- Reklama -NIke WyprzedazNIke Wyprzedaz
ARTYKUŁ

Historia Nike Air Max 97 i wszystko inne co musisz wiedzieć o tych kultowych butach!

Historia Nike Air Max 97 jest tak niesamowita, że mogliśmy odpuścić i nie stworzyć naszego artykułu. Sprawdzisz tu fakty i opinie na ich temat, poznasz ich budowę oraz przeczytasz multum ciekawostek z nimi związanych. Podpowiadamy również jak i gdzie kupić nowe Air Max 97.

Bohater tego artykułu jest jednym z najważniejszych i najbardziej przełomowych modeli z całej serii Air Max. Można nawet rzec, że ich projekt mocno przyczynił się do powstania Air VaporMax z odsłoniętą poduszką powietrzną na całej długości buta. Niepodważalna ikona.

Pierwsze kolorystyki Nike AM 97 pojawiły się na sklepowych półkach jesienią 1997 roku. Jako ciekawostkę podamy fakt, że już na wiosnę następnego roku Nike wypuściło ich następce w postaci modelu Nike Air Max 98, co było dość zaskakujące.

Taki zabieg spowodowany był chęcią maksymalizacji zysku. No, ale co się dziwić, skoro popularność całej linii Air Max rosła z sezonu na sezon i opanowywała kolejne nowe rynki. Taka sytuacja niestety przełożyła się na małą ilość kolorystyk. Cykl życia tego modelu był niesamowicie krótki, nawet jak na dzisiejsze czasy. Spowodowało to również skupienie całej popularności tylko i wyłącznie na wydaniu OG „Silver”.

air max 97 og

air max 97 og-1 air max 97 og-2

Design i inspiracje

Za design butów Nike Air Max 97 odpowiadał młody projektant Nike – Christian Tresser – były piłkarz i pracownik Reeboka, który przyszedł do Nike w 1996 roku. Christian to ten sam designer, który zaprojektował w tamtych latach Nike Air Spiridon. Już na samym początku prac nad tym modelem ciążyła na nim ogromna presja.

Kiedy 97-ki pojawiły się na moim biurku pracowało nad nimi wcześniej dwóch designernów, a przekaz był prosty: Ten but zdefiniuje Twoją karierę, nie spieprz tego” – wspomina Tresser.

christian tresser nike air max 97
Christian Tresser

Inspiracji przy projektowaniu AM97 było kilka. Błędnym założeniem jest doczepianie do tych butów historii z super szybkimi pociągami z Japonii. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że jest to tylko wymysł ekipy marketingowej z Oregonu.

Przy projektowaniu cholewki Christian zainspirował się między innymi najważniejszym z zasobów naturalnych na Ziemi, mianowicie wodą.

„Wzór na bucie inspirowany jest kroplą uderzającą w taflę wody. Można powiedzieć, że poduszka gazowa Air znajduje się w centrum kulistej fali”.

nike-air-max-97

Wiecie, że prototyp widoczny na poniższym rysunku różnił się od wersji finalnej? Christian Tresser na jednym z rysunków z 1996 roku wprowadził do tego modelu dwa małe ‚oczka’ na boku cholewki. Jeśli zerkniecie na skrajne granice panelu z małą łyżwą, to od razu zobaczycie o co chodzi. Być może miało to wyglądać jak przy modelu Air Max Uptempo 97. Na szczęście projektant z nich zrezygnował, dzięki czemu mamy bardziej opływową i agresywną linię cholewki.

Projekt AM97 był tak unikatowy i dziwny, że osoby siedzące podczas zebrania w sali konferencyjnej  kręciły się na krzesłach jakby było im niewygodnie i nie wiedziały co powiedzieć. To nie był normalny but i w sumie nie chciałem, żeby taki był. Chciałem, żeby ten projekt był unikalny. (…) W pomieszczeniu była jedna osoba, która podejmowała wszystkie najważniejsze decyzje w Nike i to właśnie ona pokazała kciuk w górę i dała zielone światło do ich produkcji” – tak Christian wspomina swoją prezentację AM97 przed osobami decyzyjnymi w Nike.

first sketch nike air max 97
Pierwszy szkic
begining sketches nike air max 97
Początkowy szkic
rough sketches nike air max 97
Pierwszy głębszy zamysł
another rough sketches nike air max 97
Rozwinięcie zamysłu

nike air max 97 sketch christian tresser

nk_wp_media.s3.amazonaws.comAir-Max-97-sketch-1150-IG-03f906b4aabfae40a8b297e0710abe00e38cec02

nike air max 97 sketch without computer

Z kolei sama kolorystyka „Silver”, to nawiązanie do rowerów górskich, które w tamtym okresie były bardzo popularne.

Aluminiowe lub wypolerowane tytanowe wykończenie wyróżniało wówczas rowery górskie i ich elementy” – wyjaśnia projektant.

Technologia i system amortyzacji w Air Max 97

Rok 1997 był przełomowym pod jeszcze jednym względem – technologom udało się uzyskać poduszkę Air na pełnej długości podeszwy, bez ograniczenia procesami wytwarzania czy projektowania.

Pierwszym krokiem na nowej drodze było stworzenie elementu łączącego strefy pięty i śródstopia. Następnym etapem było opracowanie sposobu na odpowiednio długie utrzymywanie rozgrzanej warstwy materiału zewnętrznego podeszwy, by zdążyć „zamknąć” trójwymiarową formę. Całość była dopełniona poliuretanowa pianką. Poduszka wypełniona gazem to była innowacja, która przez kolejne lata przecierała szlaki przyszłym modelom.

Tym sposobem buty Air Max 97 były pierwszymi butami z pełnowymiarową poduszką, którą można było oglądać dookoła. Być może był to jeden z najważniejszych przełomów w całej serii Air Max, który mógł przyczynić się do rozwoju technologii i takich wydań jak Nike Air VaporMax, które wyszły z samymi poduszkami zamiast podeszwy.

nike-air-max-97-behind-the-design-3

Bohater tego artykułu miał również nowy system wiązania z 'ukrytymi’ oczkami na sznurówki, które znalazły się od wewnętrznej strony bocznych paneli. W butach Air Max 97 sznurówki są okrągłe, a nie płaskie.

Kolejną ciekawostką jest aspekt związany z materiałami umieszczonymi na cholewce. Niektórzy twierdzą, że Air Max 97 świecą w ciemności, nic bardziej mylnego. Tu bardziej chodzi o to, że na cholewce zamontowano materiał 3M, dzięki czemu Nike Air Max 97 są odblaskowe. Same z siebie nie są świecące, a odbijają w nocy skierowane na nie światło. Jeśli Twoje Air Max 97 nie świecą to znaczy, że nie mają takiej powłoki.

Krążą plotki, że model miał nosić nazwę Air Total Max 3 i być kontynuacją poprzednich dwóch wydań. To tak w ramach ciekawostek. Reszty ciekawostek o Air Max 97 dowiesz się z naszego osobnego artykułu, w którym wspominałem o kolaboracjach czy nietypowych projektach.

Cena za buty Nike Air Max 97 w dzień premiery 20 lat temu wynosiła $150 USD i była wyższa o $10 dolców od wydań z 1995 czy 1996 roku. W przeliczeniu na dzisiejszą cenę z uwzględnieniem inflacji wynosiłaby ona około $230 USD. To tylko pokazuje na jak niesamowicie wysokim poziomie była ustawiona.

Nike Air Max 97 odblaskowe

Oto aspekty, dzięki którym buty Air Max 97 zyskały popularność

Buty były promowane między innymi przez Carla Lewisa, znakomitego sprintera, który miał je na sobie podczas wydarzenia upamiętniającego jego sportową karierę i przejście na emeryturę czy też przez innego zawodnika z teamu Nike – Michaela Johnsona.

Nike 97 pojawiły się również na okładce japońskiego magazynu Boon Extra, który był swego rodzaju biblią Air Maxów. Pojawiły się tam w oryginalnej kolorystyce Black / Volt, która powróciła na sklepowe półki pod koniec 2017 roku.

nike-air-max-97-ad

magazyn-boon-extra-air-max-97

Jak wspominaliśmy wyżej model ten został dość szybko zastąpiony kolejnym wydaniem, ale pomimo krótkiego cyklu życia buty Nike Air Max 1997 miały ogromny wpływ na rynek.

Pomimo wolnego startu po premierach w sklepach Foot Locker popularność w pewnym momencie sięgnęła zenitu. Swoją największą popularność zyskały we Włoszech. The Silvers, bo tak je tam nazywano, zostały bardzo dobrze przejęte przez scenę graffiti we włoskim Rzymie czy Mediolanie. Odblaskowe Air Max 97 świetnie pasowały pod kurtki North Face z równie błyszczącymi elementami. Wszystko idealnie błyszczało podczas robienia zdjęć przy nowo zbombionej ścianie czy wagonie.

1211147
Photography Sha RibeiroCourtesy of Kaleidoscope Press

Druga połowa lat ’90 to również ogromny wzrostu popularności sceny klubowej. Tu również wszyscy chcieli błyszczeć. Dziewięćdziesiątki siódemki w Mediolanie i Rzymie zostały zaadaptowane przez scenę graffiti, natomiast w Neapolu swoje odegrała scena klubowa. Ludzie zwracali tam uwagę na swój styl i dopasowywali buty do odzieży takich projektantów jak Margiela czy Helmut Lang.

Tino Ricciardi, entuzjasta muzyki elektronicznej znanej jako gabber, stwierdza że Silvery były adoptowane przez imprezowiczów nie tylko ze względów estetycznych, ale również ze względu na ich wygodę.

Od pierwszego momentu jak je zobaczyłem od razu się w nich zakochałem. Podobał mi się fakt, że były szare i metaliczne, przypominały mi cyberpunk. Po tym jak poszedłem do sklepu i przymierzyłem swoją parę od razu poczułem ich wygodę. Kupili mnie tym butem. Były idealne do tańczenia

Kolejnym ważnym aspektem były włoskie wybiegi mody. Legenda głosi, że Giorgio Armani miał je na sobie podczas wyjścia na wybieg na zakończenie swojego pokazu w lutym 1998 roku. Sezon później, we wrześniu również w Mediolanie, Dolce and Gabana użyli ich na potrzeby swojego pokazu. Wprawdzie wszyscy bardzo dobrze pamiętają obie te sytuacje, ale niestety nie zostały uwiecznione na zdjęciach.

nike air max 97 silver

Wersja w kolorze złotym wyszła dopiero w 1999 roku. W ciągu następnych kilku lat obok niej pojawiło się sporo nowych wydań, ale temat powoli umierał. We Włoszech moda na model opadła w połowie lat ’00.

Powrót AM 97

Mijały lata, a nieliczne wydanie przechodziły raczej bez większego echa. W 2013 roku wznowiono oryginalną wersję, ale hype nie załapał. Być może momentem zwrotnym była kolaboracja Supreme x Air Max 98 z 2016 roku, która zwróciła uwagę na późne lata ’90 i wielkie poduszki Air Max.

Swoje dołożyło również Nike organizując wielki event w Mediolanie celebrujący 20 rocznicę Nike 97. Wyszło wtedy limitowane włoskie wydanie, które rozpoczęło wielką lawinę.

Podczas marcowego Air Max Day powróciła oryginalna wersja Silver oraz Gold. Nike wprowadziło również wydania Ultra i machina ruszyła. W ciągu następnych lat sklepowe półki aż się uginały pod naporem nowych kolorystyk, a fanów wciąż przybywało.

Podsumowując trzeba przyznać, że projekt Nike Air Max 97 wyprzedził swoje czasy. Ba! Można nawet rzec, że nawet w dzisiejszych czasach wyglądają dość futurystycznie. Właśnie takie aspekty odróżniają świetne projekty od tych dobrych. Pomimo dwóch dekad buty nadal cieszą się ogromną popularnością.

Gdzie kupić Nike Air Max 97?

Gdzie kupić oryginalne Air Max 97 damskie lub męskie? Najnowsze kolorystyki i limitowane wydania pojawiają się w pierwszej kolejności w oficjalnym sklepie Nike pod tym linkiem.

Jeśli nie znajdziesz tam wersji dla siebie to możesz sobie ją sam zaprojektować. Wybrać kolor, materiały i po kilku tygodniach potrzebnych na ich wyprodukowanie, otrzymać unikatowe wydanie stworzone tylko i wyłącznie dla Ciebie. Wystarczy, że wejdziesz pod ten link i zaprojektujesz swoją wersję.

Jeśli chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, świeżych kolorystykach i kolaboracjach to sprawdzaj na bieżąco nasze wpisy pod tym linkiem.

Zanim dokonasz zakupu to musisz wiedzieć jaka jest rozmiarówka Air Max 97 i jak fitują. Zazwyczaj osoby kupują rozmiar 'true to size’, czyli w tym samym rozmiarze co inne buty Nike. Jednakże sama sylwetka i budowa modelu jest opływowa i przylegająca do stopy, wiec Ci z grubszą / szerszą stopą oraz osoby, które lubią czuć luz w bucie to kupują Nike 97 w rozmiarze o pół większym.

LINK DO SKLEPU


Sprawdź również wszystkie poniższe artykuły:

A tu poznasz dokładną i wyczerpującą historię poszczególnych modeli:

Mamy jeszcze interesujące artykuły pokazujące same najważniejsze ciekawostki:

- Reklama -NIke WyprzedazNIke Wyprzedaz

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category