- Reklama -NikeNike
ARTYKUŁ

Oto 7 książek o tematyce streetwear i moda męska, które warto przeczytać

Jakiś czas temu przedstawiliśmy Wam spis książek o sneakersach, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Natomiast dziś przenosimy się na drugą stronę barykady i przedstawiamy książki w tematyce streetwear i moda męska, które warto przeczytać.

Jak się zapewne domyślacie na rynku jest ich cała masa, mniej lub bardziej interesujących. W każdym razie na tyle dużo, że można się pogubić. Postanowiliśmy wybrać 7 z nich, które naszym zdaniem są najciekawsze.

W czasach kiedy wszystko mamy podane jak na tacy poprzez publikacje online, a jeszcze szybciej (i niestety w mocno okrojonej wersji) poprzez social media, warto powrócić do publikacji fizycznych. Książki to coś innego, magicznego i namacalnego. Nie licząc już tego, że warto się odciąć od tego przebodźcowanego internetowego świata i usiąść wygodnie na fotelu, z kawą w ręce i książką w drugiej.

Poniższa lista pomoże nie tylko tym mniej obeznanym z dzisiejszym światem mody męskiej, ale również 'ekspertom’. Przecież nie zaszkodzi odświeżyć wiedzę i być może dowiedzieć się czegoś nowego. Wymienione książki świetnie wyjaśnią co to jest streetwear, menswear i jak wyglądał ten świat na przestrzeni minionych dekad.

Aby zrozumieć jak zmieniają się trendy w odzieży męskiej i ogólnie branża, musicie zdać sobie sprawę, gdzie i jak się to zaczęło. Zapewne wszyscy dobrze wiecie, że moda jest cykliczna i wszystko się powtarza co kilkanaście lat. Nie ma lepszego sposobu na zrozumienie obecnego cyklu niż zbadanie tych, które go poprzedzały.

Poprzez pochłanianie wiedzy z różnych źródeł jesteśmy również w stanie wyrobić sobie swój własny styl. Można nawet odnaleźć jakiś całkiem nowy, który przylegnie do nas na lata.

Sprawdź zatem najciekawsze książki o streetwearze i modzie męskiej.


Contemporary Menswear A Global Guide to Independent Mens Fashion

Contemporary Menswear: A Global Guide to Independent Men’s Fashion

To jedna z podstawowych pozycji na półce każdego fana mody męskiej i po części streetwearu. Jedna z najbardziej merytorycznych pozycji na tej liście.

Książka przedstawia szczegółowe profile ponad 50 projektantów, marek, marek, sklepów, stron internetowych i blogów, które ukształtowały i nadal kształtują menswear w XXI wieku. Oprócz tego zawiera również wywiady z kluczowymi osobistościami z branży odzieży męskiej, w tym Minya Quirk, Nicholas Maggio, Glenn Kitson, Arthur Chmielewski, Jeff Carvalho i Mark Smith.

LINK DO SKLEPU


This Is Not Fashion Streetwear Past Present And Future

This Is Not Fashion: Streetwear Past, Present And Future

Jeśli miałbyś kupić i przeczytać tylko jedną książkę o tematyce 'streetwear’ to ta pozycja byłaby najważniejsza. Prawdziwa biblia. Dzięki niej poznasz historię, zarys kulturowy i wszystkie składowe (workwear, sportswear i military wear), które przyczynił się do powstania streetwearu i mody miejskiej.

Historia zaczyna się w 1972 roku w Jersey City w USA, wraz z narodzinami pierwszego w historii sklepu z odzieżą uliczną: Trash and Vaudeville. Następnie podróż w czasie obejmuje kulturę punk, studentów Ivy League, scenę hip-hop i królów nowojorskiego Harlemu, casuali zrodzony z brytyjskiej kultury futbolowej, a także kalifornijską scenę skateboardową, lanserów paninari z Mediolanu i wiele więcej.

Książka przedstawia również jak era internetu zmieniła sposoby sprzedaży i konsumpcji odzieży ulicznej. Pokazuje ponadto jak ta dziedzina może ewoluować w przyszłości.

W książce znajdziecie pełną historię najszybciej rozwijającego się i najbardziej wpływowego ruchu w modzie.

