Nowy rok już rozpoczęty, więc czas powrócić do naszych list. Dzisiejszym bohaterem i głównym tematem będzie świeżutki i całkiem nowy model butów – New Balance 247.

Wprawdzie mogłem napisać Wam o 247 rzeczach, które powinnyście wiedzieć na ich temat, ale kto by to przeczytał?! Wolałem się skupić na tych 7 najważniejszych, pozostałe poznacie sami jak buty wpadną Wam w ręce.

Ich polska premiera przewidziana jest na 13 stycznia, a ogarniecie je w sklepach Run Colors, WS2 oraz Sneakers by Distance.

GŁÓWNY ZAMYSŁ

W ostatnich latach rynek obuwia zmienił się i to dość mocno. Sportowe buty już nie służą tylko i wyłącznie wyczynowemu uprawianiu sportu, a często stają się wyborem na codzienne wypady na miasto, do sklepu czy do kina.

Designerzy New Balance nie chcieli gonić rynku i projektować kolejnych „skarpet z siateczki na podeszwie”. Woleli pozostać wiernym swoim korzeniom, ale nadając temu nowoczesnego sznytu. Jak to wyjaśnia Shinichi Kubota (vice prezydent New Balance Global Lifestyle) „247 to pierwszy nowy model, przy którym zobowiązaliśmy się  projektować buty zgodnie z ewolucyjną koncepcją – Style of Your Life”


 

Pierwsze szkice designera Joego Walsha
Ewolucja designu butów New Balance 247

BUDOWA

Na początku prac nad nowym modelem powstało około 40 różnych szkiców. Następnie designer Joe Walsh stworzył pierwsze mock upy, w tym ten na bazie modelu New Balance 580. Jak sam wspomina „Jeśli chcemy iść na przód z designem to musimy to zrobić raz a dobrze. Nie chcieliśmy poświęcić wygody na rzecz estetyki. Nasze podejście do projektowania nowych butów to jest to z czego jesteśmy dumni”

Tak powstała wąska, agresywna bryła, która idealnie przylega do stopy. But ma język zintegrowany z cholewką, przez co czujemy się jakbyśmy wkładali stopę w skarpetę, a cały przód ma dodatkową perforację. Całość postawiono na podeszwie REVlite, ale o niej poniżej.


MODELE, KTÓRE BYŁY INSPIRACJĄ

Tak jak wspominałem powyżej designerzy New Balance mocno postawili na inspiracje modelami sprzed lat, które znajdują się w ich bogatym archiwum.

Element, który łączy toebox z językiem był inspirowany modelem NB1300, który jest już kultowy pośród fanów marki New Balance. Efektem jest asymetryczny element, który jest jednocześnie początkiem ‚skarpety’ okalającej stopę oraz nadaje linię perforacjom na toeboxie.

Kolejnym modelem, którym inspirowano się przy cholewce był New Balance 576. Zaczerpnięto z niego suport z boku cholewki, który przechodzi aż na piętę.

No i na koniec przechodzimy do podeszwy, o której bardziej szczegółowo napisaliśmy poniżej. Ten element zaczerpnięto z modelu New Balance 998. Przy czym mieliśmy w nim podeszwę ENCAP II, którą później nazwano ABZORB. W tym projekcie jest to jednak REVlite.


PODESZWA

Z racji przeznaczenia i głównych założeń tego projektu jednym z najważniejszych elementów, na które trzeba było zwrócić większą uwagę była podeszwa.

W tym przypadku skorzystano z dobrodziejstw pianki REVlite, która nie dość, że jest lżejsza od standardowej podeszwy o 30% to jeszcze komfort jej użytkowania jest na wyższym poziomie.

Designerzy skorzystali tu z wzornika jakim była podeszwa z modelu New Balance 998, ale zmienili trakcję na spodzie podeszwy na heksagonalną.

Podeszwa w tym projekcie jest idealnym połączeniem i płynnym przejściem pomiędzy bogatymi korzeniami marki a nowoczesnymi rozwiązaniami wdrożonymi w tym projekcie.


MATERIAŁY

Pierwszy zestaw jaki zawitał na sklepowych półkach, czyli Luxe Pack został wykonany z połączenia wysokiej jakości skóry z syntetycznym nubukiem tworzącym ‚skarpetę’. Natomiast wydanie Friends & Family zostało zdominowane przez nubuk, brakuje tam skóry licowej. Całość spoczywa na podeszwie REVlite. Nie wykluczone, że w przyszłości zobaczymy chociażby siateczkę czy zamsz.


NAZWA

Tak jak wspominałem powyżej model New Balance 247 powstał z myślą o codziennym użytkowaniu. Jest zaprojektowany w taki sposób byśmy mogli z niego korzystać 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Pasuje zarówno do dresu i luźnego wyjścia z psem na dwór, jak i do bardziej wyjściowego stylu i na przykład wieczornego wypadu do restauracji. Jest to jak najbardziej uniwersalny model i design, a jego wygoda powinna sprawdzić się podczas całodziennego użytkowania.


PIERWSZE KOLORSYTYKI

Na pierwszy ogień designerzy marki New Balance wydali ogólnie dwie wersje. Pierwszą z nich jest wersja Friends & Family, które zgarnęli oczywiście wybrańcy. Wersja ta była limitowana do ilości 247 sztuk, a wykonano ją w całości z nubuku. Z kolei to bardziej oficjalne, ale nadal limitowane (no może nie aż tak bardzo jak poprzednie) wydanie to zestaw Luxe Pack składajacy sięz trzech kolorystyk: brązowej, a także czarnej oraz białej.

Ciekawostką jest pierwsza kolaboracja, która jest już w drodze. Za projekt odpowiedzialni będą przedstawiciele sklepu mita Sneakers, a cholewka będzie odmienna od poprzednich. W tym przypadku przód jest wykonany z siateczki, a bok i pięta z włochatego zamszu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis to byłoby nam miło, gdybyś się nim podzielił na swoich profilach w mediach społecznościowych. To nakręci nas do dalszych działań i przyszłych artykułów. Dzięki.

 

 

Reklama
air jordan