- Reklama - Nike Air Max 1 Limeade
Strona główna Artykuły Poradnik Jak sprzedawać na StockX? Wszystko co musisz wiedzieć na ten temat

Jak sprzedawać na StockX? Wszystko co musisz wiedzieć na ten temat

W tym krótkim artykule znajdziesz wszystko to, co musisz wiedzieć na temat sprzedawania limitowanych butów oraz ciuchów na StockX.

Na wstępie może wyjaśnimy co to jest StockX, z którego z miesiąca na miesiąc korzysta coraz więcej osób poruszających się po świecie sneakersów i streetwearu. Jest to pierwsza na świecie giełda – rynek, na której wszystko dzieje się na żywo. Kupujący składają zapytania, sprzedawcy składają oferty, a jeśli spotkają się w jednym miejscu to dochodzi do transakcji, która odbywa się automatycznie.

Działa to niemalże identycznie jak prawdziwa giełda. Nawet “kurs” cen widzimy na żywo i możemy sprawdzić jak wyglądało to w przeszłości. Ile par już się sprzedało i po jakich cenach.

Co cechuje tę platformę? Po pierwsze anonimowość. Sprzedawca nic nie wie o kupującym i na odwrót, a całej transakcji pośredniczy Stock X. To właśnie na nich spoczywa cała obsługa transakcji, ale to wyjaśnimy dokładniej w dalszej części artykułu. Kolejną ciekawostką jest fakt, że dzięki nim nie natkniemy się na przekręt czy kradzież naszych pieniędzy lub na podrobione buty. To również gwarantuje ta platforma.

stockx josh luber
via Highsnobiety – Założyciel StockX: Josh Luber

Zatem jak sprzedać buty na StockX?

Po pierwsze i najważniejsze Twoje buty muszą być nieużywane i muszą zawierać wszystko co dała fabryka. Mamy tutaj na myśli wszystkie ulotki, akcesoria jak sznurówki czy przypinki, no i sam karton musi być w nienaruszonym stanie. Jednym słowem – deadstock. (nie wiesz co to znaczy? Sprawdź nasz słownik)

To bardzo dobre miejsce do dokonania zakupów, bo zawsze dostajemy nieużywane buty, a nie “polskie 9/10, założone dwa razy tylko do nocnego po piwo” gdzie dostajemy buty zmęczone czasem, z rozdartymi zapiętkami i wytartą podeszwą.

Zatem każdy sprzedający posiadający nieużywane buty, odzież, zegarki czy limitowane torebki może sprzedać swój produkt w dwojaki sposób.

Zanim przejdziemy do konkretów to wyjaśnimy Wam dwa giełdowe pojęcia. BID i ASK, czyli odpowiednio kupno i sprzedaż to dwa najczęściej używane zwroty, których będziesz musiał się nauczyć..

Możesz też “Sprzedać teraz” (Sell Now), przyjmując najwyższą aktywną ofertę, w którym to przypadku sprzedaż będzie się odbywać po tej cenie; lub możesz “Złożyć ofertę sprzedażową” (Place an Ask), aby utworzyć aukcję po Twojej dowolnej cenie wywoławczej. W tym przypadku musisz poczekać aż znajdzie się chętny by kupić w cenie wskazanej przez Ciebie.

sprzedawanie na stockx

Złożyłem ofertę sprzedażową (ASK) i co teraz? 

Cała zabawa odbywa się już na StockX. W momencie kiedy wskazana przez Ciebie i kupującego (BID) cena będzie taka sama, transakcja zostanie automatycznie zrealizowana.

Możesz także ustawić czas trwania Twojego ogłoszenia. Podczas umieszczania lub aktualizowania oferty sprzedażowej możesz wybrać liczbę dni jej wygaśnięcia: 1, 3, 7, 14 lub 30 dni. Za każdym razem otrzymasz wiadomość e-mail, gdy termin “ASK” będzie dobiegał końca. Dzięki temu będziesz mógł odnowić ofertę lub z niej zrezygnować.

Pod drugiej stronie jest kupujący, który składa swoją ofertę zakupu (BID), czyli podaje cenę po której chciałby kupić daną rzecz. W momencie kiedy znajdzie się chętny sprzedać w takiej cenie transakcja zostaje zrealizowana automatycznie.

A co jeśli są dwa lub więcej takich samych modeli butów w takim samym rozmiarze?

Dla przykładu ktoś wystawił buty za 100 euro, ktoś inny za 123 a Ty za 120 to co wtedy? Kupujący zawsze kupuje w pierwszej najniższej cenie dostępnej na rynku, więc schodzi para za 100. Ty musisz poczekać na chętnego, który zgodzi się kupić za 120 lub możesz obniżyć lub podwyższyć swoją cenę wedle własnego uznania.

stockx package

Sprzedałem buty na StockX i co teraz muszę zrobić?

Po zakończeniu transakcji dokonanej automatycznie pojawia się informacja o tym, że w ciągu 2 dni roboczych musisz wysłać paczkę poprzez UPS. Spokojnie, tu również wszystko jest już załatwione i automatyczne, więc nie masz się o co martwić.

Dokładne daty i terminy wysyłki pojawiają się w na Twoim profilu na Stock X. Dostajesz również osobnego maila codziennie od momentu sprzedania do wysyłki. Moment wysyłki to moment zeskanowania paczki przez UPS, więc zawsze proś o wprowadzenie paczki do systemu!

Wysyłka paczki jest płatna w momencie zawarcia transakcji w postaci jednej z części prowizji jakie pobiera platforma. Dla Polski to 10 Euro, więc już nic nie musisz płacić kurierowi ani w punkcie UPS.

W momencie kiedy nie uszanujesz oznaczonej liczby dni na wysyłkę, zostanie pobrana kara z Twojej karty kredytowej / paypala, którą przypisałeś w momencie rejestracji swojego profilu na StockX. Czasami pobierana / rezerwowana jest próbna transakcja 1 Euro dla sprawdzenia czy wskazane dane są autentyczne.

Paczkę zanosisz sam do punktu UPS (sprawdź gdzie masz najbliższy punkt) lub dzwonisz po kuriera i się umawiasz. To drugie jest ryzykowane, bo co zrobisz jeśli jakimś cudem kurier się nie wyrobi i nie przyjedzie, a Tobie minie termin? Ja wolę nie ryzykować.

stockx magazyn

Jak poprawnie zapakować sprzedany produkt?

Tak jak pisaliśmy wyżej sprzedawany produkt musi być kompletny ze wszystkimi akcesoriami i dodatkami, a karton musi być autentyczny i bez uszkodzeń. Pakujemy go w drugi karton, a do środka naszych butów wkładamy jedną z kartek. Chodzi o tą, którą dostaliśmy na maila w momencie finalizacji transakcji. To jest ta kartka z instruktarzem oraz danymi dotyczącymi sprzedawanego produktu.

Ze swojego pudła usuwamy wszelkie paragony i faktury jakie otrzymaliśmy od sklepu, z którego kupiliśmy sprzedawany produkt.

Karton w którym wysyłamy buty musi być ciut większy niż sprzedawany produkt, ponieważ warto zabezpieczyć swój karton folią bąbelkową, papierowym wypchaniem i tym podobnymi sposobami. Z kartonu wierzchniego musisz usunąć wszelkie naklejki i oznaczenia. Pozostaje jedynie list przewozowy, który dostajemy w mailu od StockX.

List przewozowy jest już wypełniony, więc nic nie musisz dopisywać ani zaznaczać. Możesz wydrukować go jako naklejkę lub zwykłą kartkę, ale trzeba dociąć/zagiąć w ten sposób, żeby były widoczne tylko dane adresowe i chowamy to w przezroczystą foliową kopertę i przyklejamy do kartonu.

Numer śledzenia paczki możecie sobie spisać z listu przewozowego lub sprawdzić w zakładce sprzedażowej na profilu StockX. Widzisz dzięki temu jak długo idzie paczka i kiedy dojedzie do punktu przeładunkowego. Po dojściu produkt zostanie sprawdzony pod względem autentyczności.

dokument stock x

Kiedy dostanę pieniądze za buty sprzedane na Stock X?

Paczka idzie zazwyczaj trzy cztery dni robocze, a po przybyciu zazwyczaj w ten sam dzień lub maksymalnie na drugi dzień jest sprawdzana. Jeśli buty były nieużywane i są autentyczne to dostajecie automatycznie przelew na konto Paypal, zawsze na to konto i zawsze w dolarach! (nawet jak sprzedaliście w cenie w Euro).

Na zapłatę od StockX nie musicie czekać do momentu aż paczka dojdzie do kupującego. Kwota za Twój produkt już została ściągnięta od kupującego w momencie zawarcia sprzedaży, więc od razu po weryfikacji dostajesz ją na PayPal.

A co jeśli się rozmyślę, nie zdążę z wysyłką lub wysłany produkt nie przejdzie autoryzacji?

Nie ma czegoś takiego jak “rozmyślę się”. W momencie kiedy sprzedałeś coś swojego, ale jednak się rozmyślisz lub spóźnisz z wysyłką to zostanie pobrana kara w minimalnej kwocie 15% od ceny sprzedaży i zostanie automatycznie ściągnięta z Twojego podpiętego Paypala / karty. Jest również ryzyko zablokowania i zbanowania Twojego profilu.

Możesz być również obciążony dodatkowymi kwotami określonymi według uznania StockX. Mowa o kosztach kuponów i bonów sprezentowanych kupującemu, o opłatach poniesionych przez StockX i opłatach nałożonych przez przewoźników itp.

Authentication StockX

Ile kosztuje i jakie są prowizje za sprzedaż na StockX?

W wielkim skrócie kosztuje to niecałe 20% Twojej ceny sprzedaży. Czy to dużo czy mało, nie mnie osądzać.

Są to koszty pośrednictwa, wysyłki, zabezpieczenia sprzedaży i kupna, koszty paypala oraz ich własna prowizja. Poniżej rozbiję Ci to na elementy składowe.

Pierwsza kwota to tak zwane Transaction Fee (9.5%) i jest to koszt obsługi oraz prowizje jakie zarabia StockX. Jednak mamy dobrą wiadomość, procent ten spada wraz z ilością sprzedanych pozycji.

Po trzech udanych transakcjach prowizja spada do 9%, po 30 mamy już 8,5%, a powyżej 100 transakcji płacimy 8% prowizji.

Transaction Fee StockX

Następnym kosztem jest koszt operacji finansowej (Payment Proc.), czyli koszty jakie pobiera PayPal. Jest to 3% wartości sprzedaży.

Na koniec dochodzą koszty wysyłki od Ciebie z domu do siedziby UPS w celu sprawdzenia towaru. Z racji tego, że poza Stanami Zjednoczonymi firma ma również siedzibę w Londynie w Anglii koszty wysyłki wynoszą 10 Euro.

Łącznie wszystkie koszty wahają się w okolicach niecałych 20% Twojej ceny sprzedaży.

Czy można wysłać kilka par butów w jednej paczce?

Niestety, ale nie. Chodzi o względy ubezpieczenia, namierzania paczki z poszczególnym modelem butów. Firma nie ponosi odpowiedzialności za wysłanie kilku rzeczy pod jednym numerem przesyłki.

Teraz już wszystko wiesz na temat tego jak sprzedać buty na StockX, więc zapraszamy do nich na platformę online pod tym linkiem i życzymy udanych transakcji.

Jak to mawiał legendarny Gary Warnett aka Gwarizm – show love and drop knowledge!

Więc, jeśli spodobał Ci się ten artykuł to udostępnij go na Facebooku, wrzuć screena na IG czy podziel się nim w facebookowej grupie. Z góry dzięki!

- Reklama -Nike Air Max
- Reklama - Nike Blazer
- Reklama - Nike Blazer

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category

New Balance 327 – design, inspiracje i wszystko inne co musisz o nich wiedzieć

New Balance 327 są pretendentem do nagrody 'najlepszy nowy but 2020 roku'. Patrząc na regularne wydania, kolaboracje i całkiem nowe sylwetki to trudno się...

Streetwear – 9 sklepów internetowych, w których kupisz najlepsze marki na rynku

Jeśli chodzi o streetwear i zakupy to poniżej znajdziesz sklepy internetowe, które warto znać i wydać w nich swoje pieniądze. Znajdziesz w nich najlepsze...

PLEASURES – najpierw praca, potem przyjemności! Poznaj historię kalifornijskiej marki

W poniższym artykule chcielibyśmy przybliżyć Wam historię streetwearowej marki PLEASURES, a także sylwetkę jej twórcy - Alexa Jamesa. Brand z siedzibą w Los Angeles inspiruje...