LINK DO SKLEPU


The Incomplete Highsnobiety Guide to Street Fashion and Culture

The Incomplete: Highsnobiety Guide to Street Fashion and Culture

Jeśli chodzi o książki związane z daną kulturą i stylem to nikt tego nie napisze dogłębniej niż sami jej uczestnicy i twórcy. W tym przypadku za artykułami, wywiadami i materiałami stoi cała ekipa magazynu Highsnobiety, którego chyba nie musimy przedstawiać.

Magazyn z siedzibami w Berlinie, Tokio i Nowym Jorku, pokazuje jak moda uliczna i kultura miejska przeszły długą drogę od skromnych początków w latach 90-tych z całkowicie odmiennymi lokalnymi scenami w Japonii, Europie i Stanach Zjednoczonych, poprzez młodzieżowe ruchy hip-hopu, punka i skateboardingu aż do momentu, w którym przeniknęły do mainstreamu i głównego nurtu mody.

Bezsprzecznie jedna z najciekawszych pozycji na tej liście.

LINK DO SKLEPU


The New Luxury Defining the Aspirational in the Age of Hype

The New Luxury: Defining the Aspirational in the Age of Hype

Drugą pozycja od magazynu Highsnobiety idzie o krok dalej niż poprzednik. Przedstawia świat, w którym streetwear wszedł i na dobre się zadomowił w mainstreamie.

Redaktorzy magazynu poruszają bardzo ciekawy aspekt i na nowo definiują luksus. Nowa książka od HS dostarcza podstawową wiedzę na temat marek i konsumentów, która pozwala poznać zmieniające się oblicze rynku luksusowego. To opowieść o tym, jak kultura i towar przeplatają się, aby na nowo zdefiniować wartości konsumenckie w XXI wieku.

W książce znajdziemy tównież wywiady z liderami branży, w tym z takimi osobistościami jak Kim Jones, Hiroshi Fujiwara i Yoon. Do tego dochodzą studia przypadków najważniejszych marek nowej ery luksusu oraz przedmowę autorstwa Alexandre Arnault, dyrektora marki Rimowa i syna Bernard Arnault, szefa konglomeratu LVMH.

LINK DO SKLEPU


Blue Blooded Denim Hunters and Jeans Culture

Blue Blooded Denim Hunters and Jeans Culture

Zarówno streetwear, jak i menswear, od zawsze poddawały się wpływom jeansowego świata. Denim był i jest czynnym uczestnikiem wszelakich trendów, więc grzechem byłoby odpuścić historię najlepszego materiału w historii.

Denim to w równej części subkultura i establishment. Noszony zarówno jako odzież robocza, jak i luksusowa moda, jest praktycznie uniwersalny. Ta książka zawiera wszystko, czego potrzebujesz – i chcesz – wiedzieć o jeansach. Historia marek, wywiady i artykuły dogłębnie poruszają każdy ważny aspekt związany z denimem. Można śmiało stwierdzić, że jest to jedna z najważniejszych pozycji w tej tematyce.

LINK DO SKLEPU


The Carhartt WIP Archives

The Carhartt WIP Archives

The Carhartt WIP Archives to pierwsza w historii publikacja poświęcona niezwykłej ewolucji marki. Wydana przez Michela Lebugle i Annę Sinofzik, z tekstami Gary’ego Warnetta, Marka Kesslera i Anny Sinofzik, zawiera ponad 350 obrazów i niepublikowanych fotografii, dzieł sztuki, a także pamiątek zaczerpniętych z archiwów firmy i różnych prywatnych kolekcji, zapewniając niezrównany wygląd w uniwersum Carhartt WIP.

LINK DO SKLEPU


Ametora How Japan Saved American Style 

Ametora: How Japan Saved American Style 

To jedyna pozycja na tej liście, której nie posiadamy (jeszcze!). Jednak słyszeliśmy o niej tyle dobrego, że nie mogło jej tu zabraknąć.

Na wstępie wyjaśnimy, że Ametora to skrót od słów American Traditional. Wiele osób twierdzi, że wprawdzie menswear narodził się w Stanach, ale jego obecny wygląd nadała mu Japonia.

Dzięki tej publikacji dogłębnie dowiecie się wszystkiego na temat amerykańskich wpływów na Japonię. Poruszanych jest tu mnóstwo ciekawych tematów, od spraw kulturowych po te produkcyjne. Książka skupia się również na tym, jak współczesne japońskie marki odwołują się do metod produkcji z przeszłości, wprowadzając innowacje poprzez nowe projekty i produkty.

LINK DO SKLEPU

 

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -NikeNike

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category