- Reklama -Air Jordan 1 Low Neutral Grey
Strona głównaArtykułyArtykuł sneakersNike Safari - wszystko co musisz wiedzieć o tym wzorze i modelu...

Nike Safari – wszystko co musisz wiedzieć o tym wzorze i modelu butów!

Rok 1987 był niesamowicie owocny i przyniósł nam wiele przełomowych technologii, rozwiązań i modeli butów. Nawet poruszałem ten temat w swoim felietonie zadając pytanie czy to co się działo 30 lat temu ma wpływ na obecne czasy. Warto przeczytać by wiedzieć dlaczego obecne sneakersy wyglądają tak a nie inaczej. Przejdźmy jednak do rzeczy. Pośród nowości z 1987 roku można wyłuskać model Nike Air Safari, który dla niektórych z Was może być nieznany, ale miał dość spory wkład w obecne trendy i rozwiązania.

Poniżej dowiesz się co to w ogóle jest wzór Nike Safari, a także skąd się wziął, jakie były inspiracje i na jakich modelach został użyty. Małe kompendium wiedzy dla każdego sneakerheada zakochanego w Nike.

Jak większość najlepszych projektów firmy z Oregonu tak i za ten odpowiedzialny był nie kto inny jak sam Tinker Hatfield. To on stał za Air Max 1 czy Air Jordan 3. To również on wprowadził na rynek model Nike Air Safari, na którym umieścił nietuzinkowy i przełomowy wzór, który od razu rzuca się w oczy.

Nike Safari wszystko co musisz wiedziec o tym wzorze i modelu butow-2

Oprócz wprowadzenia na rynek podeszwy z widoczną poduszką Air Tinker chciał także zaprezentować światu coś ekstrawaganckiego. Już wtedy ponad 30 lat temu wiedział, że warto zainwestować w produkt lifestyle’owy. W dzisiejszych czasach to właśnie lifestyle wypiera z rynku buty stricte przeznaczone do sportu.

„Miałem przeczucie, że koncepcja luksusu, komfortu i celowego przeobrażenia butów sportowych w niesportowe będzie właściwa” – mówi Hatfield

Tinker był geniuszem, jeśli chodzi przekształcanie tego, co zobaczył w realnym świecie w nowe projekty butów. Warto tu wspomnieć chociażby o widocznej poduszce z gazem zaczerpniętą z budynku w Paryżu, o butach do nart wodnych, który dały początek modelowi Nike Air Huarache.

Nike Safari wszystko co musisz wiedziec o tym wzorze i modelu butow-1

Buty Nike Air Safari nie były wyjątkiem w tej kwestii, a inspiracją do ich stworzenia była… kanapa ze sklepu meblowego! Szok, co nie? Oto jak to wspomina amerykański designer:

„Pewnego razu złapałem samolot do Nowego Jorku i postanowiłem się tam trochę pokręcić. Pamiętam, że wszedłem do sklepu z meblami. Takiego, którego nie da się po prostu minąć. Zobaczyłem kanapę, która była przykryta najprawdziwszą skórą strusia” – mówi Tinker.

To właśnie kanapa okazała się dla Tinkera inspiracją, jakiej potrzebował, by powołać do życia model Nike Air Safari. Po wyjściu ze sklepu zanotował w pamięci, że musi znaleźć sztuczną wersję tego materiału. Tym właśnie jest ten nadruk: jego wersją strusiej skóry.

Zobaczcie na załączonym video jak opowiada o tym sam król designu w Nike:

Gdy Hatfield znalazł już inspirację i miał materiały to nie pozostało nic innego jak zaprojektować odpowiednią sylwetkę by całość idealne ze sobą współgrała. Buty Nike Air Safari powstały dość szybko.

Wewnętrznie nie były jednak postrzegane jako hit. Projektant wspomina, że tylko jedna osoba uważała, że to dobry pomysł. Świat mody był nadal dość konserwatywny, a nowy model zupełnie nie odpowiadał jego kanonom.

Patrząc na wzór Nike Safari z perspektywy czasu można śmiało rzec, że postawienie na swoim i walka o projekt opłaciła się i to bardzo. Po dziś dzień model ten uznawany jest za kultowy. Natomiast sam wzór Nike Safari pojawił się również w wielu innych modelach stajni z Oregonu.

Nike Safari wszystko co musisz wiedziec o tym wzorze i modelu butow-3

Ekipa Nike Sportswear szykuje się właśnie do premiery oryginalnej wersji i kolorystyki z 1987 roku. Buty Nike Air Safari powinny pojawić się w sprzedaży ponownie już w marcu 2018 roku. Kupicie je w sklepie pod tym linkiem.

Szkoda tylko, że nie udało się tego wprowadzić rok temu z okazji 30 lecia projektu.

 

- Reklama -NIKE FLEECE
- Reklama -Air Jordan 1 Low Neutral Grey

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category