- Reklama -NikeNike
Strona głównaArtykułyArtykuł sneakersHistoria Air Jordan 12 i wszystko co musisz o nich wiedzieć

Historia Air Jordan 12 i wszystko co musisz o nich wiedzieć

Ten artykuł poświęcamy modelowi Air Jordan 12 (XII), który obchodził niedawno swoje 20 lecie. Pierwszy raz na sklepowych półkach pojawił się w 1996 roku. Znajdziecie tu nie tylko jego historię, ale sporo ciekawostek i wszystkie dotychczasowe kolorystyki. Miłej lektury.

Przez całą karierę Michael Jordan miał wiele bardzo emocjonujących spotkań i wiele przełomowych. Jedno z najciekawszych miało miejsce 11 czerwca 1997 roku w piątym spotkaniu finałów NBA przeciwko Utah Jazz. Dlaczego ten mecz zasługuje na taki status?

MJ wystąpił w nim z gorączką sięgającą 38 stopni. A wszystko to przez mormonów, którzy chodzą wcześnie spać. Michael był wieczorem głodny i nie pozostało nic innego jak zamówić pizzę, która jak się później okazało, bardzo mocno wpłynęła na jego stan zdrowia.

Jego Powietrzność wystąpił w meczu z ostrym zapaleniem żołądka, które zaczęło się już w nocy przed meczem. Wciąż trudno uwierzyć, że udało mu się w Salt Lake City rozegrać aż 44 minuty. W tym czasie zdobył 38 punktów, zebrał siedem piłek, zaliczył pięć asyst i dołożył do tego jeszcze trzy przechwyty i jeden blok.

Co MJ miał wtedy na nogach? A no Air Jordan XII, które zostały zaprojektowane na sukcesie Air Jordan 11. Były one dokładnie w kolorystyce Black . Red, któr później na część wyżej wspomnianego meczu nazwane Flu Game.

historia air jordan 12-1

Buty wyszły w sezonie 1996-97, w którym Chicagowskie Byki ponownie byli najlepsi w lidze i gdyby nie plaga kontuzji kluczowych zawodników można by szarpnąć się na tezę, że rekord 72-10 z poprzedniego sezonu zostałby pobity. Bulls skończyło na wyniku 69-13 co i tak jest jednym z najlepszych w historii.

Jeśli chodzi o samego Michaela Jordana to również zakończył z ciut gorszym wynikiem, co nie znaczy że sezon spisano na straty, wręcz przeciwnie. Tak wyglądały osiągnięcia najlepszego gracza w historii:

  • 9-ty tytuł najlepszego strzelca ligi
  • MVP finałów NBA
  • wybrany do najlepszej 'piątki’ ligi
  • wszedł w skład najlepszych obrońców ligi
  • 11 raz wystąpił w Meczu Gwiazd
  • pierwsze triple double w historii NBA All Star Game
  • zawodnik miesiąca

BUDOWA AIR JORDAN 12

W zespole designerów nadal mieliśmy Tinkera Hatfielda i to on był odpowiedzialny za najnowsze model Jordana – Dwunastki. Inspiracją przy ich projektowaniu była japońska flaga wojenna nazywana Nisshoki, chodzi o 'wschodzące słońce’, o czym wie chyba każdy z Nas. Nie każdy jednak wie, że drugą inspiracją były damskie buty z XIX wieku.

Konstrukcja buta oparta jest na pełnoziarnistej skórze, przy czym panele przy podeszwie przypominają swoją fakturą skórę jaszczurek, natomiast główna część cholewki ma rozchodzące się ku górze przeszycia, które odnoszą się do wcześniej wspomnianej flagi.

Kolejnym arcyciekawym faktem jest asymetryczne ułożenie skórzanych paneli, wystarczy zerknąć na przód buta. Ten efekt miał nadać im bardziej agresywnego wyglądu. Sam model uznawany jest za jeden z najwytrzymalszych modeli ze stajni Jordan Brand.

historia air jordan 12-2 historia air jordan 12-3

W podeszwie Dwunastek zamontowano włókno węglowe, ale w ulepszonej formie niż w poprzednim modelu. Mało ono na celu wspierać stopę przy gwałtownych skrętach. Po raz pierwszy w historii zamontowano w Jordanach poduszkę Zoom Air na całej długości podeszwy.

Czym jest Zoom Air? Tego dowiesz się z jednego z naszych ostatnich artykułów, wystarczy kliknąć w link.

Dopełnieniem projektu są specyficzne dwa oczka na sznurówki umieszczone przy kołnierzu, które mają dodatkowo wytłoczone Jumpmany. Na tyle umieszczono naszywkę z napisem QUALITY INSPIRED BY THE GREATEST PLAYER EVER. Pomysłem Jordana było wyszycie numeru 23 na języku, ale już w całkiem nowej formie: TWO 3.

air jordan xii 12 sketch air jordan xii 12 sketch 2 air jordan xii 12 sketch 1

Jodełkowy spód podeszwy sprawia, że model ten ma bardzo dobrą trakcję, a także dobrą amortyzację dzięki poduszce Zoom Air na całej długości. Mocna i wysoka konstrukcja trzyma dobrze stopę i chroni kostkę, nadają się na pozycję od 1 do 5. Niestety cała skórzana konstrukcja sprawia, że but nie ma zbyt dobrej wentylacji.

Na koniec należy wspomnieć, że były inspiracją do stworzenia butów Jordan Team 1. Jednego z najlepszych i najbardziej popularnych butów, które wyszły spod znaku Jordan Brand.

IMG_3541 IMG_3542 IMG_3543 IMG_3544 IMG_3545 IMG_3547 IMG_3548

IMG_3550

CIEKAWOSTKI O AIR JORDAN XII

Ciekawostką w tym modelu jest włókno węglowe w podeszwie, które pierwszy raz pojawiło się w poprzednim wydaniu, czyli w Air Jordan 11. Projektanci Jordan Brand odsłaniają je poprzez 6 okienek na każdym bucie z pary, co łącznie daje nam liczbę 12. Oczywiście jest to odwołanie do nazwy i numeru buta.

Inspiracją przy ich projekcie była japońska flaga i… damskie buty z XIX w. Były pierwszymi Jordanami z poduszką Zoom Air na całej długości podeszwy. Nie ma w nich ani jednego Swoosha, nawet na wkładce.

Były pierwszymi Jordanami z poduszką Zoom Air na całej długości podeszwy i nie ma w nich ani jednego Swoosha, nawet na wkładce.

Buty były noszone również przez innych zawodników z mistrzowskiej drużyny Chicago Bulls, w tym przez Scottiego Pippena, Billa Wenningtona oraz Luca Longley’a.

Dwunastki były ostatnim modelem Jordanów, który wyszedł w kartonie ze znakiem Nike. W następnym roku po premierze powstała marka Jordan Brand jak osobny twór, która działa pod parasolem Nike. Były więc pierwszymi, które wyszły pod nową marką.

To w Dwunastkach zdobyto pierwsze Triple Double meczu gwiazd, stal za tym rzecz jasna sam Michael Jordan, a jego linijka po meczu wyglądała następująco : 14 punktów, 11 zbiórek, 11 asyst.

W 2003 roku i w następnych latach, kiedy to Dwunastki powróciły do sprzedaży w kartonach można było znaleźć dwie różne retro karty.

historia air jordan 12-4 historia air jordan 12-5 historia air jordan 12-6 historia air jordan 12-7

KAMPANIA REKLAMOWA

Promocja modelu Air Jordan XII odbyła się między innymi przez świetne reklamy, które do dziś sprawiają, że przechodzą nam ciarki. Mowa tu o kampanii Frozen Moment, która puszczana była na całym świecie. Gdy oglądało się jego mecze to czas jakby zatrzymywał się w miejscu, nie liczyło się nic więcej.

Kolejną była kampania Tell Me / Challenge Me, w której MJ wspomina tych, którzy przestali w niego wierzyć. Był on na tyle silną osobowością, że przekuwał hejty w talent i złe słowa napędzały go do jeszcze lepszej gry.

Z kolei reklama Failure opowiada o wszystkich nieudanych kwestiach, zagrywkach i sytuacjach z kariery Michaela, ale to one sprawiły, że się podnosił, walczył dalej i dlatego stał się najlepszym w historii tego sportu.

KOLORYSTYKI

Pierwsze wersje butów Air Jordan XII pojawiły się na rynku w sezonie 1996/97 i było ich pięć. Na sklepowych półkach była możliwość zakupu dwóch wersji domowych: Taxi oraz White / Red, dwóch wyjazdowych Flu Game oraz Playoff, a także jednej alternatywnej Obsidian.

Pierwsze reedycje miały miejsce w latach 2003/04. pierwszy rzut retro obejmował również pierwsze ekskluzywne wydanie online – wersję Nubuck. Było ono dostępne tylko dla członków Team Jordan (zarejestrowanych użytkowników Jumpman23.com/NikeStore.com). Dostali oni listy (listy, nie maile) z adresem URL, datą i godziną premiery. Nike nie było przygotowane na tak duże zainteresowanie i niestety, ale strona padła (skąd my to znamy). Oprócz wyżej wspomnianej wersji pojawiły się również dwa oryginalne wydania, czyli Flu Game oraz Playoff.

Najczęściej wydawaną kolorystyką w historii Dwunastek jest wariant nazwany Flu Game, któ®ego mogliśmy kupić 4 razy.

Do tego doszło mnóstwo całkiem świeżych kolorystyk. Były to wydania White / Flint Grey, French Blue oraz Melo. Ciekawostką były również wydania z niską cholewką wzorwane na pierwszy oryginalnych kolorystykach: Obsidian oraz Taxi. Jordan Brand wypuścił również damską wersję UNC oraz niskie White / Real Pink, które również kierowane były na kobiece stopy.

Przenosimy się do 2008 roku, wtedy to na sklepowych półkach pojawia się wersja Taxi, która wchodziła w skład zestawu Countdown Packu. Rok później powraca wersja Nubuck i debiutuje ekskluzywne wydanie na rynek azjatycki – Rising Sun (które cofnięto ze względu na flagę japońską na wkładce i wydano z niemałym opóźnieniem). Nie brakowało wtedy powracających Flu Game oraz White / Red.

W 2012 roku na sklepowe półki wraca wydanie Playoff.  W między czasie, w 2011 roku pojawiły się dwa niskie warianty: Black / Varsity Red z lakierowaną skórą oraz Taxi. Następnie w 2012 mieliśmy okazję sięgnąć po całkiem nowy wariant Bobcats oraz powracająca pierwszy raz od 1997 roku – kolorystyka Obsidian.

Rok 2013 ponownie sięga po wydanie Taxi i przynosi nam całkiem nową kolorystykę, którą ochrzczono jako Gamma Blue.

2016 to był rekordowy rok. Na sklepowych półkach pojawiło się aż 17 wersji kolorystycznych

Przenosimy się do czasów obecnych, czyli roku 2015 i 2016. Na sklepowe półki wskakuje kolaboracyjny projekt PSNY, świeżutka kolorystyka The Master będąca częścią zestawu The Poster oraz powraca wersja French Blue.

Rok 2016 z okazji dwudziestolecia Dwunastek przyniósł nam sporo nowego i sporo reedycji. To był rekordowy rok. Na sklepowych półkach pojawiło się aż 17 wersji kolorystycznych, z czego aż 7 było skierowanych do kobiet!

Rok 2017 był owocny, ale już nie tak bardzo jak poprzedni. W sklepach pojawiła się Wersja Chinese New Year, kolaboracje z PSNY czy OVO, a także wersje Low. Ogólnie można było kupić aż 13 wariantów.

Kliknijcie w dział z butami Air Jordan 12, a będziecie na bieżąco ze zbliżającymi się premierami.


Sprawdź pozostałe artykuły dotyczące historii modeli:


 

 

historia air jordan 12-1

Air Jordan 12 „Taxi”

Kolorystyka: White/Black-Taxi

Oznaczenie: 130690-101

Rok wydania: 1996

historia air jordan 12-2

Air Jordan 12 

Kolorystyka: White/Varsity Red-Black

Oznaczenie: 130690-161

Rok wydania: 1997

historia air jordan 12-3

Air Jordan 12 

Kolorystyka: Obsidian/White-French Blue

Oznaczenie: 130690-411

Rok wydania: 1997

historia air jordan 12-4

Air Jordan 12 

Kolorystyka: Black/Varsity Red

Oznaczenie: 130690-061

Rok wydania: 1997

historia air jordan 12-5

Air Jordan 12Playoff

Kolorystyka: Black/Varsity Red-White-Metallic Silver

Oznaczenie: 136001-061

Rok wydania: 1997

historia air jordan 12-6

Air Jordan 12 

Kolorystyka: Black/Varsity Red

Oznaczenie: 136001-063

Rok wydania: 25.10.2003

historia air jordan 12-7

Air Jordan 12 „Nubuck”

Kolorystyka: Black/White-University Blue

Oznaczenie: 136001-014

Rok wydania: 28.11.2003

historia air jordan 12-8

Air Jordan 12 

Kolorystyka: White/Flint Grey-Metallic Silver

Oznaczenie: 136001-102

Rok wydania: 13.12.2003

historia air jordan 12-9

Air Jordan 12 „French Blue”

Kolorystyka: White/French Blue-Metallic Silver-Varsity Red

Oznaczenie: 136001-141

Rok wydania: 01.10.2004

historia air jordan 12-10

Air Jordan 12 „Playoff

Kolorystyka: Black/White-Varsity Red

Oznaczenie: 136001-016

Rok wydania: 14.02.2004

historia air jordan 12-11

Air Jordan 12 Women’s „UNC’

Kolorystyka: White/University Blue-Metallic Silver

Oznaczenie: 308243-142

Rok wydania: 14.02.2004

historia air jordan 12-12

Air Jordan 12 Low

Kolorystyka: Obsidian/University Blue-White

Oznaczenie: 308317-441

Rok wydania: 10.04.2004

historia air jordan 12-13

Air Jordan 12 „Melo”

Kolorystyka: White/University Blue-Metallic Silver

Oznaczenie: 136001-142

Rok wydania: 15.05.2004

historia air jordan 12-14

Air Jordan 12 Low „Taxi”

Kolorystyka: White/Black-Taxi

Oznaczenie: 308317-101

Rok wydania: 22.05.2004

historia air jordan 12-15

Air Jordan 12 Low Women’s

Kolorystyka: White/Real Pink-Metallic Silver

Oznaczenie: 308306-161

Rok wydania: 22.04.2004

historia air jordan 12-16

Air Jordan 12 „CDP”

Kolorystyka: White/Black-Taxi

Oznaczenie: 130690-109

Rok wydania: 20.10.2008

historia air jordan 12-17

Air Jordan 12Nubuck

Kolorystyka: Black/White-University Blue

Oznaczenie: 130690-018

Rok wydania: 30.05.2009

historia air jordan 12-18

Air Jordan 12Rising Sun

Kolorystyka: White/Varsity Red-Black

Oznaczenie: 130690-161

Rok wydania: 29.11.2009

historia air jordan 12-19

Air Jordan 12 „Flu Game”

Kolorystyka: Black/Varsity Red

Oznaczenie130690-065

Rok wydania: 27.11.2009

historia air jordan 12-20

Air Jordan 12

Kolorystyka: White/Black-Varsity Red

Oznaczenie: 130690-110

Rok wydania: 19.12.2009

historia air jordan 12-21

Air Jordan 12 Low „Taxi

Kolorystyka: White/Black-Taxi

Oznaczenie: 308317-104

Rok wydania: 09.04.2011

historia air jordan 12-22

Air Jordan 12 Low

Kolorystyka: Black/Varsity Red

Oznaczenie: 308317-001

Rok wydania: 28.05.2011

historia air jordan 12-23

Air Jordan 12Playoff

Kolorystyka: Black/Varsity Red-White

Oznaczenie: 130690-001

Rok wydania: 21.04.2012

historia air jordan 12-24

Air Jordan 12 „Bobcats”

Kolorystyka: Cool Grey/White-Team Orange

Oznaczenie: 130690-012

Rok wydania: 19.05.2012

historia air jordan 12-25

Air Jordan 12 „Obsidian”

