenger Room jest bezpieczne i jakie ma funkcje?
Niewątpliwie największym zmartwieniem dotyczącym aplikacji do video konferencji w ostatnim czasie była prywatność. Sporo zarzuca się chociażby platformie Zoom. Różne aplikacje wideo zostały oskarżone o kradzież danych lub niemożność zapewnienia skutecznej ochrony danych przed hakerami.
Według Erin Egan, głównego inspektora ochrony prywatności na Facebooku (ale czy możemy im ufać?), polityka nowej platformy wprowadziła pewne specjalne środki ochrony. Obejmują one:
- Blokowanie – pokoje można zablokować lub odblokować po rozpoczęciu połączenia. Jeśli pokój jest zamknięty, nikt inny nie może dołączyć, z wyjątkiem administratora grupy dla pokoi utworzonych za pośrednictwem grupy.
- Usunięcie – twórca pokoju może usunąć niechcianych uczestników w dowolnym momencie. Jeśli twórca pokoju usunie kogoś z połączenia lub wyjdzie, pokój zostanie automatycznie zablokowany, a twórca pokoju musi odblokować połączenie, aby inni mogli dołączyć.
- Opuszczanie – uczestnicy mogą opuścić pokój w dowolnym momencie. To, że pokój jest zamknięty, nie oznacza, że musisz zostać.
- Zgłaszanie – jeśli pokój narusza Standardy społeczności Facebooka, możesz zgłosić nazwę pokoju lub przesłać opinię. „Ale ponieważ nie oglądamy ani nie słuchamy twoich połączeń audio lub wideo, ważne jest, aby wiedzieć, że raporty i opinie nie będą zawierać dźwięku ani obrazu z pokoju”, powiedziała Egan.
- Blokowanie – możesz zablokować kogoś na Facebooku lub Messengerze, który może Ci przeszkadzać, a my go nie poinformujemy. „Gdy ktoś, kogo zablokowałeś, jest zalogowany na Facebooku lub Messengerze, nie będzie on mógł dołączyć do pokoju, w którym się znajdujesz, i nie będzie można dołączyć do jego pokoju” – potwierdziła Egan.