- Reklama -Nike WyprzedazNike Wyprzedaz
ARTYKUŁ

Acronym x Nike – jak Errolson Hugh nadał butom Nike nowego wymiaru

Nikt tak nie zasługuje na tytuł nietuzinkowego i przełamującego bariery projektanta jak Errolson Hugh. Przedsięwzięcia serwowane pod parasolem jego marki Acronym to czysta technologiczna symfonia. Swój etos i stylistykę z sukcesami przenosił również na buty Nike, które po dziś dzień pozostają jednymi z najciekawszych kolaboracyjnych projektów w historii. I to właśnie im poświęcamy ten artykuł.

Stoicki kanadyjski projektant ma zdolność do umiejętnego łączenia użytecznej funkcjonalności z neofuturystycznym wyrafinowaniem. Tego samego doświadczamy w jego projektach butów.

„Stawiamy na funkcjonalność i wykorzystanie istniejącego prototypu, do którego dodajemy detale i materiały charakterystyczne dla marki ACRONYM” – mówi Errolson Hugh.

Acronym bardzo często stawia sobie za zadanie przemianę prostego oryginału w bardziej skomplikowany projekt.

Errolson Hugh

Hugh podchodził do projektów w sposób umożliwiający mu dostosowanie sneakersów pod kątem czystej funkcjonalności, co z kolei pozwalało mu też podejmować pewne ryzyko. „Takie podejście było w pewnym sensie wyzwalające, a cały zespół pozbywał się ograniczeń w momencie, gdy przychodził do poprawiania funkcjonalności.

„Wiedzieliśmy, że stworzyliśmy coś odlotowego, co podobało się także nam” – wspomina Errolson o jednym z projektów. „Nie spodziewaliśmy się jednak aż takiego szaleństwa na punkcie tych butów. To ogromne zainteresowanie naszą radykalną przeróbką sprawiło nam wielką radość”.

Poniżej znajdziesz wszystkie kolaboracje na linii Nike Acronym jakie pojawiły się na sklepowych półkach. Na chwilę obecną są one do kupienia między innymi na StockX.


 

2015 – ACRONYM x Nike Lunar Force 1 Low

2015 – ACRONYM x Nike Lunar Force 1 Low

Na pierwszy ogień Errolson Hugh dostał Nike Lunar Force 1 Low. Jest to zaktualizowana klasyczna sylwetka, przy której skoncentrował się na usprawnieniu procesu zakładania i ściągania buta. Projekt odzwierciedlał niesłabnącą obsesję Hugh na punkcie funkcjonalności.

„Na początku”, mówi Hugh, „kiedy firma Nike po raz pierwszy zwróciła się do nas, aby spojrzeć na model Lunar Force 1, pierwszą rzeczą jaką zrobiliśmy to zadaliśmy sobie pytanie: 'Dlaczego powinniśmy to robić? Co moglibyśmy przynieść do stołu, czego Nike jeszcze nie wie jak zrobić?’

W końcu postanowiliśmy podejść do tego tak, jak podchodzimy do odzieży, co oznacza: przyjrzyj się problemowi lub przyjrzyj się aspektowi funkcjonalności i zobacz, czy istnieje sposób, aby go ulepszyć.” – wspomina twórca marki Acronym.

W ramach tego projektu Hugh i jego zespół Acronym® zbadali przeszkodę, z którą muszą zmierzyć się wszyscy z nas: zakładanie i zdejmowanie butów.

Zamek blyskawiczny ACRONYM x Nike Lunar Force 1 Low

Proces odkrywania rozpoczął się od unikalnego, praktycznego, opartego na działaniu systemu badań. Jego ekipa nie pracuje na moodboardach, działają bezpośrednio z materiałem, dodając, odejmując i eksperymentując z różnymi elementami.

„Wzięliśmy istniejący but i użyliśmy taśmy maskującej, markerów, nożyczek i kleju, aby stworzyć prototyp” – mówi Hugh. „Zbudowanie go w naturalnej wielkości pomogło nam naprawdę mieć pewność, że to zadziała jak powinno. Twoja stopa musiała wejść do środka i mieć wystarczająco dużo miejsca. To nie było tylko ćwiczenie estetyczne”.

W tym przypadku skończyło się na prostym zabiegu – przecięcie cholewki po boku i dopasowywanie odpowiednio zamka błyskawicznego!

„Możesz zawiązać sznurowadła raz, ustawić odpowiednie napięcie i nigdy więcej nie będziesz musiał zajmować się sznurowadłami. Po prostu wsuwasz i wyskakujesz” – wyjaśnia Hugh.

Do wyboru były trzy wersje kolorystyczne, jednak największym zainteresowaniem cieszyła się opcja w bieli.


2016 ACRONYM x Nike Air Presto

2016 – ACRONYM x Nike Air Presto Mid

Errolson Hugh opowiada, że współpraca rozpoczęła się od dokładnego obejrzenia nieudanych i zapomnianych prototypów Air Presto. Wybrano wersję z cholewką o średniej wysokości. W tym przedsięwzięciu zadanie polegało na przemienieniu prostego oryginału w bardziej skomplikowany projekt.

„Buty Air Presto są prawie jak klapki, dlatego pomysł dodania do nich cholewki o średniej wysokości wydaje się chybiony” – dodaje Errolson. „Średnia cholewka zazwyczaj zapewnia wsparcie i stabilizację, a my chcieliśmy zachować prostotę oryginału i jednocześnie odrobinę go ulepszyć”.

Sznyt marki ACRONYM nadano poprzez wprowadzenie podwójnych zamków przy kostce, które otwierano i zamykano jednym pociągnięciem ręki.

„Postawiliśmy na funkcjonalność i wykorzystaliśmy istniejący prototyp, do którego dodaliśmy detale i materiały charakterystyczne dla marki ACRONYM” – mówi Errolson.

errolson hugh acronym nike

Największym wyzwaniem projektowym całego zespołu technicznego były zamki błyskawiczne umieszczone po bokach kołnierza. Uzyskanie pożądanego efektu szybkiego, jednoczesnego pociągnięcia wymagało przeprowadzenia wielu prób. Co ciekawe, ogólna wersja projektu powstała w zaledwie trzy godziny. Natomiast długości zamków, ich kąty oraz typy testowano aż sześć razy.

Ostatecznie udało się zachować prostotę fasonu z widocznym ściągaczem i uchwytami zamków wystającymi poza profil buta.

Kolejną nowinką wprowadzoną w tym projekcie są taśmy w kształcie litery U w okolicy noska buta. Przypominają one taśmę kinezjologiczną, która z powodzeniem zapewnia wsparcie i jest wykorzystywana w rehabilitacji.

W tym przypadku również postawiono na trzy różne wersje kolorystyczne. Wszystko oczywiście zgodnie z filozofią marki, według której każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.


2017 ACRONYM x Nike Air Force 1 Downtown

2017 – ACRONYM x Nike Air Force 1 Downtown

Na wstępie zaznaczam pewną ciekawostkę. Projekt tego modelu Errolson stworzył szybciej niż poprzednika – Nike Air Presto Mid. Strategia Nike w kwestiach dystrybucji i premiery sprawiła, że na rynku zadebiutował w roku następnym, więc chronologicznie jest ich trzecim kolaboracyjnym projektem.

Pojawiały się również spekulacje, że Nike chciało „przyzwyczaić” rynek do tak specyficznego projektu. Na kilka miesięcy przed ich debiutem wprowadzono model Nike SF-AF1.

errolson hugh ACRONYM x Nike Air Force 1 Downtown

Jednak jeśli przyjrzycie się im dokładniej to Nike Air Force 1 Downtown to całkiem inna bestia. Podczas gdy oryginalne wydanie SF-AF1 używało wytrzymałych materiałów aż do kostki, w tej wersji zostało to zmienione na oddychający nylon, aby zapewnić lepszą artykulację i komfort.

To jednak nie koniec. Na bokach widzimy zamek błyskawiczny, a stopień przylegania materiału do nogi można było regulować za pomocą skomplikowanego systemu pasków. Co ciekawe, klamra zacinająca została zapożyczona z niemieckiego wojska, więc doświadczycie jej tylko i wyłącznie w tym projekcie (i prawdopodobnie nigdzie więcej).

Tradycyjnie – projekt wyszedł w trzech wersjach kolorystycznych.


Nike Lunar Force 1 Low Acronym

2017 – ACRONYM x Nike Lunar Force 1 'AF-100′

Z okazji 35 lecia modelu Air Force 1 powstał niesamowity projekt AF100. Swoje premiery zaliczyły wydania Roc-a-Fella oraz Just Don. Następnym w kolejce był projekt powstały z Acronym.

Zaprezentowane w 2015 roku buty ACRONYM x Lunar Force 1 sprawiły, że kultowy model AF-1 stał się jeszcze przyjemniejszy w noszeniu niż kiedykolwiek wcześniej. Wersja z 2015 roku powróciła w klasycznej białej kolorystyce dwa lata później. Dosłownie wszystko było skąpane w bieli, nieważne czy skórzana cholewka, zamek czy lunarowa podeszwa. Czysto, schludnie i z klasą.

Nike Lunar Force 1 Low Acronym-6

Projekt zbytnio się nie odróżnia od poprzedników. Podobnie jak wcześniej, tak i teraz zamiast próbować wkomponować nowy element w obecny model, woleli raczej sprawić, by całkowicie się wyróżniał. Oznaczało to niemal naruszenie konstrukcji buta. Zostawiliœ zapięcie błyskawiczne jako kontrast i właśnie dlatego końce zamka wystają u dołu i u góry i dlatego jest taki niewykończony.

Buty były dostępne w wyrazistej, całkowicie białej kolorystyce, dzięki której model Air Force 1 zawdzięcza popularność na całym świecie.


Acronym x Nike Air VaporMax Moc 2

2018 – ACRONYM x Nike Air VaporMax FK Moc 2

Errolson Hugh, współzałożyciel ACRONYM®, pracował wcześniej nad trzema modelami Nike: Lunar Force 1 (2015), Air Presto (2016) i AF1 Downtown (2017). Każdy z nich wprowadzał ciekawe akcenty, aby rozwiązać konkretny problem funkcjonalny (na przykład Lunar Force 1 zawierał komponent zamka błyskawicznego ułatwiającym zakładanie buta).

Nieco inaczej podszedł do swojego czwartego buta tej marki, Nike Air VaporMax Moc 2.

„Nie ma w tym absolutnie nic retro. To takie postępowe”, mówi o bucie. „Fizyczny aspekt tego, po usunięciu sznurowadeł i elastycznym języku… tak naprawdę nie czuliśmy, że chcielibyśmy zrobić to funkcjonalnie, ponieważ jest świetne”.

Natomiast brak sznurowadeł, zmodyfikowany zapiętek i wyrazista struktura to charakterystyczne znaki rozpoznawcze marki Errolsona.

Nieuznający ograniczeń projektant chyli czoła przed przełomową technologią i proponuje wersję ożywiającą sztukę kamuflażu oraz prezentujące zaskakującą wizję przyszłości.

Cholewkę Nike Flyknit zdobią kamuflażowe nadruki Acronym, które powstały z grafiki przedstawiającej literę A z nazwy marki. Wariacje i sposoby naniesienia tejże litery na wzornik spowodowały powstanie nietuzinkowego wzoru.


2018 ACRONYM x Nike Air Presto Mid

2018 – ACRONYM x Nike Air Presto Mid

Trzeba przyznać, że Errolson ponownie stanął na wysokości zadania i zaserwował nam coś czego jeszcze nie ma na rynku i obok którego nie przechodzi się obojętnie. Jego poprzednie projekty jak Air Force 1 czy VaporMax Moc nie były aż tak szalone jak bohaterzy tego wpisu. Nawet ten sam model w 2016 był bardziej stonowany niż poniższe warianty.

Po pierwsze widzimy tu trzy sylwetki modelu Nike Air Presto Mid, przy czym każda z nich została zaprojektowana w ciut inny sposób (mam tu na myśli wzory i kolory). Co do samej cholewki to widzimy tu zestaw dwóch różnych lekkich i przewiewnych materiałów na przodzie i w górnych partiach cholewki, które połączono termozgrzewalną taśmą z napisem Acronym. Natomiast tył odpinany na dwa zamki błyskawiczne został wykonany ze skóry. Dodatkowo na bokach cholewki umieszczono ochronną wzmacniającą taśmę w kolorze czarnym.

Najwięcej dzieje się tu w kwestii kolorystycznej. Do wyboru mamy wersje różowo-niebieską, wariant łączący biel i jaskrawą zieleń, a także kolorystykę zestawiającą ze sobą szarość z czernią. Stoją one odpowiednio na biało-czarnej podeszwie, czarno-białej oraz całej czarnej. Poszczególne warianty różnią się między sobą również wzorami. Nie dość, że każdy ma inny wzór to jeszcze umieszczono je w różnych miejscach i elementach cholewki.


acronym x nike blazer low

2022 – ACRONYM x Nike Blazer Low

Errloson Hugh na przestrzeni lat w swoich kolaboracjach na linii ACRONYM x Nike już kilkukrotnie udowadniał, że jego kreatywność nie ma granic. Uwielbia wychodzić poza ramy i serwować coś unikatowego. Projekt butów Nike Blazer Low jest na to kolejnym dowodem.

Obie strony wymieniły doświadczenia i znalazły sposób na stworzenie oryginalnego połączenia, którego rezultatem jest coś nowego i nieoczekiwanego. Hugh odniósł się do klasycznej propozycji jaką jest koszykarski model Blazer Low i nadał mu nowy wymiar poprzez wprowadzenie futurystycznych elementów. Detale w tym projekcie to nie tylko detale, to elementy które tworzą charakter produktu, no ale o tym poniżej.

To co wyróżnia to wydanie na tle innych to przede wszystkim klatka i swego rodzaju stabilizator pięty. Do konstrukcji z tworzywa zamocowanej przy pięcie możemy dokręcić dodatkowy futurystyczny element. Errolson dołączył do butów dwa wymienne zapiętki z TPU oraz nieśmiertelnik, dzięki czemu buty można dostosować do własnych potrzeb, tworząc energetyczną i futurystyczną wersję jednej z ikon Nike.

Natomiast wykonana ze wzmocnionego nylonu cholewka z wycinanymi laserowo elementami symbolizuje dążenie do rozwijania formy projektu. Do wyboru pojawiły się dwie wersje kolorystyczne: bordowa oraz czarna. Projekt butów dopieszcza niestandardowe logo ACRONYM®. Umieszczono je na języku, wyściółce i pięcie, co podkreśla unikalny zamysł całego przedsięwzięcia.


Jeśli spodobał Ci się ten artykuł to koniecznie sprawdź pozostałe utrzymane w podobnym tonie i tematyce. Na pierwszy ogień kolaboracje streetwearowe:

a następnie projekty, za którym stoją raperzy, designerzy i celebryci

- Reklama -Nike SB Dunk LowNike SB Dunk Low

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category