European Super League – jak szybko się zaczęło, tak szybko się kończy

European Super League protest

Na początku tygodnia w piłkarskim świecie miało miejsce ogromne tąpnięcie. Chodzi o deklarację 12 drużyn, które ogłosił powstanie European Super League. Jeszcze tydzień się nie skończył, a z całego przedsięwzięcia pozostały już tylko zgliszcza.

Wszystko zaczęło się od protestów w całym kraju, potępienia ze strony graczy i polityków oraz groźbie wyzwań prawnych, wszystkie sześć drużyn Premier League wycofało się z proponowanej Europejskiej Superligi. Zaczęło się od Chelsea, które było pierwszym klubem, który się wycofał. Manchester City również wycofał się z turnieju zaledwie dwa dni po jego ogłoszeniu, chociaż jako powód do uniknięcia komentarza podał przyczyny prawne. Arsenal, Liverpool, Manchester United i Tottenham poszły w ich ślady.

Po wycofaniu się brytyjskich drużyn Inter Mediolan i Atletico Madryt również oświadczyły, że zamierzają zrezygnować. To sprawiło, że pozostało tylko cztery zaangażowane kluby: Real Madryt, Barcelona, AC Milan i Juventus. Całość legła w gruzach.

Andrea Agnelli, prezes Juventusu i główny architekt Europejskiej Super Ligi, przyznał, że przedsięwzięcie nie może być kontynuowane. Odpowiadając na pytanie agencji Reuters, czy projekt mógłby ruszyć naprzód, Agnelli powiedział: „Szczerze mówiąc, nie, najwyraźniej tak nie będzie”. Agnelli dodał, że nadal jest „przekonany o pięknie tego projektu”, chociaż przyznał się do porażki, mówiąc: „Nie sądzę, aby ten projekt nadal działał”.

Konsekwencje przypuszczalnie nieudanej Super Ligi będą odczuwalne przez długi czas. Ale już teraz widać pierwsze ruchy. Prezes Juventusu Andrea Agnelli zrezygnował ze swojego stanowiska 19 kwietnia. Przedstawiciel Manchesteru United – Ed Woodward również ogłosił, że ustąpi pod koniec 2021 roku, chociaż nie potwierdzono, że ma to związek z europejską Super Ligą.