Patta x Nike Cryoshot Mercurial Vapor R9 to współpraca, która zaczęła się rok przed premierą. Gee Schmidt, współzałożyciel amsterdamskiego sklepu Patta, zapowiedział projekt dokładnie rok przed oficjalnym debiutem kolekcji Cryoshot.
Punktem wyjścia jest but piłkarski Mercurial R9 – model, który Ronaldo Nazário nosił podczas Mistrzostw Świata 1998. Oryginał kojarzył się z Brazylią i żółto-niebieską kolorystyką. Patta skręca w innym kierunku: srebrna skóra, czarne nakładki i pomarańczowe akcenty na szwach i znaku Swoosh oddają barwy reprezentacji Holandii.
Seria Cryoshot opiera się na zamyśle, który Nike zaprezentował podczas finału Ligi Mistrzów UEFA: korki z archiwum trafiają w przezroczystą klatkę z TPU i stają się butami na miasto. Zachowują kształt i detale oryginału – znikają tylko kolce, pojawia się codzienna podeszwa.
Składany język z dodatkową klapą przywołuje estetykę retro futbolu. Patta umieściło własne logo na klapie i języku – współpraca jest widoczna z każdego kąta. Do kolekcji dołącza komplet stroju w czerni i pomarańczy z grafikami lwa nawiązującymi do godła Holandii.
Premiera butów zaplanowana jest na 16 czerwca 2026 roku. Będą dostępne w wybranych sklepach Nike Sportswear oraz online.
Patta x Nike Cryoshot Mercurial Vapor R9
Metallic Silver / Hyper Crimson – Black
IM0589-001
16 Czerwiec 2026










Photo: Nike



