- Reklama -NikeNike

Historia Nike Air Max 95 i wszystko inne co musisz o nich wiedzieć

Bohaterem dzisiejszego artykułu będzie model Nike Air Max 95, który został wypuszczony przez amerykańską markę w 1995 roku.

Wspominaliśmy o nich w kilku naszych poprzednich artykułach, chociażby w historii serii Nike Air Max z drugiej połowy lat ’90 oraz we wpisie, w którym pokazywaliśmy zmiany jakie zaszły na przestrzeni lat w systemie amortyzacji Air Max. Dziś skupimy się tylko i wyłącznie na AM95. Na procesie powstawania, inspiracjach czy efekcie finalnym i jaki on miał wpływ na przyszłe dokonania amerykańskiej marki.

Historia Nike Air Max 95-1

Historia Air Max 95

Pierwsze prace nad butami Air Max 95 rozpoczęły się w 1994 roku, wtedy właśnie do zespołu projektowego dołączył Sergio Lozano. Był on wcześniej zaangażowany w głównej mierze w tworzenie obuwia tenisowego i ACG (All Conditions Gear).

Jego biuro projektowe miało piękny widok z panoramą jeziora za oknem. Pewnego dnia wyglądając przez nie zaczął myśleć o erozji gleby spowodowanej przez deszcz. Pomyślał, może to sposób, by szukać nowego rozwiązania „pod ziemią” – żeby sylwetka nowego modelu została wydobyta na powierzchnię?

Wykonał więc szkic buta, który posiadał widoczne kolejne warstwy, w podobny sposób jak widzimy kolejno układające się powłoki geologiczne w Wielkim Kanionie. Niestety po kilku chwilach projekt wylądował w szufladzie „projektami na później”, gdzie przeleżał dobrych kilka miesięcy.

Podczas prac nad 95-kami Sergio i jego zespół mieli wiele pomysłów, jednakże nic nie spełniało ich oczekiwań. Pewnego dnia sięgnął do szuflady i przypadkiem natknął się na wspomniany wyżej rysunek. Jak się później okazało szkic nie był wprawdzie główną inspiracją przy tworzeniu 95-tek, ale swoją rolę odegrał.

Historia Nike Air Max 95-2 Historia Nike Air Max 95-3 Historia Nike Air Max 95-4

Historia Nike Air Max 95-12

Historia Nike Air Max 95-5

Legendarny Tinker Hatfield przy pracach nad swoimi projektami zawsze powtarzał : „Dobrze, mamy świetny projekt, ale co możesz o nim powiedzieć?”. Zawsze pytał „dlaczego”, więc Sergio zapytał o to siebie. Przejrzał kilka książek w lokalnej bibliotece, gdzie natknął się na pozycje z anatomią człowieka i zauważył wiele analogii pomiędzy budową ciała, a konstrukcją butów Nike. I to było to! Zrodził się pomysł na konstrukcję przełomowego modelu butów!

„Pierwsza prezentacja koncepcji Air Max 95 nie zachwyciła wszystkich – część z ludzi powiedziała, że to dobry pomysł, aczkolwiek nie wszystkim przypadł on do gustu.” – Sergio Lozano

A czym było to spowodowane? Wiele kontrowersji wzbudził sam dobór barw – po końcowej akceptacji powiedziano nawet, żeby zespół projektowy przemyślał raz jeszcze nowe rozwiązania odnośnie kolorystyki.

Na poniższym zdjęciu widzicie wersję z czarnym językiem, sample z 1995 roku.

BUDOWA NIKE AIR MAX 95

Konstrukcja buta wykorzystywała na górze cholewki siateczkę, która miała zwiększyć przewiewność i oddychalność buta, czyli podobnie jak skóra człowieka reguluje temperaturę ciała.

Nylonowe paski na sznurówki utrzymywały stopę na miejscu i pozwalały na jej naturalną pracę podczas ruchu. Ich kształt i ułożenie inspirowane było ludzkimi żebrami i klatką piersiową. Poziome pasy na cholewce i ich linia oraz kształt odwzorowują ludzkie mięśnie i więzadła. Natomiast podeszwa, jej budowa i znaczenie, a także ochrona systemu Air Max to nic innego jak inspiracja kręgosłupem.

 

Historia Nike Air Max 95-14

Historia Nike Air Max 95-15Historia Nike Air Max 95-16Historia Nike Air Max 95-17

Nie dość, ża sam projekt i inspiracje wzbudzały wiele emocji to nawet kwestie kolorów wzbudziła sporo kontrowersji, ale historia jest banalna i mało skomplikowana.

Jak już wspominaliśmy Lozano nie był projektantem od obuwia biegowego. Chciał użyć kolorów, które w sposób funkcjonalny będą maskować błoto i kurz. W Oregonie ludzie biegali w terenie nawet wtedy kiedy padał deszcz – po pierwszych pięciu milach ich buty wyglądały okropnie. Designer chciał sprawić by brud był mniej widoczny.

„Ciekawostką jest fakt, że buty biegowe, do czasu Air Max 95, nigdy nie miały czarnej podeszwy środkowej.”

Kolejnym kontrowersyjnym tematem był pomysł użycia bardzo małego Swoosha. Nie chodzi o to, że został on całkowicie skrytykowany, ale wśród członków zespołu nie było jednoznacznego zachwytu. Ba! Pierwotny projekt nie uwzględniał go nawet w ogóle! Zespół designerów zdawał sobie sprawę, że Nike było już marką dobrze znaną i że mogą sobie na to pozwolić, ale ostatecznie pomysł nie przeszedł.

„Pierwotny projekt butów Air Max 95 nie uwzględniał w ogóle umieszczenia Swoosha na cholewce!”

Zastanowili się zatem, gdzie mogliby umieścić logo. Nie mógł to być obszar toeboxa, ponieważ tam odbywa się główny ruch stopy. Jego środkowa, boczna część zawierała elementy, które definiowały projekt. Zdecydowano się więc na subtelne umieszczenie Swoosha w rejonie zapiętka / kołnierza. Można stwierdzić, że było to przypieczętowanie ich designu, swego rodzaju kropka nad „I”.

Nike-Air-Max-95-Ad-vintage-ad

Technologia i system amortyzacji w Air Max 95

Przechodząc do kwestii amortyzacji to Air Max 95 posiadały dwie widoczne poduszki gazowe wykonane metodą blow molding. Wprowadzono również poduszki Air Max pod śródstopie, ba, odkryto i pokazano je podobnie jak te tylne. Mamy zatem dwa dodatkowe okienka na przedzie buta.

Podeszwa została skonstruowana przy użyciu poliuretanu (PU). Przy tym materiale należy umieścić poduszkę Air Sole w formie i zalać ją PU w płynnej postaci. Pianka PU wypełni przestrzeń wokół poduszki, tworząc w ten sposób podeszwę środkową.

Historia Nike Air Max 95-13

Podsumowując – całe szczęście, że Sergio Lozano i jego zespół byli wytrwali. Walczyli z prezentacji na prezentacje, aż do momentu, gdy projekt został klepnięty i wysłany do fabryki na produkcję. Zaufanie jakim go obdarzono i ryzyko jakie podjęto szybko się spłaciło.

Buty Nike Air Max 95 stały się jednymi z najważniejszych w całej serii Air Max. Pomimo tego, że but zbliża się ku swojemu 25 leciu to nadal wpływa na obecne wzornictwo, nie licząc już tego, że zainteresowanie tym modelem jest nadal spore, zwłaszcza w oryginalnej kolorystyce.

Nowości i gdzie kupić Air Max 95

Koniec z historią. Przejdźmy do obecnych czasów i tego czego możemy się spodziewać na sklepowych półkach. Jeśli chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach to sprawdź nasze najświeższe newsy o Nike Air Max 95.

Z kolei jeśli masz zamiar kupić jakąś parę to zajrzyj do internetowego sklepu Nike dokładnie pod tym linkiem. Tam pojawią się najszybciej i w największej ilości.

Historia Nike Air Max 95-7 Historia Nike Air Max 95-8 Historia Nike Air Max 95-9 Historia Nike Air Max 95-10

 

Sprawdź również wszystkie poniższe artykuły:

A tu poznasz dokładną i wyczerpującą historię poszczególnych modeli:

Mamy jeszcze interesujące artykuły pokazujące same najważniejsze ciekawostki:


Jak to mawiał legendarny Gary Warnett aka Gwarizm – show love and drop knowledge!

Więc jeśli spodobał Ci się ten artykuł to udostępnij go na Facebooku, wrzuć screena na IG czy podziel sie nim w facebookowej grupie. Z góry dzięki!

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -Nike
- Reklama -Nike

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category