- Reklama -Nike Air MaxNike Air Max

Założyciel marki Patagonia oddał wartą 3 miliardy dolarów firmę na pomoc w walce ze zmianami klimatu

Założyciel marki Patagonia – Yvon Chouinar, oddał wartą 3 miliardy dolarów firmę na pomoc w walce ze zmianami klimatu. Od teraz pieniądze zarabiane przez markę będą szły na działania na rzecz ochrony przyrody.

Patagonia i jej założyciel Yvon Chouinar już od wielu lat czynią wiele dobrego dla swojego otoczenia oraz w kwestiach ekologicznych. Chouinard posunął swoją wizję tego, jak powinien wyglądać odpowiedzialny biznes, o krok dalej. Postanowił zrobić coś przełomowego.

Sprzedaż firmy mogłaby narazić Patagonię na nową grupę właścicieli, którzy mogliby nie być tak radykalnymi myślicielami proekologicznymi. Grupa rozważała wprowadzenie firmy na giełdę, ale Chouinard nie ufał, że wolny rynek stworzy cnotliwą firmę. Dzieci Chouinarda również odrzuciły pomysł odziedziczenia firmy i zostania nepomiliarderami. Ostatecznie marka i jej założyciel opracowali nietuzinkowe rozwiązanie.

„Chociaż robimy co w naszej mocy, aby zaradzić kryzysowi środowiskowemu, to nie wystarczy” – napisał w oświadczeniu Chouinard.

„Musieliśmy znaleźć sposób na zainwestowanie większej ilości pieniędzy w walkę z kryzysem przy jednoczesnym zachowaniu nienaruszonych wartości firmy”.

Pakiet akcji z prawami głosu rodziny Chouinard (2% wszystkich akcji) zostanie przekazany na nowy podmiot o nazwie Patagonia Purpose Trust. Trust został utworzony specjalnie w tym celu i składa się z panelu członków rodziny i „ich najbliższych doradców”. Grupa ta będzie nadal odgrywać rolę w zatwierdzaniu decyzji firmy i nadzorować przekazywanie jej zysków organizacjom walczącym z kryzysem klimatycznym.

Pozostałe akcje rodziny Chouinard (czyli 98%) trafią do nowo utworzonej Holdfast Collective, organizacji non-profit, która „każdy zarobiony dolar wykorzysta na walkę z kryzysem środowiskowym, ochronę przyrody i bioróżnorodności oraz wspieranie kwitnących społeczności tak szybko, jak to możliwe”.

Szacuje się, że zyski roczne firmy to około 100 milionów dolarów, które teraz po reinwestycji w biznes, zostaną przekazane na walkę ze zmianami klimatu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Patagonia (@patagonia)

„Minęło pół wieku, odkąd rozpoczęliśmy nasz eksperyment”, powiedział 83-letni Chouinard w oświadczeniu.

„Jeśli mamy jakąkolwiek nadzieję na prosperującą planetę za 50 lat, wymaga to od nas wszystkich robienia wszystkiego, co w naszej mocy, z posiadanymi zasobami. Jako lider biznesu, którym nigdy nie chciałem być, wykonuję swoją część. Zamiast wydobywać wartość z natury i przekształcać ją w bogactwo, wykorzystujemy bogactwo, które tworzy Patagonia, aby chronić źródło. Sprawiamy, że Ziemia jest naszym jedynym udziałowcem. Jestem śmiertelnie poważny, jeśli chodzi o ratowanie tej planety.”

Całe oświadczenie przeczytacie pod tym linkiem.

- Reklama -Nike Air MaxNike Air Max

ZOBACZ NASTĘPNE NEWSY: