- Reklama -NikeNike

Co to jest workwear? Sprawdź styl, który zdominuje nadchodzące sezony

Podczas kilku ostatnich tygodni mody w Mediolanie, Londynie czy Paryżu jednym z ciekawszych trendów, które zostały zauważone było wzorowanie się na odzieży roboczej. Czyżby stało się coś dziwnego: workwear stał się modą?

Zresztą już podczas zeszłorocznych pokazów redaktorzy, znawcy mody i „cool kids of instagram” sięgali po lekkie kurtki robocze i wytrzymałe spodnie, często łącząc je ze sobą, jakby były pasującym dwuczęściowym garniturem.

Dziś już nikogo nie dziwi, że stylowi mężczyźni łączą propozycje Comme des Garcons i Carhartt, a takie marki jak Alyx i Vetements wchodzą w kooperację z legendarnymi brandami jak Dickies i Champion. Świat mody stanął na głowie i ma się z tym całkiem dobrze.

Z racji tego, że jest to temat mocno związany ze streetwearem, postanowiliśmy opisać Wam dogłębnie ten styl i opowiedzieć trochę o otoczce. Z kolei w dwóch pozostałych artykułach wymieniamy Wam ciekawe workwearowe marki na rynku oraz przedstawiamy poszczególne elementy garderoby charakterystyczne dla tego stylu.

Czy „workwear” (czyli tłumacząc na nasze: odzież robocza) oznacza, że są to ciuchy dla mechaników i na budowę? W naszym rozumieniu tego określenia jest to coś zbliżonego, a jednocześnie innego. Więcej na ten temat doczytasz poniżej, zatem zapraszamy do lektury.

workwear 2
Kanye West

Co to jest workwear?

Wedle słownikowej definicji workwear to „wytrzymałe ubrania przeznaczone do pracy fizycznej lub manualnej”. Idąc tym tropem odzież robocza powinna być wykonana z trwałych materiałów, których zadaniem jest wytrzymanie codziennego zużycia przez długi czas, zachowując jednocześnie odpowiednią jakość i kształt / krój.

Podczas tego użytkowania powstają wytarcia, czasami nawet mocne przetarcia i dziury. Weź dla przykładu jeansy (kiedyś odzież robocza górników), które są z początku sztywne i ciemne, z czasem blakną, wycierają się i robią się na nich przetarcia, na przykład na kolanach. Przy tego typu odzieży efekt zużycia po dłuższym czasie noszenia jest indywidualny dla każdego użytkownika, co jest uwarunkowane jego stylem bycia i pracy.

Z racji tego, że jest to odzież użytkowa i powinna być uniwersalna, to spodziewaj się raczej stonowanych i ziemistych barw (nie licząc odzieży ostrzegawczej). To oznacza sporo czerni, bieli, a także granatu, koloru oliwkowego, piaskowego i wielu odcieni szarości. To właśnie te barwy zdominują większość odzieży w najbliższym czasie.

brooklyn beckham workwear
Brooklyn Beckham

Zainspirowany amerykańskimi robotnikami z początku XX wieku, trend na odzież roboczą rozwinął się dość mocno w ciągu ostatnich kilku lat. Biorąc pod uwagę, że wszyscy – od wysokiej klasy projektantów po tradycyjne marki z odzieżą roboczą – skupiają się na bieżącym upodobaniu do prostych rozwiązań, zauważamy wiele nowego w tym, co zazwyczaj pozostawało w stagnacji.

W naszym rozumieniu słowa workwear to odzież, która czerpie kroje, materiały i rozwiązania z odzieży roboczej, ale dodatkowo jest w unowocześnionej formule. Ta z kolei sprawia, że możemy ją użytkować podczas codziennego życia, pracy czy szkoły. Projektanci współczesnej mody męskiej często odnoszą się do klasycznych propozycji nadając im nowego wymiaru. To według nas jest obecnym workwearem.

Jakie były początki przenikania workwearu do streetwearu?

Elementy odzieży roboczej przenikają do kanałów odzieży ulicznej już od lat 90-tych, a szczególnie w Nowym Jorku, miejsca gdzie ten gatunek powstawał. Warto tu chociażby wymienić buty Timberland, które zostały wybrane jako niezbędny element nowojorskiego ulicznego uniformu.

Do tego należy jeszcze doliczyć kurtkę roboczą Carhartt w kolorze brązowym lub czarnym. Obie pozycje występowały obok siebie niemalże za każdym razem, żyły w nieformalnym związku.

carhartt workwear jacket

Jeśli byłeś wtedy ubrany w odzież roboczą, musiałeś mieć do tego dobry powód, nawet jeśli nie była to całkowicie praca fizyczna. Podobne sytuacje miały miejsce w innych częściach kraju. Wystarczy wspomnieć skaterów bujających się po prowizorycznych betonowych skateparkach, którzy docenili bawełniano-nylonowe spodnie Dickies – były one podstawą pracowników fabryki od lat dwudziestych XX wieku – nie dlatego, że pomagały im w lądowaniu, ale dlatego, że wytrzymywały, kiedy tricki nie wychodziły. Nic nie dawało tak wysokiego poziomu wytrzymałości, jak płótno zastosowane we wspomnianych spodniach.

Przyjaźń na linii workwear – streetwear stała się na tyle silna, że zaczęły powstawać pierwsze kolaboracje i wspólne projekty, nie licząc już tego, że jeden z prekursorów odzieży roboczej Carhartt stworzył osobną markę Carhartt WIP skierowaną do fanów odzieży miejskiej.

Dzisiaj odzież robocza stała się ważnym elementem we współczesnej popkulturze, w dużej mierze dzięki pionierskiej modzie, jaką można było znaleźć w hip-hopie z początku lat 90-tych. Oczywiście odzież roboczą z tamtej epoki nosili raperzy, ponieważ była niedroga i funkcjonalna – co w sumie jest również głównym plusem w chwili obecnej.

Te wczesne ikony sprawiły, że obecnie odzież robocza przenika do streetwearu i kultury skateboardowej na porządku dziennym. To wszystko utorował drogę obecnej scenie, gdzie Awake NY współpracuje z Carharttem, a brand taki jak Supreme nawiązuje do dziedzictwa marki takiej jak Ben Davis. Warto też zerknąć na nowojorski butik i firmę Opening Cermony i ich projekty z Dickies oraz Ben Davis.

apc carhartt
A.P.C. x Carhartt WIP

Następne w kolejce były domy mody i projektanci. Swoje wspólne przedsięwzięcia z marką Carhatt WIP miał francuski dom mody A.P.C. czy japoński designer Mr Junya Watanabe, który ze wspomnianą marką stworzył już kilka kolaboracji.

Jednym z ciekawszych brandów i osób, które obecnie wykorzystują odzież roboczą i to dosłownie, jest Heron Preston. Amerykański designer już w 2016 roku sięgnął po inspiracje do New York City’s Department of Sanitation i przedstawił kolekcję Uniform. Od tamtej pory po dziś dzień widzimy u niego odblaskowe akcenty i nawiązania do odzieży funkcjonalnej. Ma za sobą również kolaborację z marką Carhartt WIP, dzięki czemu otrzymaliśmy odzież roboczą do kwadratu.

Dlaczego odzież robocza?

Obecnie estetykę odzieży roboczej można uznać za podstawę w każdej garderobie, gdzie widzimy wiele elementów, takich jak jeansowe spodnie, jeansowe katany, spodnie robocze czy buty, a to tylko część z propozycji związanych z tym stylem.

„Uwielbiam ubierać się w workwearowe stylizacje” – mówi uznany projektant odzieży męskiej Nigel Cabourn. „Są to ubrania zaprojektowane specjalnie z myślą o konkretnym przeznaczeniu, to jest coś co zatraciła współczesna moda. Odzież robocza jest również wytrzymała. Ma w tym szczerość. Sprawia, że czuję się gotowy na wszystko ”.

W odzieży męskiej ubrania, które wydają się być wytrzymałe, to te, które oferują osobie noszącej jakąś funkcję. Zostały zaprojektowane do konkretnego celu i przeznaczenia. To właśnie dlatego tak wiele elementów z odzieży wojskowej przechodzi z linii frontu na wybiegi mody. Podobnie ma się to w kwestii odzieży roboczej, która z budowy i zakładu mechanicznego wychodzi na ulice.

workwear-style-mens-outfit-fashion

Odzież zaprojektowana pierwotnie dla drwali, stolarzy, rybaków, mechaników i reprezentantów wielu innych podobnych zawodów, jest obecnie adaptowana na potrzeby ulicy. Jest wygodna, można z niej korzystać przy wielowarstwowych stylizacjach i sprawdza się w okresie jesienno zimowym. No i przede wszystkim jest wytrzymała.

„Atrakcyjność odzieży roboczej polega na tym, że się nie starzeje” – mówi Chris Gove, założyciel i dyrektor kreatywny brytyjskiej menswearowej marki Percival.

„Nigdy nie została zaprojektowana z myślą o konkretnej epoce czy trendzie, więc przeznaczenie i atrakcyjność odzieży roboczej pozostaje stale aktualna oraz wykracza poza trendy”.

Odzież robocza w rozumieniu modowym jest wykonana z wysokiej klasy materiałów z nienagannym wykończeniem i dbałością o szczegóły. Mowa chociażby o wykończeniu na brzegu czy nogawce jeansów, o szwy na kołnierzu lub mankiecie czy o ubrania, które są uszyte tak, aby przetrwać wiele sezonów.

Kluczem jest luźna stylizacja, wygodne dopasowanie i praktyczność użytej odzieży. Przy tak wielu różnych kombinacjach stosunkowo łatwo jest się pomylić, a sama liczba dostępnych opcji trochę przytłacza. Mając to na uwadze, przedstawimy Ci w osobnym artykule wybór strojów i kluczowych elementów odzieży roboczej, abyś mógł uzyskać zadowalający efekt.

Mowa tu o takich elementach jak chociażby:

  • spodnie chino
  • chore coat
  • jeansowe spodnie i katany
  • overshirt

Jeśli nie wiesz jakie marki idealnie wpasowują się w workwearowy trend, to już niedługo zapoznasz się z naszą listą, dzięki której szybko uzupełnisz brak wiedzy. Podpowiemy Ci jakie marki są godne uwagi i gdzie je kupisz.

workwear w modzie

Workwear, podobnie jak każdy inny styl, jest swego rodzaju semaforem, sygnałem. Ostatnimi czasy mocno promowany był styl athleisure, wygodny i sportowy, dzięki któremu możemy zasygnalizować cnotę aktywności fizycznej i to bez zwiększonego tętna. Podobnie ma się to w kwestii odzieży roboczej.

Ciekawostką w obu przypadkach jest fakt, że im bardziej oddalamy się od danego tematu, tym częściej do niego sięgamy. Im mniej ćwiczymy jako społeczeństwo tym więcej sportowych rzeczy nosimy. Im mniej czasu spędzamy w szopie, garażu i na budowie, tym częściej sięgamy po odzież roboczą. Nostalgiczna podróż poprzez styl.

Kolejnym aspektem, który można poruszyć jest fakt, że obecna moda męska skręca w smukłą, estetyczną, a wręcz kobiecą stylistykę. Nie wszystkim się to podoba, więc mężczyźni sięgają po styl militarny i właśnie po workwear, by pokazać jak silni i męscy mogą być.

To co przemawia za workwearem to z pewnością fakt, że obecni konsumenci są już zmęczeni przemijalnością trendów, które trwają już nie lata, nawet nie sezony, a zaledwie kilka miesięcy. Są zmęczeni „fast fashion”, ciągłym konsumpcjonizmem czy złymi wpływami produkcji odzieży na środowisko.

painter pants workwear
via @t3ttys

Workwear stoi na przeciwnym brzegu. Jak już wspominaliśmy, jest to odzież zaprojektowana tak by przetrwać kilka sezonów, jest wytrzymała i nie bazuje na trendach. Obecne podejście do środowiska i jego ochrony może sprawić, że będzie to jeden z powodów, dla których odzież robocza będzie zyskiwała coraz więcej na popularności. Nie musimy jej zmieniać co kilka tygodni by być modnie ubranym. I co bardzo ważne w obecnych czasach – spada ilość szkodliwej dla środowiska produkcji.

Na koniec trzeba jednak pamiętać, że luksusowe ubrania robocze, podobnie jak ludzie, którzy je noszą, są wycięte z innej tkaniny. Nowi konsumenci odzieży roboczej nie są narażeni na takie same naciski, styl życia i elementy, jak ci, którzy musieli je nosić zawodowo. Pamiętajmy by się w tym wszystkim nie zapędzać by nie wyglądać komicznie.

EDIT:

Pojawiły się komentarze, że workwear (Carhartt i Dickies) są od zawsze, ponadczasowe, zawsze popularne, nigdy nie odeszły i co my w ogóle piszemy. Tak, macie rację, ale to jest tak samo jak z Nike Dunk, był szał w połowie lat ’00, potem cisza przez 10 lat, a teraz znowu wróciły do łask. Miały swoich fanów, swoją popularność, ale to nie był mainstream. Właśnie teraz odzież robocza ponownie wchodzi do mainstreamu.

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -Nike
- Reklama -Nike

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category