- Reklama -NikeNike

Jak prać Raw Denim?

Jedną z największych bolączek osób decydujących się na Raw Denim to czyszczenie i pranie spodni. W waszych głowach pojawiają się zapewnie pytania typu: Jak prać raw denim? Kiedy prać raw denim? Oraz wszystkie pokrewne.
Na początku powinienem wspomnieć raczej o tym, że nie zalecam prania w pralce. Wyjaśnienia znajdziecie poniżej, polecam natomiast (tak samo jak producenci) najpierw ponosić spodnie co najmniej 6 miesięcy, wtedy dopiero zobaczycie efekty na jakie czekacie.

Zanim zgłębię się w tym artykule w „instrukcję” i wskazówki itp przypomnę o tym, że czym szybciej zdecydujesz się na pranie tym mniejsza szansa na fajne przetarcia i przebarwienia (pisałem o tym w artykule „Za wcześnie wyprany Raw Denim„). Związane jest to z jednym z etapów produkcji, czyli barwieniem (aka indigo dying) w którym materiał zanurzany jest w kadzi z barwnikiem (naturalnym albo syntetycznym). Indigo nie „wpija” się w 100% w materiał i po tym jak wypierzesz swój denim, tracisz ten ciemny granatowy/czarny kolor i uczucie sztywności (utrata krochmalu). Tak więc, postaraj się nosić swój denim co najmniej pół roku przed praniem, ale nie więcej niż rok, ponieważ jest duże ryzyko przetarcia ich na kroczu albo całkowitego rozdarcia.

Przejdźmy więc do działań:

Wskazówki

Oblamówka – nie skracaj i nie obszywaj denimu przed praniem, bo naturalnym efektem prania jest kurczenie się na długości
Pierz oddzielnie – naturalnym efektem prania jest też puszczanie koloru, zawsze pierz swój raw denim osobno, bez innych ciuchów
Temperatura wody – główna zależność: czym cieplejsza woda tym większa kurczliwość materiału
Suszenie – zawsze susz w pozycji wiszącej. Nie kładź na grzejniku lub jego pobliżu, nie wrzucaj do suszarki albo nie wykręcaj/wyciskaj denimu, ponieważ może to spowodować zniszczenie materiału, kroju, przetarć, kontrastu i ogólnej jakości.

Drobne czyszczenie

Plamy i rozlana ciecz – jeśli kiedykolwiek rozlejesz jakąś ciecz na swój denim staraj się użyć serwetki lub czegoś podobnego do wytarcia na sucho, zawsze wycierać do środka co powoduje zmniejszenie plamy, nie rozcieramy jej na okolice. Nie używaj mydła czy innych środków czyszczenia, bo możesz stracić indigo, barwę spodni i stworzyć niepotrzebne przebarwienie. Chyba nie chcesz mieć ciemnych spodni z jasną plamą gdzieś na środku, nie?

Zapach – wiele osób decyduje się wyprać swój raw denim przed upływem „magicznych” 6 miesięcy, ponieważ zaczyna brzydko pachnieć. Najlepszym rozwiązaniem na tego typu problemu jest użycie bardzo lekkiego czyszczącego sprayu/odświeżacza, jak na przykład Fabreeze lub wywieszenie spodni najlepiej na zewnątrz, na powietrzu przez mniej więcej dobę. Możecie także wrzucić spodnie to zamrażarki, o czym pisałem w artykule: Zamrażarka zamiast pralki? Sposób na brudny denim.

Główne pranie/czyszczenie

Napełnij wannę/miskę letnią wodą w takiej ilości, żeby zanurzyć w niej spodnie. Następnie wlej do niej małą ilość płynu do prania, najlepiej Woolite Black, który został specjalnie stworzony do ciemnych rzeczy. Nie używaj wybielaczy i normalnych środków czyszczenia, proszków itp.
Aby uniknąć mocnej utraty koloru można użyć zimnej wody, 1/4 kubka soli oraz 1/2 kubka octu.
Niech Twój Raw Denim poleży w wodzie mniej więcej 45 min, możesz przycisnąć go jakimiś cięższymi rzeczami, żeby nie wypłynął na zewnątrz.

Po upływie tego czasu spłucz zimną wodą resztki płynu do prania. Wyciągnij z wody i powieś luźno, może być na dworze, na świeżym powietrzu i słońcu.
Opcjonalnie możesz użyć jeszcze krochmalu, żeby uzyskać lepszą sztywność spodni.

Video
Przejrzałem kilka tutoriali w wersji video, ale ten chyba jest najlepszy. Pamiętajcie, prać najlepiej po 6 miesiącach noszenia, ale nie później niż rok.

[youtube lduOjXxjQeU 630]
[youtube ukLZByasxOs 630]

Ostatnio na rynku pojawił się ciekawy produkt marki A.P.C., specjalny środek/płyn do prania denimu. Sposób jego wykorzystania możesz obejrzeć na poniższym video. Sposób czyszczenia trochę inny niż wspomniany powyżej.

[youtube FVZt_ZuJi90 630]

Nie bierz tego poradnika całkiem dosłownie, to nie są sztywne reguły i wskazówki do uzyskania idealnych przetarć, zmarszczek i wyblaknięć. Nie jest też napisane, że bez tego nie osiągniesz wcześniej wspomnianych efektów. Postępując wg podanych wskazówek możesz sobie pomóc w uzyskaniu ciekawych efektów na spodniach.

[via rawrdenim.com]

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -Nike
- Reklama -NIke

ZOBACZ NASTĘPNE NEWSY: