- Reklama -NikeNike
Strona głównaSztukaNowa wystawa "Colorful Japan" przedstawia japoński branding i projektowanie plakatów

Nowa wystawa „Colorful Japan” przedstawia japoński branding i projektowanie plakatów

W Stedelijk Museum znajdującym się w Amsterdamie ruszyła niedawno bardzo ciekawa wystawa „Colorful Japan”, która przedstawia japoński branding i projektowanie plakatów.

Wystawa została zorganizowana by wspomnieć i uczcić dziedzictwo Shigeru Watano, projektanta graficznego, który mieszkał w Holandii. Jego relacje z muzeum i kilkoma japońskimi projektantami zaowocowały dużym nagromadzeniem japońskich plakatów, które obecnie obejmują około 800 pozycji.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Stedelijk Museum Amsterdam (@stedelijkmuseum)

W muzeum pokazuje przekrój unikalnej japońskiej grafiki z dziełami takich projektantów jak Hiroshi Ochi, Kazumasa Nagai, Ikko Tanaka, Yusaku Kamekura, a także Mitsuo Katsui, Shigeo Fukuda, U.G. Sato oraz Ken Miki i Eiko Ishioka.

Najstarszy wystawiany plakat pochodzi z 1937 r., z kolei najnowszy z 2018 r. Jedna ze ścian wystawy poświęcona jest tylko i wyłącznie znanemu na całym świecie grafikowi i artyście Tadanori Yokoo. To właśnie dzięki Shigeru Watano, Stedelijk Museum miało możliwość przedstawić jego prace w 1974 roku i dzięki temu było pierwszą instytucją w Europie, która tego dokonała.

W porównaniu do europejskiego kuzyna japoński projekt plakatu jest stosunkowo nową dyscypliną. Dopiero na początku XX wieku plakaty zaczęły być wykorzystywane do reklamy. Tamtejsze działa różnią się stylem; niektóre obnoszą się z żywymi tonami, a inne są ciche, powściągliwe i minimalne. Japońscy projektanci odkrywają zupełnie inny język wizualny niż w Europie. Ich kultura wizualna jest mniej bezpośrednia i bardziej zrównoważona, bardzo często poetycka.

Wystawa Colorful Japan w Stedelijk Museum będzie trwała aż do 2 lutego 2020 roku.

Colorful Japan Stedelijk Museum 1 Colorful Japan Stedelijk Museum 2 Colorful Japan Stedelijk Museum 3 Colorful Japan Stedelijk Museum 4 Colorful Japan Stedelijk Museum 5 Colorful Japan Stedelijk Museum 6 Colorful Japan Stedelijk Museum 7 Colorful Japan Stedelijk Museum 8 Colorful Japan Stedelijk Museum 9 Colorful Japan Stedelijk Museum 10 Colorful Japan Stedelijk Museum 11 Colorful Japan Stedelijk Museum 12 Colorful Japan Stedelijk Museum 13 Colorful Japan Stedelijk Museum 14 Colorful Japan Stedelijk Museum 15 Colorful Japan Stedelijk Museum 16

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -Nike
- Reklama -NIke

ZOBACZ NASTĘPNE NEWSY: