- Reklama -NikeNike
Strona głównaArtykułyArtykuł sneakersNike Sock Dart - poznaj ich historię i nieznane fakty!

Nike Sock Dart – poznaj ich historię i nieznane fakty!

Znajdziesz tu wszystko na temat butów Sock Dart – ich historię, ciekawostki, informacje o tym jak powstawały i co było inspiracją. Przedstawiamy również unikatowe zdjęcia i video. Dowiesz się również, gdzie kupić nowe Nike Sock Dart.

Buty Nike Sock Dart to idealny but pasujący do minimalizmu, gdzie „mniej znaczy więcej”. Ten but, który powstał w 2004 roku rozbija się na rynku łokciami by zostać na nim na stałe.

W ciągu ostatnich dwóch dekad buty do biegania były nieustannie ulepszane pod wpływem silnego nacisku na innowacyjność rozwiązań. Już od lat ’70 jedną z myśli przewodnich założyciela Nike – Billa Bowermana było stworzenia butów, które można określić jako 'skarpeta wyposażona w podeszwę’.

Co było inspiracją przy projektowaniu butów Nike Sock Dart?

Pierwsze kroki i próby, czy też znaki można było zobaczyć przy okazji Pre Montreal Spike w 1973 roku, w których usunięto szwy i łączenia paneli tam, gdzie tylko się w tamtym czasie dało. Kolejnym krokiem na przód był model Bermuda z 1979 roku, w którym mieliśmy siateczkowy elastyczny przód buta.

Jednak największy wpływ na powstanie Sock Dartów miał projekt z 1985 roku. To właśnie wtedy zaprojektowano Sock Racer, czyli skarpetę na podeszwie z dwoma zapięciami nad śródstopiem. Ten projekt wyprzedził swoje czasy, to był szok dla branży. Następnymi w kolei był Air Flow z 1988, w których widzimy neoprenową cholewkę.

Przenosimy się do 1991 roku, kiedy to pojawiają się Air Huarache (przeczytaj ich historię, którą opisaliśmy już jakiś czas temu) z okalającym stopę kołnierzem. Jest to model, który po dziś dzień jest popularny i przeżywał właśnie swoją drugą młodość.

Następnym modelem przyczyniającym się do powstania Sock Dartów był Air Rift z 1995 roku, który budzi kontrowersje po dziś dzień. Na ostatniej prostej widzimy jeszcze Air Presto z 2000 roku, które również opisałem i przedstawiłem ich historię.

Każdy z nich był inspiracją i naturalną koleją rzeczy w procesie twórczym. To była idealna ewolucja myśli projektantów, którą zwieńczono w 2004 roku.

Jak powstały Nike Sock Dart?

Teraz przejdźmy już do samych butów Nike Sock Dart i historii ich powstania. Za projektem stała wielka trójca i powstały wówczas zespół HTM. Mowa tu o: Hiroshi Fujiwara, Tinker Hatfield oraz Mark Parker. Od pierwszych liter ich imion powstała nazwa wspomnianego teamu.

Pierwsze wspólne rozmowy i zarysy nowego projektu pojawiły się w 2000 roku po tym jak Hiroshi był pod wrażeniem i chwalił Air Presto, a w między czasie pokazano mu Sock Racery. Zaciekawiony pomysłem Fujiwara przycisnął temat i prace ruszyły.

Pierwsze szkice i projekty powstały już w 2002 roku.

W między czasie jeden z pracowników szukając inspiracji podczas podróży do Japonii, natknął się na parę dziecięcych skarpet. Miały one całkowicie ukształtowane mysie uszy, a nigdzie nie było śladu szwów. Odkrycie z pozoru prostych dziecięcych skarpet zaprowadziło zespół Nike do wykonanej przez włoską firmę „Maszyny X”, która tworzyła okrągły splot.

Pierwotnie maszyna służyła do produkcji skarpet w romby. Odkryliśmy jednak, że można ją programować, by tworzyła określone kształty. Co więcej, potrafi robić otwory. Może wykonać dziurki albo dziurę w danej warstwie, tak żeby uformować kieszeń” – wyjaśnia kierownik projektu, któremu nadał nazwę „Dimensional Support System” (w skrócie DSS).

Nowe sposoby wykorzystania maszyny stały się początkiem drogi do stworzenia cholewki z dzianiny o okrągłym splocie dzięki współpracy z wytwórcą skarpet z Iowa.

Aby stworzyć dokładnie to, czego oczekiwali członkowie zespołu, tamtejszy projektant potrzebował konkretów – musiał wiedzieć, w których miejscach i w jakich kierunkach but ma się bardziej rozciągać, a gdzie powinien być bardziej statyczny. By zebrać niezbędne informacje przeprowadzał testy na własnych nogach.

Przygotowywał dla nas paski materiału, żeby zademonstrować w jaki sposób dany materiał może się rozciągać. Stworzył mapę, na której zaznaczał nasze preferencje. W dużej mierze po prostu mówiliśmy, który materiał widzielibyśmy w danym miejscu” – mówi Hatfield.

Proces powstawania butów Sock Dart

Gdy mapa została przygotowana i zrealizowana, zespół przystąpił do tworzenia struktury skarpety. Poprzez wypełnianie kieszeni w kołnierzu stworzonym przez maszynę powstał trójwymiarowy piankowy kołnierz pomagający zachować kształt cholewki.

Pianka została umieszczona w środku przez otwór z tyłu formy, który później zakryto charakterystyczną zapiętką modelu Nike Sock Dart.

Następnie dodano unikalny pasek na śródstopiu, który zapewnił dodatkowe wsparcie.

Sporo eksperymentowałem z różnymi polimerami. Ostatecznie wybraliśmy TPU, który mocno się rozciąga, co zwiększa dynamikę śródstopia. Pomyślałem, że zapięcie będzie jak kapelusz grzyba: wystarczy naciągnąć pasek i przypiąć” – wyjaśnia jeden z projektantów Nike.

 

Po stworzeniu całego projektu nadszedł czas na dopracowanie detali. Do zespołu dołączył Mark Smith, którego zadaniem było dopilnować, by model Nike Sock Dart pozostał minimalistyczny i miał spójny, całościowy design. Doświadczeniu Smitha w projektowaniu grafik zawdzięczamy też subtelne detale HTM.

Jeśli chodzi o kolorystykę modelu Nike Sock Dart, inspiracją były drzewołazy (ang. tree dart frog) – piękne żaby o niesamowitym ubarwieniu. Inspirowały ich wyraziste kolory drzewołazów, a także ich niebezpieczna natura. Kolor to dla nich broń. Stąd też wzięła się nazywa modelu – Sock Dart.

Początki i pierwsze kolorystyki

Buty Nike Sock Dart pojawiły się w bardzo limitowanej ilości i tylko najlepszych sklepach na świecie. Do wyboru było tylko sześć oryginalnych kolorystyk. W jednych sklepach zniknęły bardzo szybko i okazały się hitem, a w innych potrzebowano odrobinę czasu by klienci się do nich przekonali.

Ogólnie but pojawił się bez szumu, poza kilkoma wzmiankami w japońskiej prasie odbyło się bez akcji marketingowej, bez reklam. I buty zniknęły, a świat o nich zapomniał.

Dopiero dekadę później, w 2014 roku dzięki współpracy z fragment Design (firmą Hiroshi Fujiwary) buty powróciły pod szyldem NikeLab. Na sklepowych półkach w ciągu roku pojawiły się trzy wersje: Navy, Photo Blue oraz Black. Następnie w kwietniu 2015 roku pojawiły się trzy normalne wydania: Volt, Infrared, a także Grey.

Ekipa Nike dodała je również do kolekcji #BeTrue wspierającej ruch LGBT. Na wakacje z okazji dnia niepodległości 4 lipca pojawiła się trójka w barwach amerykańskiej flagi – to był absolutny hit.

Gdzie i jak kupić Nike Sock Dart?

W roku 2016 i 2017 mieliśmy spory boom, który przyniósł nam ogrom nowości. Na sklepowych półkach praktycznie co kilka tygodni pojawiały się nowe warianty.

Zresztą sami zobaczcie jaki jest wybór kolorystyk modelu Sock Dart w . Do tego doszła jeszcze opcja, w której sami możemy sobie .

Jeśli chodzi o buty na lato to Nike Sock Dart są must have.


Jeśli podobał Ci się ten wpis to byłoby mi miło, gdybyś się nim podzielił na swoich profilach w mediach społecznościowych lub wrzucił na facebookową grupę. To nakręci mnie do dalszych działań i przyszłych artykułów. Dzięki.

 

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -Nike
- Reklama -NIke

ZOBACZ NASTĘPNE NEWSY: