- Reklama -NikeNike
ARTYKUŁ

Nike Air Max 2090 – wszystko co musisz wiedzieć o nowym modelu butów

W tym artykule pokażemy Ci nie tylko zdjęcia całkiem nowych Nike Air Max 2090, ale zapoznamy Cię z ich budową, zdradzimy najważniejsze ciekawostki i podpowiemy, gdzie je kupić.

W ramach wstępu do tego krótkiego artykułu przypominamy, że w 2020 roku obchodziliśmy 30 rocznicę powstania butów Air Max 90. Zresztą pisaliśmy o nich podobny artykuł do tego, który właśnie czytasz. Znajdziecie tam zdecydowanie więcej materiałów, ponieważ historia AM90 jest o wiele bogatsza i dłuższa.

Zapewne zastanawiacie się dlaczego akurat wspomnieliśmy o kultowych Air Max 90? Ano dlatego, że projektanci z biur w Beaverton w Oregonie, gdzie mieści się główna siedziba Nike, postanowili z okazji 30 lecia tej kultowej sylwetki odświeżyć i przedstawić jej nowoczesne ujęcie, czego efektem jest właśnie model Air Max 2090.

Wykorzystując to samo DNA, które 30 lat temu uczyniło Air Max 90 tak kultowym modelem, Air Max 2090 maja na celu zilustrowanie tego, co przyniesie przyszłość.

nike air max 2090 og 7

Kolory, materiały i budowa AM2090

Pierwsza oryginalna kolorystyka butów Nike Air Max 2090, którą widzicie na wklejonych do tego artykułu zdjęciach, jest częściowo zainspirowana przyszłością transportu, a także odą do oryginalnej inspiracji Air Max 90 czerpiącej z włoskich samochodów sportowych.

Kolory umieszczone na przodzie oraz na tyle cholewki mają odnosić się do przednich i tylnych reflektorów w nowych elektrycznych samochodach. Jest to również wyobrażenie designerów Nike temat tego, jak będą wyglądały samochody w 2090 roku.

To jeszcze nie koniec informacji o znaczeniu kolorów w opisywanej tu wersji.

Układ blokowy kolorów odgrywał zasadniczą rolę w opracowaniu oryginalnego modelu Air Max 90, gdzie ciemniejsze kolory podkreślały siłę konstrukcji nośnej buta. W AM2090 zdecydowano się na ciut inny krok, ale utrzymany w podobnym duchu.

nike air max 2090 og 4 nike air max 2090 og 2 nike air max 2090 og 5

Chodzi o poziomy krycia – najbardziej wspierające materiały są w 100 procentach nieprzezroczyste, a materiały najmniej wspierające (i lżejsze) są przezroczyste. Zatem zerknijcie na tył cholewki w czerni oraz język w tym samym kolorze, a następnie sprawdźcie samą cholewkę w jej górnych partiach, gdzie widzimy lekki, półprzezierny materiał.

Jednym z pierwszych modeli, w którym od dołu delikatnie przycięto Swoosh były właśnie AM90. W nowej sylwetce, którą widzicie poniżej postawiono na ten sam etos i delikatnie zmniejszono boczną łyżwę w jej dolnej partii.

Spód podeszwy w jej przedniej części jest mniej więcej taki jak w kultowej sylwetce sprzed 30 lat. Jednak bieżnik i rowki są zdecydowanie bardziej wyeksponowane. Z kolei język projektowania z ostatnich lat został przedstawiony w partii znajdującej się w tylnej części podeszwy z wyżłobionym środkiem i wyrazistą obudową na bokach i tyle.

W nawiązaniu do sylwetki z 1990 roku designerzy postanowili pozostawić mudguard i delikatnie go dostosować do bryły nowego modelu. Mudguard to element znajdujący się tuż nad podeszwą w bocznych sektorach cholewki.

nike air max 2090 og 1 nike air max 2090 og 8 nike air max 2090 og 3

Zerknijcie raz jeszcze na obudowę poduszki gazowej w AM90 i porównajcie ją z opisywanym tu modelem. Mamy podobne kształty całej kasety, natomiast rowki przeniesiono „na zewnątrz” i stworzono wypukłe linie.

Motyw ten pojawia się także na tylnym emblemacie „love heart”, który również pochodzi z biegówek Air Max 90. Jeśli się dobrze przyjrzycie to dostrzeżecie tam ukryty napis AIR.

Elementami, które wyróżniają nowy model butów są sznurkowe pętelki na zapiętce oraz otwór znajdujący się na języku.

Poduszka gazowa w Air Max 2090

Aby zapewnić odpowiedni komfort użytkowania i wygodę przez cały dzień, technolodzy spod znaku Swoosha zdecydowali się wmontować w podeszwę w okolicach pięty nową jednostkę amortyzacyjną. Może ona Wam przywodzić na myśl model sprzed kilku sezonów – Air Max 200.

Widoczna poduszka w AM2090 ma o 200 procent większe okienko niż tradycyjne jednostki Air Nax sprzed 30 lat.

poduszka air max w butach air max 2090

Gdzie kupić nowe Nike Air Max 2090?

Jeśli chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach to sprawdź nasze najświeższe newsy o Nike Air Max 2090.

Najszybciej nowości lądują w oficjalnym sklepie internetowym Nike, tam również pojawiają się wersje limitowane i specjalne projekty czy kolaboracje.

Co do dostępności w innych sklepach to będzie je można ogarnąć niemalże z każdego dobrego sklepu, najlepiej sprawdzać działy nowości w najlepszych polskich sklepach ze sneakersami.

Jeśli przegapisz jakąś kolorystykę lub wyprzeda się Twój rozmiar to szukaj wtedy na StockX.

LINK DO SKLEPU


Sprawdź również wszystkie poniższe artykuły:

A tu poznasz dokładną i wyczerpującą historię poszczególnych modeli:

Mamy jeszcze interesujące artykuły pokazujące same najważniejsze ciekawostki:

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -NikeNike

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category