Reklama
INSTAGRAM

Strona główna ARTYKUŁY ARTYKUŁ SNEAKERS Nike Sock Dart - poznaj ich historię i nieznane fakty!

Nike Sock Dart – poznaj ich historię i nieznane fakty!

Znajdziesz tu wszystko na temat butów Sock Dart – ich historię, ciekawostki, informacje o tym jak powstawały i co było inspiracją. Przedstawiamy również unikatowe zdjęcia i video. Dowiesz się również, gdzie kupić nowe Nike Sock Dart.

Buty Nike Sock Dart to idealny but pasujący do minimalizmu, gdzie „mniej znaczy więcej”. Ten but, który powstał w 2004 roku rozbija się na rynku łokciami by zostać na nim na stałe.

W ciągu ostatnich dwóch dekad buty do biegania były nieustannie ulepszane pod wpływem silnego nacisku na innowacyjność rozwiązań. Już od lat ’70 jedną z myśli przewodnich założyciela Nike – Billa Bowermana było stworzenia butów, które można określić jako ‚skarpeta wyposażona w podeszwę’.

Co było inspiracją przy projektowaniu butów Nike Sock Dart?

Pierwsze kroki i próby, czy też znaki można było zobaczyć przy okazji Pre Montreal Spike w 1973 roku, w których usunięto szwy i łączenia paneli tam, gdzie tylko się w tamtym czasie dało. Kolejnym krokiem na przód był model Bermuda z 1979 roku, w którym mieliśmy siateczkowy elastyczny przód buta.

Jednak największy wpływ na powstanie Sock Dartów miał projekt z 1985 roku. To właśnie wtedy zaprojektowano Sock Racer, czyli skarpetę na podeszwie z dwoma zapięciami nad śródstopiem. Ten projekt wyprzedził swoje czasy, to był szok dla branży. Następnymi w kolei był Air Flow z 1988, w których widzimy neoprenową cholewkę.

Przenosimy się do 1991 roku, kiedy to pojawiają się Air Huarache (przeczytaj ich historię, którą opisaliśmy już jakiś czas temu) z okalającym stopę kołnierzem. Jest to model, który po dziś dzień jest popularny i przeżywał właśnie swoją drugą młodość.

Następnym modelem przyczyniającym się do powstania Sock Dartów był Air Rift z 1995 roku, który budzi kontrowersje po dziś dzień. Na ostatniej prostej widzimy jeszcze Air Presto z 2000 roku, które również opisałem i przedstawiłem ich historię.

Każdy z nich był inspiracją i naturalną koleją rzeczy w procesie twórczym. To była idealna ewolucja myśli projektantów, którą zwieńczono w 2004 roku.

Jak powstały Nike Sock Dart?

Teraz przejdźmy już do samych butów Nike Sock Dart i historii ich powstania. Za projektem stała wielka trójca i powstały wówczas zespół HTM. Mowa tu o: Hiroshi Fujiwara, Tinker Hatfield oraz Mark Parker. Od pierwszych liter ich imion powstała nazwa wspomnianego teamu.

Pierwsze wspólne rozmowy i zarysy nowego projektu pojawiły się w 2000 roku po tym jak Hiroshi był pod wrażeniem i chwalił Air Presto, a w między czasie pokazano mu Sock Racery. Zaciekawiony pomysłem Fujiwara przycisnął temat i prace ruszyły.

Pierwsze szkice i projekty powstały już w 2002 roku.

W między czasie jeden z pracowników szukając inspiracji podczas podróży do Japonii, natknął się na parę dziecięcych skarpet. Miały one całkowicie ukształtowane mysie uszy, a nigdzie nie było śladu szwów. Odkrycie z pozoru prostych dziecięcych skarpet zaprowadziło zespół Nike do wykonanej przez włoską firmę „Maszyny X”, która tworzyła okrągły splot.

Pierwotnie maszyna służyła do produkcji skarpet w romby. Odkryliśmy jednak, że można ją programować, by tworzyła określone kształty. Co więcej, potrafi robić otwory. Może wykonać dziurki albo dziurę w danej warstwie, tak żeby uformować kieszeń” – wyjaśnia kierownik projektu, któremu nadał nazwę „Dimensional Support System” (w skrócie DSS).

Nowe sposoby wykorzystania maszyny stały się początkiem drogi do stworzenia cholewki z dzianiny o okrągłym splocie dzięki współpracy z wytwórcą skarpet z Iowa.

Aby stworzyć dokładnie to, czego oczekiwali członkowie zespołu, tamtejszy projektant potrzebował konkretów – musiał wiedzieć, w których miejscach i w jakich kierunkach but ma się bardziej rozciągać, a gdzie powinien być bardziej statyczny. By zebrać niezbędne informacje przeprowadzał testy na własnych nogach.

Przygotowywał dla nas paski materiału, żeby zademonstrować w jaki sposób dany materiał może się rozciągać. Stworzył mapę, na której zaznaczał nasze preferencje. W dużej mierze po prostu mówiliśmy, który materiał widzielibyśmy w danym miejscu” – mówi Hatfield.

Proces powstawania butów Sock Dart

Gdy mapa została przygotowana i zrealizowana, zespół przystąpił do tworzenia struktury skarpety. Poprzez wypełnianie kieszeni w kołnierzu stworzonym przez maszynę powstał trójwymiarowy piankowy kołnierz pomagający zachować kształt cholewki.

Pianka została umieszczona w środku przez otwór z tyłu formy, który później zakryto charakterystyczną zapiętką modelu Nike Sock Dart.

Następnie dodano unikalny pasek na śródstopiu, który zapewnił dodatkowe wsparcie.

Sporo eksperymentowałem z różnymi polimerami. Ostatecznie wybraliśmy TPU, który mocno się rozciąga, co zwiększa dynamikę śródstopia. Pomyślałem, że zapięcie będzie jak kapelusz grzyba: wystarczy naciągnąć pasek i przypiąć” – wyjaśnia jeden z projektantów Nike.

 

Po stworzeniu całego projektu nadszedł czas na dopracowanie detali. Do zespołu dołączył Mark Smith, którego zadaniem było dopilnować, by model Nike Sock Dart pozostał minimalistyczny i miał spójny, całościowy design. Doświadczeniu Smitha w projektowaniu grafik zawdzięczamy też subtelne detale HTM.

Jeśli chodzi o kolorystykę modelu Nike Sock Dart, inspiracją były drzewołazy (ang. tree dart frog) – piękne żaby o niesamowitym ubarwieniu. Inspirowały ich wyraziste kolory drzewołazów, a także ich niebezpieczna natura. Kolor to dla nich broń. Stąd też wzięła się nazywa modelu – Sock Dart.

Początki i pierwsze kolorystyki

Buty Nike Sock Dart pojawiły się w bardzo limitowanej ilości i tylko najlepszych sklepach na świecie. Do wyboru było tylko sześć oryginalnych kolorystyk. W jednych sklepach zniknęły bardzo szybko i okazały się hitem, a w innych potrzebowano odrobinę czasu by klienci się do nich przekonali.

Ogólnie but pojawił się bez szumu, poza kilkoma wzmiankami w japońskiej prasie odbyło się bez akcji marketingowej, bez reklam. I buty zniknęły, a świat o nich zapomniał.

Dopiero dekadę później, w 2014 roku dzięki współpracy z fragment Design (firmą Hiroshi Fujiwary) buty powróciły pod szyldem NikeLab. Na sklepowych półkach w ciągu roku pojawiły się trzy wersje: Navy, Photo Blue oraz Black. Następnie w kwietniu 2015 roku pojawiły się trzy normalne wydania: Volt, Infrared, a także Grey.

Ekipa Nike dodała je również do kolekcji #BeTrue wspierającej ruch LGBT. Na wakacje z okazji dnia niepodległości 4 lipca pojawiła się trójka w barwach amerykańskiej flagi – to był absolutny hit.

Gdzie i jak kupić Nike Sock Dart?

W roku 2016 i 2017 mieliśmy spory boom, który przyniósł nam ogrom nowości. Na sklepowych półkach praktycznie co kilka tygodni pojawiały się nowe warianty.

Zresztą sami zobaczcie jaki jest wybór kolorystyk modelu Sock Dart w oficjalnym sklepie Nike Sportswear. Do tego doszła jeszcze opcja, w której sami możemy sobie zaprojektować własną wersję w NikeiD.

Jeśli chodzi o buty na lato to Nike Sock Dart są must have.


Jeśli podobał Ci się ten wpis to byłoby mi miło, gdybyś się nim podzielił na swoich profilach w mediach społecznościowych lub wrzucił na facebookową grupę. To nakręci mnie do dalszych działań i przyszłych artykułów. Dzięki.

 

- Reklama -
air jordan
- Reklama - NIKE WYPRZEDAZ
- Reklama -
INSTAGRAM

ZOBACZ NASTĘPNE NEWSY:

Bornxraised zapoznaje nas ze swoją zimową kolekcją na 2019 rok

Przenosimy się na West Coast, gdzie reprezentanci Los Angeles zapoznają nas ze swoją zimową kolekcją na 2018 rok. Przed Wami zestaw fotografii tworzących lookbook...

Kendrick Lamar będzie miał nową kolaborację z Nike. Wiemy na jakim modelu!

W ostatnich miesiącach współpraca na linii Kendrick Lamar x Nike delikatnie przygasła, ale w sieci pojawiły się nowe informacje o ich wspólnym przedsięwzięciu. Amerykański raper...

HUF wybrało się do Nowego Jorku by zaprezentować zimową kolekcję na 2019 rok

HUF - streetwearowy brand z San Francisco wybrał się ostatnio na drugie wybrzeże, a dokładniej do Nowego Jorku, by tam stworzyć dla nas swój...

Supreme Drop 17.10.2019 – co będzie w dostawie?

Mamy dla Was nowy drop Supreme z ich jesienno zimowej kolekcji na 2019 rok. W tym wpisie dowiesz się co będzie w dostawie 17 października,...

Tak prezentuje się zimowa kolekcja Nike ACG na 2019 rok

Po krótkiej przerwie powracamy do linii Nike ACG, czyli do linii odzieży, która jest zaprojektowana tak, aby była odporna na warunki atmosferyczne we wszystkich...

Nike Air Max 270 React to kolejny projekt z zestawu „Script Swoosh”

Zestaw "Script Swoosh" rośnie w siłę i po butach Air Max 1 oraz Air Force 1 Low dołącza do niego bohater tego wpisu, czyli...
- Reklama -
STREETWEAR SNEAKERS DLA KOBIET DAMSKI