- Reklama -NikeNike
Strona głównaArtykułyArtykuł sneakersHistoria butów Nike Air Max – Pierwsza połowa lat ’90

Historia butów Nike Air Max – Pierwsza połowa lat ’90

Jakiś czas temu postanowiłem przybliżyć Wam historię butów z systemem Nike Air Max w podeszwie. Najpierw pokazaliśmy Wam buty Nike Air Max z lato ’80. Tu skupimy się na początkach lat ’90. Wszystko to z racji tego, że w latach 90 wyszło naprawdę sporo modeli, więc postanowiliśmy ten okres podzielić na połowę. Dziś część pierwsza.

Zatem zaczynamy, udanej lektury.


1990 Nike Air Max 90

Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-1

[youtube 8LBQZs-GawQ 630 450]

Tego okresu nie możemy nie rozpocząć od drugich najpopularniejszych Air Maxów w całej ich historii, czyli modelu Air Max 90. Przez lata model ten był nazywany Air Max III, dopiero gdy wyszła ich reedycja po 2000 roku dostały nazwę Air Max 90.

Za ich projekt odpowiedzialny był nie kto innych jak Tinker Hatfield. Nadał im agresywniejszego, szybszego wyglądu niż poprzednikom. Połączył on w tym modelu siateczkę z syntetycznym zamszem i skórą. Na pięcie znalazło się miejsce na tak zwane Nike 'loveheart’

Pierwsza oryginalna kolorystyka to Laser Blue oraz Hyvent Orange aka Radiant Red, a na kartonie był skrót H RD (Hot Red?). Ten drugi wariant nazywany jest dziś jako Infrared, ale w oryginalnym wydaniu sprzed lat nigdy nie zastosowano koloru Infrared.

Po pierwszym wydaniu w 1990 roku nie widzieliśmy ich aż 12 lat i dopiero w 2002 roku zdecydowano się na reedycję i to w wersji jak najbliższej oryginałowi. Akcenty przyjęły tu kolor opisywany jako Mx Orange i była to edycja na rynek Australijski. W 2003 roku wyszła kolejna i była przeznaczona na Europę i Azję. Właśnie wtedy pierwszy raz nazwano je Infrared i jak się okazało, nazwa pozostała do dziś.

W 2005 roku zobaczyliśmy kolejne wydanie, które było częścią zestawu History Of Air, w skrócie HOA. Była to pierwsza oficjalna reedycja w Stanach Zjednoczonych. Ciekawostką jest tu fakt, że było to pierwsze wydanie z mniejszym okienkiem Air, ale nadal z bardzo dobrym kształtem cholewki, co oczywiście zostało docenione przez fanów marki jak i samego modelu Nike Air Max 90.

Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-2

W 2006 roku Nike trochę zaszalało i poszło w dobrze znanym dziś kierunku – rewolucja. Brand z Oregonu wypuścił zestaw One Time Only. Mieliśmy zatem oryginalną cholewkę, tyle że podeszwa to 360 Max Air. Jak się pewnie domyślacie rozwiazanie to nie zdobyło zbyt dużo fanów.

Przenosimy się teraz do roku 2008, wtedy to na rynku pojawiła się wersja Premium Ostrich. Designerzy Nike postawili tu na wysokiej jakości nubuk, zamsz oraz siateczkę, ale należy też wspomnieć o specyficznej skórze na mudguardzie.

Rok 2008 to także kolejna specyficzna wersja – Air Max 90 Current. Mamy tu zdecydowanie więcej siateczki niż normalnie, ale i podeszwa odmieniona, rodem z Nike Free.

Następne reedycje oryginału miały miejsce w roku 2008 oraz 2010. Oczywiście z mniejszym okienkiem Air, a odcienie Infrared bardziej wpadały w róż.

Kolejna rewolucja miała miejsce w 2012 roku. Ekipa Nike idąc z duchem czasu, nowymi technologiami i rozwiązaniami wprowadza na rynek wersję Air Max 90 Hyperfuse, czyli bezszwowa jednolita cholewka. O dziwo zniknęły ze sklepów dość szybko.

Rok 2013 przyniósł nam wersje VNTG czyli Vintage, lekko postarzany wariant, pożółkła podeszwa, kolor szary ciemniejszy niż zazwyczaj.

[vimeo 55252108 630 450]

Pozostałe wydania z 2013 roku to same rewolucje technologiczne. Najpierw pojawiła się wersja EM, czyli Engineered Mesh ze specyficzną siateczką pokrywającą większość cholewki. Kolejnym wariantem była opcja Taped z bezszwowymi łączeniami przy pomocy termozgrzewalnej taśmy.

Rok 2014 kontynuuje trend rewolucji technologicznych. Na rynku pojawiła się wersja Air Max 90 2014 z widocznym systemem Air na całej powierzchni podeszwy i bezszwową syntetyczną cholewką. Mieliśmy okazje kupić również wersję JCRD czyli Jacquard z żakardową jednolitą bezszwową cholewką, a także opcję Air Max Lunar 90 stojącą na podeszwie Lunarlon.


