- Reklama -Air Jordan 1 Low Neutral Grey
Strona głównaArtykułyArtykuł sneakersHistoria butów Nike Air Max – lata 2000-09

Historia butów Nike Air Max – lata 2000-09

Od dłuższego czasu możecie się zapoznać z naszymi artykułami na temat jednej z najważniejszych serii ze stajni Nike w ich historii, mowa o serii butów Air Max. W tym wpisie skupimy się na czasach nowożytnych jeśli można to tak nazwać, czyli na wszystkim co wyszło w latach z dwójką z przodu. No to lecimy…


2000 – Nike Air Max 2000

Nike Air Max 2000

Na przełomie wieków Nike wypuściło na rynek model Air Max 2000, który lekko odchodzi od swoich poprzedników jak Air Max TL, Air Max Plus czy Air Max Deluxe i idzie w stronę bardziej konserwatywnego designu. Podeszwa bazowała na tej z Air Tuned Max, lekko ją przeprojektowano.

Natomiast cholewka to małżeństwo syntetycznych paneli z elementami z przewiewnej siateczki, na której widać było specyficzny gumowy splot.


2001 – Nike Air Max 2001

Nike Air Max 2001

W projekcie Air Max 2001 ekipa designerów z Oregonu nic nie zmieniała w podeszwie, mamy taką samą bazę jak w Air Max 2000 z widoczną częścią systemu oraz charakterystycznymi dla Alpha Project pięcioma kropkami.

Co do cholewki to widzimy tu rozbłysk na środku, a kolor robi się ciemniejszy czym bliżej tyłu cholewki. Po boku widzimy cienkie pasy jak ostrza Wolverine’a i co za tym idzie ponownie zrezygnowano z dużego i widocznego Swoosha. Warto też spojrzeć na system wiązania, który zaczyna się /jest widoczny ciut wyżej niż zazwyczaj.


2002 – Nike Air Max 2002

nike air max 2002

Podczas, gdy Air Max 95 były przełomowe, a to poprzez widoczne siedem okienek w podeszwie, tak Air Max 2003 z systemem Tube Air dosłownie zmiażdżyło ten wynik i ustawiło poprzeczkę na aż trzynastu widocznych okienkach Air Max w podeszwie. Do tego dochodzi cholewka jak spod rąk projektantów NASA a nie Nike.


2003 – Nike Air Max 2003

nike-air-max-2003

Do stworzenia tego wydania Nike ponownie zaprosiła Sergio Lozano, który odpowiadał między innymi za Air Max 95. Starano się z zrezygnować w jak największym stopniu z pianki by osiągnąć podeszwę w całości z widocznym systemem Air Max, jednakże w tamtym okresie nie było to jeszcze możliwe.

Minimalistyczną cholewkę Air Max 2003 zestawiono z maksymalną amortyzacją. Nowa sylwetka wykorzystywała poduszkę użytą w Air Max 97. Jednak odkrycia w zakresie techniki produkcji, konstrukcji i wsparcia pozwoliły zwiększyć elastyczność podeszwy. Zrezygnowano również z rzucającej się w oczy kolorystyki, z jakiej słynęła cała seria, postawiono na spokojniejsze barwy.

Cholewkę wykonano z materiału Teijin, zbliżonego do tworzywa stosowanego w obuwiu futbolowym czy sprinterskim. Rozwiązanie to nadało lekkości i agresywnego charakteru modelowi, oferując jednocześnie niezrównany komfort.


2004 – Nike Air Max 2004

air max 2004

Kolejny rok, a designerzy z Oregonu wprowadzają kolejny model, czyli Air Max 2004. Buty stoją na tej samej podeszwie, projektanci Nike zdecydowali się tylko na łagodne zmiany na cholewce. Wprowadzono siateczkę, dzięki której but stał się lżejszy i bardziej przewiewny. Zmianę zaliczył również przód buta, widzimy większą obudowę toeboxa.


2006 – Nike Air Max 360

nike air max 360

Misja, by umożliwić „spacer w powietrzu”, została zrealizowana niespełna 20 lat po debiucie serii Air Max. Odbyło się to w 2006 roku, gdy na rynku zadebiutowały buty Air Max 360. Model posiadał zupełnie nową odsłonę poduszki Air Max, zapewniającą jeszcze lepszą amortyzację przy zachowaniu bardzo dobrej stabilizacji. Duże warstwy pianki pomiędzy stopą a poduszką gazową przeszły do przeszłości. Po raz pierwszy użyto termoformowanej konstrukcji do uzyskania amortyzacji w zakresie 360 stopni.

Kolorystyka butów nawiązywała do palety barw Air Max 1, zaś laserowo wycięte otwory cholewki budziły skojarzenia z modelem z 1995 r. AM360 stanowił zapowiedź nowego wyzwania dla amerykańskiego koncernu w zakresie „widocznego powietrza”.


2007 – Nike Air Max 360 II

nike air max 360 ii

Rok 2007 przyniósł nam drugą odsłonę Air Max 360. But stoi na tej samej podeszwie, a cholewka została zrobiona bez wielu nowinek technologicznych. Przypomina ona w niektórych aspektach projekt z 1997 roku, a dokładniej model Nike Zoom Spiridon.

Według wielu osób jest to jeden z najlepszych projektów w historii serii Air Max. Piękna linia Air Max 360 II, siateczka po boku ukazująca system wiązania, do tego widoczna cała podeszwa, nic więcej nie trzeba tu dużo dodawać. Piękno.


2008 – Nike Air Max 360 III

nike air max 360 iii

Trzecia i zarazem ostatnia wersja Air Max 360 została przedstawiona Światu w 2008 roku. But stał rzecz jasna na podeszwie z widoczną w całości poduszką powietrzną, natomiast cholewka została zrobiona w głównej mierze z siateczki. Buty Air Max 360 III pojawiły się w opcji NikeiD miesiąc po swojej premierze będąc tym samym pierwszymi z serii Air Max, które można było zaprojektować po swojemu.


2009 – Nike Air Max+ 2009

nike-air-max-2009

Ostatnim modelem jakiemu poświęcimy w tym artykule nasze linijki są buty Air Max+ 2009. Projektanci z Oregonu zapożyczyli pomysły z poprzednich lat i zastosowali podobną podeszwę z widocznym w całości systemem Air Max jak w trzech ostatnich wydania Air Max 360 I-III, z tą jednak różnicą, że pozbawiono go klatki, obudowy i dzięki temu widzimy sam system. Model ten jest pierwszym w historii, w którym widzimy w pełni „uwolniony” system Air Max.

To jednak nie koniec nowości Nike, bo seria Air Max została właśnie przedstawiona technologii Flywire. Są to tak jakby kabelki wychodzące z podeszwy i dochodzące bokiem cholewki aż do systemu wiązania, przy wiązaniu buta zaciskamy i zaciągamy kabelki, dzięki temu zabiegowi cholewka buta idealnie dolega do kształtu stopy i trzyma ją mocno w bucie.


MAD MAX

mad max 2

mad max

Buty Air Max wystartował jako zwykły koncept, ot, kolejny model butów. Z czasem zmieniły się w flagowy produkt czy też linia marki spod znaku Swoosha. Jednakże na przestrzeni tych lat oprócz podstawowych modeli, które widzieliśmy w reklamach czy na nogach sportowców, pojawiło się wiele odłamów, nowych, niecodziennych i mało interesujących projektów. Na powyżej załączonych zdjęciach znajdziecie na to przykłady. Modele, które przeszły bez większego echa…


Na tym skończymy jeśli chodzi o lata 2000 – 2009. W tych latach już nie zauważyliśmy tylu nowości co w poprzednich, ale to nie znaczy że nie było przełomowych rozwiązań.

Na tym jednak nie koniec, bo w następnych artykułach zapoznamy Was z pozostałymi modelami Nike Air Max, czyli tymi z lat +2010…

Sprawdź również wszystkie poniższe:

A tu poznacie dokładną i wyczerpującą historię poszczególnych modeli:

Mamy jeszcze interesujące artykuły pokazujące same najważniejsze ciekawostki:


Mam nadzieję, że zainteresował Was ten artykuł i dowiedziałeś się z niego mnóstwo informacji. Jeśli Ci się to spodobało to byłoby fajnie jakbyś się nim podzielił wrzucając do siebie na FB link czy też po prostu kliknął Lubię to ponizej. Z góry dzięki!

- Reklama -NIKE FLEECE
- Reklama -Air Jordan 1 Low Neutral Grey

ZOBACZ NASTĘPNE NEWSY: