- Reklama -NikeNike

Znajdziesz tu wszystko co musisz wiedzieć o Nike Air Max Deluxe

W bieżącym roku, to jest w 2018 ekipa designerów Nike nie tylko wydała kilka ciekawych nowości, ale przywróciła również klasyki w postaci chociażby Air Max 98. To nie była jedyna niespodzianka z obozu Swoosha, ponieważ na sklepowe półki powróciły jedne z najbardziej niedocenianych / hejtowanych modeli z całej serii – Air Max Deluxe. To właśnie im poświęcimy ten krótki artykuł.

Dowiecie się tu kilku podstawowych informacji na ich temat, począwszy od budowy, materiałów, poprzez kwestie oryginalnych kolorystyk, a kończąc na tegorocznych wydaniach. Podpowiemy Wam również gdzie kupić nowe Nike Air Max Deluxe w oryginalnych kolorystykach sprzed lat.

nike-air-max-deluxe-photo-blue-wolf-grey-orange-peel-release-date

Design i inspiracje przy Nike Air Max Deluxe

Designerzy Nike niesieni na skrzydłach popularności takich modeli jak Air Max 97, które swoją największą renomę i markę zbudowały w klubach Europy Zachodniej, zaserwowali nam kontynuację tego klimatu.

Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale jeden z najbardziej nowoczesnych i futurystycznych modeli ze stajni w Oregonie – Air Max Deluxe – powstał w wyniku inspiracji kulturą rave’ową, której szczyt popularności w Europie i Wielkiej Brytanii przypadł na końcówkę lat 90.

Podobno designerzy spod znaku Swoosha wybrali się na wycieczkę po klubach Włoch, Holandii, a także Niemiec i Wielkiej Brytanii by zbadać i przyjrzeć się dokładniej kulturze raverów. Ich zainteresowanie zwróciły odblaskowe stroje z przykuwającymi uwagę wzorami.

Po powrocie do swoich komputerów, stołów kreślarskich i zeszytów postanowili odtworzyć to w nowym modelu. Chcieli zaprojektować coś co by uchwyciło energię i entuzjazm tej subkultury.

Nie dziwi więc fakt, że sporo inspiracji zaczerpnęli z fasonu Air Max 97 i 98. Chociażby wersja „Silver Bullet” 97 zyskała uznanie włoskich klubowiczów, a model Air Max Plus cieszył się niezwykłą popularnością w Wielkiej Brytanii i Europie Zachodniej.

„Model Air Max Deluxe był kwintesencją stylu Nike już od chwili wprowadzenia go na rynek w 1999 roku,” stwierdził Dominique Debnam, kierownik ds. produktów Nike Sportswear. „Wykraczał poza dotychczasowe ramy, był awangardowy i odważny”.

air-max-deluxe-og-sole

Technologia i system amortyzacji w Air Max Deluxe

Przejdźmy teraz do tego co tygryski lubią najbardziej, czyli technologii, materiałów i ogólnego konceptu.

Niestety, ale wypady do klubów w Europie sprawiły, że po łyknięciu kilku tablet i kwasów część mózgu odpowiedzialnego za kreatywność wyparowała. To oczywiście żart, ale szkoda, że projektanci zbytnio się nie wysilili, a może po prostu za bardzo skupili się na cholewce.

Widzimy tu zatem ponownie ten sam koncept podeszwy co u poprzedników. Zastosowano w niej pełnowymiarową poduszkę gazową zaczerpniętą z Air Max 97 i 98. W części środkowej poduszki miały ciśnienie 25 PSI i 5 PSI na tyle pod piętą.

Tym, co nadało charakter tym butom, była cholewka z cyfrowym nadrukiem na całej neoprenowej powierzchni. Towarzyszyły temu wyraziste elementy odblaskowe i rzędy szerokich szwów.

Jako ciekawostkę dodamy, że do stworzenia tylnej części cholewki zastosowano tę samą technologię formowania, której użyto przy tworzeniu butów Air Foamposite z 1997 roku, o których pisaliśmy już jakiś czas temu.

air max deluxe sample
Dwa różne sample z 1999 roku z dwoma różnymi wykończeniami cholewki na tyle. Żadne nie trafiło na rynek. via @karl.lashnikov

nike air max deluxe back

air-max-deluxe-og

Nowości i gdzie kupić Air Max Deluxe

Jeśli chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach to sprawdź nasze najświeższe newsy o Nike Air Max Deluxe.

Ile kosztują czy też jaka jest obecna cena Air Max Deluxe? Niestety, ale tu będę musiał Was zmartwić, ponieważ nie jest to tania pozycja. Przedstawiciele amerykańskiej marki wyceniają ten model na poziomie 759 zł. Jest to podobny poziom cenowy jak przy innych modelach z tamtej epoki czyli Air Max 97 czy 98. Od zawsze kolejne edycje butów z serii Air Max to była najwyższa półka cenowa, teraz się to nie zmieniło.

A gdzie je kupić? Najlepiej udać się do źródła, czyli do internetowego sklepu Nike w Polsce. Jeśli jednak jakimś cudem nie znajdziecie tam swojej wersji czy rozmiaru to sprawdźcie któryś sklep z naszej listy najlepszych sneakersowych butików w Polsce.

Wersje historyczne, sample i oryginały

Poniżej znajdziecie kilka wersji historycznych z przełomu lat ’90 i ’00. Są tu sample, niewydane kolorystyki oraz nietypowe warianty z płócienną cholewką. Są to zdjęcia od IceBerga aka @karl.lashnikov Polecamy śledzić jego profil na Instagramie, bo ma niesamowitą kolekcję, jedną z najlepszych na świecie!

nike air max deluxe 1
Najbardziej znana kolorystyka z 1999 roku
nike air max deluxe 3
Wersja z innym wzorem na cholewce

nike air max deluxe 2

nike air max deluxe 4
Damskie sample z 2000 roku
nike air max deluxe 5
Lewy but z par damskich sampli miał na zewnętrznej stronie nietypowy wzór.
nike air max deluxe 6
Damskie sample z 1999 roku
nike air max deluxe 7
Max Orange 2000 rok
nike air max deluxe 8
Varsity Red 2000 rok
nike air max deluxe 9
Wydanie z 1999 roku
nike air max deluxe 10
Niewydane sample z 2002 roku
nike air max deluxe 11
Wersja z 2001 roku
nike air max deluxe 12
Kolejne wydanie z 2001 roku
nike air max deluxe 13
Odcień szarości I
nike air max deluxe 14
Odcień szarości II

nike air max deluxe 15

nike air max deluxe 19
Green Canvas 2001
nike air max deluxe 20
Black Canvas 2001
nike air max deluxe 21
Red / Whote Canvas 2001

nike air max deluxe 16 nike air max deluxe 17 nike air max deluxe 18


Jeśli spodobał Ci się powyższy materiał to sprawdź również wszystkie pozostałe artykuły na temat serii Air Max:

A tu poznasz dokładną i wyczerpującą historię poszczególnych modeli:

Mam jeszcze interesujące artykuły pokazujące same najważniejsze ciekawostki:


Jak to mawiał legendarny Gary Warnett aka Gwarizm – show love and drop knowledge! 

Byłbym Ci niezmiernie wdzięczny jakbyś udostępnił ten artykuł na Facebooku, forum czy grupie związanej ze sneakersami. Podziel się dobrą wiedzą i czymś ciekawym. Może to kogoś zainteresuje i wciągnie się w naszą tematykę. Zawsze to coś więcej niż kolejny post typu: jaki będzie na tym resell.

Dzięki

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -Nike
- Reklama -Nike

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category