- Reklama -NikeNike

7 ciekawostek o Nike Air Max 720 i wszystko inne co musisz o nich wiedzieć

Rok 2019 przyniósł nam debiut kolejnej całkiem nowej sylwetki z seri Air Max i to właśnie jej poświęcimy poniższy artykuł. Dowiesz się tu wszystkiego na temat butów Nike Air Max 720, najważniejsze ciekawostki na ich temat i inne kompleksowe informacje, które potrzebujesz wiedzieć przed ich zakupem.

Kto zaprojektował Air Max 720?

Pierwsze modele Air Maxów były dziełem niesamowitego Tinkera Hatfielda, ale od jakiegoś czasu stoi on na bocznym torze lub zajmuje się czymś całkowicie innym.

Zatem za najnowsze Air Max 720 odpowiadał zespół projektantów, technologów i specjalistów, któremu dowodził Dylan Raasch (Senior Director of Air Max), który wspomina, że jednym z najtrudniejszych zadań (poza oczywiście barierami technologicznymi) było stawienie czoła wymogom jakie stawiali zagorzali fani całej serii Air Max.

„Jesteśmy świadomi [ich krytyki], ale chcieliśmy wejść na nowy poziom” – wspomina Dylan Raasch. „Korzystamy ze swojego DNA ze smakiem i wyczuciem. Jeśli byśmy nie korzystali z tego DNA, to by było trudno stwierdzić, że to Nike. Mamy tu odrobinę ‘97 oraz ‘95. Skorzystaliśmy z tego ze smakiem, ale weszliśmy zarazem na nowy poziom nie urażając przy tym nikogo.”

Projektowanie najważniejszych sylwetek nie jest niczym nowym dla Dylana, to w końcu on odpowiada między innymi za projekt Roshe One. Projektowanie ważnych modeli butów nie jest dla niego tak przytłaczające i stresogenne jakby się mogło wydawać, stara się nie myśleć w ten sposób.

„Myślę, że oczekiwania są następujące 'Hej, to musi być duże’, tak było zwłaszcza w przypadku AM270. To było ogromne. Wielu ludzi nienawidziło tego modelu, kiedy zobaczyli go po raz pierwszy „- wspomina designer Nike. „Myśleli, że to dziwne i że to nie zadziała. Myślę, że częścią zabawy jest to, że jeśli się nie uda to mówi się trudno. Po prostu trzeba się bawić dobrze i opowiedz fajną historię.”

Taki sposób myślenia Dylan zaczerpnął od mistrza – Tinkera Hatfielda.

Raasch wspomina także, że w przypadku AM270 rozmawiał i konsultował się z Hatfieldem, ale przy AM720 do takiej rozmowy już nie doszło i wspomniał jedynie, że legendarny projektant Nike słał tylko pochwały w jego stronę za efekty jego pracy.

0207-P4-NSW-AM720-DT-AEM

Skąd wzięła się nazwa 720?

Zapewne część z Was domyśla się, że chodzi tu o poduszkę wypełnioną gazem i powiem Wam, że macie w stu procentach rację. Nazwa modelu wiąże się właśnie z tą nietuzinkową i przełomową podeszwą.

720 reprezentuje 360 stopni widoczności poduszki gazowej horyzontalnie + wertykalnie wokół buta, czyli 360 + 360.

Podobnie kwestie miały miejsce chociażby przy Nike Air 180, co zresztą opisaliśmy w jednym z naszych artykułów.

Nike AM720 są pierwszymi lifestyle’owymi Air Maxami z poduszką gazową na całej długości podeszwy

Jak do tej pory w ponad 30 letniej historii serii Air Max buty były projektowane by spełnić potrzeby i wymogi biegaczy na całym świecie. Rynek z czasem się jednak zmienia i pojawiają się nowe trendy i co za tym idzie również nowe segmenty w każdej dużej marce.

W zeszłym roku Nike zdecydowało się zaprojektować pierwsze w pełni lifestyle’owe buty stojące na poduszce z gazem. Mowa tu o Nike Air Max 270 z poduszką znajdującą się pod piętą. Jak pokazał rynek, buty okazały się niesamowitym sukcesem i po dziś dzień są topowym modelem jeśli chodzi o ranking sprzedażowy.

W tym roku designerzy pod przewodnictwem Dylana Raascha idą o krok dalej i serwują nam pierwszą lifestyle’ową sylwetkę z pełnowymiarową poduszką znajdującą się pod całą stopą.

podeszwa air max 720

Air Max 720 mają najwyższą poduszkę gazową w historii

Jest to najwyższa jednostka Air jaką zastosowano do tej pory w modelu Air Max i posiada 38 mm wysokości.

Jednostka w poprzednim modelu AM270 mierzyła 32 mm, co wspominaliśmy przy okazji naszego osobnego artykułu na temat Air Max 270.

Opisywana poduszka powietrzna stanowiła największe wyzwanie przy opracowywaniu modelu 720. Jest tak duża, że stworzyła problem konstrukcyjny w ustaleniu jak wykorzystać taką amortyzację w stabilnej strukturze.

„Jakie są granice wielkości poduszki? Takie pytanie zadaje sobie codziennie mój zespół inżynierów” – mówi Kathy Gomez, wiceprezes Nike ds. Innowacji. „Wiedzą jak je (poduszki) rozrysować by zadziałały. Ogólnie to było dla nich stresujące. Jeśli będzie zbyt duża to nie zadziała i poniesiemy klęskę. Do tego dochodzi jeszcze aspekt estetyczny. Jak to będzie wyglądało na nogach? Trzeba zwrócić uwagę na te wszystkie kwestie jednocześnie.”

AM720 mają największą sprężystość podeszwy w historii serii Air Max!

Dzięki nowemu rozwiązaniu, kształtom i wielkości poduszki z gazem model 720 zapewnia wystarczającą sprężystość i stabilność, stworzoną do codziennego użytku, a zwłaszcza dla osób, które są na nogach od 12 do 16 godzin dziennie.

Dzięki temu, że część poduszki wystaje poza obrys i granice stopy, wydaje się jakbyśmy stali na swego rodzaju dętce czy tubie.

nike air max 720 kolorystyki
via solecollector

Pierwsze kolorystyki Nike Air Max 720 inspirowane były matką naturą

Nowe AirMax 720 wyróżniają się nie tylko wielką poduszką amortyzacyjną, ale również kwestiami kolorystycznymi. Kolory inspirowane światem przyrody stanowią kontrast dla futurystycznego wyglądu butów.

Według zespołu kolorystycznego Nike ponad 85% zakupów konsumenckich odbywa się w oparciu o kolor, co może stanowić wyzwanie przy planowaniu, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że cały proces trwa do trzydziestu miesięcy.

Design pierwszego wariantów AM720 został zainspirowany naturą. Projektanci starali się odtworzyć naturalny, promieniujący ruch energii, który spotkamy w różnych cudach natury – jego odzwierciedlenie znajdziemy we wszystkich kolorystykach Nike 720.

Nawiązują one do strumieni lawy, Zorzy Polarnej, Drogi Mlecznej oraz wschodów i zachodów słońca.

Projektanci zebrali również grupę fokusową, z której podczas rozmów wywnioskowali, że ludziom potrzeba energii w tych trudnych czasach, a właśnie z żywych barw i kolorów można czerpać energię dowoli.

„Świat jest teraz chaotyczną i wymagającą przestrzenią”, mówi Courtney Dailey, wiceprezes Nike ds. Projektowania kolorystycznego. „Pomimo poczucia bezsilności u niektórych naszych przywódców, istnieje optymizm młodzieży, który jest naprawdę silny i odporny, aby uczynić świat lepszym miejscem.”

Ten ostatni aspektem możemy uznać za mocno naciągany i niepotrzebne mieszanie się w kwestie niezwiązane z samym butem. Ten motyw przewodni mogli dobie odpuścić.

AM 720 produkowane są w 75% z odpadów produkcyjnych pochodzących z recyklingu

Podczas gdy Nike nadal przesuwa granice innowacyjnego designu, jest jednocześnie świadome emisji dwutlenku węgla.

Jednostka 720 Air w 75 procentach składa się z odpadów produkcyjnych. Z kolei 95% odpadów z produkcji w Air Manufacturing jest wykorzystywanych ponownie. Dodatkowo, wszystkie zakłady Nike Air Manufacturing w Stanach Zjednoczonych będą napędzane czystą energią odnawialną do końca 2019 roku.

W ten sposób marka Nike udowadnia, że nie trzeba wybierać pomiędzy troską o środowisko a poprawą wydajności sportowców.


Nike-Air-Max-720-Northern-Lights-Night

Gdzie kupić Nike Air Max 720?

Pisząc pierwszy raz o nowym modelu AM720 spodziewaliśmy się premiery w Air Max Day 2019, ale jak się okazało na początku tego roku, premiera została przesunięta na początek lutego i odbyła się bez większej pompy czy ekscytacji.

Niestety, pomimo że pojawiły się wcześniej wcale nas to nie ucieszyło, że tak ważna premiera nie przypadnie w święto butów na powietrznej poduszce. Czyżby Nike powoli wygaszało święto Air Max Day?

Przechodząc jednak do rzeczy pierwsze kolorystyki z zestawu zatytułowanego „Northern Lights” pojawiły się już 1 lutego w limitowanej ilości w zakładce / aplikacji Nike Sneakrs i u najlepszych dealerów amerykańskiej marki.

Pozostałe wersje kolorystyczne zaczęły się pojawiać stopniowo w oficjalnym sklepie Nike pod tym linkiem na przestrzeni całego lutego. Kolejne nowości, o których dowiecie się pod tym linkiem, będą pojawiać się w tym samym sklepie w ciągu całego 2019 roku i być może dłużej jeśli spodobają się klientom.

LINK DO SKLEPU

A jak jest cena Air Max 720?

Niestety, ale trzeba liczyć się z dość sporą kwotą. Za model dla mężczyzn i kobiet trzeba wydać 849 złotych, natomiast rozmiary dla młodzieży i dzieci (czyli w rozmiarach idealnych dla kobiet) są oczywiście tańsze.

A jak fitują Air Max 720 i jaki rozmiar dobrać dla siebie?

Jak zawsze najlepiej przymierzyć je osobiście w sklepie, ale jeśli nie macie takiej możliwości to bierzcie „true 2 size”, czyli taki sam rozmiar jak w innych Air Maxach. Rozmiarowo zbliżone są do Air Max 97. Jednakże ze względu na ich budową i podwyższony profil niektórzy będą potrzebowali brać pół rozmiaru w górę, zwłaszcza Ci z szerszą / grubszą stopą.

Pęknięta poduszka Air Max 720

Jak to zazwyczaj bywa, w każdym z butów zawsze coś złego może się nam przydarzyć. W tym przypadku możemy mieć uszkodzony system Air Max lub obudzimy się rano i zobaczymy, że w naszych Air Max 720 mamy przebitą poduszkę.

I teraz pojawia się pytanie – co robić w takiej sytuacji? Czy pęknięta poduszka Air Max 720 nadaję się na reklamację?

Zapytaliśmy o to bezpośrednio dział pomocy w Nike i odpisano nam, że:

„Ciężko jednoznacznie ocenić, każdy przypadek może być inny, aczkolwiek jest możliwość zgłosić reklamacje jak najbardziej.”

Oczywiście jak to bywa w takiej sytuacji, trzeba się kontaktować osobiście. Na stronie internetowej Nike można porozmawiać na chacie lub zadzwonić osobiście itp. Miła obsługa porozmawia o problemie. Rzecz jasna trzeba mieć dowód zakupu i jak pojawi się taka potrzeba to można zgłosić reklamację swoich Nike 720. Jednoznacznej odpowiedzi nie ma i nie wiadomo czy zostanie ona uznana czy nie, ale warto spróbować.

Jednak pamiętajmy wszyscy, że jest to poduszka z gazem wykonana z tworzywa, które nie jest twarde jak metal i zawsze sami, czasami przypadkowo, możemy zahaczyć o coś ostrego i rano obudzimy się z zapadniętym systemem w bucie.

Inną kwestią jest jeszcze kupowanie butów w niepewnych sklepach, które mogą sprzedawać podróbki. Wprawdzie cena jest korzystna, ale nie wiemy co tak naprawdę dostajemy. Może być tak, że but jest wykonany ze słabej jakości materiałów i niedokładnie, przez co powietrze zejdzie z systemu całkiem przypadkowo. Dlatego zawsze odradzamy kupowanie w takich miejscach, nawet napisaliśmy artykuł jak unikać i rozpoznawać sklepy z podróbkami.


Tym samym chyba wyczerpaliśmy już wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego świetnego modelu. Zatem jeśli interesuję Cię linia Air Max to sprawdź również wszystkie nasze pozostałe artykuły:

A tu poznasz dokładną i wyczerpującą historię poszczególnych modeli:

Mamy jeszcze interesujące artykuły pokazujące same najważniejsze ciekawostki:


Jak to mawiał legendarny Gary Warnett aka Gwarizm – show love and drop knowledge!

Więc jeśli spodobał Ci się ten artykuł to udostępnij go na Facebooku, wrzuć screena na IG czy podziel sie nim w facebookowej grupie. Z góry dzięki!

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -NikeNike

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category