- Reklama -nike air vapormax plusnike air vapormax plus
ARTYKUŁ

Jak nosić baseballówki? Oto garść inspiracji oraz linki do sklepów z najciekawszymi kurtkami

Jeśli chodzi o odzież to nie ma chyba nic bardziej amerykańskiego niż baseballówka. Koledżówki widujemy w filmach, na boiskach sportowych i na wybiegach mody, klasyczny styl Varsity Jacket odcisnął piętno na kulturze i historii.

Dziś podpowiemy Wam jak nosić baseballówki pokazując ciekawe stylówki prosto z Instagramu, a dodatkowo wrzucimy kilka sklepowych propozycji wraz z linkami.

A skąd one się w ogóle wzięły?

Kurtki uniwersyteckie pojawiły się w latach trzydziestych XX wieku, kiedy sportowcy z prestiżowych uczelni American Ivy League otrzymywali naszywki z literami swojej uczelni, aby wynagrodzić ich umiejętności na boisku sportowym.

W latach 80-tych kurtka zyskała popularność poza Ivy League i można ją było znaleźć w innych amerykańskich profesjonalnych ligach sportowych, szkołach i na stoiskach z merchem. Z miejsca stała się podstawowym elementem streetwearu.

Niemały wpływ miał na to Michael Jackson występując w czerwono żółtej baseballówce w początkowych ujęciach teledysku do hitowego kawałka „Thriller”. A to tylko jedna z wielu topowych postaci artystycznego i celebryckiego świata, która sprawiła, że koledżówki stały się modne.

varisty jacket koledzowka kurtka baseballowka

Po przetrwaniu próby czasu i pozostaniu niezbędnym elementem garderoby kurtki baseballówki powracają z mocnym przytupem i ponownie opanowują ulice (i streetwearowe konta na IG).

Znaczący wpływ na tą sytuację miał nie kto inny jak Virgil Abloh. Można go lubić lub nie, ale fakt jest jeden – wpływ na modę, zwłaszcza tą uliczną ma znaczący! Trendy panujące w obecnie i w ostatnich sezonach w dużej mierze wywodzą się od niego samego lub jego obozu najbliższych znajomych, a moda na baseballówki jest jednym z nich.

Jego kurtka baseballowka z krainy OZ od Louis Vuitton z wiosenno letniej kolekcji na 2019 roku po dziś dzień pozostaje grailem (tytułowe zdjęcie, po lewej). Nawet w nadchodzącej jesienno zimowej kolekcji na 2021 rok można zaobserwować mnóstwo koledżówek niemalże u każdego projektanta, któremu blisko do ulicznej mody. Wystarczy tu wspomnieć chociażby Y/Project, Vetements i Burberry.


INSPIRACJE

W dalszej części wpisu znajdziecie zdjęcia sklepowe, które nie oszukujmy się, nie zawsze są udane lub dobrze wystylizowane. Dlatego zanim tam dotrzecie sprawdźcie kilka stylizacji znalezionych w sieci. Być może dzięki tym zdjęciom będziecie wiedzieli jak ciekawie nosić baseballówki.


LISTA PROPOZYCJI

Odnalezienie właściwej koledżówki czasami graniczy z cudem, zresztą kto ma czas przeglądać systematycznie całą ofertę w najlepszych streetwearowych sklepach?

W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie przydatny przewodnik z 13 propozycjami, które naszym zdaniem są arcyciekawe i warto je mieć w orbicie zainteresowań przy następnych zakupach. Radzimy się spieszyć, ponieważ wszystkie kolekcje są już mocno przebrane i brakuje rozmiarów.

Oczywiście najbardziej rozsądnym i idealnym rozwiązaniem jest szukanie samemu w vintage shopach oraz na platformach jak ebay czy grailed. Tam znajdziecie zdecydowanie tańsze propozycje i unikatowe projekty!


MKI MIYUKI ZOKU Collage Varsity Jacket Grey

Firma i model: MKI MIYUKI ZOKU Collage Varsity Jacket

Cena: €199

LINK DO SKLEPU


APC Mathieu jacket

Firma i model: A.P.C. Mathieu jacket

Cena: €440

LINK DO SKLEPU


 

Supreme-Team-Varsity-Jacket-Black

Firma i model: SUPREME Team Varsity Jacket

Cena: Cena ruchoma wg StockX

LINK DO SKLEPU


Wood Wood Gabriel Varsity

Firma i model: WOOD WOOD Gabriel Varsity

Cena: £525

LINK DO SKLEPU


edwin VARSITY CHAPTER JACKET

Firma i model: EDWIN Varsity Chapter Jacket

Cena: €390

LINK DO SKLEPU


Awake Chenille Patches Varsity Jacket kopia

Firma i model: AWAKE Chenille Varsity Jacket

Cena: £750

LINK DO SKLEPU


BILLIONAIRE BOYS CLUB Astro Varsity Jacket

Firma i model: BILLIONAIRE BOYS CLUB Cafeteria Varsity Jacket

Cena: PLN 2850

LINK DO SKLEPU


Awake Chenille Patches Varsity Jacket

Firma i model: AWAKE Chenille Varsity Jacket

Cena: €965 €677

LINK DO SKLEPU


Supreme LACOSTE Wool Varsity Jacket Navy

Firma i model: SUPREME x LACOSTE Wool Varsity Jacket

Cena: Cena ruchoma wg StockX

LINK DO SKLEPU


Supreme-Motion-Logo-Varsity-Jacket-Black

Firma i model: SUPREME Motion Logo Varsity Jacket

Cena: Cena ruchoma wg StockX

LINK DO SKLEPU


OFF-WHITE Lather Varsity Jacket

Firma i model: OFF-WHITE Lather Varsity Jacket

Cena: €1850

LINK DO SKLEPU


PALM ANGELS New Folk Varsity Jacket

Firma i model: PALM ANGELS New Folk Varsity Jacket

Cena: €2,359 €1,235

LINK DO SKLEPU


SAINT LAURENT Teddy Back Logo Varsity Jacket

Firma i model: SAINT LAURENT Teddy Back Logo Varsity Jacket

Cena: € 2190

LINK DO SKLEPU


Koniecznie daj znać, która baseballowka najbardziej przypadła Ci do gustu. Już niedługo wrzucimy kolejne “zakupowe przewodniki”, więc bądź czujny!

5!

- Reklama -SnipesSnipes

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category