- Reklama -NikeNike

8 faktów, które powinieneś wiedzieć o Nike Air Max 98

W tym roku Nike Sportswear celebruje 20 rocznicę powstania jednego z najbardziej niedocenionych i zapomnianych modeli z serii Air Max. Mowa tu oczywiście o butach Nike Air Max 98, którym poświęcamy naszą najnowszą listę związaną z ciekawostkami na ich temat.

Poniżej znajdziesz osiem najważniejszych i mam nadzieję, że interesujących informacji o tym modelu. Być może niektóre fakty już znasz lub gdzieś o nich słyszałeś, ale nie miałeś okazji bardziej się w nie zagłębić. Czas nadrobić zaległości i uzupełnić swoją wiedzę o kilka kwestii! Koniecznie przeczytaj i zapamiętaj każdy punkt!

Daj znać w komentarzu na Facebooku, która ciekawostka wbiła Cię w fotel lub o której nie wiedziałeś aż do dziś.

PROJEKTANT TEN SAM CO PRZY AIR MAX 95

Sergio Lozano

Kojarzycie może projektanta Sergio Lozano? Nie? A powinniście! Szybko nadrabiajcie zaległości, bo wstyd. To właśnie on odpowiadał za jedne z najlepszych Air Maxów z połowy lat ’90, mam tu na myśli model Air Max 95. Sergio i jego zespół designerów zaprojektował również bohatera tej listy, czyli model Air Max 98. Zamontowali w nim nawet jeden element z 95tek, ale o tym dalszej części tej listy.

serio lozano air max 95

PODESZWA JAK W AIR MAX 97

nike-air-max-97-behind-the-design-3

Air Max 98 miały niemalże identyczną podeszwę jak poprzednik w postaci Air Max 97. Ten sam midsole, czyli podeszwa środkowa z poliuretanu i ta sama poduszka Air Max widoczna na całej długości podeszwy. Kiedy ją wprowadzano w ’97 był to wtedy niemały przełom i krok w przód. Z kolei spód podeszwy to guma BRS 1000 Nike Regrind. Ciekawostką jest tu fakt, że ciśnienie w tylnej części podeszwy miało 5 PSI, natomiast w pozostałej części wynosiło ono 25 PSI.

nike air max 98 outsole

CHOLEWKA JAK W AIR MAX 97 i 95

Air-Max-98-White-Orange-Silver

Cholewka buta dość mocno przypomina Nike Air Max 97. Podobne „falujące” linie i panele na boku. Umiejscowienie języka oraz pętelka na zapiętce również są takie same jak u poprzednika. Można śmiało stwierdzić, że AM98 to takie AM97 na sterydach albo przynajmniej na kreatynie.

Z racji tego, że za projektem stał Sergio Lozano możemy tu również zauważyć odwołanie do Air Max 95 w postaci dwóch oczek na sznurówki na środku wiązania, które miały odpowiadać za odpowiednie dopasowanie do stopy. Nawet pasy idące z góry po skosie do dołu mogą przypominać 'ożebrowanie’ Air Max 95.

nike air max 98 95

GUNDAM

nike air max 98 gundam

Jedna z pierwszych i oryginalnych kolorystyk, która po dziś dzień cieszy się największą popularnością została ochrzczona na cześć anime. Mowa tu o Mobile Suit Gundam przedstawiającej ogromne roboty.

Zespół Yatate (grupa twórców wspomnianej serii) połączył angielskie słowo gun z ostatnią sylabą słowa freedom tworząc słowo Gundom. Tomino (fłówny twórca) przekształcił to w obecną formę Gundam, sugerując że symbolizuje ona siłę karabinu (gun) powstrzymującą wrogów podobnie jak tama (dam) powstrzymuje powódź.

air max 98 gundam anime

KOLABORACJE

nike air max 98 x supreme

Jak do tej pory pojawiły się jedynie dwa specjalne projekty. Było to ekskluzywne wydanie dla sieci JD Sports w 2000 roku oraz kolaboracja z Supreme w 2016 roku.

Można śmiało stwierdzić, że Supreme przetarło pewne szlaki. Wprowadzając na rynek w 2016 roku swoją kolaborację na modelu Air Max 98 nowojorski brand zrobił bardzo fajny podkład pod powrót Air Max 97. Teraz Nike rozpędzone sukcesem jaki odniosło w zeszłym roku uderzy ponownie, tyle że bohaterem będzie wspomniany model AM98!

Co do samej kolaboracji od Supreme to do wyboru mieliśmy cztery ekskluzywne kolorystki, mianowicie czerwoną, czarną, a także granatową i o wzorze wężowej skóry. Towarzyszyły im wtedy dopasowane wizualnie czapki z daszkiem w pięciu wersjach kolorystycznych.

supreme x air max 98

WERSJA ALTERNATYWNE

nike air max 98 tl

W 1998 roku oprócz wersji normalnych i oryginalnych na sklepowych półkach pojawiły się wersje alternatywne czy jak kto woli – udoskonalone. Jednakże nie była to nowość dla Nike, w poprzednich latach również mieliśmy kilka takich premier.

W nowym wydaniu Air Max 98 TL (skrót TL oznaczał Total) wraz ze zmianą cholewki zmieniono również podeszwę. Zamiast poliuretanu zamontowano w niej phylonową piankę.

air max 98 tl

 

POWRÓCIŁY W 2000 ROKU I NA AIR MAX DAY 2014

nike air max 98 2014

Model ten nie cieszył się zbyt dużą popularnością. Świat dość szybko o nim zapomniał, pomimo tego, że miały jeszcze drugą szansę w 2000 roku, gdy pojawiły się jako ekskluzywne wydanie dla sieci sklepów JD Sports w 2000 roku. (poniżej)

Prawdziwa i jedyna reedycja odbyła się w 2014 roku podczas Air Max Day (powyżej) i to w kilku ciekawych wariantach. Tu również premiera odbyła się bez większego echa. Chyba kolaboracja z Supreme i obecny sukces Air Max 97 uratowały ten model na dobre.

air max 98 jd sports

NAJDROŻSZE BIEGÓWKI NIKE NA RYNKU

air max 98 catalogue

W momencie, w którym wychodziły, czyli w 1998 roku były najdroższymi butami biegowymi Nike na rynku. Ich cena sięgała astronomicznej wówczas ceny $149,99 dolarów. Były droższe nawet od Air Max 95. Poniżej przykładowe ceny w tamtym okresie.

Air Max Tailwind III – 114,99
Air Max Tailwind II – 119,99
Air Mx 95 – 139,99
Air Max Triax – 84,99
Air Max Artemis 109,99

Nawet wersja ulepszona TL była tańsza, bo trzeba było zapłacić 139,99.

nike air max 98 tl catalogue


Jeśli zaciekawił się ten model i chciałbyś zobaczyć świeże i aktualne wersje kolorystyczne to zapraszamy do naszego działu nowości. Z kolei jeśli chodzi o zakup to opisywane buty Nike Air Max 98 znajdziesz w sklepie pod tym linkiem.

W wolnej chwili sprawdź pozostałe nasze artykuły o Air Maxach:

 

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -NikeNike

ZOBACZ NASTĘPNE NEWSY: