- Reklama -Air Jordan 1 Low Neutral Grey
Strona głównaArtykułyArtykuł sneakersPoznaj początki linii Nike SB i modelu Dunk. To od nich zaczął...

Poznaj początki linii Nike SB i modelu Dunk. To od nich zaczął się hype!

Poniższy artykuł przedstawi Wam linię Nike SB (Skateboarding), a raczej jej początki i skupi się w głównej mierze na modelu Nike SB Dunk Low i High. Model ten obchodził w zeszłym roku swoje 15 lecie i szczerze to dałem ciała, że ten artykuł nie powstał w 2017 roku.

Zabierałem się za ten artykuł miesiącami, ale zawsze wyskakiwało coś ważniejszego, a że sam nie siedzę w skateboardingu i ominęły mnie lata hype’u na ten model to zbytnio się nie spieszyłem.

Wyszło jak wyszło, ale ważne, że w końcu czytacie ten artykuł. Może delikatnie nakreśli Wam niektóre kwestie, które obecnie funkcjonują w sneakersowym świecie, a zaczęły się właśnie od Nike SB Dunk.

Nike rozpoczęło swoją przygodę z deską w połowie lat ’90 wydając model Air Choad. Niestety nie poszło im to zbyt dobrze i bez wsparcia ulicy, marketingu czy odpowiednich ludzi temat umarł.

10-years-of-nike-sb-at-the-nike-sb-shoe-museum-1

Początki Nike SB

Ekipa spod znaku Swoosha nie dała za wygraną i na początku lat ’00 powróciła do tematu, ale tym razem odrobiła lekcje i powróciła z przytupem. Efektem działań był start linii Nike SB (Skateboarding) w 2002 roku. Modelem, który wszystko rozpoczął był odnowiony Nike SB Dunk.

Wśród skaterów szacunek zdobywasz autentycznością, a tego brakowało 'garniakom' z Oregonu.

Tym razem zaproszono do współpracy skaterów, którzy podpowiedzieli kilka aspektów i dali znaczące wskazówki. W koszykarskim klasyku z 1984 roku wypchano dodatkowo kołnierz, wprowadzono gruby język i system amortyzacji Zoom Air we wkładkach.

W ówczesnym teamie Nike Skateboarding jeździli Richard Mulder, Danny Supa, Reese Forbes oraz Gino Iannucci. W następnych latach rooster Nike SB rósł w siłę o coraz to lepsze nazwiska. W 2004 roku dołącza Paul Rodriguez, w 2007 legendarny Lance Mountain, a dwa lata później Eric Koston.

nike-sb-15-year-op-ed-2

Początki sneakersowej manii

W pierwszych latach swojej działalności zespół projektowy Nike SB Dunk poszukując inspiracji, często współpracował z zawodowymi skaterami. Projekty czasem nawiązywały do grafik na ich deskach, a czasem do ich ubrań. Do tego doszły kolaboracje z grafficiarzami czy innymi markami jak chociażby Supreme, Stussy i Diamond Supply Co. Pojawiały się również wydania limitowane na dany kraj, region czy miasto.

Z perspektywy czasu była to złota era buciarstwa, przynajmniej na rynku amerykańskim. To był pierwszy prawdziwy okres hajpu. Rozkręcały się fora internetowe i blogi. Oczywiście same projekty również były absolutną topką, ale o tym w kilku akapitach niżej. Dzięki temu wszystkiemu Dunki stały się ikoną streetwearu. Uwielbiali je wszyscy, skaterzy, sneakerheadzi i kolekcjonerzy.

Korzystał na tym również rynek resellerski. W latach 2004-2007 ceny butów w sklepach oscylowały w okolicach 85$, a z kolei na rynku wtórnym bardzo często skakały do poziomu około 300 dolców, a czasami nawet grubo ponad tę kwotę! Uwierzycie? Prawie czterokrotny retail. Mała ilość produktu, limitowane wersje, kolaboracje i specjalne projekty. Hype rósł z miesiąca na miesiąc.

Zresztą warto posłuchać chociażby historii z Staple x Nike SB Dunk Low „Pigeon”. Starzy znają ją na pamięć, czasami już się nudzi, ale młodzi? Może warto ogarnąć temat sprzed kilkunastu lat, zamieszki, policja i szał na cały kraj.

Zresztą co się dziwić, skoro za poszczególnymi wersjami nie stał ogromny marketing, buty sprzedawane były w skateshopach, niemalże za każdym razem były to limitowane wydania. Krążyła nad nimi mityczna aura.

To był początek sytuacji, w której jeśli nie kupiłeś ich od razu to mogłeś się już z nimi pożegnać.

Kiedyś ludzie kolekcjonowali buty i odkupienie było bardzo trudne. Teraz to kwestia ceny, ludzie zapłacą ogrom by tylko błyszczeć na Insta. Kiedyś miało się kolekcje i za nic nie sprzedawałeś najlepszych kąsków.

Co było fajne w tamtych czasach to fakt, że uczyłeś się cierpliwości, wertowałeś strony internetowe, fora, sklepy, ebay i polowałeś. Tak, polowałeś z myszką w ręce i odpalonym ebayem do ostatnich sekund aukcji. Jeździłeś do innych miast, państw, odwiedzałeś różne sklepy. Dzięki temu miałeś historię zakupową przy każdym modelu, każda historia była inna i było co wspominać.

Po 2006/07 roku wszystko powoli umierało, hype z roku na rok malał, przyszły zmiany, rozrósł się internet. Nie licząc już tego, że samo Nike SB wprowadziło nowe modele butów lub adoptowało kolejne kultowe modele sprzed lat.

Co jeszcze dały nam Dunki i jak wpłynęły na obecne czasy?

Warto zwrócić jeszcze uwagę na mnogość inspiracji, rozwiązań materiałowych, moc kolorów i kolaboracyjne projekty. Te wszystkie rozwiązania stały się motorem napędowym dla środowiska do wymyślania coraz to nowszych nazw na dany model. Nie mówię tu o nazwie kolorystyki używającej nazw kolorów, ale o nickach, przezwiskach czy nazwach.

Doliczmy do tego historię opowiadaną wokół danej wersji, teksty o inspiracjach i wzorcach wykorzystywanych przy projektowaniu danej wersji. To budowało świetną otoczkę wokół całej linii jak i samych Nike SB Dunk Low oraz High.

W tamtych czasach tylko niektóre Air Maxy czy New Balance’y miały osobne nazwy, a jak już miały to nie na taką skalę jak Dunki. To właśnie opisywane tu buty (obok oczywiście Jordanów) zapoczątkowały nadawanie kolorystykom osobnych nazw, które w dzisiejszych czasach są już normą, a wręcz absolutną podstawą.

Buty z linii Nike SB (Skateboarding) kupicie w ich oficjalnym sklepie internetowym oraz w lokalnych skateshopach.

Poniżej znajdziecie świetny materiał video, który powstał kilka miesięcy temu. Wrzuciłem go nawet do naszej listy najlepszych filmów o sneakersach na Youtube.


Najlepsze modele Nike SB Dunk

mens-street-style-nike-dunk-sb-heineken
via YouTube

Nazwa: California

Cena sklepowa: 85
Cena rynkowa: 335

Inspiracją przy tym projekcie była flaga Kalifornii. But wyszedł jako Quickstrike, czyli w limitowanej ilości. Krążą plotki, że wyszło podobno tylko 444 pary tej kolorystyki. Jest ona jedną z najbardziej rozpoznawalnych wersji.

mens-street-style-nike-dunk-sb-tokyo
via Pinterest

Nazwa: Tokyo

Cena sklepowa: 60
Cena rynkowa: 3440

Szaleństwo jakie opanowało Tokio po tym jak ogłoszono edycję inspirowaną tym miastem sięgnęło granic. Była to część kolekcji, która wyszła razem z wydaniami New York, Paryż i Londyn. Wersja Tokio była limitowana tylko do ilości 200 sztuk.

mens-street-style-nike-dunk-sb-london
via Cheng Ortaleza

Nazwa: London

Cena sklepowa: 60
Cena rynkowa: 4500

Kolejnym wydaniem dotyczącym najważniejszych miast świata była edycja Londyn z zestawu City Series. Na boku cholewki widzimy wyszytą rzekę Tamizę. W sprzedaży pojawiły się tylko 202 pary tego wariantu, więc jeśli chcesz powinąć tę dziecinę to musisz wyskoczyć z grubego hajsu.

mens-street-style-nike-dunk-sb-reese-forbes-denim
via Pinterest

Nazwa: Reese Forbes „Denim”

Cena sklepowa: 65
Cena rynkowa: 2380

Wariant ten został zaprojektowany przez jednego z pierwszych riderów teamu Nike SB. Reese Forbes, bo o nim tu mowa zdecydował się postawić na denim i chyba po dziś dzień jest to jeden z najlepszych butów wykonanych z jeansu. Niestety cena to jakiś kosmos.

mens-street-style-nike-sb-tiffany-dunk
via Pinterest

Nazwa: Tiffany

Cena sklepowa: 100
Cena rynkowa: 690

Jest to model zaprojektowany przez Nicky’ego Tershay’a z Diamond Supply Co. To właśnie te buty przedstawiły szerokiemu światu skateboardową markę z Kalifornii. Projekt był limitowany do 4000 sztuk, a w 10 rocznicę powstania wypuszczono wersję High.

mens-street-style-nike-dunk-sb-zoo-york
via Pinterest

Nazwa: Zoo York

Cena sklepowa: 130
Cena rynkowa: 1050

Wchodząca do skateboardowego świata marka Nike SB potrzebowała wsparcia ze środowiska. Z pomocą przyszła kultowa marka Zoo York. Może to nie jest jakiś najpiękniejszy projekt, ale czuć w nim ulicę. Natomiast limitowana ilość do 444 sztuk zrobiła swoje.

mens-street-style-nike-dunk-sb-unkle
via Cheng Ortaleza

Nazwa: Dunkle (U.N.K.L.E.)

Cena sklepowa: 70
Cena rynkowa: 850

Graffiti i skateboarding dość często idą w parze. W tym przypadku za projekt odpowiadał artysta znany pod ksywą UNKLE, który rezydował w Los Angeles. To wydanie było limitowane do ilości 1000 par.

mens-street-style-nike-dunk-sb-supreme-low-bred
via Sole Collector

mens-street-style-nike-dunk-sb-supreme-white

Nike Dunk SB Low Supreme

Nazwa: Supreme

Cena sklepowa: 148
Cena rynkowa: 595 / 1050 / 1220

Na początku wieku marka Supreme nie była jeszcze tak znana jak dziś, ale szacunek w środowisku skateboardingowym miała ogromny. Był to jeden z ich pierwszych projektów, a wyszły dokładnie trzy wersje kolorystyczne. Wyszło 500 par tych wzorowanych na Air Jordan 3 Dunków.

mens-street-style-nike-dunk-sb-high-flom
via Flight Club

Nazwa: For The Love Of Money (F.L.O.M.)

Cena sklepowa: ?
Cena rynkowa: 9700

Kolejnym artystą graffiti zaproszonym do współpracy był stacjonujący w Nowym Jorku Futura. Ten model jest tak limitowany, że niektórzy nawet nie wierzą, że on istnieje. Podobno są tylko 24 pary na całym świecie.

mens-street-style-nike-dunk-sb-heineken-min
via Sweet Soles

Nazwa: Heineken

Cena sklepowa: 65
Cena rynkowa: 767

Wersja Heineken wzorowana oczywiście na słynnym piwie jest jedną z najlepszych kolorystyk w historii. Przykuwa uwagę każdego. Wydanie to było limitowane do ilości 4000 sztuk i nadal pozostaje w kręgu zainteresowania wielu sneakerheadów.

mens-street-style-nike-dunk-sb-high-de-la-soul
via Flight Club

Nazwa: De La Soul

Cena sklepowa: 100
Cena rynkowa: 400

Jak sama nazwa wskazuje projekt inspirowany był rapową grupą De La Soul, a raczej ich płytą 3 Feet High & Rising. Po dziś dzień pozostają jedną z najciekawszych wersji w historii.

mens-street-style-paris-dunk-navy-jeans-min
via Sweet Soles

Nazwa: Paris

Cena sklepowa: 125
Cena rynkowa: 11000

Kolejnym wydaniem z zestawu City Series było wydanie odnoszące się do Paryża. Wariant ten był limitowany do ilości 202 sztuk, ale jakby tego było mało każda para ma inny wzór i kolory, co sprawia że są to jedne z największych perełek w tym modelu.

mens-street-style-nike-dunk-sb-what-the-dunk-left-shoe
via Flight Club

mens-street-style-nike-dunk-sb-what-the-dunk-right-shoe

Nazwa: What The Dunk?

Cena sklepowa: 120
Cena rynkowa: 1960

Projekt What The Dunk to zbiór kilkudziesięciu różnych kolorystyk w jeden projekt. Podobno wyszło tylko 300 par tego modelu. Nie będę się tu rozpisywał, Jordan Geller opowie Wam to lepiej.

mens-street-style-nike-dunk-sb-skunk
via All About Anthony

Nazwa: Skunk

Cena sklepowa: 140
Cena rynkowa: 680

Wariant ten wyszedł z okazji święta miłośników marihuany, które obchodzone jest20 kwietnia każdego roku. Kolorystyka ta znalazła się również na naszej liście najlepszych butów 4/20. Trzeba przyznać, że jest to jeden z najbardziej specyficznych projektów w historii.

mens-street-style-nike-dunk-sb-freddy-krueger
via New Times Heroes

Nazwa: Freddy Krueger

Cena sklepowa: 100
Cena rynkowa: 3400

Jednym z ciekawszych i tajemniczych projektów jest wariant Friday the 13th Freddy Krueger. Buty wyszły w 2007 roku bez większej otoczki i opowieści. Buty nawiązują do głównej postaci serii horrorów. Warto wspomnieć o imitacji plam krwi na panelach czy słynnym pasiastym wzorze odnoszącym się do sweterka noszonego przez Freddy’ego. Sample chodziły po 10000, ponieważ twórcy filmu podobno pozwali do sądu Nike SB o prawa do wizerunku Freddy’ego.

mens-street-style-nike-dunk-sb-supreme-pack
via Complex

Nazwa: Supreme

Cena sklepowa: 75
Cena rynkowa: 900 / 980

Supreme i Nike SB pracowali również nad wersjami High. Podobno wyszło po 1000 par na każdą kolorystykę, których cechą wspólną są złote gwiazdy na boku cholewki.

mens-street-style-nike-dunk-sb-piegon
via Flight Club

Nazwa: Pigeon

Cena sklepowa: 200
Cena rynkowa: 7330

Wyżej już widzieliście opowieść z ust samego Jeffa Staple. Ten model zna każdy sneakerhead bez względu na to czy lubi Dunki czy w ogóle ich nie trawi. To właśnie one jako jedne z pierwszych nagłośniły kampowanie pod sklepem, resell i środowisko sneakerheadów, to one przebiły się do mainstreamu.

mens-street-style-nike-dunk-sb-nerd-min
via StockX

Nazwa: N.E.R.D.

Cena sklepowa: 120
Cena rynkowa: 730

Zanim Pharrell Williams pracował z adidasem projektował również buty między innymi dla Nike SB. Projekt dla jego ekipy NERD bazował na modelu Dunk High. Nie jest on jakoś rozbudowany i kolorowy, ale czy zawsze musi być tak, że coś rzuca się od razu w oczy?

mens-street-style-nike-dunk-sb-michael-lau
via Sneaker Files

Nazwa: Michael Lau

Cena sklepowa: 200
Cena rynkowa: 2375

Jeden z najbardziej specyficznych projektów w historii. Zaproszono tu do współpracy artystę i designera Michael Lau. Projekt inspirowany drewnem wyszedł w specjalnym pudle. Ich cena to już delikatny kosmos.

mens-street-style-nike-sb-dunk-royal-blue
via Tumblr

Nazwa: Jordan Royal

Cena sklepowa: 65
Cena rynkowa: 230

Tu nie mamy nic specjalnego, żadna kolaboracja czy jakaś większa współpraca. Zwykła kolorystyka, która była inspirowana jedną z oryginalnych wersji Air Jordan 1. Niby proste i zwykłe, ale całkiem zajebiste.

Listę stworzył portal The Idle Man, ale można się z nim zgodzić w większości przypadków. No i to nie są jedyne wersje, które podbiły świat, jest tego zdecydowanie więcej! Zresztą zobaczcie wszystkie Dunki jakie wyszły w latach 2002-2012.

Jak to mawiał legendarny Gary Warnett aka Gwarizm – show love and drop knowledge! Więc jeśli spodobał Ci się ten artykuł to udostępnij go na Facebooku, wrzuć screena na IG czy podziel sie nim w facebookowej grupie. Z góry dzięki!

- Reklama -NIKE FLEECE
- Reklama -Air Jordan 1 Low Neutral Grey

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category