- Reklama -NikeNike

8 faktów, których prawdopodobnie nie wiesz o Nike Air Max 180

W tym roku Nike przywróciło do sprzedaży oryginalną wersję butów Nike Air Max 180 nazwaną Ultramarine. Obok nich pojawiły się również Air Max 93 w wersji Dusty Cactus. Oba modele zostały wykorzystane przy projektowaniu całkiem nowego dziecka designerów Nike w postaci modelu Air Max 270.

Mamy zatem wspaniałą okazję by przybliżyć Wam postać Nike Air 180 z ciut innej perspektywy niż suchy opis kolorystyki czy materiałów. Zrobimy to najpierw poprzez krótką listę faktów i ciekawostek, które trzeba po prostu znać! Czas nadrobić zaległości i uzupełnić swoją wiedzę o kilka kwestii! Koniecznie przeczytaj i zapamiętaj każdy punkt!

Daj znać w komentarzu na Facebooku, która ciekawostka wbiła Cię w fotel lub o której nie wiedziałeś aż do dziś.

Nike skopiowało w Air 180 technologię Avia Cantilever

nike air max 180 projekt

Po premierze butów Nike Air 180 w 1991 roku amerykańska marka Avia, która miała siedzibę po sąsiedzku w Portland złożyła pozew do sądu przeciwko Nike. Pozew dotyczył patentów oraz skopiowania technologii Avia Centilever w podeszwie. W 1992 roku pozew skończył się ugodą, ale Nike musiało zniszczyć wszystkie modele dostępne na rynku (w sklepach) i te będące w produkcji!

Nazwa Air Max 180 powstała po latach

air 180

Na początku lat ’90, gdy na sklepowe półki wjeżdżał bohater tej listy ekipa Nike stwierdziła, że nazwa Max przy nowym modelu nie jest potrzebna. Ogromna poduszka w podeszwie obroni się sama i wystarczy nazwać nowy projekt Air 180, magia widoczności w 180 stopniach miała zadziałać cuda. Dopiero po latach powrócono czy też wprowadzono nazwę Nike Air Max 180.

Kolaboracja z Kanye Westem i dwoma innymi raperami

SC8 EDITORIAL.indd

Ciekawym faktem dotyczącym modelu Air Max 180 i współpracy Kanyego Westa z Nike jest kwestia jego pierwszej kolaboracji z firmą z Oregonu. To właśnie na tym modelu odbyła się jego pierwsza kolaboracja i była ona związana z premierą albumu Collage Dropout. Prawdopodobnie wyszły tylko w rozmiarze US12 dla samego rapera i w kilku samplach, które krążyły później na EBay.

inni raperami, którzy stworzyli swoje własne wersje Air Max 180 był Dizzy Radcal oraz Eminem. Projekt tego pierwszego został zatytułowany “Dirtee Stank” i był limitowany zaledwie do ilości 60 sztuk. Z kolei wersja “Shady 45” Air Max 180, za którą odpowiadał raper z Detroit wyszła tylko w jednym egzemplarzu i została sprzedana na aukcji charytatywnej.

Dizzee-Rascal-air max 180

Poduszka Air Max była o 50% większa

NIKE AIR MAX 180 air bag

Pierwotnym celem Air 180 było uwidocznienie amortyzacji, która miała przyciągać uwagę bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Łatwiej było wpaść na pomysł wielkiej poduszki niż ją wykonać. Air Max 180 to jeden z najtrudniejszych do wykonania modeli Air Max w historii.

W 1991 roku Bruce Kilgore (Air Force 1) oraz Tinkera Hatfield (Air Max 1, Huarache, Air Jordan 3) przekroczyli swego rodzaju granicę i stworzyli coś czego jeszcze nie było. Ich najnowsza poduszka była 50% większa niż poprzednie projekty!

Air Max 1 był pierwszym modelem z widoczną amortyzacją Air, ale to Air 180 uczynił z niej element naprawdę przykuwający uwagę

AM-180 air bag

Pierwsza globalna skoordynowana premiera butów Nike

air max 180 ads

Przy butach Air 180 firma Nike pierwszy raz ruszyła z kampanią oraz ogólnoświatową skoordynowaną premierą i akcją promocyjną. Było to pierwszy raz w przypadku Air i najprawdopodobniej pierwszy raz w historii butów Nike.

Reklamy, plakaty i video zostały stworzone różnych artystów z całego świata. Były to osoby między innymi z Japonii, Holandii, oczywiście Stanów Zjednoczonych, a także Niemiec, które miały stworzyć 60 sekundowe materiały video według ich zamysłów i punktu widzenia. Wspomina o tym w swoim wywiadzie Nelson Farris, sprawdź wideo od 2 min i 37 sekundy.

https://www.youtube.com/watch?v=Bga5b9hPaNY

Air 180 były inspiracją przy projektowaniu Air Max 270

air max 180 air max 270

Po tylu projektach i zamysłach strasznie trudno stworzyć coś całkiem nowego. Zwłaszcza jak zrobiono już wszystko co możliwe, od małego okienka w Air Max 1 po całą podeszwę z poduszki z gazem w Air VaporMax.

Jednakże w tym roku designerzy zaprojektowali coś świeżego. Mam tu na myśli buty NIke Air Max 270. Na początku głównym zamysłem designerów Nike było stworzenie hybrydy, czyli połączenia głównych elementów z dwóch różnych modeli. W tym przypadku miało to być połączenie Air Max 93 oraz Air Max 180. W późniejszej fazie zrezygnowano z tego zamysłu i postanowiono stworzyć coś całkiem nowego co będzie tylko inspirowane wspomnianymi modelami.

Pierwsze Air Maxy z poduszką dotykającą ziemi

air max 180 sole

W zeszłym roku, to jest w 2017 z okazji 30 lecia serii Air Max amerykański brand wypuścił na rynek całkiem nowe buty Nike Air VaporMax. Ich główną cechą był fakt, że poduszka z gazem nie była zabudowana podeszwą środkową, ani nawet zewnętrzną. Jednakże, pierwszymi butami, w których poduszka gazowa dotykała ziemi były właśnie Air 180. Można śmiało rzec, że były swego rodzaju pierwowzorem czy też pradziadkiem zeszłorocznych VaporMaxów.

Pierwsze Air Maxy z neoprenową 'skarpetą’

nike air max 180 tongue

Początek lat ’90 przyniósł nam niesamowite projekty. To właśnie wtedy na rynku zadebiutowały Nike Air Huarache zaprojektowane przez Tinkera Hatfielda. Inspiracje przy ich projektowaniu oraz całą historię Huarache przeczytacie w naszym podlinkowanym tu artykule. Nie ma sensu się teraz w to zbytnio zagłębiać.

Piszę o tym, ponieważ Air Max 180 były pierwszymi Air Maxami z zintegrowanym z cholewką językiem. Został on wykonany z neoprenu i podobnie jak u wyżej wspomnianego poprzednika otulał stopę niczym skarpeta.


Jeśli zaciekawił się ten model i chciałbyś zobaczyć świeże i aktualne wersje kolorystyczne to zapraszamy do naszego działu nowości.


Jak to mawiał legendarny Gary Warnett aka Gwarizm – show love and drop knowledge!

Więc jeśli spodobał Ci się ten artykuł to udostępnij go na Facebooku, wrzuć screena na IG czy podziel sie nim w facebookowej grupie. Z góry dzięki!

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -Nike
- Reklama -Nike

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category