Reklama
INSTAGRAM

Strona główna ARTYKUŁY ARTYKUŁ SNEAKERS Nike Air Max2 Light - wszystko co musisz wiedzieć na ich temat

Nike Air Max2 Light – wszystko co musisz wiedzieć na ich temat

W tym roku designerzy Nike zdecydowali się przywrócić na sklepowe półki delikatnie zapomnianą, ale za to niesamowitą sylwetkę Nike Air Max2 Light, które nazywane są również jako Nike Air Max Squared Light. My postanowiliśmy przedstawić Wam bliżej ten model oraz nakreślić delikatnie jego historię.

Początki i design Nike Air Max2 Light

Air Max2 Light pojawiły się w sprzedaży w pierwszej połowie lat ’90 o czym wspominaliśmy w specjalnym artykule o historii serii Air Max. Ich debiut datuje się na 1994 roku, więc w tym roku przypada ich 25 rocznica powstania i ich powrót jest jak najbardziej uzasadniony. Oryginalne oznaczenie produkcji to 11-01/94 (na metce w środku widnieje 941101T2-A).

Zanim jednak przejdziemy do szczegółowego opisu bohatera tego artykułu należałoby najpierw wspomnieć o Air Max2 aka Air Max Squared, które wyszły tego samego roku. A dlaczego? Ano dlatego, że właśnie w tym modelu wprowadzono małą rewolucję w amortyzacji, a chodzi o czterokomorową poduszkę, o której dokładniej rozpiszemy się poniżej. O dziwo nie wspomina się o niej w poszczególnych etapach ewolucji systemu Air Max.

 

nike air max2 light tongue

Nazwa Air Max Squared czy częściej używana Air Max2 pochodzi od faktu, że w butach zastosowano poduszki o dwóch różnych ciśnieniach. Jak do tej pory wszystkie poduszki w poprzednich modelach miały jedno i takie samo ciśnienie. Dopiero w tym modelu zmieniono cały zamysł i wprowadzono nowe udogodnienie dla biegaczy.

To właśnie po Air Max2 w sprzedaży pojawiły się AM2 Light, ale wprowadzono w nich sporo zmian w porównaniu do starszego brata. Mowa tu chociażby o cholewce, która stała się bardziej agresywna o mocnych i wyraźnych liniach. To jeszcze nie koniec zmian, wystarczy spojrzeć na język, który powraca do klasycznej formy. Designerzy zrezygnowali z okalającego stopę neoprenowego kołnierza.

Wszystkie te zmiany przełożyły się na to, że buty były lżejsze o uncję od poprzednika, stąd nazwa Light.

nike air max2 light sole

Technologia w Air Max Squared Light

W Air Max2 Light zastosowano ten sam system Air Max w podeszwie co u starszego brata. Mowa tu o systemie, w którym mieliśmy cztery komory z dwoma różnymi ciśnieniami. Zewnętrzne poduszki miały ciśnienie 25psi i miały za zadanie utrzymać stabilność stopy, natomiast środkowe i tylne komory to tylko 5psi, ich zadaniem była dobra amortyzacja i zapewnienie wygody. Zastosowany system Air Max był widoczny nie tylko po boku, ale również z tyłu.

Ciekawostką jest tu fakt, że poduszka spod pięty została również użyta w Air Max 95 oraz następnym modelu, czyli Air Max 96. Widywaliśmy ją również w butach treningowych, a także tych do kosza.

air max2 light unit

Czy tylna poduszka działała lepiej niż w poprzednich modelach? Trudno powiedzieć. Po wielu testowych biegach biegacze nie byli w stanie dostrzec różnicy. W dzisiejszych czasach do badań tego typu różnic można posłużyć się zaawansowaną technologią i komputerami, które mogą stwierdzić poprawę w zaledwie kilku czy kilkunastu procentach, które nie są wyczuwalne przez człowieka, ale przynoszą korzyści na dłuższych dystansach. Poprzednie modele miały dobrą amortyzację i stabilność, ale AM2 miały tego więcej.

Pomimo tego, że but zachował system od poprzednika to została zmieniona podeszwa. Zastosowano tu wersję phylonową, dzięki czemu udało się jeszcze bardziej odchudzić konstrukcję. Z kolei od spodu pojawia się wytrzymały Duralon.

nike air max2 light og cw
via instagram.com/arab_lincoln/

Oryginalne kolorystyki

W pierwszych miesiącach po premierze w sklepach pojawiło się kilka różnych kolorystyk, jednak najbardziej rozpoznawalne są warianty w kolorze turkusowym oraz czerwonym. Poniżej na załączonej fotografii widzicie oryginalne warianty sprzed lat.

Każdy z nich stał na białej podeszwie i był dopełniony białym nieregularnym panelem w górnej partii cholewki. Zazwyczaj Swoosh był w kolorze czarnym, natomiast kolor podeszwy pod śródstopiem był w kolorze cholewki.

W 2019 roku na sklepowe półki powróci spora część z nich, więc możemy się spodziewać udanej wiosny i lata, a jedynie nasze portfele co kilka tygodni będą prosiły o litość. Będziemy mogli kupić wersję turkusową, czerwoną oraz fioletową. Pojawi się również szereg całkiem nowych wariantów.

Aby być na bieżąco sprawdzajcie nowości pod tym linkiem.

Najprawdopodobniej rok 2019 przyniesie nam również pierwszą kolaborację, a za projekt odpowiedzialny będzie japoński sklep atmos, a dokładniej dyrektor kreatywny atmos – Hirofumi Kojima.

A gdzie kupić Nike Air Max2 Light? Najlepiej szukać w oficjalnym sklepie Nike pod tym linkiem.


Sprawdź również wszystkie poniższe artykuły:

A tu poznasz dokładną i wyczerpującą historię poszczególnych modeli:

Mamy jeszcze interesujące artykuły pokazujące same najważniejsze ciekawostki:


Jak to mawiał legendarny Gary Warnett aka Gwarizm – show love and drop knowledge!

Więc jeśli spodobał Ci się ten artykuł to udostępnij go na Facebooku, wrzuć screena na IG czy podziel sie nim w facebookowej grupie. Z góry dzięki!

- Reklama -
adidas przecena wyprzedaz kod rabatowy
- Reklama -
INSTAGRAM

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category

Dokładne zdjęcia Nike Air Max 97 „Neon Seoul”

Kilka dni temu do redakcji przedpremierowo wpadły Nike Air Max 97 „Neon Seoul” z najnowszego projektu Nike On Air, więc wrzucamy kilka dokładnych zdjęć, abyście...

WTAPS, czyli historia marki okraszona militarnym stylem!

W sumie to była kwestia chwili. Skoro mieliśmy już okazję napisać o NEIGHBORHOOD, A Bathing Ape i mastermind JAPAN to naturalnym wydaje się, by...

Nike zawiodło na całej linii, ale wiemy jak mogą uratować Air Max Day

Parafrazując stary kawałek Molesty - dziś mamy 26 dzień marcowy by nienawidzić Nike miałem powód nowy. Chodzi o to, że po kilku latach postanowili odwołać,...

Wszystko co musisz wiedzieć o Nike Air Max Light

Z okazji Air Max Day postanowiliśmy Wam przybliżyć historię butów Nike Air Max Light. Z poniższego artykuł dowiecie się jak są zbudowane, a także...

FUCT – o tym się mówi. Szczególnie, gdy chodzi o historię tej marki!

Sprawdzając dostępne materiały w sieci na temat marki FUCT, zachodzimy w głowę, dlaczego brand ten nie jest aż tak popularny na naszym rodzimym podwórku...

Tyler, The Creator i ranking jego sneakersowych kolaboracji od najgorszej do najlepszej

Wprawdzie Tyler The Creator nie jest jakimś sneakerheadem jak Wale czy Stalley, ale ma za to na swoim koncie zdecydowanie więcej sneakersowych projektów i...
- Reklama -
STREETWEAR SNEAKERS DLA KOBIET DAMSKI