W roku 2015 Jordan Brand obchodzi 23-lecie powstania butów Air Jordan 7, a to jak wiadomo jest szczególna data dla firmy spod znaku Jumpmana. Postanowiliśmy z tejże okazji zaprezentować Wam historię tegoż modelu.

Buty oficjalnie zadebiutowały na rynku na przełomie 1991 i 1992 roku, kosztowały wtedy $125 USD. Był to okres, w którym Michaela Jordana nie mogło nic zatrzymać. Ze swoimi Bykami zdobywał drugie mistrzostwo NBA, a na Olimpiadzie w Barcelonie wraz z Dream Teamem zdobył swój drugi złoty medal. Osiągnął też wiele sukcesów indywidualnych, oto niektóre z nich:

  • 6-ty tytuł najlepszego strzelca ligi
  • został wybrany do najlepszej „piątki”
  • wszedł skład najlepszych obrońców
  • 7-my raz został wybrany do udziału w All Star Game
  • zawodnik miesiąca NBA
  • został wybrany MVP sezonu zasadniczego
  • dostał nagrodę MVP finałów
  • mistrz Ameryk

Air Jordan VII są bardzo unikalnym projektem w porównaniu do poprzednich wydań. Za design odpowiadał nie kto inny jak sam Tinker Hatfield. Projektant amerykańskiej marki sięgnął po inspiracje do wzornictwa Zachodniej Afryki oraz do butów Nike Air Huarache ( Tinker również brał udział przy ich projektowaniu).

air jordan 7 sketch

BUDOWA

Siódemki miały wytrzymałą i elastyczną konstrukcję. Ich projekt był bardziej kolorowy, o bardziej minimalistycznym wyglądzie i lżejsze konstrukcji niż poprzednie wersje Jordanów. W zależności od wydania cholewkę wykonano z zamszu, skóry i nubuku, a także w ich połączeniu. Wygląd cholewki nie zmienił się drastycznie w porównaniu do Szóstek, nawet przód buta jest bardzo podobny. W środku buta mamy neoprenową ‚skarpetę’ rodem z Air Huarache, która miała za zadanie lepiej trzymać stopę i dobrze do niej przylegać. Przy kołnierzu widzimy również otwór, podobnie jak przy wcześniej wspomnianym modelu butów, a na tyle pasek, który przydaje się przy zakładaniu butów i wsuwaniu stopy w neoprenową ‚skarpetę’. Podeszwa środkowa na całej swojej długości została zrobiona z Phylonowej pianki, a jest spód z gumy. Pod piętą oraz na śródstopiu zastosowano system amortyzacji Nike Air. Buty ważyły ogólnie 16.9 oz, czyli około 450g. Buty były skierowane na koszykarzy grających na pozycji obrońcy lub skrzydłowego, a ich przeznaczeniem były parkiety na hali. Rozmiar buta wypadał dość duży, więc można było brać pół rozmiaru mniejsze niż zazwyczaj.

CIEKAWOSTKI

Ciekawostkami w ich projekcie jest fakt, że są pierwszymi Jordanami bez ani jednego brandingu Nike na cholewce czy podeszwie. Hatfield zmienił też podeszwę i pożegnał okienko z widocznym systemem Nike Air oraz półprzezroczysty spód, który z czasem żółkł. AJ7 są pierwszymi, w których zastosowano neoprenową wyściółkę.

„Air Jordan 7 są pierwszym modelem bez brandingu Nike. Zabrakło w nich również okienka z widocznym system Nike Air.”

Jak już wspominałem, projekt inspirowany był Afrykańskimi wzorami, widzimy je na języku, przy czym w danej parze nie spotkamy dwóch takich samych wzorów, języki między sobą się różnią. Widnieje na nim również wyszyty napis Jordan z małymi literkami Air. Podobne geometryczne wzory widzimy również na spodzie podeszwy. Do tego dochodzi tarcza wojowników na tyle, na której widnieje numer 23, czyli numer na koszulce, z którym grał Jordan (wyjątkiem jest wydanie Olympic, na którym mamy 9, numer z koszulki z Olimpiady w Barcelonie, na której było zakazane nosić wysokie numery). Patrząc setki razy na Air Jordan 7 zapewne nie zauważyłeś, że na tej właśnie tarczy ukryty jest również numer 7! Przyjrzyj się dokładniej.

airjordan7-7 airjordan7-tongue airjordan7-midsole airjordan7-neoprene

KAMPANIA REKLAMOWA

Jordan Brand postanowił przy tym modelu odejść w reklamach od postaci Marsa Blackmoona i pójść w trochę innym kierunku i padło na… Królika Bugsa. W tej chwili kampania Hare Jordan wygląda dość śmiesznie, ale w 1992 roku to było coś. Jordan u Bugs Bunny mieli swój prime. Stworzenie kampanii kosztowało okrągły 1 milion (i to bez wypłaty dla Jordana)! Jej zaprojektowanie zajęło pół roku, powstało 3500 ilustracji i rysunków zrobionych przez 25 różnych artystów.

„Stworzenie kampanii kosztowało okrągły 1 milion (i to bez wypłaty dla Jordana)”

Ciekawym i bardzo dobrym posunięciem było pojawienie się Michael Jordana w teledysku Króla Popu – Michael Jackson pod tytułem Jam. Tam z kolei widzimy wersję Bordeaux. Obaj panowie pojawili się razem na wielu plakatach, na których widać było rzecz jasna opisywane tu buty. Wspominane reklamy możecie obejrzeć na poniżej załączonych videoclipach.

https://www.youtube.com/watch?v=Q5WHtdOoMdU

KOLORYSTYKI

W 1992 na sklepowych półkach pojawiło się ogólnie 5 oryginalnych kolorystyk Air Jordan VII, w tym wersja Olympic, które MJ miał na sobie podczas udziału Dream Team w Olimpiadzie w Barcelonie. Pozostałe warianty to Hare, Cardinal, a także Raptors oraz Bordeaux.

Wydania Retro zadebiutowały 10 lat później, w 2002 roku. Niestety, nie była to jakaś ogromna sprawa, bo pojawiły się tylko dwie kolorystyki i była to wersja oryginalna wersja Charcoals aka Raptors, a także całkiem nowa nazwana French Blue. Było to pierwsze takie wydanie w świeżej kolorystyce, a konstrukcja opierała się tylko na skórze.

Następnie w 2004 roku Jordan Brand postanowił przywrócić tylko i wyłącznie jedną wersję kolorystyczną i był to wariant Olympic. Zdecydowanie więcej działo się 2 lata później, w 2006 roku. Na sklepowych półkach pojawiło się ogólnie aż 6 wersji. Były to całkiem nowe wersje ochrzczone jako: ChambrayCeramic, a także Flint, Citrus oraz damskie Maize, do tego dochodzi jeszcze wersja sprzed lat – Cardinal.

Następnie przychodzi rok 2008, a wraz z nim reedycja kolorystyki Hare, które wyszły jako część zestawu Countdown Pack. Obok nich pojawia się również wersja Miro, które były limitowane i wyszły jako wydanie Olympic Celebration inspirowane słynnym hiszpańskim malarzem Joanem Miro.

„Najczęściej wydawaną wersją kolorystyczną w modelu Air Jordan 7 jest wariant ochrzczony jako Olympic”

Przechodzimy do roku 2009, w którym pojawił się ciekawy zestaw Bulls Magic 60+ Pack składający się z dwóch wersji kolorystycznych odwołujących się do meczu z 1993 roku Magic vs Bulls, w którym Jordan zdobył 64 punkty. Następnie w roku 2010 na potrzeby World Basketball Festival wyszedł wariant Olympic z logiem For The Love Of The Game. Ten rok to także wydanie Premio Bin 23, które było trzecim takim wydaniem w historii marki Jordan Brand.

Przenosimy się do bliższych nam czasów, czyli roku 2011, który był bardzo mocnym jeśli chodzi o liczbę premier. Na sklepowych półkach zagościł aż 4 różne wersje kolorystyczne. Pierwszy raz przywrócono wariant Bordeaux, który był najpopularniejszym wydaniem w tamtym roku. Pozostałe wydania to oryginalne Cardinal, a także całkiem nowe wersje – Year of the Rabbit, które inspirowane były chińskim kalendarzem, a także czwarta wersja – Orion Blue.

Rok później, w 2012 jordanheadzi wyczyścili swoje portfele co do ostatniego centa / grosza, bo mieli możliwość zakupu aż 5 kolorystyk! Pojawiła się Olympic ze swoją trzecią reedycją, a także całkiem nowe warianty, które do zwykłych nie należały. Mowa o zestawie J2K z dwoma wariantami cholewki, która została zrobiona z małych trójkątów zszytych ze sobą. Do tego dochodzą jeszcze Air Jordan 7, które weszły w skład zestawu Golden Monements. Na koniec wyszła wersja Raptors,która była trzecim wydaniem w tej kolorystyce.

I przechodzimy do obecnych czasów, do roku 2015 amerykańska marka przywróciła kilka wariantów sprzed lat, wprowadzono również kilka całkiem świeżych kolorystyk. Wszystkie nowości w modelu Air Jordan 7 zobaczcie klikając w link.

 

Air Jordan VII ‚Bordeaux’

Kolorystyka: Black/Light Graphite-Bordeaux

Oznaczenie: 130014-000

Rok wydania: 1992

air-jordan-vii-hare

Air Jordan VII ‚Hare’

Kolorystyka: Black/Light Graphite-Bordeaux

Oznaczenie: 130014-101

Rok wydania: 1992

air-jordan-vii-charcoal

Air Jordan VII ‚Charcoal’ aka ‚Raptors’

Kolorystyka: Black/True Red

Oznaczenie: 130014-060

Rok wydania: 1992

air-jordan-vii-olympic

Air Jordan VII ‚Olympic’

Kolorystyka: White/Midnight Navy-True Red

Oznaczenie: 130157-110

Rok wydania: 1992

air-jordan-vii-cardinal

Air Jordan VII ‚Cardinal

Kolorystyka: White/Black-Cardinal Red

Oznaczenie: 130014-101

Rok wydania: 1992

air-jordan-7-retro-charcoal-2002

Air Jordan VII ‚Charcoal

Kolorystyka: Black/Dark Charcoal-True Red

Oznaczenie: 304775-006

Rok wydania: 14.12.2002

air-jordan-7-retro-french-blue-2002

Air Jordan VII ‚French Blue

Kolorystyka: White/French Blue-Flint Grey

Oznaczenie: 304775-141

Rok wydania: 14.12.2002

air-jordan-7-retro-olympic-2004

Air Jordan VII ‚Olympic

Kolorystyka: White/Metallic Gold-Midnight Navy-True Red

Oznaczenie: 304775-171

Rok wydania: 21.09.2004

air-jordan-7-retro-chambray

Air Jordan VII ‚Chambray

Kolorystyka: Black/Chambray-Light Graphite

Oznaczenie: 304775-042

Rok wydania: 25.02.2206

air-jordan-7-retro-pearl-white

Air Jordan VII ‚Ceramic’

Kolorystyka: Pearl White/Bright Ceramic-Pacific Blue

Oznaczenie: 304775-281

Rok wydania: 15.04.2006

air-jordan-7-retro-cardinal-2006

Air Jordan VII ‚Cardinal

Kolorystyka: White/Black-Cardinal Red-Bronze

Oznaczenie: 304775-101

Rok wydania: 22.04.2006

air-jordan-7-retro-flint-grey

Air Jordan VII ‚Flint

Kolorystyka: White/Varsity Purple-Flint Grey

Oznaczenie: 304775-151

Rok wydania: 22.04.2006

air-jordan-7-retro-womens

Air Jordan VII ‚Maize’

Kolorystyka: White/Varsity Maize-Black

Oznaczenie: 313358-172

Rok wydania: 27.05.2006

air-jordan-7-retro-citrus

Air Jordan VII ‚Citrus’

Kolorystyka: Black/Citrus-Varsity Red

Oznaczenie: 304775-081

Rok wydania: 28.06.2006

air-jordan-7-retro-cdp

Air Jordan VII ‚Hare’ CDP

Kolorystyka: White/Light Silver-True Red

Oznaczenie: 304775-102

Rok wydania: 21.06.2008

air-jordan-7-retro-oc-miro

Air Jordan VII ‚Miro’

Kolorystyka: White/Metallic Gold-Sport Red-Black

Oznaczenie: 323213-161

Rok wydania: 03.07.2008

air-jordan-7-retro-dmp-bulls

Air Jordan VII ‚60+ Bulls

Kolorystyka: Black/Dark Charcoal-True Red

Oznaczenie: 304775-043

Rok wydania: 22.08.2009

air-jordan-7-retro-dmp-magic

Air Jordan VII ‚60+ Magic

Kolorystyka: White/Sport Royal-Black

Oznaczenie: 304775-161

Rok wydania: 22.08.2009

air-jordan-7-retro-ftlog-olympic

Air Jordan VII ‚For The Love Of The Game

Kolorystyka: White/Metallic Gold-True Red-Midnight Navy

Oznaczenie304775-103

Rok wydania: 13.08.2010

air-jordan-7-retro-premio-bin23

Air Jordan VII Premio ‚Bin23’

Kolorystyka: White/Del Sol-Black-Challenge Red

Oznaczenie: 436206-101

Rok wydania: 26.11.2010

air-jordan-7-retro-orion-blue

Air Jordan VII ‚Orion Blue

Kolorystyka: White/Orion Blue-Black-Infrared

Oznaczenie: 304775-105

Rok wydania: 26.03.2011

air-jordan-7-retro-bordeaux-2011

Air Jordan VII ‚Bordeaux’

Kolorystyka: Black/Light Graphite-Bordeaux

Oznaczenie: 304775-004

Rok wydania: 16.04.2011

air-jordan-7-retro-yotr

Air Jordan VII ‚Year Of The Rabbit

Kolorystyka: 459875-005

Oznaczenie: Light Silver/Metallic Gold-True Red-White

Rok wydania: 07.05.2011

air-jordan-7-retro-cardinal-2011

Air Jordan VII ‚Cardinal

Kolorystyka: White/Bronze-Cardinal Red-Black

Oznaczenie: 304775-104

Rok wydania: 18.06.2011

air-jordan-7-retro-olympic-2012

Air Jordan VII ‚Olympic

Kolorystyka: White/Metallic Gold-True Red-Midnight Navy

Oznaczenie: 304775-135

Rok wydania: 21.07.2012

air-jordan-7-retro-j2k-filbert

Air Jordan VII J2K ‚Filbert’

Kolorystyka: Filbert/Natural-Obsidian-White

Oznaczenie: 543560-225

Rok wydania: 04.08.2012

air-jordan-7-retro-j2k-obsidian

Air Jordan VII J2K

Kolorystyka: Obsidian/Natural-Filbert-White

Oznaczenie: 543560-415

Rok wydania: 04.08.2012

air-jordan-7-retro-gmp

Air Jordan VII ‚Golden Moments

Kolorystyka: Black/Metallic Gold-Sail

Oznaczenie: 304775-030

Rok wydania: 18.08.2012

air-jordan-7-retro-charcoal-2012

Air Jordan VII ‚Charcoal‚ aka ‚Raptors’

Kolorystyka: Black/True Red-Dark Charcoal-Club Purple

Oznaczenie: 304775-018

Rok wydania: 09.01.2012

air-jordan-7-retro-30th-french-blue

Air Jordan VII ‚French Blue

Kolorystyka: White/French Blue-University Blue-Flint Grey

Oznaczenie: 304775-107

Rok wydania: 24.01.2015

air-jordan-7-retro-30th-barcelona-nights

Air Jordan VII ‚Barcelona Nights

Kolorystyka: Black/Blue Graphite-Retro-Infrared 23

Oznaczenie: 705350-007

Rok wydania: 07.03.2015

air-jordan-7-retro-barcelona-days

Air Jordan VII ‚Barcelona Days

Kolorystyka: Dark Grey/Wolf Grey-Total Orange-Turquoise Blue

Oznaczenie: 304775-016

Rok wydania: 25.04.2015

air-jordan-7-retro-hare

Air Jordan VII ‚Hare’

Kolorystyka: White/True Red-Light Silver-Tourmaline

Oznaczenie: 304775-125

Rok wydania: 16.05.2015

air-jordan-7-retro-n7(1)

Air Jordan VII ‚N7

Kolorystyka: 744804-144

Oznaczenie: White/Dark Turquoise-Black-Ice Cube Blue

Rok wydania: 03.06.2015

air-jordan-7-retro-cigar(1)

Air Jordan VII ‚Cigar

Kolorystyka: Team Red/Metallic Gold-Sail-Gum Light Brown

Oznaczenie: 725093-630

Rok wydania: 20.06.2015

air-jordan-7-retro-champagne(1)

Air Jordan VII ‚Champagne

Kolorystyka: 725093-140

Oznaczenie: White/Metallic Gold-Black

Rok wydania: 20.06.2015

Air-Jordan-VII-Bordeaux-759x650

Air Jordan VII ‚Bordeaux

Kolorystyka: 304775-034

Oznaczenie: Black/Bordeaux-Light Graphite-Midnight Fog

Rok wydania: 18.07.2015

Air-Jordan-VII-GS-Blue-Dusk-759x650

Air Jordan VII GS „Blue Dusk”

Kolorystyka: 442960-407

Oznaczenie: Blue Dusk/Metallic Gold-Obsidian-White

Rok wydania: 25.07.2015

Air-Jordan-VII-Marvin-The-Martian-759x650

Air Jordan VII “Marvin The Martian”

Kolorystyka: 304775-029

Oznaczenie: Black/University Red-Green Pulse-Cool Grey

Rok wydania: 15.08.2015

 

W Polsce cześć z widocznych tu butów oraz przyszłe wydanie można kupić między innymi w taki sklepach jak Worldbox, Ataf oraz Distance.


 

Jeśli podobał Ci ten wpis to byłoby nam miło, gdybyś się nim podzielił na swoich kanałach w mediach społecznościowych. To na nakręci do dalszych działań i przyszłych artykułów. Dzięki.

 

Reklama
air jordan