- Reklama -NikeNike
ARTYKUŁ

Jak sprzedawać na StockX? Wszystko co musisz wiedzieć na ten temat

Udało Ci się powinąć super parkę? Chcesz wiedzieć gdzie sprzedać buty z dropu i gdzie spieniężyć swój item? W tym artykule dowiesz się jak sprzedawać na StockX.

Na wstępie może wyjaśnimy co to jest StockX, z którego z miesiąca na miesiąc korzysta coraz więcej osób poruszających się po świecie sneakersów i streetwearu. Stock X to pierwsza na świecie giełda – rynek, na której wszystko dzieje się na żywo. Kupujący składają zapytania, a sprzedawcy składają oferty. Jeśli spotkają się w jednym miejscu to dochodzi do transakcji, która odbywa się automatycznie.

Działa to niemalże identycznie jak prawdziwa giełda. Jeśli chodzi resell butów to kurs widzimy na żywo i możemy sprawdzić jak wyglądało to w przeszłości. Ile par już się sprzedało i po jakich cenach.

Co cechuje tę platformę? Jak odbywa się sprzedawanie na StockX?

Po pierwsze anonimowość. Sprzedawca nic nie wie o kupującym i na odwrót, a całej transakcji pośredniczy StockX. To właśnie na nich spoczywa cała obsługa transakcji, ale to wyjaśnimy dokładniej w dalszej części artykułu.

Kolejną ciekawostką jest fakt, że dzięki nim nie natkniemy się na przekręt czy kradzież naszych pieniędzy lub na podrobione buty. To również gwarantuje opisywana platforma. No i nie musimy się targować z nachalną osobą zaniżającą cenę.

Do tego nie musisz się bawić w robienie zdjęć.

stockx josh luber
via Highsnobiety – Założyciel StockX: Josh Luber

Zatem jak sprzedać buty na StockX?

Po pierwsze i najważniejsze – Twoje buty muszą być nieużywane i muszą zawierać wszystko co dała fabryka. Mamy tutaj na myśli wszystkie ulotki, akcesoria jak sznurówki czy przypinki, no i sam karton musi być w nienaruszonym stanie. Jednym słowem – deadstock. (nie wiesz co to znaczy? Sprawdź nasz słownik)

To bardzo dobre miejsce do dokonania zakupów, bo zawsze dostajemy nieużywane buty, a nie „polskie 9/10, założone dwa razy tylko do nocnego po piwo” gdzie dostajemy buty zmęczone czasem, z rozdartymi zapiętkami i wytartą podeszwą.

Zatem każdy sprzedający posiadający nieużywane buty, odzież, zegarki czy limitowane torebki może sprzedać swój produkt w dwojaki sposób.

Zanim przejdziemy do konkretów to wyjaśnimy Wam dwa giełdowe pojęcia. BID i ASK, czyli odpowiednio oferty kupna i sprzedaży. To dwa najczęściej używane zwroty, których będziesz musiał się nauczyć.

Potrzebujesz kasy „na już”? Możesz też „Sprzedać teraz” (Sell Now), przyjmując najwyższą aktywną ofertę.

Możesz „Złożyć ofertę sprzedażową” (Place an Ask), aby utworzyć aukcję po Twojej dowolnej cenie wywoławczej. W tym przypadku musisz poczekać aż znajdzie się chętny by kupić w cenie wskazanej przez Ciebie.

sprzedawanie na stockx

Złożyłem ofertę sprzedażową (ASK) i co teraz? 

Cała zabawa i sprzedaż na StockX odbywa się samoistnie. W momencie kiedy wskazana przez Ciebie i kupującego (BID) cena będzie taka sama, transakcja zostanie automatycznie zrealizowana.

Możesz także ustawić czas trwania Twojego ogłoszenia. Podczas umieszczania lub aktualizowania oferty sprzedażowej możesz wybrać liczbę dni jej wygaśnięcia: 1, 3, 7, 14 lub 30 dni. Za każdym razem otrzymasz wiadomość e-mail, gdy termin „ASK” będzie dobiegał końca. Dzięki temu będziesz mógł odnowić ofertę lub z niej zrezygnować.

Pod drugiej stronie jest kupujący, który składa swoją ofertę zakupu (BID), czyli podaje cenę po której chciałby kupić daną rzecz. W momencie kiedy znajdzie się chętny sprzedać w takiej cenie transakcja zostaje zrealizowana automatycznie.

A co jeśli są dwa lub więcej takich samych modeli butów w takim samym rozmiarze?

Dla przykładu ktoś wystawił buty za 100 euro, ktoś inny za 123 a Ty za 120 to co wtedy? Kupujący zawsze kupuje w pierwszej najniższej cenie dostępnej na rynku, więc schodzi para za 100. Ty musisz poczekać na chętnego, który zgodzi się kupić za 120 lub możesz obniżyć lub podwyższyć swoją cenę wedle własnego uznania.

stockx jak spakowac buty 1

Sprzedałem buty na StockX i co teraz muszę zrobić?

Po zakończeniu transakcji dokonanej automatycznie pojawia się informacja o tym, że w ciągu 2 dni roboczych musisz wysłać paczkę poprzez UPS. Spokojnie, tu również wszystko jest już załatwione i automatyczne, więc nie masz się o co martwić.

Dokładne daty i terminy wysyłki pojawiają się w na Twoim profilu na StokX. Dostajesz również osobnego maila codziennie od momentu sprzedania do wysyłki. Moment wysyłki to moment zeskanowania paczki przez UPS, więc zawsze proś o wprowadzenie paczki do systemu przez kuriera lub osobę, której zdajesz paczkę!!

Wysyłka paczki jest płatna w momencie zawarcia transakcji w postaci jednej z części prowizji jakie pobiera platforma. Dla Polski to 10 Euro, więc już nic nie musisz płacić kurierowi, ani w punkcie UPS.

W momencie kiedy nie uszanujesz oznaczonej liczby dni na wysyłkę, zostanie pobrana kara z Twojej karty kredytowej / paypala, którą przypisałeś w momencie rejestracji swojego profilu na StockX.

Przy rejestracji jest pobierana / rezerwowana próbna transakcja 1 Euro dla sprawdzenia czy wskazane dane są autentyczne.

Paczkę zanosisz sam do punktu UPS (sprawdź gdzie masz najbliższy punkt) lub dzwonisz po kuriera i się umawiasz. To drugie jest ryzykowane, bo co zrobisz jeśli jakimś cudem kurier się nie wyrobi i nie przyjedzie, a Tobie minie termin? Ja wolę nie ryzykować.

stockx package

Jak poprawnie zapakować sprzedany produkt?

Tak jak pisaliśmy wyżej sprzedawany produkt musi być kompletny ze wszystkimi akcesoriami i dodatkami, a karton musi być autentyczny i bez uszkodzeń. Pakujemy go w drugi karton, a do środka naszych butów wkładamy jedną z kartek z wydruku od StockX. Chodzi o tą, którą dostaliśmy na maila w momencie finalizacji transakcji. To jest ta kartka z instruktarzem oraz danymi dotyczącymi sprzedawanego produktu.

Ze swojego pudła usuwamy wszelkie paragony i faktury jakie otrzymaliśmy od sklepu, z którego kupiliśmy sprzedawany produkt.

Karton w którym wysyłamy buty musi być ciut większy niż sprzedawany produkt, ponieważ warto zabezpieczyć swój karton folią bąbelkową, papierowym wypchaniem i tym podobnymi sposobami. Z kartonu wierzchniego musisz usunąć wszelkie naklejki i oznaczenia. Pozostaje jedynie list przewozowy, który dostajemy w mailu od StockX.

stockx jak spakowac buty 2

List przewozowy jest już wypełniony, więc nic nie musisz dopisywać, ani dodatkowo zaznaczać. Możesz wydrukować go jako naklejkę lub zwykłą kartkę, ale trzeba dociąć/zagiąć w ten sposób, żeby były widoczne tylko dane adresowe i chowamy to w przezroczystą foliową kopertę i przyklejamy do kartonu.

Numer śledzenia paczki możecie sobie spisać z listu przewozowego lub sprawdzić w zakładce sprzedażowej na profilu StockX. Widzisz dzięki temu jak długo idzie paczka i kiedy dojedzie do punktu przeładunkowego. Po dojściu produkt zostanie sprawdzony pod względem autentyczności.

stockx jak spakowac buty 3

Kiedy dostanę pieniądze za buty sprzedane na Stock X?

Paczka idzie zazwyczaj trzy cztery dni robocze, a po przybyciu zazwyczaj w ten sam dzień lub maksymalnie na drugi dzień jest sprawdzana. Jeśli buty były nieużywane i są autentyczne to dostajecie automatycznie przelew na konto Paypal, zawsze na to konto i zawsze w dolarach! (nawet jak sprzedaliście w cenie w Euro).

Na zapłatę od StockX nie musicie czekać do momentu aż paczka dojdzie do kupującego. Kwotę za Twój produkt ściągnęli od kupującego w momencie zawarcia sprzedaży, więc od razu po weryfikacji dostajesz ją na PayPal.

A co jeśli się rozmyślę, nie zdążę z wysyłką lub wysłany produkt nie przejdzie autoryzacji?

Nie ma czegoś takiego jak „rozmyślę się”. W momencie kiedy sprzedałeś coś swojego, ale jednak się rozmyślisz lub spóźnisz z wysyłką to zostanie pobrana kara w minimalnej kwocie 15% od ceny sprzedaży i zostanie automatycznie ściągnięta z Twojego podpiętego Paypala / karty. Jest również ryzyko zablokowania i zbanowania Twojego profilu.

