- Reklama -Air Jordan 1 Low Neutral Grey
Strona głównaArtykułyArtykuł sneakersNike Air VaporMax - wszystko co musisz wiedzieć na ich temat

Nike Air VaporMax – wszystko co musisz wiedzieć na ich temat

W tym roku Nike obchodzi okrągłą, bo już 30 rocznicę powstania butów Nike Air Max 1, co było również początkiem całej serii Air Max, której nowości widujemy po dziś dzień. Poniżej możesz zapoznać się ze wszystkimi modelami jakie do tej pory pojawiły się w sklepach, a następnie zapraszamy do lektury na temat Nike Air VaporMax:


Przejdźmy jednak do obecnych czasów, a dokładniej do tegorocznego Air Max Day, podczas którego nastąpi oficjalna premiera nowych i przełomowych butów Nike Air VaporMax. To właśnie temu modelowi poświęcony jest ten wpis.

Wspomniano o nich już podczas zeszłorocznego Nike’s Innovation Summit, gdzie zaprezentowano poniższe video.

Cała seria Air Max bazuje rzecz jasna na odsłoniętych poduszkach powietrznych. Wraz z upływem czasu na światło dzienne wychodziły coraz to nowsze wersje, warianty i opcje. Zresztą przedstawialiśmy to w naszym artykule o historii systemu Air Max prezentując najbardziej przełomowe systemy i poduszki.

Pierwsze prototypy butów Nike Air VaporMax

Według Kathy Gomez (Nike’s VP of Underfoot Cushioning Innovation) podjęto aż 15 prób uzyskania tego właściwego efektu końcowego, który już za chwilę zadebiutuje w sklepach.

Żeby to uzyskać musieliśmy znaleźć odpowiedni bilans pomiędzy wytrzymałością a stabilnością oraz oczywiście odpowiednią amortyzacją. Trochę to trwało zanim udało się to wszystko pogodzić, znajdując przy tym odpowiednią grubość i kształty by stworzyć platformę, która będzie działać” – opowiada Kathy.

Na początku zestawiono ze sobą nową podeszwę z cholewką z butów Lunar Racer 1 i przekazano to do przetestowania biegaczom. Ich zadowolenie i dobre słowo pozwoliło ruszyć z pracami na dobre.

 

Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-0 Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-00 Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-1 Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-2 Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-3

Perfekcja po testach

Ogólna liczba przebiegniętych kilometrów równa się 5 podróżom dookoła Świata. Przetestowano je w różnorakich warunkach i nawierzchniach, a wszystko po to by produkt końcowy był odpowiednio wytrzymały.

Jeśli myślisz o cholewce i o podeszwie to musisz myśleć o tym, że te dwa elementy muszą ze sobą współgrać. To co robisz na jednym z nich musisz przenieść również na drugie. Chcieliśmy pozbyć się wszystkich zbędnych elementów i maksymalnie odchudzić cały but. Wszystko to by dać Wam poczucie stąpania po chmurach” – opowiada Andreas Harlow, VP and Creative Director of Footwear Design for Nike Running

Przetestowano wiele opcji, ale wybór padł na niską cholewkę. Biegacze sprawdzający pierwsze prototypy uznali, że jest ona najlepsza i najwygodniejsza.

Na zdjęciu Andres Harlow oraz Kathy Gomez.

Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-4

Produkt finalny

Cholewka buta została wykonana z przędzy zwanej Flyknit, dzięki czemu jest bardzo lekka i przewiewna. Jednakże by osiągnąć zamierzony cel trzeba było ją wzmocnić w newralgicznych miejscach. Nałożono, więc warstwę Fuse wokół noska oraz po bokach, począwszy od wysokości wiązania aż do samego końca nachodząc na całą piętę. Doszły do tego rzecz jasna włókna Flywire, które sprawiają, że cholewka idealnie dopasowuje się do stopy i trzyma ją w ryzach.

Zauważyliście, że do tej pory nie komunikowano o kolorystykach osobnych dla kobiet i dla mężczyzn? A to dlatego, że Nike Air VaporMax są unisex, czyli dla każdego to samo. Nie jest to wprawdzie nowość (patrz na Flyknit Racer), ale zbyt często tego nie widujemy.

Co do kolorów to zazwyczaj bywało tak, że przełomowy model miał równie przełomową kolorystykę. Przypomnijcie sobie chociażby Air Max 90 Infrared, Air MAx 95 Neon czy Air Max 97 Silver Bullet. Tym razem designerzy poszli w innym kierunku i pierwsze wydanie w całości będzie w jednym kolorze Pure Platinum. Chcieli oni 'zresetować' tym samym całą linię Air Max. Uznali, że jasny odcień szarości idealnie odwzoruje lekkość i 'powietrze'.

nike air vapormax

Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-8 Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-9

 

Ewolucja poduszki Air Max

Wydaje się, że to może być jeden z najbardziej rewolucyjnych projektów z całej serii Air Max. Wszystko to za sprawą rezygnacji z podeszwy środkowej czy zewnętrznej. W końcu teraz podeszwą są same poduszki. Jedyne co je łączy to panel, który jest zmontowany z cholewką. Jest to najlżejsza podeszwa Air Max, a uzyskano to dzięki pozbyciu się kleju i właśnie podeszwy zewnętrznej/środkowej.

Kolejnym ważnym aspektem jest elastyczność podeszwy. Jak do tej pory wszystko to było dość sztywne. Dopiero teraz, dzięki podzieleniu podeszwy na osobne poduszki udało się uzyskać podobną elastyczność i giętkość do Nike Free.

Za wytrzymałość oraz trakcje odpowiedzialne są wypustki z TPU znajdujące się w dolnej części podeszwy. To właśnie dzięki nim możemy śmiało biegać bez zmartwienia o to, że coś się zbyt szybko wytrze.

Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-6 Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-7

Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-5

Wszystkie nowości w tym modelu będą publikowane pod tagiem dotyczącym Nike Air VaporMax na naszej stronie. Tu będziecie mogli również sprawdzać zbliżające się premiery i zapoznać się ze wszystkimi nowościami.

Jeśli natomiast chodzi o link do sklepu to pierwsza premiera odbędzie się w Air Max Day i opisywane buty Nike Air VaporMax kupicie w polskim sklepie pod tym linkiem. Z czasem możecie szukać ich dziale Air Max.

 

- Reklama -NIKE FLEECE
- Reklama -Air Jordan 1 Low Neutral Grey

ZOBACZ NASTĘPNE NEWSY: