- Reklama -NikeNike
ARTYKUŁ

Nike Air VaporMax – wszystko co musisz wiedzieć na ich temat

W 2017 roku Nike obchodziło okrągłą 30 rocznicę powstania butów Nike Air Max 1, co było również początkiem całej serii Air Max, której nowości widujemy po dziś dzień. W tym samym roku zaprezentowano nowe i przełomowe Nike Air VaporMax. To właśnie temu modelowi poświęcony jest ten artykuł.

Cała seria Air Max bazuje na odsłoniętych poduszkach powietrznych. Wraz z upływem czasu na światło dzienne wychodziły coraz to nowsze wersje, warianty i opcje. Zresztą przedstawialiśmy to w naszym artykule o historii systemu Air Max prezentując najbardziej przełomowe systemy i poduszki. Dziś skupimy się na czymś zdecydowanie bardziej szalonym i przełomowym niż wszystkie inne poprzednie rozwiązania.

Pierwsze prototypy butów Nike Air VaporMax

Według Kathy Gomez (Nike’s VP of Underfoot Cushioning Innovation) podjęto aż 15 prób uzyskania tego właściwego efektu końcowego, który już za chwilę zadebiutuje w sklepach.

Żeby to uzyskać musieliśmy znaleźć odpowiedni bilans pomiędzy wytrzymałością a stabilnością oraz oczywiście odpowiednią amortyzacją. Trochę to trwało zanim udało się to wszystko pogodzić, znajdując przy tym odpowiednią grubość i kształty by stworzyć platformę, która będzie działać” – opowiada Kathy.

Na początku zestawiono ze sobą nową podeszwę z cholewką z butów Lunar Racer 1 i przekazano to do przetestowania biegaczom. Ich zadowolenie i dobre słowo pozwoliło ruszyć z pracami na dobre.

Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-0 Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-00 Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-1 Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-2 Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-3

Perfekcja po testach

Ogólna liczba przebiegniętych kilometrów równa się 5 podróżom dookoła Świata. Przetestowano je w różnorakich warunkach i nawierzchniach, a wszystko po to by produkt końcowy był odpowiednio wytrzymały.

Jeśli myślisz o cholewce i o podeszwie to musisz myśleć o tym, że te dwa elementy muszą ze sobą współgrać. To co robisz na jednym z nich musisz przenieść również na drugie. Chcieliśmy pozbyć się wszystkich zbędnych elementów i maksymalnie odchudzić cały but. Wszystko to by dać Wam poczucie stąpania po chmurach” – opowiada Andreas Harlow, VP and Creative Director of Footwear Design for Nike Running

Przetestowano wiele opcji, ale wybór padł na niską cholewkę. Biegacze sprawdzający pierwsze prototypy uznali, że jest ona najlepsza i najwygodniejsza.

Na zdjęciu Andres Harlow oraz Kathy Gomez.

Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-4

Produkt finalny

Cholewka buta została wykonana z przędzy zwanej Flyknit, dzięki czemu jest bardzo lekka i przewiewna. Jednakże by osiągnąć zamierzony cel trzeba było ją wzmocnić w newralgicznych miejscach. Nałożono, więc warstwę Fuse wokół noska oraz po bokach, począwszy od wysokości wiązania aż do samego końca nachodząc na całą piętę. Doszły do tego rzecz jasna włókna Flywire, które sprawiają, że cholewka idealnie dopasowuje się do stopy i trzyma ją w ryzach.

Zauważyliście, że do tej pory nie komunikowano o kolorystykach osobnych dla kobiet i dla mężczyzn? A to dlatego, że Nike Air VaporMax są unisex, czyli dla każdego to samo. Nie jest to wprawdzie nowość (patrz na Flyknit Racer), ale zbyt często tego nie widujemy.

Co do kolorów to zazwyczaj bywało tak, że przełomowy model miał równie przełomową kolorystykę. Przypomnijcie sobie chociażby Air Max 90 Infrared, Air Max 95 Neon czy Air Max 97 Silver Bullet. Tym razem designerzy poszli w innym kierunku i pierwsze wydanie w całości będzie w jednym kolorze Pure Platinum. Chcieli 'zresetować’ tym samym całą linię Air Max. Uznali, że jasny odcień szarości idealnie odwzoruje lekkość i 'powietrze’.

nike air vapormax

Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-8 Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-9

 

Ewolucja poduszki Air Max

Wydaje się, że to może być jeden z najbardziej rewolucyjnych projektów z całej serii Air Max. Wszystko to za sprawą rezygnacji z podeszwy środkowej czy zewnętrznej. W końcu teraz podeszwą są same poduszki. Jedyne co je łączy to panel, który jest zmontowany z cholewką. Jest to najlżejsza podeszwa Air Max, a uzyskano to dzięki pozbyciu się kleju i właśnie podeszwy zewnętrznej/środkowej.

Kolejnym ważnym aspektem jest elastyczność podeszwy. Jak do tej pory wszystko to było dość sztywne. Dopiero teraz, dzięki podzieleniu podeszwy na osobne poduszki udało się uzyskać podobną elastyczność i giętkość do Nike Free.

Za wytrzymałość oraz trakcje odpowiedzialne są wypustki z TPU znajdujące się w dolnej części podeszwy. To właśnie dzięki nim możemy śmiało biegać bez zmartwienia o to, że coś się zbyt szybko wytrze.

Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-6 Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-7

Nike Air VaporMax wszystko co musisz wiedziec na temat tych przelomowych butow-5

Gdzie kupić Nike Air VaporMax?

Jeśli natomiast chodzi o link do sklepu to opisywane buty Nike Air VaporMax kupicie w polskim sklepie pod tym linkiem.

Wszystkie nowości w tym modelu będą publikowane pod tagiem dotyczącym Nike Air VaporMax na naszej stronie. Tu będziecie mogli również sprawdzać zbliżające się premiery i zapoznać się ze wszystkimi nowościami.

LINK DO SKLEPU

Nike VaporMax opinie

Zapewne przed każdym mniejszym lub większym zakupem zastanawiacie się jakie są recenzje i co kto sądzi o danym produkcie. Zatem nie dziwi nas w ogóle fakt, że chcecie się dowiedziecie jakie są opinie o Nike Vapor Max.

To jest temat tak ważny, że postanowiliśmy stworzyć osobny artykuł, gdzie zapytaliśmy 5 różnych sneakerheadów by opisali nam swoje wrażenia i dali swoje opinie o VaporMax. Wystarczy kliknąć i dowiecie się tam wszystkiego najważniejszego.

Pęknięta poduszka Nike VaporMax

Jak to zazwyczaj bywa, w każdym z butów zawsze coś złego może się nam przydarzyć. W tym przypadku możemy mieć uszkodzony system Air Max lub obudzimy się rano i zobaczymy, że w naszych Air VaporMax mamy przebitą poduszkę.

I teraz pojawia się pytanie – co robić w takiej sytuacji? Czy pęknięta poduszka Vapormax nadaję się na reklamację?

Zapytaliśmy o to bezpośrednio dział pomocy w Nike i odpisano nam, że:

„Ciężko jednoznacznie ocenić, każdy przypadek może być inny, aczkolwiek jest możliwość zgłosić reklamacje jak najbardziej.”

Oczywiście jak to bywa w takiej sytuacji, trzeba się kontaktować osobiście. Na stronie internetowej Nike można porozmawiać na chacie lub zadzwonić osobiście. Miła obsługa porozmawia o problemie. Rzecz jasna trzeba mieć dowód zakupu i jak pojawi się taka potrzeba to można zgłosić reklamację swoich Nike Vapormax. Jednoznacznej odpowiedzi nie ma i nie wiadomo czy zostanie ona uznana czy nie, ale warto spróbować.

Jednak pamiętajmy wszyscy, że jest to poduszka z gazem wykonana z tworzywa, które nie jest twarde jak metal i zawsze sami, czasami przypadkowo, możemy zahaczyć o coś ostrego i rano obudzimy się z zapadniętym systemem w bucie.

Inną kwestią jest jeszcze kupowanie butów w niepewnych sklepach, które mogą sprzedawać podróbki. Wprawdzie cena jest korzystna, ale nie wiemy co tak naprawdę dostajemy. Może być tak, że but jest wykonany ze słabej jakości materiałów i niedokładnie, przez co powietrze zejdzie z systemu całkiem przypadkowo.

Dlatego zawsze odradzamy kupowanie w takich miejscach, nawet napisaliśmy artykuł jak unikać i rozpoznawać sklepy z podróbkami.


Tym samym chyba wyczerpaliśmy już wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego świetnego modelu. Zatem jeśli interesuję Cię linia Air Max to sprawdź również wszystkie nasze pozostałe artykuły:

A tu poznasz dokładną i wyczerpującą historię poszczególnych modeli:

Mamy jeszcze interesujące artykuły pokazujące same najważniejsze ciekawostki:

- Reklama -NikeNike

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category