Na wielu facebookowych grupach czy też internetowych forach związanych ze sneakersami czy streetwearem istnieje zawsze temat związany z rozpoznawaniem podróbek butów. Jeśli takowych nie znacie, nie lubicie korzystać z for czy po prostu nie chcecie czekać kilku godzin/dni na odpowiedź na Wasze pytanie zadane na facebookowej grupie to nasz artykuł ‚Jak rozpoznać sklepy z podróbkami’ powinien Ci się przydać.

Jak rozpoznać czy sklep internetowy sprzedaje podróbki? Czy to sklep z podróbkami? Czy w sklepie są podróbki i oryginalne buty? Na te i podobne pytania powinniście znaleźć odpowiedź w poniższych kilku wskazówkach.


Jeśli nie chce Ci się czytać, a chcesz znać bezpieczny i sprawdzony sklep to kupuj w oficjalnych sklepach Nike i adidas:


ADRES SKLEPU INTERNETOWEGO

Pierwszą rzeczą na jaką patrzymy to adres internetowy sklepu, nazwa i jego opis. Jeśli w nazwie pojawiają się słowa air max, air jordan, jordan, outlet, yeezy, cheap czy ich kombinacja to możecie śmiało podejrzewać, że sklep sprzedaje podróbki. Od razu odpuście sobie takie sklepy .

WYGLĄD STRONY

Jest to tylko dodatkowa (mniej ważna niż chociażby ta wyżej) wskazówka, która powinna wyczulić Was na problem sprzedaży podróbek. Jeśli na stronie znajduje się Pomoc telefoniczna 24/7, bezsensowne newsy w bocznych panelach czy logo/banner zrobiony na szybko w Paincie to powinno wzbudzić Wasze podejrzenia, że sklep może sprzedawać podróbki.

Grafika strony nie może być ostatecznym kryterium, które sprawi że podejrzewamy sklep o handel podróbkami, bo często zdarza się, że właściciele po prostu oszczędzają na grafiku. Następną czynnością, która należy podjąć, żeby sprawdzić czy nadzialiśmy się na podróbki to sprawdzenie asortymentu, ale o tym poniżej.

ASORTYMENT

Asortyment, najważniejsza rzecz, bo w końcu po to weszliście na stronę internetową sklepu. Jeśli wyżej wymienione wskazówki Was jeszcze nie odstraszyły lub właściciele danego sklepu wycwanili się i nic z tych rzeczy nie umieścili na swojej www to trzeba teraz bacznie sprawdzić asortyment.

I tu czasami pojawiają się pytania: Czy sklep może sprzedawać buty oryginalne i podróbki? Nie! Po co niby mieliby sprzedawać oryginalne buty, skoro mają tańsze wersje i więcej na nich zarabiają?!

Jest kilka bardzo mocnych przesłanek, które powinny Was szybko odstraszyć i sprawić, że szybciej odpuścicie dany sklep niż na niego weszliście.

Buty, które nigdy nie wyszły na rynek

Sklepy najbardziej perfidne i żerujące na ludzkiej nieświadomości, a czasami na głupocie (sorry za mocniejsze określenie) wrzucają na stronę buty na prawdę z kosmosu i przypałowe (wyjątkiem są buty Jeremiego Scotta dla adidasa) jak Jordany lub Nike na obcasie czy Air Maxy z cekinami, które od razu powinny Was odstraszyć od zakupów w danym sklepie. Oto kilka przykładów:

Sklepy bardziej cwane, które odpuściły sobie mniej rozgarniętych i naiwnych klientów, umieszczają po prostu buty typu Air Max 1 czy Air Max 90, a czasami i Jordany w kolorystykach, które nigdy nie wyszły na rynek. List czy spisów raczej nikt nie prowadzi, jest tego po prostu zbyt dużo. Wyjątkiem mogą być tu Jordany (Link 1, Link 2 oraz Link 3), choć i tak nie wszystkie są tu ujęte.

Czasami możecie skopiować nazwę czy oznaczenie liczbowe np. 488298-600 i sprawdzić w jakimś innym sklepie, sprzedającym oryginały oczywiście, czy posiadają je w swojej ofercie i porównać wygląd. Wracając jeszcze do tego numeru, możecie wkleić go w wyszukiwarkę grafiki google, jeśli pod danym numerem wyskakują Ci różne wersje kolorystyczne lub całkowicie odmienne rzeczy niż buty to już jest to przesłanka do tego, że to podróbki. Czasami sklepy wprowadzają swoje oznaczenia typu nike_001812, odpuście sobie takie sklepy.

Cena, pełna rozmiarówka i mnogość modeli

To chyba najprostszy sposób (oprócz pierwszego w tym artykule), który może nam powiedzieć czy sklep sprzedaje podróbki czy buty oryginalne. Jeśli widzicie wszystkie możliwe modele butów, każdy w 100 kolorystykach i pełnej rozmiarówce to odpuście sobie.

Jeśli chodzi o rozmiarówkę, to sklepy z podróbkami mają najczęściej każdy but w pełnej rozmiarówce i po kilkadziesiąt par na rozmiar. Sklepy z oryginalnymi butami jeśli tak mają, to zazwyczaj zaraz po wejściu danego modelu na rynek i zazwyczaj po jakimś czasie są już dziury w rozmiarach i nie wszystko jest dostępne. Drugą ciekawostką, jakiej się dowiedziałem szukając materiałów do artykułu, to to że sklepy z podróbkami mając pełną rozmiarówkę często gęsto odpuszczają sobie rozmiary US 10,5 i US 11,5.

Na zdjęciu poniżej macie wszystko skumulowane, począwszy od kolorytyki, której Jordan Brand nie wypuścił, poprzez zaniżoną ceną i oznaczenie cyfrowe, którego Jordan Brand nie stosuje, aż po pełną rozmiarówkę, oczywiście z brakującymi rozmiarami US 10,5 i US 11,5.

Była już rozmiarówka, była mnogość modeli, teraz czas na cenę. Nie ma czegoś takiego jak ultra unikalne Jordany w cenie 50$, nie ma czegoś takiego jak wszystkie Jordany w tej samej cenie, bez względu na kolorystykę i model. Nie ma czegoś takiego jak 50-70% zniżki przy nowości, czy nawet starszych modelach i dodatkowo 600 par w pełnej rozmiarówce. Nie ma nic za pół darmo. To trzeba sobie uświadomić. Oczywiście, zdarzają się okazje, ale to są OKAZJE a nie większość butów w sklepie.

Sklepy z podróbkami popełniają często bardzo prosty błąd, wrzucają buty w jednej cenie, bez rozróżnienia wersji czy kolorystyki. Jeśli ceny wszystkich butów to $65,99 USD, $75.88 USD czy po prostu wszystkie Jordany Retro po $69, $79 czy $89 – odpuść ten sklep i nie kupuj podróbek.

Jeśli nadal nie wiecie czy odwiedzane przez Was strony to sklepy z podróbkami, zajrzyjcie jeszcze do poradnika Jak rozpoznać podróbki Air Max 1? który pojawił się na The Illest jakiś czas temu. Z czasem będę wrzucał kolejne poradniki odnoszące się do innych butów jak Jordany czy Air Force 1.

Jeśli po prostu chcecie kupić pewne i oryginalne buty to zajrzyjcie na listę sklepów sprzedających oryginalne buty -> LISTA.

Jeśli macie jakieś wskazówki, dodatkowe informacje, które mogłyby się znaleźć w tym artykule/poradniku to piszcie śmiało na [email protected] a my postaramy się dopracować później powyższy artykuł.

Reklama
air jordan