Jesteśmy już po premierze niesamowitych Air Jordan 5 „Black Metallic”, kurz i emocje już opadły, więc na spokojnie zabieramy się za coś, co zdecydowanie Wam się przyda, poszerzy wiedzę i odrobinę zaciekawi. Ten artykuł poświęcimy historii Air Jordan V, czyli jednego z ciekawszych i najpopularniejszych modeli ze stajni Jordan Brand.

Historia Air Jordan V

Piątki pojawiły się na rynku w 1990 roku, w głośnikach można było usłyszeć wtedy takie kawałki jak Ice Ice Baby czy Step By Step, a w kinach królowały takie filmy jak Kevin Sam w Domu, Pretty Women, a także Żółwie Ninja czy Pamięć Absolutna i Gliniarz w przedszkolu ze Schwarzeneggerem. Przepiękny okres.

A co w tym czasie działo się u Michaela Jordana i jego chicagowskich byków? Sezon 1989 / 90 przyniósł zmiany na stanowisku trenerskim, pałeczkę przejął wówczas asystent zwolnionego Doug’a Collinsa – Phill Jackson, który wraz z Texem Winterem zaczęli wprowadzać w ataku osławione ‚trójkaty’. Pod wodzą niezastąpionego Jacksona Bulls zakończyli sezon z bilansem 55-27. Drużyna Byków ponownie przeszła do finału konferencji, gdzie trzeci raz z rzędu spotkali się z Detroit Pistons i kolejny raz musieli uznać ich wyższość.

Co do samego Michaela to oczywiście ponownie zaliczył udany sezon, Jego Powietrzność kolejny raz (czwarty z rzędu) wygrał klasyfikację strzelców (33,6 punktu na mecz) oraz klasyfikację najlepiej przechwytujących (2,77 na mecz). Dołożył do tego jeszcze 6,9 zbiórek oraz 6,3 asyst na mecz. Skuteczność z gry 52,5%, za trzy punkty wyniosła 37,6%, natomiast rzutów wolnych 85%.

Osiągnięcia Michaela w tamtym okresie:

  • tytuł najlepszego strzelca ligi
  • tytuł najlepszego przechwytującego
  • zawodnik miesiąca 2x
  • wystąpił w meczu Gwiazd
  • wybrany do pierwszej piątki sezonu
  • wybrany do składu najlepszych obrońców ligi

W tym sezonie udało mu się zaliczyć najlepszy mecz w karierze. W meczu przeciwko Cleveland Cavaliers zdobył aż 69 punktów, co było rekordem kariery, podobnie jak 18 zbiórek w tym samym meczu.

MICHAEL JORDAN W AIR JORDAN 5

Klikając w zdjęcie zobaczysz powiększenie.

HISTORIA AIR JORDAN 5-15

Inspiracje

Za projekt ponownie odpowiedzialny był nie kto inny jak sam Tinker Hatfield, który zresztą po dziś dzień pracuje w Nike. To właśnie on odpowiedzialny był między innymi za Trójki i Czwórki, o których pisaliśmy Wam jakiś czas temu. Jego znajomość z Michaelem przeradzała się w coś więcej, z czasem pojawiła się przyjaźń a współpraca szła im coraz lepiej. Hatfield był znany z tego, że inspiracji szukał dosłownie wszędzie, podobnie było i tym razem.

„Oglądałem stary film o Drugiej Wojnie Światowej i byłem bardzo podekscytowany walkami powietrznymi samolotów. Wow! Przecież to świetny motyw, który można by wdrożyć w nowym projekcie” – wspomina Tinker.

Dało mi to możliwość by popchnąć do przodu technologów, by stworzyć coś lżejszego, posłuchać Michaela o tym co nie grało w poprzednim modelu, etc. Po tym wszystkim dodałem ‚dołóżmy do tego historię i otoczkę’. W tym przypadku były to samoloty” – dodał po chwili amerykański projektant.

Pamiętam jak oglądałem film i pomyślałem – niech buty mają linię podobną do linii samolotu, ale oczywiście bez skrzydeł” – opowiada Tinker Hatfield.

