- Reklama -NikeNike

Historia Nike Air Max Plus TN – wszystko co musisz o nich wiedzieć!

Nike Air Max Plus aka TN aka Tuned 1 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych modeli z serii Air Max, który cieszy się popularnością po dziś dzień. Buty z końcówki lat ’90 są w pewnym stopniu przełomowym modelem, a to pod względem zastosowanej poduszki amortyzacyjnej zastosowanej pod piętą.

Poniższy artykuł przedstawia historię modelu, ciekawostki z nim związane oraz opisuje jego budowę. Dowiesz się tu również gdzie kupić Air Max Plus TN w Polsce. Podrzucam tu również dodatkowe zdjęcia i unikatowe materiały video oraz informacje bezpośrednio ze źródła.

Na wstępie musimy od razu powiedzieć sobie jedno – niewiele modeli butów sportowych miało tek duży wpływ na kulturę masową, jak buty Nike Air Max Plus, które swoją największą popularność zdobyły na francuskich blokowiskach. Ogólnie to bardzo ciekawe, że poszczególne modele są tak popularne w danym kraju. Przypomnijcie sobie chociażby Air Max 97, które podbiły rynek włoski.

nike air max plus tn Sean McDowell

Design i inspiracje przy projektowaniu Nike Air Max Plus TN

Podczas. gdy Tinker Hatfield przy projektowaniu Air Max 1 czerpał inspiracje z budynku Pompidou Centre, tak Tuned 1 powstały ponad 10 lat później z całkowicie z innych inspiracji.

Odważny wygląd butów Air Max Plus powstał, jak twierdzi ich twórca, Sean McDowell, dzięki jego fascynacji słońcem chowającym się powoli za oceaniczny horyzont.

„Pewnego wieczoru, gdy słońce chyliło się ku zachodowi, niebo wydało mu się jeszcze bardziej błękitne niż zazwyczaj, a ogromne liście palmowe zdawały się z gracją falować na wietrze” – opowiada McDowell. „Starałem się uchwycić tę magiczną chwilę na rysunku i pomyślałem, że wykorzystam go przy projektowaniu nowego modelu butów Nike”.

Chwilę po przybyciu do biur projektowych w Oregonie, Sean zaczął pracować nad nowymi biegówkami, które miały skorzystać z najnowszej technologii. Mowa tu o podeszwie Sky Air, którą wtedy nazywaną jednostkę z Tuned Air.

Sean jak tylko usłyszał słowo Sky od razu sięgnął do swoich wcześniejszych szkiców, które powstały podczas wizyty na Florydzie i o których wspomina w powyższym cytacie.

Nike-Air-Max-Plus-TN-Sketch-2_rectangle_1600

Nike-Air-Max-Plus-TN-Sketch-1_hd_1600

Nike-Air-Max-Plus-TN-Sketch-2_original

Mamy zatem cholewkę z przejściami z jednego odcienia na drugi, co było inspirowane zachodzącym słońcem i różnymi barwami nieba. Z kolei konstrukcja na boku to odwołanie do palmowych liści powiewających na wietrze.

To jednak nie koniec ciekawych inspiracji. Widzimy tu również coś na wzór ogona / płetwy wieloryba. „Ten ogon wychodzący z wody to coś ikonicznego” – wspomina Sean. Jeśli zerkniecie na element na środku podeszwy to od razu będziecie mieli przed oczami ujęcia z filmu Uwolnić Orkę.

Fajną ciekawostką jest tu motyw Swoosha, który odróżnia się od wytycznych, a to ze względu na brak doświadczenia wspomnianego designera.

„Nikt nie dał mi wytycznych co do poprawnego kształtu Swoosha, ponieważ to były moje początki w Nike” – wspomina Sean. „Kształt jest dość koślawy, a na dodatek obramowanie zrobiłem od środka zamiast na zewnątrz, co nie było zgodne z głównymi założeniami” – dodaje po chwili designer.

Kolejnym elementem, o którym rzadko się wspomina to odblaskowe elementy. Podczas nocnego czy wieczornego biegu istnieje ryzyko potrącenia przez samochód, stąd na tyle cholewki umieszczano odblaskowe elementy.

Sean jednak trochę się zdziwił i stwierdził, że biegacz potrzebuje odblasku z różnych stron cholewki, nie tylko od tyłu. Postanowił dodać kilka elementów na języku i w górnych partiach cholewki.

Nike Air Max Plus TN Sketch

To nie koniec jego wkładu w ten projekt. Skupił się również na detalach znajdujących się na spodzie podeszwy.

„Dodałem odrobinę koloru na gumie, ponieważ nie było ich widać po wewnętrznej stronie, więc nie wiedziałeś, że jest tam nowa technologia” – wyjaśnia projektant dodając jeszcze „Wyposażyliśmy podeszwę w linie skierowane ku systemowi i poduszkom, pomyślałem, że to będzie całkiem spoko motyw”.

Nie obyło się jednak bez problemów

Pierwsze rozwiązania i sample przyniosły wyszywane boczne akcenty co wyglądało tragicznie. Zmieniono koncesję i postawiono na opatentowaną siateczkową konstrukcję z Thermoplastic Vinyl Resin (TPVR).

W swoich projektach rysowałem przejście między kolorami, ale od razu usłyszałem, że nigdy nie znajdę takiego materiału i że tego nie da się zrobić. Stwierdziłem, że możemy użyć sublimacji, ale problem był taki, że nigdy jeszcze tego nie robiono” – wspomina McDowell.

Problem pojawiał się przy łączeniu i podeszwie, ponieważ pochłaniało to zbyt dużo energii i mogły się pojawić problemu w odpowiednim i wytrzymałym spawie albo stopieniu materiału. Musiano postawić na trzyelementową konstrukcję spawaną w jedną część i dopiero łączoną ją z cholewką.

NIKE AIR TUNED MAX SOLE

Technologia i system amortyzacji w Air Max TN

Jak do tej pory projektanci z Oregonu przy poduszkach Air Max kierowali się mantrą „im większe tym lepsze”. Tu jednak powstał pewien zwrot i designerzy poszli w ciut innym kierunku niż zazwyczaj miało to miejsce. Wymagał tego rynek, ponieważ widoczne poduszki z gazem miały już ponad 10 lat i potrzebowano zmiany.

Wykorzystano tu technologię formowania rozdmuchowego w połączeniu z gumowymi półkulami strategicznie umieszczonymi w podeszwach, aby zapewnić dodatkowe wsparcie. Dodanie „półkule” pozwoliły Nike obniżyć ciśnienie i zapewnić bardziej miękką amortyzację bez utraty stabilności.

We wczesnych latach jednostki powietrzne były formowane przez rozdmuchiwanie materiału elastomerowego, który był wypełniany gazem o naukowych nazwach takich jak monochloropentafluoroetan. Ciśnienie jakie znajdowało się w poduszkach oscylowało w przedziale 5-50 psi.

W połowie lat ’90 Nike zaczęło stosować nową membranę warstwową wykonaną z dwóch różnych polimerów laminowanych wiązaniem wodorowym. Jedną z najbardziej pomysłowych rzeczy w połączeniu z membraną i gazem jest zdolność do nadmuchiwania się. Materiały, z których wykonana jest membrana pozwala przenikać tlenowi i azotowi, podczas gdy większe cząsteczki gazu pozostaną uwięzione w środku. Przez to, że tlen będzie wszędzie przeniknie on z upływem czasu aż poziomy się zbilansują.

Dzięki wspomnianym półkulom uzyskaliśmy dodatkowe wsparcie stopy przez co nie roluje się ona do środka. To z kolei pozwoliło technologom Nike zmniejszyć ciśnienie w poduszkach bez utraty stabilności.

Ewolucja-poduszek-Air-Max

NIKE AIR MAX PLUS TN TUNED AIR BUBBLE

Kontynuacja i następne modele z serii Nike TN

Bohater tego wpisu cieszył się ogromną popularnością i to pomimo bardzo wysokiej ceny, która była jedną z najwyższych w historii biegówek od Nike.

Co się złożyło na taką popularność?

Przede wszystkim nowa technologia, ale to nie wszystko co się złożyło na ich sukces. Było to również agresywny design. Model ten często określa się mianem Bad Boya całej linii Air Max.

Wprawdzie wszyscy, którzy zobaczą oznaczenie TN od razu kojarzą je z Air Max Plus, ale model ten i technologia ewoluowały kilkukrotnie. Designerzy z Oregonu postanowili, że doczeka się on kontynuacji i na sklepowych półkach zaczęły się pojawiać kolejne warianty bazujące na nowym systemie amortyzacji.

Możemy tu wspomnieć chociażby Air Tuned Max, a także kolejne modele oznaczone rzymskimi liczbami począwszy od II, poprzez V które wyszły w piątą rocznicę powstania modelu, aż po X (z pominięciem Dziewiątek) powstałe z okazji dziesięciolecia linii.

Pojawienie Air Max 360 z widoczną dookoła ogromną poduszką Air Max sprawiło, że klienci powoli odchodzili od Tuned Air na rzecz właściwej serii Air Max.

Poniżej znajdziecie poszczególne modele, zdjęcia dzięki magazynowi Sneaker Freaker.

NIKE-AIR-MAX-PLUS-II
Nike AIr Max Plus II
NIKE-AIR-MAX-PLUS-II-SOLE
Nike AIr Max Plus II
NIKE-AIR-MAX-PLUS-III
Nike AIr Max Plus III
NIKE-AIR-MAX-PLUS-III-SOLE
Nike AIr Max Plus III
NIKE-AIR-MAX-PLUS-IV
Nike AIr Max Plus IV
NIKE-AIR-MAX-PLUS-IV-SOLE
Nike AIr Max Plus IV
NIKE-AIR-MAX-PLUS-V
Nike AIr Max Plus V
NIKE-AIR-MAX-PLUS-V-SOLE
Nike AIr Max Plus V
NIKE-AIR-MAX-PLUS-VI
Nike AIr Max Plus VI
NIKE-AIR-MAX-PLUS-VI-SOLE
Nike AIr Max Plus VI
NIKE-AIR-MAX-PLUS-VII
Nike AIr Max Plus VII
NIKE-AIR-MAX-PLUS-VII-SOLE
Nike AIr Max Plus VII
NIKE-AIR-MAX-PLUS-VIII
Nike AIr Max Plus VIII
NIKE-AIR-MAX-PLUS-VIII-SOLE
Nike AIr Max Plus VIII
NIKE-AIR-TUNED-X
Nike AIr Max Plus X
NIKE-AIR-TUNED-X-SOLE
Nike AIr Max Plus X

 

Nowości i gdzie kupić Nike Air Max Plus TN

Koniec z historią. Przejdźmy do obecnych czasów i tego czego możemy się spodziewać na sklepowych półkach. Jeśli chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach to sprawdź nasze najświeższe newsy o Nike Air Max Plus.

Z kolei jeśli masz zamiar kupić jakąś parę to zajrzyj do internetowego sklepu Nike. Tam pojawią się najszybciej i w największej ilości. Możesz również sprawdzać w najlepszych polskich sklepach ze sneakersami.

LINK DO SKLEPU

Zapewne ciekawi Was jeszcze cena Air Max Plus TN. Wyjściowy poziom to 799 zł. Za tyle zostały wystawione podstawowe wersje. Stawiam, że z czasem niektóre kolorystyki mogą wskoczyć na wyprzedaż i wtedy zgarniecie je 20-30% taniej.

Nike-Air-Max-Plus-colourways


Sprawdź również wszystkie poniższe artykuły:

A tu poznasz dokładną i wyczerpującą historię poszczególnych modeli:

Mam jeszcze interesujące artykuły pokazujące same najważniejsze ciekawostki:

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -NikeNike

ZOBACZ NASTĘPNE NEWSY: