Pomysł na Nike Free narodził się w 2001 roku, na prośbę trenerów designerzy Nike mieli stworzyć coś co miało odwzorowywać bieg na boso z jednoczesnym zabezpieczeniem i wsparciem dla stopy. Pierwsze efekty ich pracy pojawiły się na rynku w 2004 roku, była to elastyczna, poprzecinana w poprzek podeszwa. Dwanaście lat później Nike idzie o krok dalej i prezentuje kolejne już rozwiązanie w postaci Nike Free RN Motion Flyknit. 

Dzięki ostatnim badaniom, które pokazały jak ludzka stopa rozszerza się i kurczy podczas uderzeń o podłoże i w chwili jej odbicia, ekipa badawcza Nike stworzyła auksetyczną podeszwę środkową. Rozkładające się na dwóch płaszczyznach trójkątne elementy odwzorowują reakcję nogi i ciała na siłę uderzenia o podłoże i pokazuje jak bardzo zmienia się wielkość stopy – mniej więcej wydłuża się o jeden wymiar i rozszerza o dwa.

W celu stworzenia nowej podeszwy zdecydowali się na zastosowanie technologii podwójnego wtrysku. Zamiast kleju użyto wysokiej temperatury by połączyć ze sobą dwie warstwy pianki w jedną. Dzięki temu zachowano podobne właściwości, ale udało się uzyskać lepszą amortyzację niż w poprzednich wydaniach Nike Free.

Nowe rozwiązania na podeszwie zmusiły designerów do zmian również w cholewce. Chodzi głównie o połączenie cholewki z podeszwą, które w tradycyjnym rozwiązaniu utrudniałoby wykorzystanie w pełni dynamiki podeszwy. Postawiono na elastyczny Flyknit, które został rozciągnięty pod stopę tworząc holistyczną konstrukcję.

Zostań członkiem Nike+ i zapisz się by dostawać powiadomienie o premierze.

NIKE PRZEDSTAWIA NIKE FREE RN MOTION FLYKNIT-1 NIKE PRZEDSTAWIA NIKE FREE RN MOTION FLYKNIT-2 NIKE PRZEDSTAWIA NIKE FREE RN MOTION FLYKNIT-3 NIKE PRZEDSTAWIA NIKE FREE RN MOTION FLYKNIT-4 NIKE PRZEDSTAWIA NIKE FREE RN MOTION FLYKNIT-5 NIKE PRZEDSTAWIA NIKE FREE RN MOTION FLYKNIT-6 NIKE PRZEDSTAWIA NIKE FREE RN MOTION FLYKNIT-7 NIKE PRZEDSTAWIA NIKE FREE RN MOTION FLYKNIT-8 NIKE PRZEDSTAWIA NIKE FREE RN MOTION FLYKNIT-9 NIKE PRZEDSTAWIA NIKE FREE RN MOTION FLYKNIT-10 NIKE PRZEDSTAWIA NIKE FREE RN MOTION FLYKNIT-11

Reklama
air jordan