- Reklama -NikeNike
ARTYKUŁ

Gorpcore – oto marki, które powinny być na Twoim radarze [LISTA]

Po tym jak przeczytałeś nasz artykuł i dowiedziałeś się co to jest gorpcore, istnieje duże prawdopodobieństwo, że postanowiłeś jeszcze sprawdzić konta na instagramie, które pozwoliły Ci lepiej poczuć tę stylistykę.

Jeśli zajarałeś się tym klimatem i stylem to kolejnym krokiem może być zmiana Twojej garderoby na coś co porusza się wokół outdooru. Postanowiliśmy Ci pomóc i stworzyliśmy listę marek, od które powinny być na Twoim radarze. Wymienione brandy pozwolą Ci na spokojnie wejść w stylistykę gorpcore.

Zapewne z poniższej listy skojarzą Ci się pierwsze trzy, cztery marki. Potraktuj to jako wstęp, dzięki któremu liźniesz tematu. Są to marki łatwo dostępne i są cenowo na tak zwanym „entry level”.

Część osób zamyka się jedynie na tych trzech, czterech brandach i spoko, nie ma w tym nic złego. Druga część idzie o krok dalej i stara się zagłębić w tematykę gorpcore ciut bardziej sięgając po kolejne firmy z poniższej listy. Oczywiście podajemy tu jedynie podstawowe propozycje, te szerzej dostępne i takie, które możesz potraktować jako otwarcie nowego rozdziału.

Zatem rozsiądź się wygodnie i sprawdź nasze propozycje

 

lookbook Nike ACG su19

Nike ACG

Nike All Conditions Gear (lub Nike ACG jeśli lubisz akronimy) to linia, która produkuje innowacyjną odzież sportową oraz obuwie.

Oficjalna premiera Nike ACG miała miejsce w 1989 r. wraz z wypuszczeniem butów Son of Lava Dome i Wildwood oraz kolekcji odzieży, która była odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne jak wiatr, deszcz i śnieg.

Cała linia ACG to od zawsze było coś pobocznego. Kreatywność, nietypowe slogany i nieco buntownicza postawa to było to co wyróżniało to ramie amerykańskiego giganta. Nike ACG było – i nadal jest – miejscem, w którym najwięksi projektanci Nike mogli szaleć i tworzyć produkty na ekstremalne sytuacje.

W 2014 roku doszło do relaunchu Nike ACG jako NikeLab ACG, a za projektami stał Errolson Hugh z ACRONYM. Linia delikatnie skręciła w stronę techwearu. Hugh pracował z marką do końca 2018 roku. Wiosenna kolekcja roku 2019 to był powrót do outdoorowych korzeni, które funkcjonują do dziś.

LINK DO SKLEPU


lookbook the north face step tech fw20 2

The North Face

The North Face czy jak kto woli TNF to chyba najbardziej znany brand z naszej listy. Nazwa firmy pochodzi od najzimniejszej, najbardziej bezlitosnej strony góry. Ale legenda marki zaczyna się, jak na ironię, na plaży. Dokładniej, dzielnica North Beach w San Francisco, gdzie dwóch entuzjastów turystyki pieszej postanowiło podążać za swoimi pasjami i założyło w 1966 roku mały sklep alpinistyczny. Dwa lata później rozpoczęli projektowanie i produkcję własnej marki odzieży technicznej i sprzętu alpinistycznego.

Teraz, ponad 40 lat po swoim skromnym otwarciu, The North Face dostarcza szeroką gamę odzieży, sprzętu i obuwia sportowego.

Poza tym marka mocno zakorzeniła się na ulicach wielkich miast. Kurtki Mountain Jacket i Nuptse, a także polary Denali to absolutne podstawy. Co ciekawe, marka jest bardzo częstym gościem w biurach Supreme, co się przełożyło już na dziesiątki wspólnych kolekcji.

LINK DO SKLEPU


6New_0b8b729b-3f08-40be-8230-34a4b9c7f386

Columbia

Columbia Sportswear to rodzinna firma z Portland, która rozrosła się do statusu ogólnoświatowej marki. Jest chyba najstarszą firmą z tego zestawienia, a jej początki datuje się na 1938 rok.

Założyciele brandu i jego zespół uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu tak jak Wy, dlatego wiedzą czego potrzebujecie. Columbią to firma produkująca i dystrybuująca odzież wierzchnią, odzież sportową i obuwie, a także nakrycia głowy. Dochodzi do tego sprzęt kempingowy, odzież narciarska i akcesoria do odzieży wierzchniej.

W ofercie marki Columbia Sportswear znajdziemy kolekcje dedykowane zarówno biegaczom, miłośnikom górskich wędrówek, jak i wędkarzom, wspinaczom czy miłośnikom miejskiego trybu życia.

LINK DO SKLEPU


patagonia

Patagonia

Wielkie trio (obok The North Face i Columbia) zamyka Patagonia, która w ostatnich latach zyskała niesamowicie na popularności. Ten amerykański brand z siedzibą w mieście Ventura w Kalifornii, specjalizuje się w produkcji sprzętu turystycznego, głównie odzieży. Został założony w 1973 roku przez Yvona Chouinarda.

Jej głównym celem marki jest wywierać jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne, a w ostatnich latach głoszone przez nią hasła nabierają jeszcze ważniejszego znaczenia. Od 1996 roku do produkcji swoich ubrań używa ekologicznych materiałów. Kupując produkty tej firmy wspierasz środowisko – firma corocznie przekazuje 1% z przychodów na ten cel.

W ubraniach marki Patagonia można odnaleźć prostotę i minimalizm oraz funkcjonalność, na którą stawiają równie silny nacisk.

LINK DO SKLEPU


salomon

Salomon

Zapewne to zauważyliście już wielokrotnie. Marki zaczynają swoją działalność od jednego produktu, który jest całkowicie czymś innym niż to czym zajmują się teraz. Takim brandem jest między innymi Salomon, który w 1947 roku zaczął produkować… brzeszczoty do pił. Z czasem zdali sobie sprawę, że skoro działają w Alpach to mogą odnieść większy sukces w produkcji stalowych krawędzi i wiązań nart. Dziwny droga biznesu, chyba sami to przyznacie.

Przejdźmy jednak szybko do czasów obecnych. W 1992 roku marka wprowadziła buty turystyczne. W 2001 roku światło dzienne ujrzał Raid Race, pierwszy but z serii XA. Od tego czasu Salomon jest jednym z najbardziej szanowanych producentów obuwia w prawie wszystkim, co ma związek z górami i szlakami.

Ostatnie lata to absolutny boom jeśli chodzi o ich trekkingowe i przeł

LINK DO SKLEPU


arcteryx

Arc’teryx

Założona przez wspinaczy w 1989 roku firma Arc’teryx z siedzibą w Vancouver przez 30 lat tworzyła i doskonaliła odzież mocno zaawansowaną technologicznie. Odzież Arc’teryx jest zaprojektowana by sprostać ekstremalnym warunkom zewnętrznym.

I chociaż Arc’teryx pozostaje w czołówce producentów wydajnej odzieży wierzchniej, marka zyskała również spore uznanie za eleganckie, uliczne projekty.

LINK DO SKLEPU


lookbook and wander fw 20

And Wander

Z Ameryki i Europy przenosimy się do Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie z pomysłu Keity Ikeuchi i Mihoko Mori w 2011 roku rodzi się marka and wander. Projektanci wcześniej zbierali swoje doświadczenie jako designerzy słynnego domu mody Issey Miyake.

Mówiąc słowami duetu, celem stworzenia and wander było „ustanowienie pomostu między modą a odzieżą outdoorową”. Z kolei słynny sklep Mr Porter określa ich projekty słowami „odzież alpinistyczna, w której nie będziesz wyglądać nie na miejscu będąc w mieście”.

W ciągu niecałej dekady japońska marka zyskała rzesze wiernych fanów dzięki lekkiej odzieży wierzchniej, która okazała się szczególnie popularna. Co ciekawe, japoński brand nie jest jakoś nadmiernie popularny pośród miłośników wspinaczki i hikkingowych wypraw, ale zdaje się, że wcale im to nie przeszkadza. and wander wybrało inny kierunek rozwoj i stało się marką wybieraną przez znawców mody, którzy chcą dodać odrobinę odzieży outdoorowej do swojej garderoby.

LINK DO SKLEPU


snow peak

Snow Peak

Kolejnym przedstawicielem Kraju Wschodzącego Słońca jest marka Snów Peak. Jej początki datuje się na 1958 roku i od dawna koncentruje się na produkcji wysokiej jakości sprzętu do wspinaczki, biwakowania, wędrówek i alpinizmu.

Co ciekawe, japońska marka zaczęła produkować odzież dopiero w 2014 roku. W kręgach outdoorowych Snow Peak to zaufana marka z 60-letnią historią. Odzież, podobnie jak sprzęt, jest zdecydowanie praktyczna. W ich ofercie znajdziemy między innymi ognioodporne spodnie przydatne podczas wieczornego rozpalania ogniska i biwaku. Dodatkowo ich produkty zostały wyposażone w niezliczone kieszenie i warstwowe systemy utrzymujące ciepło. Ich kroje są raczej luźne i bardziej utrzymane w casualowej stylistyce niż stricte wspinaczkowej.

Jeśli wybierasz się na kemping, Snow Peak to kompleksowy brand, w którym możesz się wyposażyć, od ubrań po namiot i naczynia kuchenne.

LINK DO SKLEPU


CAYL

Kolejnym przedstawicielem rynku azjatyckiego jest koreańską marka CAYL, której pełna nazwa brzmi Climb As You Love. Jej działalność koncentruje się na kulturze wspinaczki, biegów przełajowych i turystyki pieszej.

Jest to jeden z najmłodszych brandów z prezentowanej tu listy, ale ich projekty są dzięki temu nowocześniejsze i trafiają do młodszego grona. Potrafią umiejętnie połączyć styl miejski z outdoorem, co pozwala im wyróżnić się z tłumu. Jest to bezsprzecznie jedna z najciekawszych współczesnych marek outdoorowych. Jak sami mówią „nie ma granic między górą a miastem”.

LINK DO SKLEPU


nonnative x Gramicci

Grammici

Pochodzenie nazwy jest dość komiczne, ponieważ w latach 70 Mike Graham (założyciel marki) wraz z kumplami zdecydowali się zrobić pierwsze czyste włoskie wejście na Half Dome, tyle że… nie byli Włochami, więc postanowili zmienić swoje nazwiska. Na przykład Graham to po nowemu Grammici. Z czasem ksywa przyjęła się na tyle dobrze, że została z nim na dłużej.

Mike użył nazwy Gramicci dla wydawanego przez siebie sprzętu wspinaczkowego i oryginalnej marki odzieży, która naprawdę zyskała na popularności w 1982 roku, kiedy Gramicci stało się pionierem pierwszych w historii spodni i szortów wspinaczkowych z klinami w kroku i wbudowanymi nylonowymi pasami, które zapewniały swobodę ruchów.

Na początku XXI wieku, w następstwie zmian własnościowych, restrukturyzacji i ogólnej utraty kierunku, marka wypadła z łask i popadła w kłopoty finansowe. Na szczęście z pomocą przyszła dystrybucja i prawa do marki, które uzyskała ekipa z Japonii. Japońscy konsumenci zawsze byli znani z zamiłowania do marek wysokiej jakości z dobrą historią, nic więc dziwnego, że skutecznie przywrócili Gramicci na rynek.

LINK DO SKLEPU


goldwin

Goldwin

Japońska marka Goldwin skierowana jest do mieszkańców miast, którzy w weekendy obcują z naturą.

Marka z Kraju Wschodzącego Słońca łączy racjonalność spędzania czasu na zewnątrz, wygodę i użyteczność z prostymi i podstawowymi projektami. Dzięki bogatemu doświadczeniu w opracowywaniu odzieży narciarskiej sięgającemu lat ’50 marka serwuje od 2016 roku sporo lifestyle’owych propozycji, które powinny pojawić się w orbicie Twoich następnych zakupów.

LINK DO SKLEPU


White Mountaineering

White Mountaineering to marka streetwearowa inspirowana outdoorem, z siedzibą w Tokio, założona przez Yosuke Aizawę w 2006 roku. Nazwę marki można podzielić na dwa człony. „White” przedstawia obraz miasta, natomiast „Mountaineering” to oczywiście odniesienie do outdooru.

Firma znana jest z łączenia wymagań wydajnościowych branży outdoorowej z estetycznymi potrzebami świata mody, konsekwentnie wykorzystując tkaniny techniczne. Jeśli właśnie poszukujesz kolekcji łączących styl uliczny z elementami alpinistycznymi, spójrz właśnie na White Mountaineering.

LINK DO SKLEPU


MEANSWHILE

MEANSWHILE

Raz jeszcze zaglądamy na japońskie podwórko, z którego wybija się kolejna marka poruszająca się wokół outdooru, ale jednocześnie zahacza o streetwear i odzież techniczną.

Mamy tu na myśli markę MEANSWHILE. Etos projektowania marki mówi, że odzież jest narzędziem „najbliższym ciału”. Jest to filozofia, która według marki pomoże jednostkom „spersonalizować ich styl”, oferując ubrania, które „zmieniają się i dostosowują wraz ze zużyciem”.

LINK DO SKLEPU


Od siebie polecamy sprawdzić jeszcze takie brandy jak chociażby skandynawskie Houdini, Haglöfs, Norrøna, a także 66North czy Fjällräven, Napapijri. Do tego obadajcie kolegów zza naszej południowej granicy Tilak czy brytyjską markę Jöttnar. Warto jeszcze wspomnieć Karrimor Japan oraz CMF Comfy Outdoor Garment

To oczywiście tylko garstka, ale jest to już jakiś zalążek by wejść głębiej .

To Tobie pozostawiamy eksperymentowanie, poszukiwania i sprawdzenie tych marek, które specjalizują się outdoorowej stylistyce i technicznych rozwiązaniach, bardziej niż te wymienione przez nas. Nie podamy Ci wszystkiego na tacy, sam musisz odnaleźć swój styl i odkrywać to co Ci się podoba.

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -NikeNike

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category