Możesz być również obciążony dodatkowymi kwotami określonymi według uznania StockX. Mowa o kosztach kuponów i bonów sprezentowanych kupującemu, o opłatach poniesionych przez StockX i opłatach nałożonych przez przewoźników itp.

Authentication StockX

StockX – prowizja i ile kosztuje sprzedawanie?

W wielkim skrócie kosztuje to niecałe 20% Twojej ceny sprzedaży. Czy to dużo czy mało, nie mnie osądzać.

Są to koszty pośrednictwa, wysyłki, zabezpieczenia sprzedaży i kupna, koszty paypala oraz ich własna prowizja. Poniżej rozbiję Ci to na elementy składowe.

Pierwsza kwota to tak zwane Transaction Fee (10%) i jest to koszt obsługi oraz prowizje jakie zarabia StockX. Jednak mamy dobrą wiadomość, procent ten spada wraz z ilością sprzedanych pozycji.

Po trzech udanych transakcjach prowizja spada do 9,5%, a po 6 mamy już 9%. Następny poziom to 25 sprzedaży, wtedy wskakujemy na poziom 8,5%, a powyżej 250 transakcji płacimy 8% prowizji.

Prowizje StockX poziomy

Aktywność resetuje się na koniec każdego kwartału kalendarzowego. Musisz kontynuować sprzedaż, aby utrzymać swój Poziom Sprzedawcy. Na przykład, jeśli zrealizujesz 20 sprzedaży w danym kwartale, w następnym kwartale osiągniesz poziom 3 sprzedawcy. Jeśli jednak w następnym kwartale zrealizujesz sprzedaż na poziomi 0, to w kolejnym kwartale Twój poziom sprzedawcy powróci do poziomu 1. Możesz awansować w dowolnym momencie w połowie kwartału, gdy osiągniesz wymagania sprzedażowe dla następnego poziomu.

Następnym kosztem jest koszt operacji finansowej (Payment Proc.), czyli koszty jakie pobiera PayPal. Jest to 3% wartości sprzedaży.

Na koniec dochodzą koszty wysyłki od Ciebie z domu do siedziby UPS w celu sprawdzenia towaru. Z racji tego, że poza Stanami Zjednoczonymi firma ma również siedzibę w Londynie w Anglii koszty wysyłki wynoszą 10 Euro.

Łącznie wszystkie koszty wahają się w okolicach niecałych 20% Twojej ceny sprzedaży.

stockx magazyn

Czy można wysłać kilka par butów w jednej paczce?

Tak i nie.

Na początku dzielności platformy nie można było wysyłać kilku par butów w jednej paczce. Jednak rynek resellu rozwinął się do tego stopnia, że są sprzedawcy z kilkunastopna lub kilkudziesięcioma takimi samymi butami na sprzedaż. Wprowadzono zatem kilka zmian.

Chodzi o Bulk Shipping – jest to wysyłka zbiorcza, wygodny sposób na wysyłanie wielu butów sprzedanych na StockX.

Zamiast wybierać się wielokrotnie do kuriera i żeby zaoszczędzić pieniądze na kosztach wysyłki platforma daje możliwość zbiorczej wysyłki. Są jednak pewne ograniczenia. Wysyłka zbiorcza jest obecnie dostępna tylko dla sneakersów, z limitem 12 par na przesyłkę.

Kto ma dostęp do wysyłki zbiorczej?

Wysyłka zbiorcza jest przeznaczona dla sprzedawców Poziomu 4 w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie, Europie, Hongkongu, Holandii i Wielkiej Brytanii. Sprzedawcy Levelu 4 mają 25 sprzedaży lub sprzedali za kwotę 5 000 USD w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Kosztuje to wtedy w Europie 10 Euro, czyli tyle ile byś zapłacił za jedną parę.

StockX opinie

Jeśli chodzi o StockX to wszystko jest legit. Oryginalne, sprawdzone i nie ma się o co martwić.

Opinie czasami bywają sprzeczne, ale nie da się nikomu dogodzić. Czasami ktoś narzeka na poziom prowizji lub na to, że wysyłka trwa za długo. To jest pośrednik i pośrednik za swoją pracę otrzymuje wynagrodzenie. Nie chcesz tam sprzedawać lub kupować to nikt Ci do tego nie zmusza.

Raz jeszcze – StockX to sprawdzona platforma! Jeśli chcesz szybko zarobić lub kupić coś limitowanego, to nie nie ma lepszego miejsca. Możesz gdzieś zarobić ciut więcej, ale to równa się z większym zachodem i problemami.


Teraz już wszystko wiesz na temat tego jak sprzedać buty na StockX, więc zapraszamy do nich na platformę online pod tym linkiem i życzymy udanych transakcji.

- Reklama -NikeNike

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category