1991 Nike Air Max BW

Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-3

Model Nike Air Max BW aka Big Window aka Air Max Classic aka Air Max IV wyszły pierwszy raz w 1991 roku jako część serii Nike International. Jedną z trzech oryginalnych wersji to powyższa nazwana Persian uznana jest za tą flagową, oryginalną i najpopularniejszą.

Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-5

Swoja pierwszą reedycję zaliczyły w roku 2000 jako ekskluzywne wydanie w Wielkiej Brytanii. Pomimo tego, że okienko z systemem Air już nie było tak duże jak w oryginale to i tak wersja ta najlepiej odwzorowuje pierwsze wydanie.

W roku 2003 Nike zdecydowało się po raz kolejny wydać wersję Persian, przy czym zmieniono troszkę kształt i ponownie wrócono do większego okienka. Rok 2005 przynosi nam jeszcze jedno wydanie retro tego klasyka z 1991 roku. W tym przypadku język, jak i sama bryła nie są już tak idealne jak w poprzednich wydaniach, ale za to farba na podeszwie już tak nie pękała.

Rok 2008 niestety nie był udany dla tego modelu. Można by powiedzieć, że designerzy i produkcja Nike nie zdali egzaminu i to wydanie nie należy niestety do najlepszych. Okazuje, że ekipa z Oregonu nie uczy się na błędach i wydanie z 2013 też pozostawia wiele do życzenia.


1991 Nike Air Max 180

Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-6

Buty Nike Air Max 180 pojawiły się w tym samym roku co wcześniej wspomniane Air Max BW. 180 oznaczało, ze system Air widoczny jest w 180 stopniach. Zastosowana poduszka była o 50% lepsza/wydajniejsza niż te, które stosowano w poprzednich modelach. Od spodu nie widać podeszwy co było niezła niespodzianka w tamtych czasach. Za projekt odpowiedzialni byli Tinker Hatfield oraz Bruce Kilgore, czyli dwie najbardziej tęgie głowy Nike.

Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-7

Pierwsze video poniżej to jedna z najdziwniejszych reklam jakie w życiu widziałem, Wy pewnie będziecie mieli podobne odczucie. Warto też sprawdzić pozostałe dwie, bo to zawsze jakaś ciekawostka i możliwość porównania sposobu kręcenia reklam w latach ’90 z obecnymi reklamami.

[youtube scmXzpa0Tk8 630 450]
[youtube S6pVFqNzB2w 630 450]
[youtube MQMp9AxsdeE 630 450]

Poniżej znajdziecie kilka zdjęć przedstawiających oryginalne kolorystyki i wersje sprzed lat. Najpopularniejsza do dziś to wersja Air Max 180 Ultramarine, ale pozostałe są równie dobre i ciekawe. Jak pewnie sami zauważycie, każdy z tych projektów bazuje na podobnym patencie – cholewka biaława, w odcieniach bieli, natomiast za całą robotę odpowiedzialne są detale w rażących, neonowych odcieniach, które w latach ’90 były bardzo popularne. Zdjęcia pochodzą z magazynu Sneaker Freaker.

Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-8


1991 Nike Air Structure Triax 91

Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-9

Buty Nike Air Structure Triax 91  pojawiły się na rynku w 1991 roku i były pierwszymi, w których okienko systemu Air było różnej wielkości na zewnętrznej i po wewnętrznej stronie podeszwy.

Buty były bardziej stabilne oraz miały lepszą amortyzację, stąd spore zainteresowanie nimi wśród sportowców. Jednak na przestrzeni lat nie zyskały takiej popularności jak opisywani przez nas poprzednicy. Były one prekursorem modelu Nike Air Max ST, o których poniżej.


1992 Nike Air Max ST

Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-10

Model butów Nike Air Max ST znany także jako Air Max Structure został wydany pierwszy raz w 1992 roku. Jego cechą charakterystyczną jest okienko systemu Air w kształcie łzy i największe widoczne okienko jak do tamtej pory.

Był pierwszym modelem z serii Air Max, w którym zastosowano system Footbridge. Projekt ten w głównej mierze skierowany był do osób ze stopami pronującymi. W stopie pronującej podczas biegu ciężar ciała przenoszony na wewnętrzną krawędź stopy.


1993 Nike Air Max 93

Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-11

Buty Nike Air Max 93 aka Air Max 270 pojawiły się na rynku w 1993 roku. Model ten jest jednym z ulubieńców Tinkera Hatfielda. Miał on dwie charakterystyczne cechy. Pierwsza to ogromna poduszka Air pod piętą, widoczna w 270 stopniach, stąd nazwa. Drugą cechą był neoprenowy kołnierz. Poduszka była największą i zarazem najbardziej widoczną jak do tamtej pory. Stanowiła bardzo duże wyzwanie dla technologicznego oddziału Nike. Ważne była stabilizacja, ale i przede wszystkim wytrzymałość widocznej części systemu Air Max.

Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-12

Model ten był pierwszym, w którym wprowadzono kolorową poduszkę. Wcześniejsze modele miały poduszkę w kolorze białym.

Podeszwa, którą tu widać została również użyta w kilku następnych modelach z serii Air Max. Mowa tu o Air Max Burst, Air Max 94, a nawet dziecięcej wersji Air Max 95. Niestety w 2005 roku przy wydaniu History of Air aka HOA poduszka została lekko zmniejszona przez co but stracił trochę swojego charakteru.


1994 Nike Air Max Triax 

Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-25

Po wersji Air Max ST (Structure) z 1992 roku i Air Max Structure Triax 91 w 1994 roku pojawia się model Air Max Triax. Nie zyskał on wtedy aż takiej popularności ja flagowe modele, ale Nike nadal wydawała jego nowe edycje w następnych latach.

Jeśli chodzi o system Air Max i widoczne okienko to było ono podobne do wcześniej wspomnianego modelu. Nike zdecydowało się na jego reedycje w 2010 roku i nadało mu nazwę Nike Air Max Triax 94. Model ten powrócił również w 2014 roku w swojej oryginalnej kolorystyce.

Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-26


1994 Nike Air Max Burst

Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-13

Rok 1994 przyniósł nam kolejne modele z serii Air Max. Były to miedzy innymi Nike Air Max Burst. Nie był to model rewolucyjny i wnoszący coś nowego na rynek. To raczej powolna ewolucja i odwołanie do modelu Air Max 1. Widać tu, że designerzy Nike zrezygnowali z neoprenowego kołnierza zastosowanego w poprzedzającym modelu, ale skorzystali za to z podeszwy i widocznego w 270 stopniach systemu Air Max.


1994 Nike Air Max 94

Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-15

Designerzy Nike przy butach Air Max 94 zrobili krok wstecz. Nie wnieśli tu zbyt dużo nowości czy świeżych technologii. But stoi na tej samej podeszwie co starszy brat, wyżej opisywany model Air Max 93.

Mamy zatem ogromną poduszkę Air pod piętą, widoczną w 270 stopniach. Zrezygnowano z neoprenowej skarpety, powrócono do klasycznego języka. Projekt jest dość nierównomierny, bo nad podeszwą mamy płynne linie mudguardu, by kilka centymetrów wyżej mamy 'poszarpaną’ linię dochodzącą do oczek na sznurówki, których jest mniej niż w poprzednich modelach z serii Air Max.

 Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-17


1994 Nike Air Max2

Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-18

Rok 1994 przyniósł także model, w którym znajdziemy małą rewolucję. Chodzi o model Air Max2 aka Air Max Squared. O co chodzi? No wiadomo, że o poduszkę amortyzacyjną.

Tym razem technolodzy z Oregonu wprowadzają czterokomorową poduszkę z dwoma różnym poziomami ciśnienia w poszczególnych częściach. Na przykład zewnętrzne miały ciśnienie 25psi i miały za zadanie utrzymać stabilność, natomiast środkowe i tylne komory tylko 5psi, ich zadaniem była dobra amortyzacja i zapewnienie wygody.

Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-19 Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-20

Designerzy powrócili do neoprenowego kołnierza, czyli coś co widzieliśmy w przypadku Air Max 93. Można powiedzieć, że jest to właściwy następca wersji z 1993 roku.

Ciekawostką jest tu fakt, że poduszka spod pięty została również użyta w Air Max 95 oraz następnych, czyli Air Max 96. Zastosowaną ją również w butach treningowych, a także tych do kosza.


1994 Nike Air Max2 Light

Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-21

O dziwo, w tym samym roku, czyli w 1994 roku na rynku pojawiła się nowa i lżejsza wersja opisywanych powyżej butów, czyli model Air Max2 Light.

Wariant lżejszy o jedną uncję ten sam system Air Max w podeszwie co starszy brat bliźniak, czyli cztery komory z dwoma różnymi ciśnieniami, 25psi po bokach dla stabilizacji oraz 5psi w środku i z tyłu dla amortyzacji. Zastosowany tu system Air Max był widoczny również z tyłu, nie tylko po boku.

Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-24

Pomimo tego, ze but zachował system od poprzednika to została zmieniona podeszwa. Zastosowano tu wersję phylonową, dzięki czemu udało się jeszcze bardziej odchudzić konstrukcję.

To jeszcze nie koniec zmian, bo wystarczy spojrzeć na język, który powraca do klasycznej formy. Co do cholewki to zdecydowanie stała się bardziej agresywna o mocnych i wyraźnych liniach.

Historia butow Nike Air Max–Pierwsza polowa lat 90-23

I to by było na tyle, jeśli chodzi o lata 1990-1994. Zdecydowanie więcej modeli, zdecydowanie więcej zmian i eksperymentów. Czasami była to rewolucja, czasami tylko delikatne zmiany.


Na tym jednak nie koniec, bo w następnych artykułach zapoznamy Was z pozostałymi modelami Nike Air Max, czyli tymi z drugiej połowy lat ’90, a także najnowszymi, już z lat +2000…

A tu poznacie dokładną i wyczerpującą historię poszczególnych modeli:

Mamy jeszcze interesujące artykuły pokazujące same najważniejsze ciekawostki:

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -Nike
- Reklama -NIke

ZOBACZ NASTĘPNE NEWSY: