- Reklama -NikeNike
ARTYKUŁ

Prawdziwa historia Air Jordan 1 „Banned”

Według 'legendy’ Michael Jordan był lub miał być ukarany grzywną w wysokości $5,000 za grę w Air Jordan 1. Dostawał ją za każdy mecz, w którym wystąpił w pewnych butach o czerwono czarnej kolorystyce, która nie pasowała do wdrożonych przez władze NBA zasad dopasowania butów do strojów drużyny. W tym artykule dowiesz się całej prawdy. Od razu mówimy, że to nie było tak jak twierdzi „historia”.

A jakie były wtedy zasady? Trzeba przyznać, że dość rygorystyczne.

„Zawodnik musi nosić buty w kolorach nie tylko pasujących do stroju swojej drużyny, ale muszą one być również dopasowane do butów innych zawodników”

Odnosiło się to także do „51 percent rule”, czyli buty miały być w minimum 51% białe, a reszta dopasowana do butów kolegów z drużyny. Na szczęście zasada ta została zniesiona w późnych latach ’00.

W dzisiejszych czasach zawodnicy mogą nosić buty zgodne ze strojami swojej drużyny (a od sezonu 2018/19 mogą nosić dowolne buty i kolory), ale już nie muszą dopasowywać ich do butów innych zawodników.

Jednakże w sezonie mają 20 tak zwanych “moment games”, w których mogą mieć coś zgoła innego. Są to na przykład jakieś specjalne okazje jak Halloween, Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, jak również dzień Weterana, Świętego Patryka czy też Black History Month.

W latach ’80 takich udogodnień nie było i zawodnicy musieli się do tego dostosować, ale Michael był inny. Jak to sam określił „To jak z dzieckiem, któremu mama zakazuje czegoś zrobić, a ten i tak to robi na przekór i z ciekawości”.

Tak jak powiedział tak zrobił i podczas swoich gier nosił czarno czerwone „buty diabła”, które komisarz David Stern „chciał wywalić z boiska”, a Nike potulnie przelewało kasę na konto NBA. Czy tak faktycznie było? Zerknijcie z ciekawości na poniższy występ MJ’a w popularnym w tamtych latach talk show u Davida Letterman, dokładniej od 4:28.

Mowa tu o liście napisanym przez vice prezydenta NBA Russa Granika do vice prezydenta Nike Roba Strassera. Mowa w nim o butach Michaela w czerwono czarnych barwach, które naruszają zasady panujące w NBA.

Ciekawostką są tu dwie rzeczy. Po pierwsze nie ma tu mowy o jakiejkolwiek grzywnie (tej w wysokości $5000 USD) oraz zerknijcie na datę na górze i w tekście, powrócimy do nich w dalszej części artykułu.

air jordan 1 banned-1

Nakreślimy Wam jeszcze trochę historii. Część z Was zapewne wie, że Jordan podczas swoich młodzieńczych lat lubił grać w butach marki Converse. Natomiast przed pierwszym sezonem NBA zgłosił się do niego adidas z propozycją współpracy. Dopiero później odezwało się do niego Nike i zaoferowało mu nie tylko buty, ale również swoją markę oraz linię odzieży. Taka właśnie oferta i masa kasy, jak na tamte lata, podkupiły go od konkurencji.

Zatem przed sezonem Michael wcale nie musiał grać w butach spod znaku Swoosha. Zwłaszcza, że swój kontrakt z Nike MJ podpisał dopiero 24 października 1984, na chwilę przed pierwszym meczem Chicago Bulls w lidze. Podczas mijającego lata 1984 roku Jego Powietrzność sprawdzał dostępne możliwości i rynek obuwniczy. Chciał dowiedzieć się kto i ile zaoferuje mu w zamian za grę w butach danej marki.

Skoro swój kontrakt podpisał dopiero pod koniec października może to oznaczać, że linia butów Air Jordan mogła nie być jeszcze gotowa na początek meczów testowych przed sezonem, czyli na początek października. Po prostu Nike jeszcze nie wiedziało czy MJ podpisze w ogóle z nimi kontrakt.

air jordan fine print

Mimo to MJ skorzystał z okazji i w meczach przedsezonowych grywał w butach z wielkim Swooshem po boku. Były to jednak Nike Air Ship, a nie Air Jordan 1. Dyrektor kreatywny Nike wspomina: „To był specjalny projekt” dodając po chwili „stworzony specjalnie dla niego w ilości powiedzmy około 25 par”.

Mogły to być buty z poniższego zdjęcia, na którym widzimy Air Ship z napisem Air Jordan na zapiętce. Poniżej umieszczamy jeszcze urywki z trzeciego meczu datowanego na 9 października 1984 roku, Byki grały z Milwaukee Bucks. To chyba jest jedna z pierwszych udokumentowanych sytuacji, w których widzimy Jordana w butach nazwanych Banned, ale Air Ship a nie Air Jordan 1.

air jordan 1 banned-2

air jordan 1 banneed-3

air jordan 1 banned 8

 

Przed startem sezonu Chicagowskie Byki rozegrały swój sparing z New York Knicks na ich terenie, w osławionej Madison Square Garden. Michael Jordan miał wtedy na sobie Nike Air Ship w kolorystyce Black / Red, a mecz odbył się… 18 października 1984 roku (przypomnij sobie datę z treści listu od NBA).

Był to szósty z kolei mecz Byków i podchodzili do gry z Knicks z rekordem 4-1. Kilka dni wcześniej, dokładniej 15 października obie drużyny spotkały się w Glens Falls, NY – 200 mil na północ od hali MSG. Właśnie po tych meczach NBA zauważyło, że buty MJ nie pasują do reszty.

air jordan 1 banned-4

Na poniżej załączonym klipie z Youtube zobaczycie czarno czerwone Nike Air Ship. Od 0:26 widać trening i wywiad MJ’em w Madison Square Garden, który odbył się 18 października, a także urywki z oficjalnego debiutu w Nowym Jorku, który odbył się kilka tygodni później 8 listopada. Wtedy to na nogach miał biało czerwone Air Ship.

Jak do tej pory nie znaleziono ani jednego zdjęcia czy też nagrania video, na których byśmy zobaczyli Air Jordan 1 w kolorystyce Banned, czyli czerwono czarne. Jedyne, które się pojawiają w sieci to te zrobione podczas weekendu związanego z Meczem Gwiazd. Jak wiadomo mecze All Star Game nie liczą się do sezonu regularnego NBA.

Poniżej zobaczycie fotografię z konkursu wsadów z 1985 roku oraz z sesji zdjęciowej z zawodnikiem New York Knicks Patrickiem Ewingiem (tym od butów Ewing Athletics). Właśnie po tych wydarzeniach NBA wysłało ponowne ostrzeżenie widoczne powyżej. Datowane ono jest na 25 lutego 1985 roku, natomiast weekend gwiazd odbywał się w okolicach 10 lutego.

air jordan 1 banned 5

air jordan 1 banned 6

A wiecie kiedy była oficjalna data premiery Air Jordan 1 w kolorystyce Varsity Red / Black? W marcu 1985, na chwilę po konkursie wsadów i liście z 25 lutego, którego pokazywaliśmy powyżej. Kosztowały wtedy $64.99.

Ekipa odpowiedzialna w Nike za marketing postanowiła połączyć wszystkie te fakty i ruszyła z kampanią Banned, w której słyszymy w tle głos mówiący „15 września Nike stworzyło rewolucyjne buty do kosza. 18 października NBA wyrzuciło je z boiska. Na szczęście NBA nie może Ci zakazać ich noszenia. Air Jordany od Nike”.

air jordan 1 banned 7

Podsumowanie historii Air Jordan 1 Banned

Zatem reasumując wystarczy spojrzeć na wszystkie daty i od razu zauważycie, że coś nie gra. W reklamie Nike mowa jest o tym, że Air Jordan 1 zostały wyprodukowane 15 września, a 18 października zostały zablokowane przez NBA. Tyle, że w meczach przedsezonowych Michael Jordan grał w Air Ship. Mecze te miały miejsce pomiędzy 5 a 19 października 1984, a pierwszy mecz w NBA miał miejsce 26 października, w którym grał w białych Air Ship. Pierwszy mecz w AJ1 został rozegrany przez Jego Powietrzność dopiero 17 listopada i nie, nie była to wersja Banned. W lutym 1985 roku Nike przypomina o regułach panujących w NBA, na chwile po występie MJ w All Star Weekend. Pierwsze Jordany Jedynki trafiły do sklepów w marcu 1985 roku. Kolejną ciekawostką jest fakt, że wydanie Air jordan 1 Banned z X na tyle ma na wyściółce datę 10.18.85!! Z kolei tegoroczne ma już tę samą datę ale z rokiem 84.

Na koniec jeszcze porównanie ostatniego wydania z wersją OG sprzed ponad 30 lat. Warto zerknąć na sytuację z 3:25 oraz video porównujące Air Jordan 1 z Air Ship.

O co tu chodzi?! Czy to jest największa marketingowa ściema Nike i Jordan Brand w historii?!

EDIT:

Po latach Nike nawiązało do tej sytuacji wydając… Nike Air Ship Pro „Banned”

- Reklama -NikeNike

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category