- Reklama -NikeNike

Jak rozpoznać podróbki Vansów?

Do napisania tego krótkiego i prostego poradnika „Jak rozpoznać podróbki Vansów” zmotywowały mnie częste maile, wiadomości i zapytania czytelników The Illest. Pojawiały się w nich często pytania typu:

Powiedz mi czy to podróbki vansów?
Vans podróbki czy oryginały?
Jak rozpoznać podróbki vans authentic?
Czy te buty na allegro to podróby vansów?
Czy to sklep z podróbkami vans?
Czy te vans era to legit czy fake?
i wiele wiele im podobnych

Chciałbym zatem poruszyć kilka zagadnień, na które trzeba zwrócić uwagę i które pomogą Wam zobaczyć różnicę między oryginalnymi a podrobionymi Vansami:

  • logo
  • niska cena
  • sprzedawca
  • podeszwa
  • oznakowanie
  • przeszycia
  • toebox (przód buta) i ogólna giętkość buta
  • waga

Zacznijmy zatem od logo, czy raczej brandingu umieszczanego na butach w różnych jego miejscach. Przed wszystkim nazwa marki napisana jest dużymi drukowanymi literami. Z pierwszej litery V wychodzi pozioma prosta linia i przechodzi nad trzema pozostałymi.

Metka zazwyczaj umieszczona jest po boku buta, przy przeszyciu, choć nie jest to motyw przesądzający, bo w wielu modelach czy liniach projektanci Vansa po prostu z niej rezygnują.

Jak rozpoznać podróbki Vansów-1

Jeśli chodzi natomiast o metkę na pięcie to przysłania ona łączenie pasków gumy, które nachodzą jeden na drugi. Nie jest to w żadnym stopniu wyznacznik podróbki, nie mylić tu tego ze złym i niechlujnym wykonaniem. Taki jest po prostu design, nachodzi jedno na drugie, a przykryte jest to metką Vansa. Tak ma być.

Jak rozpoznać podróbki Vansów-2

 

Drugim zagadnieniem jest cena. Nie oszukujmy się, jeśli coś w sklepie kosztuje powiedzmy 250 zł, a na allegro czy jakimś dziwnym sklepie z podróbkami kosztuje 100 zł i jest to nowy but w kartonie, to już powinna się Wam zapalić lampka ostrzegawcza, że coś tu nie gra. Przecież nikt nie sprzedaje nowych butów za prawie połowę ceny sklepowej i jeszcze chce na tym zarobić… no chyba, że kradzione.

Następną kwestią, są sprzedawcy. Jeśli kupujecie na allegro lub ebay, sprawdzajcie przede wszystkim oceny sprzedawcy, poszukajcie w google opinii i komentarzy na jego temat. Następna rzecz na jaką zwracam uwagę to to czy wstawia swoje zdjęcia (i nie mówię tu o zdjęciach z neta z tagiem/ksywą sprzedającego zrobioną w cudownym programie jakim jest Paint). W razie niejasności poproście go o aktualne zdjęcia z dołożoną karteczką z napisanymi np. nickiem i datą. Wtedy chociaż widać, czy sprzedawca dysponuje danym towarem.

Jeśli chodzi natomiast o sklepy, to osobiście nie kupowałbym w żadnym sklepie internetowym, który na starcie wzbudza podejrzenie. Jest kilka wskazówek jak rozpoznać sklepy z podróbkami, wprawdzie opisane na podstawie takich butów jak Nike Air Max czy Jordany, ale śmiało można to odnieść i do Vansów. Są to np. podejrzane adresy typu www.cheapvans.com. Wygląd strony i asortyment, jeśli wszystkie buty są w jednej cenie, niezależnie od modelu i rodzaju, przy okazji wszystkie przecenione o 60%, to już to jest podejrzane.

WARTO TAKŻE PRZECZYTAĆ: Jak rozpoznać sklepy z podróbkami?

Przejdźmy teraz do podeszwy. Wzór zastosowany przy Vansach jest dość charakterystyczny. Od pięty do śródstopia mamy wzór przypominający diament, który przechodzi we wzór z sześciokątami przypominający zbiór Gwiazd Dawida, a na samym czubku buta znów widzimy ponownie wzór diamentów. Podróbki albo nie mają takiego układu albo jest on niezbyt dokładny.

Jeśli chodzi o podeszwę to drugą rzeczą, na którą można zwrócić uwagę to oznaczenie wprowadzone w 2003 roku w celu odróżnienia oryginałów od podróbek. Różne fabryki mają różne oznaczenia, czasami są to literki HF, czasami R. Muszą być dobrze widoczne i czytelne. Jeśli ich nie ma to znaczy, że coś tu nie gra.

(mam z tym mały problem, bo sam mam sample i tego nie zauważyłem, dajcie proszę znać w komentarzach jak jest u Was)

Przejdźmy teraz do jakości wykonania, którą poruszyłem przy podeszwie, więc pociągnę temat trochę dalej i przejdę do cholewki buta. Może ona nam sporo powiedzieć czy Vansy, które chcemy kupić to podróbki czy oryginały. Oprócz metki, o której pisałem wyżej, należy zwrócić także uwagę na przeszycia i łączenia materiałów oraz poszczególnych paneli. W oryginalnych Vansach, przeszycia są mocne, ciasne i symetryczne. Widać od razu dokładność przy tworzeniu buta. W podróbkach Vansów przeszycia są niedokładne, nierówne, mogą się pruć, nie licząc już nierównego ściegu. Porównanie dobrze wykonanego modelu i niedokładnego możecie zobaczyć poniżej.

Oryginalne Vansy są giętkie i miękkie, toebox można z łatwością zgiąć. Jest to dość trudna sprawa do sprawdzenia przy zakupach online, ale już przy zakupie na allegro czy ebay, jest to do osiągnięcia. Wystarczy poprosić sprzedawcę, żeby zrobił coś takiego jak na zdjęciu poniżej.

No i ostatnią kwestią na którą można zwrócić uwagę to waga butów. Sprawy mają się podobnie, jak wyżej, trudno sprawdzić to przez internet. Jest to rada raczej dla kupujących w sklepach stacjonarnych. Oryginalne buty zrobione są z dobrych materiałów, podobnie podeszwa, przez co buty są cięższe niż podróbki. Oczywiście porównujemy dwa takie same modele.

Podsumowanie

Stosujemy się do tych wskazówek, jak sklep lub sprzedawca wydają się podejrzani. Nie ma co zawracać głowy sprawdzonemu sprzedawcy i prosić go o zdjęcia zgiętych butów, jeśli kilka poprzednich wskazówek się zgadza, bądźmy normalni i nie popadajmy też w paranoję. Czasami warto też zapłacić 10 czy 20 zł więcej i kupić z pewnego źródła, bo pamiętajcie „chytry dwa razy traci” i możecie się na takim zaoszczędzeniu przejechać. Rozsądek, wystarczy się nim kierować a wszystko powinno być dobrze.

Udanych zakupów!

PS
Jeśli masz jakieś uwagi, coś się nie zgadza albo jeszcze lepiej, jak masz jakieś swoje wskazówki co do tego jak rozpoznać oryginały od podróbek Vansów to daj znać na maila [email protected] lub napisz poniżej w komentarzu.

 

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -NikeNike

ZOBACZ NASTĘPNE NEWSY: