- Reklama -Air Jordan 4Air Jordan 4
ARTYKUŁ

Patta x Nike – pełen zestaw ich wspólnych sneakersowych projektów

Dzięki wytężonej i ciężkiej pracy, odpowiednim kontaktom i przyszłościowemu myśleniu, sklep z Amsterdamu stał się jednym z najważniejszych butików Europy. Dziś spojrzeliśmy wstecz i opracowaliśmy dla Was obszerną listę wszystkich sneakersowych kolaboracji Patta x Nike, jakie kiedykolwiek wydano!

Patta (co bezpośrednio przekłada się na słowo „but” w języku surinamskim, ojczystym języku dwóch założycieli) została otwarta w 2004 roku przez Edsona Sabajo i Guillaume „Gee” Schmidta. Sklep, a teraz już również firma odzieżowa, jest często uważany za jeden z najważniejszych sneakersowych butików nie tylko w Europie, ale również na świecie. Ich dogłębne zrozumienia kultury ulicznej sprawia, że cieszą się popularnością po dziś dzień.

Ich pozycja i skupiona wokół nich społeczność sprawiła, że bardzo często wchodzili w sneakersowe kolaboracje. Na przestrzeni lat robili wspólne projekty z takimi markami jak Asics, Diadora, Vans czy Converse, ale to te powstałe na linii Nike x Patta uznaje się za najlepsze w historii.

Jeśli chcesz wiedzieć o nich ciut więcej to koniecznie przeczytaj nasz artykuł przedstawiający historię butiku i marki Patta.

Dziś natomiast stworzyliśmy dla Ciebie krótką listę, aby zebrać ich wszystkie wspólne projekty, umieściliśmy je w porządku chronologicznym – od pierwszych Air Max 90, aż po długowyczekiwane Air Max 1 z 2021 roku.


patta air max 90 homegrown
Image via Klekt

2006 – Patta x Nike Air Max 90 „Homegrown”

Po dwóch latach działalności, Patta została zaangażowana przez Nike i holenderską witrynę hip-hopową State Magazine do współpracy nad unikatowym wydaniem sneakersów, która była powiązana z albumem kompilacyjnym Homegrown.

W tamtym okresie jedną z najpopularniejszych sylwetek na rynku był model Air Max 90, zatem wszystkie strony tego przedsięwzięcia wpadły na pomysł wykorzystania go w projekcie.

Okładka albumu opierała się na wzorach liści konopii i stąd pomysł na wykorzystanie mocnej zielonej cholewki. Projekt dopełniają korkowe wkładki, pomarańczowe akcenty jak wyściółka i system Air Max oraz biała podeszwa z gumowym brązowym spodem. Do każdej pary dołączona była mini broszura i album Homegrown.


2009 Patta x Nike Air Max 1 5th Anniversary Chlorophyll
Image via AIRMAXBICHLER

2009 – Patta x Nike Air Max 1 5th Anniversary „Chlorophyll”

Ścieżki marki Patta i modelu Air Max 1 przecięły się w 2009 roku. Z okazji swojej piątej rocznicy niderlandzki butik otrzymał wtedy szansę współpracy z Nike nad serią kultowych już dziś projektów.

Fason „Chlorophyll” miał oryginalny układ kolorów pierwszego modelu Air Max 1 z 1987. Różnił się on jednak od wizji Tinkera Hatfielda materiałami – był wykonany z najwyższej jakości nubuku, płótna i jeansu, które nadawały całości bardziej uliczny styl i chroniły przed nieprzewidywalną pogodą w Amsterdamie.


2009 Patta x Nike Air Max 1 Purple Denim 5th Anniversary
via Instagram @solelove1

2009 – Patta x Nike Air Max 1 5th Anniversary „Purple Denim”

W 2009 roku, zanim każda sneakersowa premiera była wielkim wydarzeniem, model Air Max 1 „Purple Denim” pojawił się na rynku w dość niekonwencjonalny sposób: po prostu na półkach sklepowych bez żadnej zapowiedzi.

„Chcieliśmy przywrócić to uczucie, gdy zwyczajnie wchodzisz do sklepu i dostrzegasz coś, czego Twoje oczy wcześniej nie widziały” – mówi Masta Lee.

Podobnie jak u wyżej wspomnianego poprzednika, tak i tu zastosowano spokojne podejście do projektowania i postawiono na najwyższej jakości materiały, które uczyniły je wyjątkowymi.


2009 Patta x Nike Air Max 1 5th Anniversary Corduroy
via Instagram @solelove1

2009 – Patta x Nike Air Max 1 5th Anniversary „Corduroy”

To, że Patta nierozerwalnie wiąże się z Amsterdamem, to wiedzą już chyba wszyscy. Nie dziwi zatem fakt, że kolorystyka wersji „Corduroy” nawiązuje do tradycyjnych malowanych drewnianych drzwi rozsianych po całej stolicy Holandii. Wersja „Corduroy” czerpie również inspirację z estetyki znanych luksusowych włoskich marek.

Kolorystycznie zestawiono ze sobą różne odcienie koloru granatowego i purpurowego, którym towarzyszy zieleń na Swooshu, czerwień na oczkach na sznurówki. Wszystko to spoczywało na białej podeszwie.


2010 Patta x Nike Air Max 1 5th Anniversary Lucky Green
via Instagram @solelove1

2010 – Patta x Nike Air Max 1 5th Anniversary „Lucky Green”

„Lucky Green”, jak każda wersja Air Max 1 z kolekcji „5th Anniversary”, ma dwa charakterystyczne elementy: uwielbiane małe logo Swoosh, zapożyczone z kultowego projektu „Viotech” stworzonego w 2003 roku we współpracy z Atmos oraz wkładkę z grafiką nawiązującą do monety o wartości 5 guldenów – dawnej holenderskiej waluty.

Wszystko to zostało zwieńczone kolorem czarnym na całej cholewce i przełamane bielą na podeszwie, bocznym Swooshu i sznurówkach.


2010 Patta x Nike Air Max 1 5th Anniversary Cherrywood
Image via NIKLASGATHER

2010 – Patta x Nike Air Max 1 5th Anniversary „Cherrywood”

Miłość chłopaków z Amsterdamu do modelu Air Max 1 to oczywista oczywistość. Nie dziwi więc fakt, że jednym z projektów, który sprawił, że stali się wiodącą ekipą na kolaboracyjnym rynku jest bezsprzecznie Air Max 1 „Cherrywood”. 

Przy tym przedsięwzięciu pomagał im niderlandzki artysta Parra. Wszyscy razem zadecydowali, że cholewka będzie wykonana z siatki, zamszu oraz szenilu, które zostały zabarwione na kolor bordowy. Idealnym przełamaniem okazał się tu błękit na sznurowych oraz metce na języku. Całość postawili na białej podeszwie dopełnionej różnymi kolorami na spodzie.

Co więcej, wyprodukowano tylko 300 par, co czyni je jednymi z najrzadszych dostępnych butów Nike Patta – nie mówiąc już o Air Max 1.


2017 Patta x Nike Air Force 1 Bespoke World Tour Asia Exclusive

2017 – Patta x Nike Air Force 1 Bespoke „World Tour” Asia Exclusive

W 2017 roku Patta wyruszyła w „światową trasę”, podczas której chłopaki otwierali swój pop up shop sprzedając w nim swoją limitowaną odzież. Na potrzeby promocji tego przedsięwzięcia wraz z Nike zaprojektowali zaledwie 80 par luksusowej wersji butów Air Force 1, które zostały sprzedane na terenie Azji.

Projekt bazował na połączeniu białawego zamszu z ręcznie tkanym płótnem w podobnym odcieniu. Całość postawili na białej podeszwie z pomarańczowym spodem.


2018 Patta x Nike Air Span II Infrared FF Exclusive

2018 – Patta x Nike Air Span II „Infrared” F&F Exclusive

Holenderski brand przesiadł się z Jedynek na Air Maxie na model Air Span II, który został przywrócony do sprzedaży.

Specjalne wydanie Friends & Family było skierowane jedynie do znajomych i bliskich niderlandzkiego sklepu. Oczywiście ich ilość była ekstremalnie limitowana.

Buty miały cholewkę z białej siateczki, czarno-szare nakładki z zamszu oraz akcenty w wyrazistej czerwieni na języku, oczkach i podeszwie zewnętrznej. Wstawki samej marki kończą się na małym czarnym logo Swoosh w okolicach małego palca i logo Patta zamiast zwykłego Nike Air na metce na języku.

