- Reklama -NikeNike
ARTYKUŁ

Historia butów Nike Air Max: lata 2000 – 2009

Od dłuższego czasu możecie się zapoznać z naszymi artykułami na temat jednej z najważniejszych modeli butów ze stajni Nike w ich historii – serii butów Air Max. W tym wpisie skupimy się na czasach nowożytnych, jeśli można to tak nazwać, czyli na wszystkim co wyszło w latach z dwójką z przodu. Poniżej znajdziecie listę modelu Air Max z lat 2000-2009.

Był to okres kosmicznych projektów, wielu srebrnych i połyskujących kolorystyk, futurystycznych rozwiązań i kilku przełomowych technologii. Jednak pomimo premier niemalże rok w rok, zaledwie kilka pozycji utknęło nam w pamięci, a jeszcze mniej pozostało na rynku po dziś dzień.

Trzymamy kciuki, żeby projektanci amerykańskiego giganta wybrali się do swojego archiwum raz jeszcze. Niektóre pozycje z poniższego zestawienia będą już niedługo obchodzi swoje 20 i 15 lecie. Byłaby niesamowita frajda jakby część z tych propozycji powróciła na sklepowe półki.

Bez zbędnego owijania w bawełnę – rozsiądź się wygodnie i przejrzyj poniższa listę.


2000 nike air max 2000 2

2000 – Nike Air Max 2000

W kolejnym projekcie ekipa designerów z Oregonu nic nie zmieniała w podeszwie. Otrzymaliśmy taką samą bazę jak w poprzednim modelu. To co ją charakteryzowało to widoczna część systemu oraz pięcioma kropkami, które są wyjątkowe dla Alpha Project.

Co do cholewki to widzimy tu rozbłysk na środku, a kolor robi się ciemniejszy czym bliżej tyłu cholewki. Po boku umieszczono wąskie pasy, które wyglądają jak ostrza Wolverine’a. Co ciekawe, ponownie zrezygnowano z dużego i widocznego Swoosha. Warto też spojrzeć na system wiązania, który w przedniej części jest delikatnie przesłonięty.


2001 nike air max 2001 1

2001 – Nike Air Max 2001

Rok 2001 to mocne wejście w nowy wiek, w którym królował futuryzm i masywne projekty. Model Air Max 2001 dał ku temu początki, a jego design po dziś dzień wzbudza wiele skrajnych emocji.

Konstrukcja wyglądała jak Robocop wśród sneakersów. Metaliczna cholewka została postawiona na całkiem nowej podeszwie z dwoma okienkami na przodzie i kilkoma znajdującymi się pod piętą. Jak się później okazało, to była dopiero rozgrzewka.


2002 Nike Air Max 2002

2002 – Nike Air Max 2002

Podczas, gdy Air Max 95 były przełomowe pod względem podeszwy, która odsłoniła siedem okienek, tak Air Max 2003 z systemem Tube Air dosłownie zmiażdżyło ten wynik i ustawiło poprzeczkę na aż trzynastu widocznych okienkach.

Do tego dochodzi cholewka, która swoim wyglądem może przywodzić na myśl skafandry astronautów wywodzące się spod rąk projektantów NASA. Nawet jej barwy jak kombinezony kosmonautów.


2003 nike air max 2003

2003 – Nike Air Max 2003

Do stworzenia tego wydania Nike ponownie zaprosiło Sergio Lozano, który odpowiadał między innymi za model Air Max 95. Przy pracach nad tym modelem miał za zadanie pozbyć się w jak największym stopniu z pianki. Chciano uzyskać podeszwę w całości z widocznym systemem Air Max, jednakże nie udało się tego osiągnąć w pełni. Na taką podeszwę przyszło nam czekać jeszcze dobrych kilka lat.

Minimalistyczną cholewkę Air Max 2003 zestawiono z maksymalną amortyzacją. Nowa sylwetka wykorzystywała poduszkę użytą w Air Max 97. Jednak odkrycia w zakresie techniki produkcji, konstrukcji i wsparcia pozwoliły zwiększyć elastyczność podeszwy.

Cholewkę wykonano z materiału Teijin, zbliżonego do tworzywa stosowanego w obuwiu futbolowym czy sprinterskim. Takie rozwiązanie nadało lekkości i agresywnego charakteru modelowi, oferując jednocześnie niezrównany komfort.


2004 nike air max 2004

2004 – Nike Air Max 2004

Kolejny rok, a designerzy z Oregonu wprowadzają kolejny model, czyli Air Max 2004. Buty stoją na tej samej podeszwie, projektanci Nike zdecydowali się tylko na łagodne zmiany na cholewce.

Wprowadzono siateczkę, dzięki której but stał się lżejszy i bardziej przewiewny. Zmianę zaliczył również przód buta oraz pięta, które odpowiednio przeprojektowano. W podeszwie zastosowano poduszkę Air Max na całej jej długości oraz gumowe podwyższenie pod pietą. Zastosowano również bieżnik Waffle Grip z gumy BRS1000.


2006 nike air max 360

2006 – Nike Air Max 360

Misja, by umożliwić „spacer w powietrzu”, została zrealizowana niespełna 20 lat po debiucie serii Air Max. Odbyło się to w 2006 roku, gdy na rynku zadebiutowały buty Air Max 360. Model posiadał zupełnie nową odsłonę poduszki Air Max, zapewniającą jeszcze lepszą amortyzację przy zachowaniu bardzo dobrej stabilizacji. Duże warstwy pianki pomiędzy stopą a poduszką gazową przeszły do przeszłości. Po raz pierwszy użyto termoformowanej konstrukcji do uzyskania amortyzacji w zakresie 360 stopni.

Kolorystyka butów nawiązywała do palety barw Air Max 1, zaś laserowo wycięte otwory cholewki budziły skojarzenia z modelem z 1995 r. AM360 stanowił zapowiedź nowego wyzwania dla amerykańskiego koncernu w zakresie „widocznego powietrza”.


2007 Nike Air Max 360 II

2007 – Nike Air Max 360 II

Rok 2007 przyniósł nam drugą odsłonę Air Max 360. But stoi na tej samej podeszwie, a cholewka została zrobiona bez wielu nowinek technologicznych. Przypomina ona w niektórych aspektach projekt z 1997 roku, a dokładniej model Nike Zoom Spiridon.

Według wielu osób jest to jeden z najlepszych projektów w historii serii Air Max. Piękna linia Air Max 360 II, siateczka po boku ukazująca system wiązania, do tego widoczna cała podeszwa, nic więcej nie trzeba tu dużo dodawać. Piękno.


2008 nike air max 360 III

2008 – Nike Air Max 360 III

Trzecia i zarazem ostatnia wersja Air Max 360 została przedstawiona Światu w 2008 roku. But stał rzecz jasna na podeszwie z widoczną w całości poduszką powietrzną, natomiast cholewka została zrobiona w głównej mierze z siateczki.

Buty Air Max 360 III pojawiły się w opcji NikeiD miesiąc po swojej premierze będąc tym samym pierwszymi z serii Air Max, które można było zaprojektować po swojemu.


2009 nike air max 2009

2009 – Nike Air Max 2009

Ostatnim modelem jakiemu poświęcimy w tym artykule nasze linijki są buty Air Max 2009. Projektanci z Oregonu zapożyczyli pomysły z poprzednich lat i zastosowali podobną podeszwę z widocznym w całości systemem Air Max jak w trzech ostatnich wydania Air Max 360 I-III. Z tą jednak różnicą, że pozbawiono go klatki, obudowy i dzięki temu widzimy sam system. Model był pierwszym w historii, w którym widzimy w pełni „uwolniony” system Air Max.

To jednak nie koniec nowości Nike, bo seria Air Max została właśnie przedstawiona technologii Flywire. Są to tak jakby kabelki wychodzące z podeszwy i dochodzące bokiem cholewki aż do systemu wiązania, przy wiązaniu buta zaciskamy i zaciągamy kabelki, dzięki temu zabiegowi cholewka buta idealnie dolega do kształtu stopy i trzyma ją mocno w bucie.


MAD MAX

Buty Air Max wystartował jako zwykły koncept, ot, kolejny model butów. Z czasem zmieniły się w flagowy produkt czy też linia marki spod znaku Swoosha. Jednakże na przestrzeni tych lat oprócz podstawowych modeli, które widzieliśmy w reklamach czy na nogach sportowców, pojawiło się wiele odłamów, nowych, niecodziennych i mało interesujących projektów. Na poniższym zdjęciu znajdziecie na to przykłady. Modele, które przeszły bez większego echa.

mad max 2

mad max

Na tym skończymy jeśli chodzi o lata 2000 – 2009. W tych latach już nie zauważyliśmy tylu nowości co w poprzednich, ale to nie znaczy, że nie było przełomowych rozwiązań.

Na tym jednak nie koniec, bo w następnych artykułach zapoznamy Was z pozostałymi modelami Nike Air Max, czyli tymi z lat +2010.


Sprawdź również wszystkie poniższe artykuły:

A tu poznasz dokładną i wyczerpującą historię poszczególnych modeli:

Mam jeszcze interesujące artykuły pokazujące same najważniejsze ciekawostki:

- Reklama -NikeNike

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category