- Reklama -NikeNike
ARTYKUŁ

7 ciekawostek, które powinieneś wiedzieć o Nike Air Max 97

W tym roku Nike Sportswear celebruje 25 rocznicę powstania jednego z najbardziej kultowych i uwielbianych modeli z serii Air Max. Mowa tu oczywiście o butach Nike Air Max 97, którym poświęcamy naszą najnowszą listę związaną z ciekawostkami.

Poniżej znajdziesz siedem nietuzinkowych i mam nadzieję, że interesujących informacji o tym modelu. Być może niektóre ciekawostki już znasz lub gdzieś o nich słyszałeś, ale nie miałeś okazji bardziej się w nie zagłębić. Czas nadrobić zaległości i uzupełnić swoją wiedzę o kilka kwestii! Koniecznie przeczytaj i zapamiętaj każdy punkt!

Daj znać w komentarzu na Facebooku, która ciekawostka wbiła Cię w fotel lub o której nie wiedziałeś aż do dziś.

7-rzeczy-ktore-powinienes-wiedziec-o-Nike-Air-Max-97-1

 

PODUSZKA AIR MAX

Buty Nike Air Max 97 to pierwszy w historii model z serii Air Max, który miał pełnowymiarową poduszkę w podeszwie! Nie doświadczyliśmy tego w żadnym modelu aż do roku 1997. Poduszka powstała bez ograniczania procesów wytwarzania czy projektowania. Po stworzeniu poduszki na całej długości podeszwy, nowe i świeże rozwiązania wydawały się już nie mieć granic.

7-rzeczy-ktore-powinienes-wiedziec-o-Nike-Air-Max-97-2

INSPIRACJA

Wszyscy dookoła trąbią, że inspiracją przy projektowaniu nowego modelu był superszybki japoński pociąg aka srebrny pocisk (silver Bullet). Jest w tym odrobina prawdy, ale nie do końca.

Christian Tresser, czyli główny projektant ekipy z Oregonu (ten sam, który zaprojektował Air Spiridon) wspomina to całkiem inaczej:

Wzór jest inspirowany kroplą uderzającą w taflę wody. Można powiedzieć, że poduszka gazowa Air znajduje się w centrum fali kulistej”.

7-rzeczy-ktore-powinienes-wiedziec-o-Nike-Air-Max-97-41 7-rzeczy-ktore-powinienes-wiedziec-o-Nike-Air-Max-97-4

HYBRYDY

Projektanci Nike Sportswear podobno nigdy nie sypiają, no bo jak inaczej wytłumaczyć taką ilość świeżych projektów. Oczywiście piszę to z przymrużeniem oka i lekko żartobliwie. Być może jest coś na rzeczy z tym snem, ponieważ na światło dzienne wychodzą takie nietuzinkowe projekty jak 'hybrydy’. Są to nowe modele, które powstały z połączenia co najmniej dwóch innych modeli. Brak snu chyba jednak wpłynął na ich projekty.

Przy Nike Air Max 97 też mieliśmy takie cudeńka. Należałoby tu wspomnieć chociażby o powiązaniu ich z Air Force 1 (zdjęcie powyżej), które miały język, tasiemkę na tyle oraz podeszwę zapożyczoną z AM97. Kolejnymi dwoma modelami, które wchodzą tu w grę to hybryda powstała na bazie Air Max 90 oraz Humara. Tak powstał widoczny ciut niżej model Air Max Terra Ninety z 2008 roku.

Z kolei w całkiem niedawno zaprojektowali wraz ze Skeptą Air Max 97 BW łączące podeszwę z AM97 z cholewką BW Classic oraz z Sean Wotherspoonem łączące cholewkę AM97 z podeszwą z AM1.

Mało? Powstał również specjalny projekt z hybrydami Air Max 97 i Air Max Plus.

7-rzeczy-ktore-powinienes-wiedziec-o-Nike-Air-Max-97-3

NIETYPOWE PROJEKTY

Nawiązując do powyższego punktu przedstawię jeszcze trzy inne projekty, które odstają i to dość mocno od pozostałych regularnych wydań. Tyle, że tym razem projektanci bazowali tylko i wyłącznie na 97-kach wprowadzając jednocześnie znaczące zmiany.

Powyżej widzicie wersję slip on, w której designerzy zdecydowali się całkowicie zrezygnować z systemu wiązania i klasycznych sznurówek. Dugą opcją jest wersja Air Max 97 Mid, którą zaprojektował Riccardo Tisci.

7-rzeczy-ktore-powinienes-wiedziec-o-Nike-Air-Max-97-5

 

KOLABORACJE

Nike Sportswear nie wchodziło z tym modelem w zbyt dużo kolaboracji. Jednym z powodów może być fakt, że poszczególne sklepy wolały bardziej uniwersalne i lubiane modele chociażby Air Max 1. Jednakże sklep True z San Francisco podjął ryzyko i w 2004 roku zdecydował się stworzyć coś innego niż reszta. Powyżej widzicie buty Nike Air Max 97 w ziemistych kolorach, gdzie główną rolę odgrywają barwy w okolicach brązu i beżu dopełnione czernią.

W późniejszych latach widzieliśmy jeszcze projekty związane z Playstation, Shady Records i samym Eminemem czy też drużyną piłkarską Kashima Antlers. Jednak na 20 rocznicę powstania, w 2017 roku, tych projektów było już zdecydowanie więcej. Warto tu chociażby wspomnieć przedsięwzięciach z Off-White, Seanem Wotherspoonem, UNDEFEATED czy Skeptą.

7-rzeczy-ktore-powinienes-wiedziec-o-Nike-Air-Max-97-61

PIERWSZE KOLORYSTYKI

Jak już w jednym z podpunktów wspomniałem srebrne japońskie superpociągi nie były jedyną inspiracją przy wykończeniu cholewki w butach Air Max 97. Projektant Christian Tresser sięgnął po inspiracje do innego źródła transportu, mianowicie do… rowerów górskich.

Aluminiowe lub wypolerowane tytanowe wykończenie wyróżniało wówczas rowery górskie i ich elementy” – wyjaśnił Tresser.

Poza tym „Silver Bullet” brzmi lepiej niż „Silver Bicycle”.

Dodatkowo chciałbym tu wspomnieć, że wersja złota (drugie OG) nie pojawiła się wcale tak szybko. Wprawdzie srebrne warianty były pierwsze, ale złote pojawiły się dopiero w 1999 roku.

7-rzeczy-ktore-powinienes-wiedziec-o-Nike-Air-Max-97-7

PROTOTYP

Wracamy jeszcze raz do początków tegoż modelu, a to za sprawą szkiców i wczesnych projektów. Wiecie, że prototyp widoczny na powyższym rysunku różnił się od wersji finalnej?

Christian Tresser na jednym z rysunków z 1996 roku wprowadził do tego modelu dwa małe 'oczka’ na boku cholewki. Jeśli zerkniecie na skrajne granice panelu z małą łyżwą to od razu zobaczycie o co chodzi. Może miało to wyglądać jak przy Air Max Uptempo ’97. Na szczęście projektant z nich zrezygnował dzięki czemu mamy bardziej opływową i agresywną linię cholewki.


Jeśli zaciekawił się ten model i chciałbyś zobaczyć świeże i aktualne wersje kolorystyczne to zapraszamy do naszego działu nowości. Z kolei jeśli chodzi o zakup to opisywane buty Nike Air Max 97 znajdziesz w sklepie pod tym linkiem.

Mamy jeszcze interesujące artykuły pokazujące same najważniejsze ciekawostki:

- Reklama -NikeNike

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category