Para została zapakowana w specjalne pudełko zaprojektowane przez Lindę van Deursen z napisem „Publicity, Publicity, Wohooooow!” z boku.


Patta x Nike Air Span II AO2925-600

2018 – Patta x Nike Air Span II

Ekipa holenderskiego sklepu już zdążyła nas przyzwyczaić do oszczędnych w formie projektów. Tym razem nie było inaczej przez co dostajemy stonowane w formie Air Span 2.

Na białej podeszwie z czarno pomarańczowym spodzie postawiono cholewkę w klasycznym zestawieniu zamszu i siateczki. Bazą jest tu przewiewna siatka w kolorze beżowym, której towarzyszą na bokach brązowe zamszowe panele. Z kolei obudowę toeboxa oraz pięty wykonano z zamszu w kolorze bordowym. Kropką nad i jest napis z tyłu i mini Swoosh z przodu w kolorze czarnym. Na koniec wspomnimy jeszcze o brązowej wyściółce i pomarańczowym tyle języka.


Patta x Nike Air Max 95 90 Publicity Publicity Wohooooow

2018 – Patta x Nike Air Max 95/90 „Publicity. Publicity. Wohooooow!”

Ten projekt to hybryda, czyli połączenie dwóch różnych modeli w jeden. W tym przypadku ekipa holenderskiego butiku postanowiła postawić Air Max 90 na podeszwie z modelu Air Max 95. Trzeba przyznać, że to dość odważny i specyficzny zabieg, który wzbudził wiele emocji, głównie tych negatywnych. Branding Patta pojawia się nie tylko na metce na języku, ale również na bocznym okienku tuż pod Swooshem.

Do wyboru były dwie kolorystyki, które przyjmują dość ponure barwy. Pierwsza z nich to kolor czarny, który zdominował nie tylko cholewkę, ale również podeszwę. Jedynym przełamaniem jest tu bordowa boczna łyżwa i jaskrawożółta metka na języku. Z kolei wariant numer dwa to kolor obsydianowy z wyrazistą czerwoną łyżwą i białą podeszwą.


2021 Patta x Nike Air Max 1

2021 – Patta x Nike Air Max 1 „Wave”

Rok 2021 przyniósł nam powrót do klasycznego modelu Nike Air Max 1. Chłopaki z Amsterdamu odnieśli się do klasycznej propozycji nadając jej nowy wymiar poprzez motyw fali.

Mamy tu na myśli mudguard, który zamiast swojej klasycznej formy będzie przypominał falę. Mega pomysł, przy którym aż się dziwimy dlaczego nikt wcześniej na to nie wpadł. Ekipa z Niderlandów nie zapomniała oczywiście o dołączeniu mini Swoosha w okolicach małego palca, która jest z jedną z cech charakterystycznych ich projektów.

Na sklepowych półkach co kilka tygodni lądowała jedna kolorystyka. Pierwszą z nich była wersja z górnymi partiami w kolorze srebrnym i mudguardem w pomarańczu. Następny wariant był niemalże identyczny, tyle że wspomniane fale są w kolorze niebieskim. Trzecia opcja bazuje na połączeniu koloru srebrnego z bordowym, który tym razem barwi elementy wykonane ze skóry. Ostatnią opcją jest wariant zdominowany przez kolor czarny.


Jeśli spodobał Ci się ten artykuł to koniecznie sprawdź pozostałe utrzymane w podobnym tonie i tematyce teksty. Na pierwszy ogień kolaboracje streetwearowe:

a następnie projekty, za którym stoją raperzy, designerzy i celebryci


Jak to mawiał legendarny Gary Warnett aka Gwarizm – show love and drop knowledge! 

Jeśli spodobał Ci się artykuł to byłoby super, gdybyś udostępnił go na Facebooku, Instagramie, forum czy grupie związanej ze sneakersami lub streetwearem. Podziel się dobrą wiedzą i czymś ciekawym. Może to kogoś zainteresuje i wciągnie się w naszą tematykę. Zawsze to coś więcej niż kolejny post typu: jaki będzie na tym resell.

- Reklama -air jordan 13air jordan 13

ZOBACZ NASTĘPNE ARTYKUŁY:

Continue to the category