- Reklama -NikeNike
Strona głównaArtykułyPoradnikDenim Soak, czyli wstępne namaczanie denimu

Denim Soak, czyli wstępne namaczanie denimu

Raw Denim to surowy jeans, który jednych przyciąga a innych odstrasza, ale ja jestem jego zdecydowanym fanem. Zacznijmy od tego co to w ogóle jest ten „raw denim”. Termin raw odnosi się do „wyprania”, czyli stanu lub wyglądu spodni. Surowy denim jest denimem, który nie były myty po zakończeniu procesu barwienia, pominięto także etap mechanicznego nadawania spodniom przetarć. Jeansy w tym przypadku są sztywne i w ciemnym, połyskującym kolorze. Z czasem kolor indygo będzie zanikać w miejscach, w których narażony jest na jakiekolwiek przetarcia czy zagniecenia.

Zakładam, że już wiesz co to jest i spodobała Ci się taka opcja. Szukasz sobie odpowiedniej pary, zamawiasz, następnie otwierasz karton z przesyłką lub wracasz prosto ze sklepu ze swoją świeżutką parą i pierwszą Twoją myślą jest to, że chcesz je od razu założyć, co nie? Wstrzymaj się! Najpierw musisz sprawdzić swoją parę, czy nie były poddane procesowi zwanemu pre-shrunk czy sanforize. Jest to proces, któremu poddawany jest denim podczas produkcji. Sprawia on, że spodnie nie skurczą się podczas prania więcej niż o 3%. Taka informacja powinna być na metce, jeśli nie ma to zapytaj sprzedawcę lub poszukaj informacji w internecie.

sanforized denim

Jeśli Twoje spodnie są „sanforized” to odpuść sobie dalsze czytanie, to nie dla Ciebie. Jeśli jednak są unsanforized (nie zostały skurczone przez producenta) to jest spore ryzyko, że po pierwszym praniu skurczą się nawet o 5%-10%. Nie chcesz chyba, żeby po pół roku (tak, tyle należy odczekać, więcej o tym w: Jak prać Raw Denim? oraz Za wcześnie wyprany Raw Denim) Twoje przetarcia czy wypchane kolana przesunęły się o 5 do 10 cm w górę?

Wielu ludzi zwleka z soak’iem, czyli namaczaniem jak najdłużej. Mają do tego wiele powodów – niektórzy nie chcą stracić koloru indygo, inni chcą utrzymać sztywność spodni by przetarcia formowały się lepiej lub po prostu lubią sztywne spodnie, a cała reszta robi tak bo tak robią inni.

W jakim celu robi się namaczanie aka Denim Soak? Istnieje wiele zalet namaczania spodni przed ich noszeniem, w tym (ale nie tylko): lepsze dopasowanie, zwiększenie gęstości materiału i jego siły, poprawia napięcie ściegu to odpowiedniego poziomu przy rozciąganiu, usuwa chemiczną powłokę powstałą przy produkcji i usuwa nadmiar indygo – barwnika (wiele firm lekko go nadużywa), więc Twoje meble, buty czy koszulki nie przebarwią się.

Kupiłeś Raw Denim, sprawdziłeś czy jest usanforized czy sanforized (mówiłem, żebyś przestał czytać?!) i decydujesz się na denim soak! Zaczyna się zabawa! Należy jednak pamiętać, że kupując nieskurczone fabrycznie spodnie, które pasują idealnie lub są o rozmiar mniejsze to skurczą się do kroju bardziej przypominającego slim, a jeśli chcesz mieć je lekko luźne kup rozmiar większe i wyjdą wtedy idealne (sam musisz sprawdzić i wiedzieć czego chcesz).

Przejdźmy do działań, oto plan:

  1. Napełnij wannę wodą
  2. Połóż spodnie płasko i przygnieć butelkami np. z piwem (będzie na później, jak będziesz czekał na wyschnięcie)
  3. Możesz założyć denim i wejść samemu do wody, lepiej się wtedy dopasują
  4. Pozostaw tak spodnie na około godzinę lub dwie
  5. Po wszystkim wyciągnij je delikatnie i powoli
  6. Susz w pozycji wiszącej

Niby proste, ale i tak pojawia się wiele pytań. Pozwolę sobie wyjaśnić kilka wątpliwości poniżej.

Zimna czy gorąca woda?

Wszystko zależy jak mocno chcesz skurczyć denim. Zimna zatrzymuje barwnik/indygo, a spodnie kurczą się w mniejszym stopniu. Gorąca powoduje większa utratę indygo i znaczne kurczenie.

Jak utrzymać barwnik/indygo?

Można do wody dodać octu, który powoduję utrzymanie barwnika (1 szklanka na 4l wody). Niektórzy dodają do tego trochę soli – 1/4 szklanki. Ciepła woda wypłukuje barwnik, zimna utrzymuje. Jeśli tego mało, to wywijamy spodnie na wewnętrzną stronę, to też zmniejsza utratę koloru, choć w mniejszym stopniu. Wracając do butelek z piwem, utrzymują one spodnie w jednym miejscu, każde poruszenie denimu, luźne pływanie i gwałtowne wyciągnięcie z wody powoduje utratę koloru.

ocet

Jak suszyć?

Ja polecam suszyć denim w pozycji wiszącej. Niektórzy wieszają spodnie do góry nogami co zmniejsza kurczliwość. Wrzucając do suszarki, to jak z praniem w pralce, nie mamy kontroli nad spodniami i może im się coś stać, choć nie zawsze. Suszarka zwiększa kurczliwość ze względu na ciepło w niej panujące. Suszenie na słońcu przyczynia się do blaknięcia spodni, choć w małym stopniu.

Jak sprawić by spodnie były sztywne?

Tego nie da się już utrzymać w takim stopniu jak przez soakiem, niestety. Można jednak trochę temu pomóc stosując krochmal w płynie lub sprayu, ale działa to tylko na krótki okres czasu.

Tak więc, dla dużego kontrastu przetarć, mniejszej kurczliwości, utrzymania koloru namocz spodnie wywinięte na wewnętrzną stronę w zimnej wodzie, z dodatkiem octu i soli i wysusz je w cieniu wieszając do góry nogami.

[youtube 8f2glNGtf_w 630]

Jeśli masz jakieś swoje pomysły i patenty to podziel się nimi w komentarzach.

Nie bierz tego poradnika całkiem dosłownie, to nie są sztywne reguły i wskazówki do uzyskania idealnych przetarć, zmarszczek i wyblaknięć. Nie jest też napisane, że bez tego nie osiągniesz wcześniej wspomnianych efektów. Postępując wg podanych wskazówek możesz sobie pomóc w uzyskaniu ciekawych efektów na spodniach.

Powodzenia

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -Nike
- Reklama -NIke

ZOBACZ NASTĘPNE NEWSY: