- Reklama -NikeNike

Nike React Element 87 – wszystko co musisz wiedzieć o tych butach

W tym roku Nike zaskoczyło sneakersowy świat kilkoma mocnymi nowościami. Jedną z nich była nowa pianka Nike React, którą opisywaliśmy szczegółowo kilka tygodni temu. Debiut zaliczyła w zeszłym roku, ale dopiero w tym roku zobaczyliśmy ją w pełnej okazałości. Jednym z pierwszych modeli butów stojących na tej podeszwie były Nike React Element 87, którym poświęcam poniższy artykuł.

Dlaczego postanowiłem poświęcić im osobny artykuł? Ano dlatego, że po pierwsze pod kilkoma względami jest to przełomowy model, chociażby pod względem wspomnianej wyżej pianki. A po drugie w opiniach wielu osób związanych w mniejszym lub większym stopniu ze sneakersowym światem React Element 87 będą w czołówce głosowania na but roku 2018. Są osoby, które twierdzą nawet, że opisywany tu but może wygrać w kategorii najlepszy nowy model, który pojawił się w 2018 roku.

nike react element 87 sail 1

nike react element 87 sail 3 nike react element 87 sail 2nike react element 87 sail 4

Inspiracje i projekt cholewki w React Element 87

Swoją sylwetkę oraz materiały nowe buty Nike React zawdzięczają dwóm oryginalnym modelom Nike.

Język, obszar palców oraz zapiętek zaczerpnięto od Nike Internationalist, modelu z 1983 roku. Z kolei półprzezroczysty, asymetryczny język – z cholewki butów Zoom Fly SP, które zadebiutowały w zeszłym roku.

Dzięki zamszowym elementom, logo Nike React oraz gumowym poduszkom w podeszwie zewnętrznej buty te są nie tylko wyjątkowo funkcjonalne, ale stanowią niezwykle udane połączenie klasyki z nowoczesnym ujęciem.

„Warstwowa konstrukcja jest największym atutem tych butów” – mówi Matthews. „To nie są zwykłe, płaskie buty – ich wygląd zależy od tego, jaką założysz skarpetę. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku stworzenia przez Nike widocznej poduszki gazowej. Jednak tym razem to wnętrze buta jest na widoku”.

Trzeba przyznać, że buty utrzymane są w futurystycznym i technicznym klimacie, ale nadal nawiązują do bogatej przeszłości marki z Oregonu.

Konstrukcja cholewki opiera się na TPE. Jest to ogólna nazwa dla elastomerów termoplastycznych, zwanych również kauczukami termoplastycznymi. Spora część cholewki jest przezroczysta co jest aspektem wyróżniającym ten projekt na tle innych propozycji amerykańskiej marki.

Oprócz tego widzimy również kilka elementów z przeszłości, o których wspominałem wyżej. Jest to zgodne z nadrzędną teorią projektowania w Nike: problem, który produkt musi rozwiązać, zawsze tworzy jego formę. Dzięki takim zabiegom ludzie wciąż mogą przypominać sobie niektóre proste elementy z wcześniejszych projektów Nike. Element nostalgiczny jest mocnym atutem w projektach Nike.

szkic nike react element 87 sketch

Technologia i podeszwa w Nike React Element 87

Wiele klasycznych modeli Nike powstało z jednej prostej przyczyny – aby zwiększyć komfort podczas biegania i codziennego użytkowania. Nike React Element 87 to projekt, który zawdzięcza swoją nietuzinkową geometryczną konstrukcję danym zebranym od sportowców w czasie licznych badań i testów.

Informacje te uzyskano za pomocą mapowania nacisku. Intensywne użytkowanie butów podczas chodzenia, załatwiania spraw, czy dojazdów do pracy, pozwoliło nakreślić punkty na stopie, które ulegają największemu naciskowi. Projektanci wycięli w tych miejscach otwory na podeszwie butów do biegania, a następnie zrobili to samo z pianką Nike React, dzięki czemu buty są jeszcze bardziej wygodne.

podeszwa nike react element 87 koncept

Mapowanie nacisku zwiększyło poczucie komfortu, ale również wpłynęło na wygląd butów. Charakterystyczne pofałdowania nie tylko wyróżniają ich konstrukcję – projektant Nike Sportswear, Darryl Matthews, wykorzystał je do stworzenia wzoru algorytmicznego, który został zastosowany na podeszwie zewnętrznej, a uzyskane w ten sposób faliste tłoczenie odpowiada za dynamiczną konstrukcję butów.

„Po otrzymaniu danych spędziłem dwa dni nad szkicem projektu” – mówi Matthews. „Cały ten proces pozwolił nam wrócić do podstaw i od zera stworzyć buty, które świetnie wyglądają i dają poczucie wyjątkowej wygody, a wszystko to w oparciu o najnowocześniejszą technologię stworzoną na podstawie matematycznych obliczeń”.

W humorystycznych opowieściach na temat tych butów krążą słowa, które mówią, że designerzy wzięli do ręki wiertarkę i nie szczędzili sobie zabawy z pianką.

Ogólnie zastosowane tu rozwiązania i wzór na podeszwie są bardzo podobne do tych z butów Epic React. W rzeczywistości, wzór na Nike Epic React jest bardziej zwarty i sztywniejszy – czyli odpowiednie rozwiązanie by zwiększyć wydajność buta do biegania, podczas gdy na Nike React Element 87 mamy wzór luźniejszy i szerszy, który wizualizuje wymagania związane z butami na codzień.

podeszwa nike react element 87 koncept 1

Gdzie kupić Nike React Element 87

W Polsce pojawiły się tylko i wyłącznie w oficjalnym sklepie Nike i zostały wyprzedane do ostatniego rozmiaru w kilka chwil.

W pierwszym rzucie pojawiły się dwie wersje kolorystyczne i były to warianty „Sail” oraz „Black”. Następne w kolejce są kolorystyki „Dark Grey” i „Desert Sand”, które już opisywałem na swojej stronie kilka dni temu.

Zatem gdzie kupić Nike React Element 87? Nie pozostaje Ci nic innego jak czekać na premierę w sklepie Nike albo szukać ich w zagranicznych sklepach w Niemczech, Francji czy Anglii.

Jest jeszcze opcja zakupu z rynku wtórnego, tu polecam StockX oraz Klekt, no ale ceny w tych miejscach nie należą do najniższych.

Oczywiście wspomniane kolorystyki nie są ostatnimi jakie pojawią się w sprzedaży. Zapowiadana jest kolaboracja z Undercover oraz następne warianty od samego Nike. Śledźcie na bieżąco posty spod tego linku i będziecie wiedzieli o wszystkim na czas.

nike react element 87 sklep i gdzie kupic


 

Byłbym Ci niezmiernie wdzięczny jakbyś udostępnił ten artykuł na Facebooku, forum czy grupie związanej ze streetwearem. Podziel się dobrą wiedzą i czymś ciekawym. Może to kogoś zainteresuje i się wciągnie w naszą tematykę.

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -Nike
- Reklama -Nike

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category