Kolorystyka: Obsidian/University Blue-White-French Blue

Oznaczenie: 130690-410

Rok wydania: 23.06.2012

historia air jordan 12-26

Air Jordan 12 „Taxi”

Kolorystyka: White/Black-Taxi

Oznaczenie: 130690-127

Rok wydania: 14.12.2013

historia air jordan 12-27

Air Jordan 12 „Gamma”

Kolorystyka: Black/Gym Red-Gamma Blue

Oznaczenie: 130690-027

Rok wydania: 26.12.2013

historia air jordan 12-28

Air Jordan 12 „PSNY”

Kolorystyka: Dark Grey/Dark Grey-Black

Oznaczenie: 130690-003

Rok wydania: 15.12.2015

historia air jordan 12-29

Air Jordan 12 „The Master”

Kolorystyka: Black/Rattan White-Metallic Gold

Oznaczenie: 130690-013

Rok wydania: 27.02.2016

historia air jordan 12-30

Air Jordan 12 „French Blue”

Kolorystyka: White/French Blue-Metallic Silver-Varsity Red

Oznaczenie: 130690-113

Rok wydania: 02.04.2016

historia air jordan 12-31

Air Jordan 12 „Wings”

Kolorystyka: Black/White-Metallic Gold

Oznaczenie: 848692-033

Rok wydania: 02.04.2016

 air-jordan-12-gs-university-blue-official-look-1

Air Jordan 12 GS

Kolorystyka: White/Metallic Gold-University Blue

Oznaczenie: 510815-127

Rok wydania: 21.05.2016

 AIR-JORDAN-12-FLU-GAME

Air Jordan 12 „Flu Game”

Kolorystyka: Black/Black-Varsity Red

Oznaczenie: 130690-002

Rok wydania: 28.05.2016

 air-jordan-12-gs-hyper-violet-official-look-2

Air Jordan 12 GS

Kolorystyka: Black/Metallic Gold Star-Hyper Violet

Oznaczenie: 510815-018​

Rok wydania: 18.06.2016

AIR-JORDAN-12–GREY-UNIVERSITY-BLUE

Air Jordan 12

Kolorystyka: Wolf Grey/University Blue-White

Oznaczenie: 130690-007

Rok wydania: 25.06.2016

AIR-JORDAN-12-GYM-RED

Air Jordan 12

Kolorystyka: Gym Red/White

Oznaczenie: 130690-600

Rok wydania: 02.07.2016

air-jordan-12-retro-hyper-jade-1

Air Jordan 12 GS

Kolorystyka: Black/Metallic Silver-Hyper Jade

Oznaczenie: 510815-017

Rok wydania: 02.07.2016

barons-air-jordan-12-gs-wolf-grey-white-black-1

Air Jordan 12 GS „Barons”

Kolorystyka: White/Black-Wolf Grey

Oznaczenie: 510815-108

Rok wydania: 13.08.2016

845028_025_A_PREM

Air Jordan 12 GS „Heiress”

Kolorystyka: Light Bone/Metallic Gold Star-Plum Fog

Oznaczenie: 845028-025

Rok wydania: 10.09.2016

AIR-JORDAN-12-BLACK

Air Jordan 12 „Black Nylon”

Kolorystyka: Black/Gym Red-White

Oznaczenie: 130690-004

Rok wydania: 10.09.2016

JORDAN-ovo-12-873864_102_A_PREM

Air Jordan 12 „OVO”

Kolorystyka: White/Metallic Gold-White

Oznaczenie: 873864-102

Rok wydania: 01.10.2016

AIR-JORDAN-12-WOOL-DARK-GREY-BLACK

Air Jordan 12 „Wool”

Kolorystyka: Dark Grey/Metallic Silver-Black

Oznaczenie: 852627-003

Rok wydania: 01.10.2016

510815_418_A_PREM

Air Jordan 12 GS

Kolorystyka: Blue Cap/Metallic Silver-Dark Purple Dust

Oznaczenie: 510815-418

Rok wydania: 08.10.2016

air-jordan-12-royal-suede-official-images-2

Air Jordan 12 „Blue Suede”

Kolorystyka: Deep Royal Blue/White-Metallic Silver

Oznaczenie: 130690-400

Rok wydania: 12.11.2016

air-jordan-12-gs-wolf-grey-vivid-pink-1

Air Jordan 12 GS „Vivid Pink”

Kolorystyka: Wolf Grey / Vivid Pink – Cool Grey

Oznaczenie: 510815-029

Rok wydania: 19.12.2016

308317_003_A_PREM

Air Jordan 12 Low

Kolorystyka: Black/Max Orange-Anthracite

Oznaczenie: 308317-003

Rok wydania: 14.01.2017

Air-Jordan-12-Chinese-New-Year_

Air Jordan 12Chinese New Year”

Kolorystyka: White/Black-Varsity Red​

Oznaczenie: 881427-122

Rok wydania: 28.01.2017

Air-Jordan-12-OVO-Black

Air Jordan 12 „OVO”

Kolorystyka: Black/Black-Metallic Gold

Oznaczenie: 873864-032

Rok wydania: 18.02.2017

308317_004_A_PREM

Air Jordan 12 Low „Playoffs”

Kolorystyka: Black/Varsity Red-White

Oznaczenie: 308317-004

Rok wydania: 25.02.2017

308317_002_A_PREM

Air Jordan 12 Low „Georgetown

Kolorystyka: Wolf Grey/Armory Navy

Oznaczenie: 308317-002

Rok wydania: 18.03.2017

psny-air-jordan-12-nyc-wheat-AA1233-600-1

Air Jordan 12 „NYC”

Kolorystyka: Wheat/Wheat-Wheat

Oznaczenie: AA1233-700

Rok wydania: 28.06.2017

PSNY-x-Air-Jordan-12-Bordeaux

PSNY x Air Jordan 12 “Paris”

Kolorystyka: Bordeaux/Bordeaux-Bordeaux

Oznaczenie: AA1233-600

Rok wydania: 28.06.2017

PSNY-x-Air-Jordan-12-Olive

PSNY x Air Jordan 12 „Milan”

Kolorystyka: Olive/Olive-Olive

Oznaczenie: AA1233-200

Rok wydania: 28.06.2017

Air-Jordan-12-Dark-Grey

Air Jordan 12

Kolorystyka: Dark Grey / Dark Grey – Wolf Grey

Oznaczenie: 130690-005

Rok wydania: 18.12.2017

Air-Jordan-12-Bordeaux

Air Jordan 12 “Bordeaux”

Kolorystyka: Bordeaux / Sail – Metallic Silver

Oznaczenie: 130690-617

Rok wydania: 14.10.2017

air-jordan-12-xii-girls-black-pink-release-date-510815-026-1

Air Jordan 12 GS

Kolorystyka: Black/Deadly Pink-Metallic Silver

Oznaczenie: 510815-026

Rok wydania: 14.10.2017

air-jordan-12-doernbecher-carissa-navarro-black-pink-release-date-ah6987-023

Air Jordan 12 Doernbecher

Kolorystyka: Black/Hyper Violet-Pink Blast

Oznaczenie: AH6987-023

Rok wydania: 18.11.2017

Air-Jordan-12-Vachetta-Tan-Metallic-Gold-AO6068-203

Air Jordan 12 WMNS

Kolorystyka: Vachetta Tan/Metallic Gold-Sail

Oznaczenie: AO6068-203

Rok wydania: 23.03.2018

 

W Polsce cześć z widocznych tu butów oraz przyszłe wydanie można kupić między innymi w takich sklepach jak Worldbox czy Ataf. Oczywiście najszybciej dostaniecie je w oficjalnym sklepie Jordan Brand.


 

Jeśli podobał Ci ten wpis to byłoby nam miło, gdybyś się nim podzielił na swoich kanałach w mediach społecznościowych. Udostępnij ten post lub wrzuć na sneakersowe grupki. To na nakręci do dalszych działań i przyszłych artykułów. Dzięki.

 

Ten post może zawierać linki afiliacyjne.

- Reklama -Nike
- Reklama -NIke

ZOBACZ NASTĘPNE NEWSY: