W roku 2020 przypada 30 rocznica powstania kultowych biegówek Nike Air Max 90, więc postanowiliśmy Wam przybliżyć ich historię. Z poniższego artykuł dowiecie się jak są zbudowane, a także poznacie najważniejsze ciekawostki na ich temat.
Jeśli ktoś obudziłby Was w środku w nocy i kazał wymienić trzy najlepsze modele z serii Air Max to zdecydowana większość z Was umieściłaby na tej liście model Air Max 90. Pewnie się dziwicie, że opisaliśmy historię tylu modeli, a dopiero teraz bierzemy się za tego klasyka. Już spieszymy z wyjaśnieniami – po prostu czekaliśmy na odpowiednią okazję, Air Max Day takiej nie dawał, więc na kilka tygodni przed końcem roku postanowiliśmy zrobić Wam odpowiedni wstęp do obchodów 30 lecia modelu, które przypadną na 2020 rok.
Początki
Za ich projekt odpowiedzialny był nie kto innych jak Tinker Hatfield. Po zaprojektowaniu Air Max 1 i starcie całej serii pojawiła się presja i cel by każde następne wydanie było lepsze technicznie i bardziej ekscytujące niż poprzednik. Oczywiście Hatfield był odpowiednim człowiekiem do takiego typu zadań.
Nadał nowej sylwetce agresywniejszego i szybszego wyglądu niż poprzednikom (Air Max 1 oraz Air Max Light). Połączył w tym modelu siateczkę z syntetycznym zamszem i skórą, a do tego dołożył kilka elementów z poprzedniego modelu, chociażby plastikowe oczka na sznurówki oraz mikrofibra i mesh. Na pięcie znalazło się miejsce na tak zwane Nike „loveheart”, czyli element na którym widniał branding amerykańskiego giganta.
Pierwsze oryginalne kolorystyki to Laser Blue oraz Hyvent Orange aka Radiant Red, przy których na kartonie widniał skrót H RD (Hot Red?). Ten drugi wariant nazywany jest do dziś jako Infrared, ale w oryginalnym wydaniu sprzed lat nigdy nie zastosowano koloru Infrared.
W 1990 roku pojawiły się również dwie damskie kolorystyki, które opisuje się jako Concord oraz Hot Coral / Crystal.
Rok później w 1991 roku pojawiła się jeszcze wersja Spruce / Hot Lime, którą możemy jeszcze zaliczyć do zestawu wariantów Original Colorway (OG CW).
Technologia i poduszka Air Max
Nowa poduszka w porównaniu do swoich poprzedników była większa, grubsza i lepiej amortyzująca nogi biegacza podczas zawodów czy treningu. Podobnie jak u poprzedników tak i tu mogliśmy zobaczyć system przez specjalne okienko na boku cholewki, przy czym w nowym wydaniu było ono otoczone specjalnym elementem / klinem w podeszwie, który po dziś dzień jest wyjątkowy i jest znakiem rozpoznawczym tego modelu.
Kolejne wydania i czasy współczesne
Po pierwszych wydaniach z 1990 / 91 roku aż 12 lat nie wychodziło nic świeżego i dopiero w 2002 roku zdecydowano się na reedycję i to w wersji jak najbliższej oryginałowi. Przez wielu jest to ostatni złoty okres dobrej jakości i świetnych wydań. Akcenty przyjęły kolor opisywany jako Mx Orange i była to edycja na rynek Australijski. W 2003 roku wyszła kolejna i była przeznaczona na Europę i Azję. Właśnie wtedy pierwszy raz nazwano ją Infrared i jak się okazało – nazwa przyjęła się na tyle dobrze, że pozostała po dziś dzień.
W 2005 roku zobaczyliśmy kolejne wydanie, które było częścią zestawu History Of Air, w skrócie HOA. Była to pierwsza oficjalna reedycja w Stanach Zjednoczonych. Ciekawostką jest tu fakt, że było to pierwsze wydanie z mniejszym okienkiem Air, ale nadal z bardzo dobrym kształtem cholewki, co oczywiście zostało docenione przez fanów marki jak i samego modelu Nike Air Max 90.
W 2006 roku Nike trochę zaszalało i poszło w dobrze znanym dziś kierunku – rewolucja. Brand z Oregonu wypuścił zestaw One Time Only. Mieliśmy zatem oryginalną cholewkę, tyle że postawioną na podeszwie 360 Max Air. Jak się pewnie domyślacie rozwiazanie to nie zdobyło zbyt wielu fanów.
Przenosimy się teraz do roku 2008, wtedy to na rynku pojawiła się wersja Premium Ostrich. Designerzy Nike postawili na wysokiej jakości nubuk, zamsz oraz siateczkę, ale należy też wspomnieć o specyficznej skórze na mudguardzie przypominającą skórę strusia.
Rok 2008 to także kolejna specyficzna wersja – Air Max 90 Current. W wydaniu tym mamy zdecydowanie więcej siateczki niż normalnie, odmieniona została również podeszwa, która wyglądała jakby pożyczoną ją z butów Nike Free.
Następne reedycje oryginału miały miejsce w roku 2008 oraz 2010. Oczywiście z mniejszym okienkiem Air, a odcienie Infrared bardziej wpadały w róż.
Hybrydy i nowe technologie w AM90
Kolejna rewolucja miała miejsce w 2012 roku. Ekipa Nike idąc z duchem czasu, nowymi technologiami i rozwiązaniami wprowadza na rynek wersję Air Max 90 Hyperfuse, czyli bezszwowa jednolita cholewka. O dziwo buty zniknęły ze sklepów dość szybko.
Rok 2013 przyniósł nam wersje VNTG czyli Vintage, lekko postarzany wariant, pożółkła podeszwa, natomiast kolor szary był ciemniejszy niż zazwyczaj.
Pozostałe wydania z 2013 roku to same rewolucje technologiczne. Najpierw pojawiła się wersja EM, czyli Engineered Mesh ze specyficzną siateczką pokrywającą większość cholewki. Kolejnym wariantem była opcja Taped z bezszwowymi łączeniami, które odbyły się przy pomocy termozgrzewalnej taśmy.
Rok 2014 kontynuuje trend rewolucji technologicznych. Na rynku pojawiła się wersja Air Max 90 2014 z widocznym systemem Air na całej powierzchni podeszwy i bezszwową syntetyczną cholewką. Mieliśmy okazje kupić również wersję JCRD czyli Jacquard z żakardową jednolitą bezszwową cholewką, a także opcję Air Max Lunar 90 stojącą na podeszwie Lunarlon.
Kolejną nowością w 2014 roku były wydania Breathe. Ich patent polegał na tym, że cholewka wykonana była w przeważającej części z siateczki, nawet na mudguardzie, a wszystkie łączenia poszczególnych paneli zrobione były przy pomocy termozgrzewalnej taśmy.
Z kolei w 2015 roku na sklepowe półki wjechały różnorakie wydania Ultra, w których najważniejszą zmianą były dodatkowe wyżłobienia pianki od spodu podeszwy, przez co buty były znacząco lżejsze.
Ostatnią z nowości są wydania wykonane z przędzy Flyknit, dzięki czemu buty były najlżejszymi wersjami w historii. Ich pierwsze warianty zadebiutowały na rynku w 2017 roku.
Wszelkie hybrydy, połączenia i eksperymenty nigdy nie przyniosły sukcesu i była to jedynie chwilową ciekawostką, chęcią przekraczania granic czy pokazania na co stać projektantów z Beaverton w Oregonie. Jedynym ciekawym rozwiązaniem było postawienie Air Max 1 na podeszwie z Air Max 90, czyli model Air Max 90/1. Oryginalnie wydania pojawiły się na początku lat ’90 i powróciły całkiem niedawno w kilku kolorystykach.
A jak mają się sprawy obecnie? Po wielkim bumie sprzed kilku dobrych lat AM90 nie cieszyły się już taką popularnością, a wręcz stały się niemodne. Na głos o ich powrocie środowisko jest podzielone, pojawiają się głosy, że fajnie że wracają, ale ogromna ilość wariantów sprzed kilku lat, która zalała rynek sprawiła, że model mocno się przejadł i musimy od niego odetchnąć.
Na nasze szczęście Nike umie w marketing i podgrzewanie emocji. Przez cały 2019 roku pojawiały się niesamowite projekty, kolaboracje i specjalne wydania, które przyspieszają bicie naszego serca. Myślimy, że taka polityka sprawi, że na dzień powrotu wersji OG każdy będzie chciał mieć parę u siebie w szafie.
Ciekawostki
Przez lata model ten był nazywany Air Max III, dopiero gdy wyszła ich reedycja po 2000 roku dostały nazwę Air Max 90.
Na pięcie znalazło się miejsce na tak zwane Nike „loveheart”. Natomiast elementem, a raczej akcentem, który pojawił się tylko i wyłącznie w wersjach OG jest przeszycie idące od ostatnich oczek do mudguardu dzieląc Swoosh na pół. Podobno ten motyw ma powrócić w specjalnych wydaniach z okazji 30 lecia modelu.
Kolorystyka Infrared nie była oryginalnym wydaniem z 1990 roku, wtedy był to odcień Hyvent Orange aka Radiant Red. Wersja Infrared pojawiła się dopiero w 2003 roku!
Najlepsze i najciekawsze wersje Nike Air Max 90 w historii
Jakiś czas temu magazyn Sneaker Freaker stworzy specjalną listę bytów Air Max 90, na której znalazły się najlepsze kolorystyki w historii. Dodatkowo pokrótce opisał kulisy powstawania, inspiracje lub powody umieszczenia danego wariantu na liście.
Poniżej wklejamy najlepsze z nich, które pod dziś dzień uznawane są za najciekawsze projekty jakiekolwiek pojawiły się w sprzedaży.
Gdzie kupić nowe Nike Air Max 90?
Jeśli chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach to sprawdź nasze najświeższe newsy o Nike Air Max 90.
Co do dostępności to można je ogarnąć niemalże z każdego dobrego sklepu, najlepiej sprawdzać działy nowości w najlepszych polskich sklepach ze sneakersami.
Najszybciej nowości lądują w oficjalnym sklepie internetowym Nike, tam również pojawiają się wersje limitowane i specjalne projekty czy kolaboracje.
Natomiast kolekcjonerzy mogą szukać kultowych czy limitowanych wydań sprzed lat na przykład na StockX.
Sprawdź również wszystkie poniższe artykuły:
- Historia butów Nike Air Max – Lata ’80
- Historia butów Nike Air Max – Pierwsza połowa lat ’90
- Historia butów Nike Air Max – Druga połowa lat ’90
- Historia butów Nike Air Max – Lato 2000-2009
A tu poznasz dokładną i wyczerpującą historię poszczególnych modeli:
- Nike Air Max Light
- Nike Air Max Classic BW aka Big Window
- Nike Air Max 93
- Nike Air Max2 Light
- Nike Air Max 95
- Nike Air Max 97
- Nike Air Max 98
- Nike Air Max Plus TN
- Nike Air Max Deluxe
- Nike Air VaporMax
Mamy jeszcze interesujące artykuły pokazujące same najważniejsze ciekawostki:
- 8 faktów o Nike Air Max 180
- 7 ciekawostek o Nike Air Max 97
- 8 faktów o Nike Air Max 98
- 7 najciekawszych rzeczy o Nike Air Max 270
- 7 ciekawostek o Nike Air Max 720 i wszystko inne co musisz o nich wiedzieć
Jak to mawiał legendarny Gary Warnett aka Gwarizm – show love and drop knowledge!
Więc jeśli spodobał Ci się ten artykuł to udostępnij go na Facebooku, wrzuć screena na IG czy podziel się nim w facebookowej grupie. Z góry dzięki!