HISTORIA AIR JORDAN 5-1

Mówiąc samolot miał na myśli jednosilnikowego myśliwca North American P-51 Mustang, na którym żółnierze malowali zęby by przestraszyć przeciwnika. Efektem tego jest motyw widoczny na podeszwie, zerknijmy jednak głębiej na przesłanie jakim kierował się projektant.

Pierwszą analogią, która przyszła mi do głowy było porównanie ataku myśliwca do tego co robi Michael na parkiecie. Krąży spokojnie po boisku by w mgnieniu oka zaatakować. Zwód, atak na kosz i boom – pakuje piłkę do kosza z góry” – tak podsumowuje cały zamysł słynny projektant.

HISTORIA AIR JORDAN 5-2

HISTORIA AIR JORDAN 53 HISTORIA AIR JORDAN 54 HISTORIA AIR JORDAN 55 HISTORIA AIR JORDAN 56 HISTORIA AIR JORDAN 57 HISTORIA AIR JORDAN 58 HISTORIA AIR JORDAN 510

Budowa Air Jordan V

Air Jordan 5 były pierwszymi Jordanami i zarazem butami do kosza, w których wykorzystano przeźroczysty spód podeszwy. Widzimy pod nim dużego Jumpmana. Do tego dochodzi ogromny język, który miał pomagać przy swobodniejszym zakładaniu butów. Dodatkowo na dwóch pierwszych kolorystykach Tinker wprowadził na językach odblaskowy materiał 3M.

A co powiecie o odblaskowym języku, który mógłby błyszczeć i świecić w chwili, gdy fotoreporterzy robiliby zdjęcia czy o tym, że język jest większy niż standardowy. Można by go wtedy złapać przy zakładaniu butów i dzięki temu stopa swobodniej wchodzi do buta, tego właśnie chciał Michael.” – opowiada Tinker.

Nie zapominajmy o ulepszonej bocznej siateczce, którą wprowadzono już przy Air Jordan 4. Następnie należy wspomnieć o asymetrycznym kołnierzu czy ogromnym lacelocku, który miał utrzymać wiązanie, a ono oczywiście stopę w bucie. Zrezygnowano jednak z plastikowych elementów na tyle, które widzieliśmy przy Trójkach i Czwórkach. Za to pojawia się w tym miejscu logotyp Nike Air, który jest tak bardzo pożądany w obecnych czasach. Pod piętą nadal widzimy okienko pokazujące system Air, nie zmieniono tego od czasów AJ3. Buty mają niezłą amortyzację i dopasowanie do stopy, były przeznaczone dla obrońców i skrzydłowych.

IMG_3696 IMG_3697 IMG_3698 IMG_3699

KAMPANIA REKLAMOWA

W 1990 roku przy promocji Air Jordan V ponownie zamieszany był nie kto inny jak Spike Lee aka Mars Blackmoon. Była to już trzecia wspólna kampania amerykańskiego reżysera i marki Nike / Jordan Brand. Poniżej znajdziecie trzy kampanie reklamowe, które wykonano w formie video.

Jednym z głównych założeń i haseł przewodnich kampanii była ta ‚rozmowa’: what made MJ the best player in the universe? Was it the vicious dunks? Maybe. Was it the haircut? Definitely not. Was it the extra long shorts? Nope. Was it the short socks? Nah. It had to be the shoes, right? Right?

HISTORIA AIR JORDAN 5-10 HISTORIA AIR JORDAN 5-11


Sprawdź pozostałe artykuły dotyczące historii modeli:


KOLORYSTYKI

Pierwsze wersje butów Air Jordan V pojawiły się w sklepach w 1990 roku. Na pierwszy ogień poszły wówczas cztery kolorystyki: Fire Red, Metallic, a także Grape i Black Tongue aka Fire Red. Dwie pierwsze miały odblaskowy język wykonany z materiału 3M.

