- Reklama -NIkeNIke

Za wcześnie wyprany raw denim

Wielu z Was zapewne zastanawia się kiedy i czy w ogóle prać raw denim. Zacznijmy od tego co to w ogóle jest ten „raw denim”. Termin raw odnosi się do „wyprania”, czyli stanu lub wyglądu spodni. W tym przypadku firmy przed wypuszczeniem spodni na rynek nie „piorą” spodni, czyli nie nadają im żadnego wytarcia czy przebarwień. Surowy jeans, bo o nim tu mowa, powstaje z bawełnianego włókna, które jest odpowiednio barwione i tka się z niego materiał. Z materiału zwiniętego w belki wycina się się poszczególne elementy spodni, następnie są one haftowane, nitowane i zszywane w procesie produkcji. Po tym wszystkim spodnie są składane i szykowane do wysyłki do sklepów. Jak wcześniej wspomniałem, pomijany jest etap mechanicznego nadawania spodniom przetarć. Jeansy w tym przypadku są sztywne i w ciemnym, połyskującym kolorze.

Wracając do głównego wątku artykułu, prawdopodobnie największym grzechem przy raw denimie jest jego zbyt wczesne wypranie. Głównym celem, dla którego kupuje się tego rodzaju jeansy jest uzyskanie unikatowych przetarć i przebarwień, samemu tworzy się wygląd jeansów. Najlepsze efekty uzyskuje się wtedy, gdy powstrzymamy się od prania co najmniej pół roku. Co się stanie, gdy jednak zignorujemy tą wskazówkę i będziemy traktować je jak zwykłe jeansy??

Odpowiedź jest bardzo prosta – nawalamy przy tworzeniu unikatowych przetarć i wyrzucamy pieniądze w błoto. Dokładniej to opisując, Twoje spodnie przestaną być tak sztywne, szorstkie i nieskazitelne a po dłuższym noszeniu, nie będą wyglądały jakby były stworzone dla Ciebie przez Ciebie. Pranie spodni bez wcześniejszego „dotarcia się” jest szkodliwe dla nich samych. Denim straci trochę koloru indygo, stanie się mdły i znikną indywidualne kontrasty. No i czas na uzyskanie ich „drugiego wcielenia” się podwoi lub potroi.

Dla przykładu pokazujemy parę LVC (Levi’s Vintage Clothing) 1967 505-0217 po trzech latach noszenia. Po wydaniu $220 został popełniony karygodny błąd, po 2-3 tygodniach zostały pierwszy raz wyprane i powtórzono to po kolejnych kilku tygodniach. Wprawdzie nie wyglądają strasznie, ale zdecydowanie wypadają blado przy innych, podobnych klasowo spodniach, które zostały odpowiednio potraktowane.

Informacje:

Nazwa: LVC (Levi’s Vintage Clothing) 1967 505-0217
Waga: 14.5 Oz
Denim: 100% Cotton, Sanforized Kaihara Japanese Denim
Krój: Slim
Cena: $220.00
Długość noszenia: 2-3 lata
Ilość prań: 30-40 prań

Zdjęcia – PRZED (źródło: caliroots.blogspot.com)


Zdjęcia – PO (zwróćcie uwagę na marne przetarcia: Honeycomb – na zgięciach kolanowych, Whiskers – pod kieszeniami)










Mieliście podobne problemy ze zbyt wcześnie wypranym spodniami?? Dajcie znać w komentarzach o swoich doświadczeniach z raw denimem.

[via rawrdenim.com]

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -NIkeNIke

ZOBACZ NASTĘPNE NEWSY: