Cześć Pablo, przedstaw się i opowiedz pokrótce o sobie

Witam serdecznie! Streszczając się w miarę – jestem po prostu młodym chłopakiem, aktualnie studentem, który w pewnym momencie odkrył wyjątkową pasję do dobrze znanych nam kicksów, sneakersów czy po prostu butów. Na imię mi Paweł, choć sporo osób może mnie kojarzyć bardziej jako pabloemmm czy po prostu Pablo.

 

Jaki były początki zajawki na zbieranie kicksów? Co było iskierką i jak to wyglądało na samym początku?

Hmm to dość zabawne, że właśnie od Was pada to pytanie, bo swoje pierwsze kroki stawiałem w oparciu o Wasz magazyn! I nie, nie mówię tego, żeby tu kogokolwiek bajerować czy się w jakiś sposób podlizywać – to po prostu prawda. A samym ‚impulsem’ była pewna rozmowa przeprowadzona kiedyś z moim dobrym ziomkiem Dominikiem. Chodziliśmy razem do liceum i pamietam wyjechaliśmy we 3 (z jeszcze jednym kolegą) na majówkę do Łeby. Pizgało wtedy niemiłosiernie, więc trochę czasu spędzaliśmy siedząc w domu śpiąc, jedząc i grając na xboxie. I jakoś tak z nikąd pojawił się temat tajemniczych butów zaprojektowanych przez Nike i Kanyego Westa. Nie kojarzyłem zbytnio tematu (a w zasadzie to wcale nie kojarzyłem), więc Domajnik szybko przybliżył mi sprawę. Momentalnie się zainteresowałem i chciałem się dowiedzieć więcej o ‚tym wszystkim’ i zacząłem hurtowo przeglądać Wasze artykuły.

pabloeemmm01 pabloeemmm02

Opowiedz o swojej kolekcji. Ile tego wszystkiego masz, co się w niej znajduje i co dominuje?

A więc tu zbytnich fajerwerków nie będzie, bo po pierwsze nie mam tych butów jakoś nadmiernie dużo, a po drugie… nie mam aktualnie pojęcia ile par posiadam. I wcale nie dlatego, że nie da się ich zliczyć, bo zupełnie nie o to tu chodzi. Po prostu na poprzednim telefonie prowadziłem sobie całkiem zorganizowany i przyzwoity spis tego wszystkiego, ale, że uległ on zniszczeniu – przepadła również lista moich skarbów. A, że było to stosunkowo niedawno, to jeszcze nie wziąłem się za ponowne ogarnięcie tego wszystkiego. Co dominuje? Bez wątpienia moje ukochane Retro ‚Jedyneczki’ i ostatnimi czasy Ultra Boosty od Trzech Pasków.

 

Jaki był Twój pierwszy model butów, jaki jest Twoim beatersem i jakiego modelu nigdy się nie pozbędziesz ze swojej kolekcji. Opowiedz trochę o każdym z nich

Ehh i tu się zaczyna sprawa komplikować, bo jak mam oddzielić bycie ‚kolekcjonerem’ od wcześniejszego nie bycia nim? W sensie – od zawsze lubiłem buty. Musiałem mieć 3/4 pary, które sobie na zmianę nosiłem, dbałem o nie i sprawiało mi to mega frajdę. Ale nie były to buty, które ogólnie uważa się za ‚fajne’. Czy zaliczałem się wtedy do grona tzw. ‚buciarzy’? Czy może brakowało mi czegoś ‚droższego’ i bardziej pożądanego? Tak czy inaczej – przygodę zacząłem bodajże Vansami, potem załapałem się na początek ‚ery Fluxów’ (które dalej są moim zdaniem bardzo porządnym butem), a potem się to jakoś zaczęło samo rozkręcać. Moje beatersy? Prosta odpowiedź – Vansy. Sk8 Hi, które często zastępuję niższymi Old Skoolami – zestawienie idealne. Często do dorwania na różnych promkach, więc płaci się niewiele, a but wygląda porządnie, jest rozpoznawalny i nie będzie Wam go szkoda w deszczu, błocie czy innych zabójczych dla butów środowiskach.

Jakiego modelu nigdy się nie pozbędę? Szczerze – chyba takiego nie ma. W mojej skromnej kolekcji panuje dość spora rotacja, więc często pozbywam się jednej czy dwóch par jak upoluję coś nowego.

pabloemmm03

Skąd pomysł na Youtube? Jakie były początki, co się do tej pory zmieniło i jak chciałbyś, żeby to wyglądało w najbliższym czasie?

Cały zamysł na nagrywanie wziął się stąd, że przez długi czas oglądałem wielu zagranicznych ‚youtuberów’ opowiadających o zajawce, ale brakowało mi tego w Polsce. I początkowo planowałem nagrywać razem ze wspomnianym już wcześniej Dominikiem, opracowywaliśmy wszystko przez chyba prawie rok, jednak na tym się niestety skończyło. Pomysł gdzieś zanikł i jakoś przestaliśmy o tym myśleć.

Aż po pewnym czasie, bez większej zapowiedzi, Dominik wrzucił swój pierwszy film (nagrany samemu). Nie ukrywam, byłem trochę zaskoczony, ale przynajmniej dało mi to dość silny impuls, żeby również coś nagrać. I tym sposobem na moim kanale (pabloemmm) pojawił się pierwszy film. Wydaje mi się, że wiele się od tej pory zmieniło, co z resztą sporo osób mi często mówi. Na pewno jestem dużo bardziej otwarty przed kamerą, chociaż jeszcze nie w pełni. I przede wszystkim zdecydowałem się pokazać twarz, czego na początku nie robiłem (nie do końca wiem dlaczego… może po prostu brakowało mi pewności siebie). Nie wiem jak to będzie narazie wyglądało, bo niestety podczas roku akademickiego mam znacznie mniej czasu na nagrywanie. Ale myślę, że optymalnie by było utrzymać jeden film w tygodniu.

Co do konkretnych planów na dalsze ‚produkcje’ to wolałbym ich narazie nie zdradzać, aczkolwiek mogę powiedzieć tyle, że raczej nie zamierzam się ograniczać do samych butów. Co do sprzętu – nie lubię o tym zbytnio mówić, bo mam wrażenie, że sporo osób odbiera to za pewien rodzaj przechwalania się. I co ciekawe – sprzęt nie ma tu większego znaczenia. Jak ktoś chce zacząć coś nagrywać, to wystarczy, że włączy kamerę w telefonie. Takim właśnie sposobem nagrałem dość sporą część materiałów na swoim kanale. Aktualnie jednak używam Canona G7X Mark II (co powtarzam – nie ma zbyt dużego znaczenia).

Sam proces tworzenia filmu zazwyczaj wygląda bardzo podobnie – na szybko sprzątam widoczną część pokoju, ustawiam statyw i zaczynam gadać do kamery. Potem całość wrzucam na laptopa i próbuję z tego posklejać coś sensownego. Zazwyczaj robię to od razu; lubię mieć wszystko robione ‚na świeżo’ i opublikowane tego samego dnia, którego całość była nagrywana. Co do samych pomysłów – czasami są rzeczywiście planowane wcześniej, jednak ostatnio coraz częściej zdarzają mi się bardziej ‚spontaniczne’ idee, które chcę od razu zrealizować.

Twoje trzy ostatnie zakupy i na co teraz polujesz?

Ostatnie parki, jakie dołączyły do mojego niewielkiego zbioru to: – granatowe Nike Free Mercurial Superfly za 205zł, o których było ostatnio całkiem głośno – czarno-białe Flyknit Trainery, których znalezienie w przyzwoitym stanie i adekwatnej cenie zajęło mi niemałą chwilę – ‚czekoladowe’ Yeezy Boost 750, które niestety okazały się być na mnie za małe.. a szkoda, bo to pierwsze Yeezy, które udało mi się kupić za retail (cenę sklepową) podczas premiery.

Obecnie na nic nie poluję, jako, że niestety budżet mi na to nie pozwala. Jednak mam jeszcze ze 2 czy 3 parki, które są aktualnie w drodze.

pabloemmm04

FullSizeRender_6

Masz możliwość zaprojektowania dowolnego modelu od dowolnej marki – na co pada wybór i jak wyglądałby konkretny efekt końcowy?

Kurcze, łatwych pytań to Wy dla mnie nie macie, co? Ciężki wybór. Skupiałbym się raczej na moich ulubionych modelach, tj. Jordany 1 albo Ultra Boosty. Jednak te pierwsze moim zdaniem najlepiej prezentują się w oryginalnych wydaniach, które w jakiś sposób zapisały się na kartach historii. Także wydaje mi się, że kierowałbym się tu bardziej w stronę ‚styropianowych’ biegówek od adidasa. I tu zaczynają się schody, bo pomysłów mam multum, a do wyboru zaledwie jeden… Ale jeśli miałbym wybrać, to zdecydowałbym się na granatową cholewkę w białe paski idące wzdłuż buta. Do tego granatowa skórzana klatka, biały napis ‚Ultra Boost’ z tyłu, granatowe sznurówki z dodatkowymi białymi w zestawie oraz skórzane wkładki. Popracowałbym też nad wyjątkowym pudłem dedykowanym dla tego wydania – zapewne w podobny wzór jak sama cholewka. Co jest inspiracją stojącą za tym wydaniem? Ziomek siedzący przede mną, bo na pytania odpowiadam w trakcie zajęć na uczelni.

 

Jak skomentujesz słowa ‘starszej’ gwardii, która mówi że młodzi kupują to co modne, nie widzą historii wokół danego modelu, nie czują więzi z tym co posiadają i nie widać u młodych spójnego stylu w kolekcji. Przeskakują z jednych modnych butów na drugie.

Oj to jest pytanie, które spokojnie mogłoby samodzielnie tworzyć oddzielny artykuł. Ale postaram się to w miarę streścić. Zacznijmy od tego, że każdy ma prawo nosić to, na co ma ochotę i nikt nie może mu mówić co kupować, a czego nie. Zbieranie butów nie należy do tanich hobby, także każdy zakup musi być dobrze przemyślany i zadowalający dla KUPUJĄCEGO – a nie dla jego otoczenia.

A przechodząc do ‚starszych’ zbieraczy, to trochę dziwi mnie takie podejście (krytykowanie młodszych ‚zajawkowiczów’). Nie każdy zaczyna się w to bawić będąc wszechwiedzącym ekspertem i naturalnym jest, że z początku zaczyna się interesować tym, co aktualnie jest ‚modne’. Z czasem być może odkryje też starsze wydania, bo są one z pewnością godne uwagi, ale nie da się kupić wszystkiego na raz… A nawet jeśli nie – to co w tym złego? Czy fakt, że ktoś interesuje się jedynie nowymi wydaniami sprawia, że jest się gorszym od innych? Gdzie tu sens?

I ponownie wracamy do punktu wyjścia, czyli do tego, o czym wspomniałem już na początku – każdy ma prawo kupować to, co mu się podoba. I tyle – ot cała filozofia! Dla mnie cały ten ‚spór’, czy jak to nazwać, to trochę paranoja. Wszyscy siedzimy w jednej zajawce, wszyscy jesteśmy na tyle dziwni, że interesują nas buty, wszyscy, jakby nie patrzeć, tworzymy dość specyficzną i wyjątkową społeczność – więc czemu mamy to sobie nawzajem utrudniać? Po krótce to tyle, chociaż jest kilka rzeczy, które chciałbym tu dodać, jednak nie wiem jak je sensownie ubrać w słowa…

pabloemmm06 pabloemmm07

Czy masz jeszcze jakieś inne zainteresowania niż buty? Podzielisz się tym z nami?

Aktualnie wydaje mi się, że buty przeważają w znacznym stopniu, jeśli chodzi o moje zainteresowania, ACZKOLWIEK znacznie dłużej interesowałem się motoryzacją, w zasadzie odkąd pamiętam. W ostatnich latach co prawda gdzieś to zanikło, jednak czuję, że coraz bardziej zaczyna mi tego brakować. Poza tym coraz bardziej zaczyna mnie interesować sam Youtube. I nie mówię tu o swoich filmach związanych jedynie z butami. Sama możliwość tworzenia dowolnych filmów i dzielenia się nimi jest dla mnie dość niesamowita sama w sobie, tak więc, jak już wspomniałem wcześniej, nie chciałbym się ograniczać jedynie do tematyki ‚sneakersowej’.

Kilka słów do czytelników The Illest

Jeśli przebrnęliście przez całość – gratuluję! Mam nadzieję, że Was zbytnio nie zanudziłem. Jak ktoś miałby ochotę zerknąć co wrzucam na tego youtube’a, to serdecznie zapraszam na mój kanał pabloemmm! Zawsze staram się odpowiadać na wszelkie pytania jakie dostaję, więc możecie się do mnie śmiało zgłaszać. Zrobię co w mojej mocy! A na razie pozdrawiam Was serdecznie i piona!

Reklama
air jordan