Początek roku 2016 zadziwia już w pierwszy dzień. Sneakersowe środowisko zszokował Hikmet Sugoer, który w dniu wczorajszym ogłosił w swoim poruszającym liście, że jego drogi ze sklepem Solebox się rozchodzą z początkiem roku.

Dla przypomnienia, 12 lat temu Hikmet był jednym ze współzałożycieli jednego z najlepszych sneaker butików na świecie i przez te lata wypuścił kupę świetnych kolaboracyjnych projektów czy to z New Balance, Diadora, adidas Originals czy Asics. W 2013 roku sklep został przejęty przez większego gracza na niemieckim rynku, przez sklep Snipes. Okazuje się, że przez te dwa lata współpraca zbytni się nie układała, skoro Hikmet postanowił ją zakończyć wraz z końcem 2015.

Na razie niestety nie wiemy co będzie dalej, a w oczekiwaniu na jego dalsze losy zapoznajcie się z jego listem otwartym i wpadajcie na stronę Sugoer.de

Dear Solebox,

I am writing you this because there’s something I want you to know:
Our relationship had a nice start two years ago, we knew each other for 12 years before being part of Snipes and this love affair began because between you and me was something special with so much potential.
At the beginning of our relationship things were very nice, we loved and respected one to each other and enjoyed being together every day, but as the months went by I began to feel different with everything around you.
We have had many people with different opinions about our relationship in our day to day, which were very passion consuming. 
Lately we have been making our effort to try to remedy things but we have not gotten results.
The good memories I have are with you and it saddens me to think that they will be just part of the past. I can hardly tell you this, but ours can’t continue. 
Solebox, you are a great concept and I like you but the magic is over. Solebox without the Soul…I mean Sole…is only a box. Like many other boxes
It is sad to know that our relationship has come to this point but I feel I can’t do anything. The love I felt once is gone. Do not try to see who is guiltier, we need to accept that it ended.
Accepting this decision was not easy for me, and I know it will hurt you but it is better not continue hurting us.

I will always remember you with esteem.

Hikmet Sugoer

Reklama
air jordan