Do pierwszego powrotu Piątek trzeba było czekać aż 10 lat, to jest do roku 2000. Powróciły wtedy także wersje Fire Red oraz Metallic, no i pojawiły się pierwsze całkiem nowe kolorystyki – Laney nawiązująca do barw szkoły, do której chodził Michael oraz White Metallic.

Jednym z bardziej owocnych był rok 2006, mogliśmy wówczas kupić aż dziesięć wariantów kolorystycznych. Do całkiem nowych wersji należały takie warianty jak: Black/University Blue, Green Bean, a także Grape, Stealth oraz Olive i Burgundy. Do tego doszły jeszcze wersje dla kobiet, niskie White/University Blue oraz normalne Sunset i Silver/Shy Pink. Jedyna oryginalna kolorystyka z tego roku to Fire Red aka Black Tongue.

Najczęściej wydawana kolorystyka to Black / Metallic Silver. Widzieliśmy już pięć takich wydań.

Rok 2007 przyniósł nam raz jeszcze damską niską cholewkę, tym razem White Metallic, a także wersję Laser. Po raz trzeci powrócił również wariant Metallic z numerem 23 na pięcie. Z kolei w 2008 roku w ramach zestawu Countdown Packu powraca wersja Fire Red.

Przenosimy się do roku 2009, który zaowocował prześwietnym zestawem Raiging Bulls składającym się z dwóch wariantów: czerwonym i czarnym. Wtedy pojawiła się także wersja Cinder, która była kolejnym zupełnie nowym wariantem.

Na kolejne wydania musieliśmy poczekać aż do 2011 roku, ale za to zaowocowało to aż 5 nowymi kolorystykami i jednym powrotem, mowa tu oczywiście o wersji Metallic. Te nowe to limitowane Bin23, Tokyo 23 oraz Quai 54, a także świeże Wolf Grey i Independence Day.

Rekord z 2006 roku został pobity dwunastoma premierami w 2013 roku, no ale co się dziwić, skoro była to 23 rocznica powstania modelu. Co tu widzieliśmy? Ano powrót oryginalnych Fire Red i Black Tongue, powróciły również wersje Laney oraz Grape, do których stworzono również wersję alternatywę Black Grape. Światło dzienne ujrzała także wersja Fear, która wyszła w zestawie razem z Trójkami i Czwórkami. W 2006 roku po raz pierwszy w tym modelu zawitał projekt Doernbecher, a także 3LAB5 z dwoma wydaniami, które czerpały inspiracje z Trójek i ich charakterystycznych wzorów. Dochodzi do tego jeszcze wydanie Oreo, Bel Air ‚Fresh Prince’ i limitowane Shanghai. Przyznacie, że trochę tego było.

Najbardziej owocny był rok 2013 z aż dwunastoma premierami butów Air Jordan 5.

W 2014 roku nie wydarzyło się nic nadzwyczajnego poza kontynuacją znanego już projektu 3LAB5. Zaś 2015 to rok, kiedy to powraca wersja White Metallic, pojawia się również alternatywna kolorystyka stworzona na bazie wariantu Grape oraz całkiem nowe Pro Stars, a także damska wersja Hot Lava.

Rok 2016 to kolejny bardzo owocny okres, ale tym razem położono nacisk na niskie cholewki. Pojawiło się aż pięć wersji Low , a dokładnie CNY, Dunk From Above, Fire Red, Alternate ’90 oraz Cavs. Do tego doszedł bardzo mocny powrót oryginalnej kolorystyki Metallic z Nike Air na pięcie, a także nowe wersje White / Metallic Gold oraz damskie Wolf Grey.

Klikając w zdjęcia zobaczycie większą fotografię.

Air Jordan 5-1

Air Jordan 5

Kolorystyka: White/Black-Fire Red

Oznaczenie: 4383

Rok wydania: 1990

Air Jordan 5-2

Air Jordan 5 „Metallic”

Kolorystyka: Black/Black-Metallic Silver

Oznaczenie: 4384

Rok wydania: 1990

Air Jordan 5-3

Air Jordan 5 „Grape”

Kolorystyka: White/Grape Ice-New Emerald

Oznaczenie: 4490

Rok wydania: 1990

Air Jordan 5-4

Air Jordan 5 „Fire Red”

Kolorystyka: White/Fire Red-Black

Oznaczenie: 4491

Rok wydania: 1990

Air Jordan 5-5

Air Jordan 5

Kolorystyka: White/Black-Fire Red

Oznaczenie: 136027-101

Rok wydania: 01/05/2000

Air Jordan 5-6

Air Jordan 5 „Metallic” 

Kolorystyka: Black/Black-Metallic Silver

Oznaczenie: 136027-001

Rok wydania: 03/15/2000

Air Jordan 5-7

Air Jordan 5 „Laney”

Kolorystyka: White/Varsity Royal-Varsity Maize

Oznaczenie: 136045-141

Rok wydania: 05/10/2000

Air Jordan 5-8

Air Jordan 5 „White Metallic”

Kolorystyka: White/Metallic Silver-Black

Oznaczenie: 136045-101

Rok wydania: 07/01/2000

Air Jordan 5-9

Air Jordan 5

Kolorystyka: Black/University Blue-White

Oznaczenie: 314259-041

Rok wydania: 08/19/2006

Air Jordan 5-10

Air Jordan 5 „Green Bean”

Kolorystyka: Silver/Green Bean-Flint Grey

Oznaczenie: 136027-031

Rok wydania: 09/23/2006

Air Jordan 5-11

Air Jordan 5 Women’s ‚Sunset’

Kolorystyka: White/Fire Red-Sunset-Dark Cinder

Oznaczenie: 313551-161

Rok wydania: 09/23/2006

Air Jordan 5-12

Air Jordan 5 „Grape”

Kolorystyka: White/Emerald Green-Grape Ice

Oznaczenie: 314259-131

Rok wydania: 09/30/2006

Air Jordan 5-13

Air Jordan 5 „Stealt”

Kolorystyka: White/Sport Royal-Stealth

Oznaczenie: 136027-142

Rok wydania: 10/21/2006

Air Jordan 5-14

Air Jordan 5 Womens

Kolorystyka: Silver/Shy Pink-Stealth

Oznaczenie: 313551-061

Rok wydania: 10/21/2006

Air Jordan 5-15

Air Jordan 5 „Olive”

Kolorystyka: Army Olive/Solar Orange-Black

Oznaczenie: 314259-381

Rok wydania: 11/18/2006

Air Jordan 5-16

Air Jordan 5 „Burgundy”

Kolorystyka: Deep Burgundy/Flint Grey-Silver

Oznaczenie: 314259-602

Rok wydania: 12/16/2006

Air Jordan 5-17

Air Jordan 5 „Fire Red”

Kolorystyka: White/Fire Red-Black

Oznaczenie: 136027-162

Rok wydania: 12/16/2006

Air Jordan 5-18

Air Jordan 5 Low Womens

Kolorystyka: White/University Blue-Team Red

Oznaczenie: 314337-141

Rok wydania: 12/16/2006

Air Jordan 5-19

Air Jordan 5 „Laser”

Kolorystyka: White/Army Olive-Solar Orange-Bison

Oznaczenie: 315749-131

Rok wydania: 01/18/2007

Air Jordan 5-20

Air Jordan 5 „Metallic”

Kolorystyka: Black/Metallic Silver-Fire Red

Oznaczenie136027-004

Rok wydania: 01/25/2007

Air Jordan 5-21

Air Jordan 5 Womens

Kolorystyka: White/Black-Metallic Silver

Oznaczenie: 314337-101

Rok wydania: 01/25/2007

Air Jordan 5-22

Air Jordan 5 Collezione ‚CDP’

Kolorystyka: White/Fire Red-Black

Oznaczenie: 136027-163

Rok wydania: 08/23/2008

Air Jordan 5-23

Air Jordan 5 DMP ‚Raging Bulls’

Kolorystyka: Black/Varsity Red

Oznaczenie: 136027-061

Rok wydania: 05/30/2009

Air Jordan 5-24

Air Jordan 5 DMP ‚Raging Bulls’

Kolorystyka: Varsity Red/Black-White

Oznaczenie: 136027-601

Rok wydania: 05/30/2009

Air Jordan 5-25

Air Jordan 5 „Cinder”

Kolorystyka: White/Dark Cinder-Dark Army-Del Sol

Oznaczenie: 136027-121

Rok wydania: 06/01/2009

Air Jordan 5-26

Air Jordan 5 Premio ‚Bin23’

Kolorystyka: Black/Black-Metallic Silver

Oznaczenie: 444844-001

Rok wydania: 02/18/2011

Air Jordan 5-27

Air Jordan 5 T23 ‚Tokyo 23’

Kolorystyka: Varsity Maize/Anthracite-Wolf Grey-Black

Oznaczenie: 454783-701

Rok wydania: 04/29/2011

Air Jordan 5-28

Air Jordan 5 „Wolf Grey”

Kolorystyka: Light Graphite/White-Wolf Grey

Oznaczenie: 136027-005

Rok wydania: 05/14/2011

Air Jordan 5-29

Air Jordan 5 Q54 ‚Quai54’

Kolorystyka: White/Radiant Green-Black-Metallic Silver

Oznaczenie: 467827-105

Rok wydania: 07/01/2011

Air Jordan 5-30

Air Jordan 5 „Independence Day”

Kolorystyka: White/Varsity Red-Midnight Navy

Oznaczenie: 136027-103

Rok wydania: 07/02/2011

Air Jordan 5-31

Air Jordan 5 „Metallic”

Kolorystyka: Black/Varsity Red-Metallic Silver

Oznaczenie: 136027-010

Rok wydania: 08/20/2011

Air Jordan 5-32

Air Jordan 5

Kolorystyka: White/Fire Red-Black

Oznaczenie: 136027-100

Rok wydania: 01/26/2013

Air Jordan 5-33

Air Jordan 5 „Grape”

Kolorystyka: White/New Emerald-Grape Ice-Black

Oznaczenie: 136027-108

Rok wydania: 05/04/2013

Air Jordan 5-34

Air Jordan 5 „Black Grape”

Kolorystyka: Black/New Emerald-Grape Ice-Black

Oznaczenie: 136027-007

Rok wydania: 06/15/2013

Air Jordan 5-35

Air Jordan 5 „Fear”

Kolorystyka: Sequoia/Fire Red-Medium Olive-Black

Oznaczenie: 626971-350

Rok wydania: 08/24/2013

Air Jordan 5-36

Air Jordan 5 „Fire Red”

Kolorystyka: White/Fire Red-Black

Oznaczenie: 136027-120

Rok wydania: 8/31/2013

Air Jordan 5-37

Air Jordan 5 DB ‚Doernbecher’

Kolorystyka: Black/White-Black

Oznaczenie: 633068-010

Rok wydania: 09/14/2013

Air Jordan 5-38

Air Jordan 5 3LAB5 ‚Gamma’

Kolorystyka: Cement Grey/Gamma Blue-Black

Oznaczenie: 599581-007

Rok wydania: 09/21/2013

Air Jordan 5-39

Air Jordan 5 „Shanghai”

Kolorystyka: Black/Varsity Maize-Varsity Royal-Black

Oznaczenie: 136027-089

Rok wydania: 09/28/2013

Air Jordan 5-40

Air Jordan 5 Bel Air ‚Fresh Prince’

Kolorystyka: Cool Grey/Club Pink-Court Purple-Game Royal

Oznaczenie: 621958-090

Rok wydania: 10/05/2013

Air Jordan 5-41

Air Jordan 5 Laney

Kolorystyka: White/Varsity Maize-Varsity Royal-Black

Oznaczenie: 136027-189

Rok wydania: 11/02/2013

Air Jordan 5-42

Air Jordan 5 „Oreo”

Kolorystyka: Black/Cool Grey-White

Oznaczenie: 136027-035

Rok wydania: 11/29/2013

Air Jordan 5-43

Air Jordan 3LAB5 ‚Infrared 23’

Kolorystyka:  Black/Infrared 23

Oznaczenie:  599581-010

Rok wydania: 12/30/2013

Air Jordan 5-44

Air Jordan 5 3LAB5 ‚Metallic’

Kolorystyka: Black/Black-Metallic Silver

Oznaczenie: 599581-003

Rok wydania: 07/26/2014

Air Jordan 5-45

Air Jordan 5 „White Metallic”

Kolorystyka: White/Metallic Silver-Black

Oznaczenie: 136027-130

Rok wydania: 04/04/2015

Air Jordan 5-46

Air Jordan 5 „Pre Grape”

Kolorystyka: Midnight Navy/Turquoise Blue-White

Oznaczenie: 136027-405

Rok wydania: 05/02/2015

Air Jordan 5-55

Air Jordan 5 GS „Hot Lava

Kolorystyka: Wolf Grey/Black-Hot Lava-White

Oznaczenie: 440892-018

Rok wydania: 05/09/2015

Air Jordan 5-47

Air Jordan 5 „Pro Stars”

Kolorystyka: White/Infrared 23-Light Poison Green-Black

Oznaczenie: 136027-115

Rok wydania: 06/06/2015

Air Jordan 5-48

Air Jordan 5 Low „CNY”

Kolorystyka: Black/Gym Red-Metallic Hematite

Oznaczenie: 819171-001

Rok wydania: 01/30/2016

Air-Jordan-V-Low-GG-All-Star

Air Jordan 5 Low GG „All Star”

Kolorystyka: Cool Grey/Wolf Grey-White-Black

Oznaczenie:  819951-003

Rok wydania: 02/13/2016

Air Jordan 5-56

Air Jordan 5 Low „Dunk From Above”

Kolorystyka: White / Metallic Gold Star – Midnight Navy

Oznaczenie: 819171-135

Rok wydania: 02/20/2016

Air Jordan 5-51

Air Jordan 5 „Cavs”

Kolorystyka: Deep Royal/Team Orange-Midnight Navy-Atomic Red

Oznaczenie: 819171-417

Rok wydania: 03/28/2016

Air Jordan 5-49

Air Jordan 5 Low „Alternate ’90”

Kolorystyka: 819139-010

Oznaczenie: Black/Black-Sail

Rok wydania: 04/09/2016

air-jordan-5-retro-gg-easter-5_mks3qs

Air Jordan 5 Low GG „Easter aka White Metallic”

Kolorystyka: White/Black-Wolf Grey

Oznaczenie: 819172-122

Rok wydania: 04/09/2016

Air Jordan 5-50

Air Jordan 5 „Fire Red”

Kolorystyka: White/Fire Red/Black

Oznaczenie: 819171-101

Rok wydania: 05/21/2016

Air Jordan 5-48

Air Jordan 5 Low „Neymar Jr.”

Kolorystyka: Reflect Silver/Black/Infrared 23

Oznaczenie: 846315-025

Rok wydania: 06/09/2016

Air Jordan 5-52

Air Jordan 5 „Metallic”

Kolorystyka: Black/Fire Red-Metallic Silver

Oznaczenie: 845035-003

Rok wydania: 07/23/2016

Air Jordan 5-53

Air Jordan 5 „Gold Medal”

Kolorystyka: White/Black-Metallic Gold Coin

Oznaczenie: 136027-133

Rok wydania: 08/29/2016

Air Jordan 5-54

Air Jordan 5 GS „Wolf Grey”

Kolorystyka: Wolf Grey / Black – Black

Oznaczenie: 440892-008

Rok wydania: 08/20/2016

W Polsce cześć z widocznych tu butów oraz przyszłe wydania można kupić między innymi w taki sklepach jak Worldbox, Ataf.

 


 

Jeśli podobał Ci się ten wpis to byłoby nam miło, gdybyś się nim podzielił na swoich kanałach w mediach społecznościowych. To nakręci nas do dalszych działań i przyszłych artykułów. Dzięki.

Reklama
air jordan